Zakon o radu na crno

Razne teme o raznim stvarima
Post Reply
User avatar
matrix
Precizni šegrt
Posts: 50
Joined: 08 Nov 2007 20:47
Location: Dubrovnik

Zakon o radu na crno

Post by matrix »

Pozdrav,što mislite o ovom prijedlogu zakona za rad na crno:tummenupp:,otvoijo bi obrt ali nemam stolarsku srednju skolu, radio sam u stolariji 4 god i sada u fusu radim izradu namjestaja,znam da nas ima jos, pa eto da i vas malo cujem kako cete dalje
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14965
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ako sam dobro uklavirio, radi se o zakonu koji se donosi u Hrvatskoj (ima nas ovde sa svih strana, pa moras da naglasis kad pricamo o sttvarima koje se razlikuju od drzave do drzave).
Mislim da ce biti na kraju ko i svuda u EU. Rad na crno se kaznjava, al se jako isplati, pa toga imas na svakom cosku :)
User avatar
matrix
Precizni šegrt
Posts: 50
Joined: 08 Nov 2007 20:47
Location: Dubrovnik

Post by matrix »

Tocno,Hrvatska
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

Pa koliko se secam i u ex Jugu je bilo tako .Kod starih majstora jos uvek stoje na zidu VKV majstorske diplome,
Nakon uvodjenja usmerenog srednjeg obrazovanja trazile su se diplome odgovarajuceg smera. Jedan moj prijatelj 1984 godine ja polagao fotografski ispit da bi otvorio fotografsku radnju.
E posle je dosla tranzicija isvi su zaboravili na stare zakone. Svako je radio sto je hteo tj znao. Jos je falilo da diplomiras arhitekturu i otvoris ginekolosku ordinaciju.
U evropi je to sredjeno i na kraju krajeva mi bi u evropu, doduse i oni bi kod nas ali po njihovim pravilima.
Jedino sto ti preostaje je da upises neku srednju skolu sa stolarskim smerom i da polozis ispite koje ti fale,posto sigurno imas
neku srednju skolu od koje ce ti se priznati daobar deo ispita
User avatar
novara
Zarezivač olovaka
Posts: 19
Joined: 09 Mar 2010 21:40
Location: Zadar

Post by novara »

U Hrvatskoj to ide ovako laži kradi i ne radi, tada si poduzetnik, i još si uz to političar i niko ti ništa, s druge strane radi da prehraniš sebe i obitelj da nisi jedan od onih koji traže socijalnu pomoč tada si kriminalac.
Imao sam obrt šest godina i nadam se nikad više, radio sam u svome za državu i njene parazite koji ne idu raditi nego idu na posao, svaki dan hrpa računa, zakon se mijenja svaki mjesec zadnja godina 32 000kn duga državi sve platio i nakon toga nisam imao pravo na naknadu s biroa jer nisam plačao još neki doprinos za nezaposlene, traže registrirane obrte da bi slali račune s druge strane ne nude ništa poslovi se namještaju, ponude nižu cijenu i onda s aneksima ugovora je napušu u nebo, ne plačaju nikom ništa i nemožeš im ništa, a ako tražiš avansno plačanje tada kažu da nemaš povjerenja u institucije, koliko su samo poštenih obrta upropastili, da su ljudi ostali bez ičeg i nikom ništa sram ih može biti.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14965
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nema neke razlike ni po ostalim ex YU republikama (ne znam za Sloveniju doduse, tamo su propisi malo drugaciji posto je clanica EU).
Samo nijanse, sustina je ista.

Iskreno, zaista ne mogu da se setim kakvi su bili uslovi za otvaranje zanatskih radnji u SFRJ.
Sad, pitanje je i sta podrazumevamo pod zanatskom radnjom, posto to moze da bude i firmica sa 10-tak zaposlenih.

Licno ne vidim zasto bi vlasnik firme morao da ima neku odgovarajucu skolu/zvanje/iskustvo u nekom poslu...
Dragi moji zivimo u kapitalizmu, i jedino sto vlasnik treba da ima su pare :) Sasvim je druga prica sta mogu/moraju da budu radnici.

Ja na primer ne vidim nikakav problem u tome da Djoka koji je vodoinstalater otvori apoteku, ako ima zaposlenog farmaceuta. Sto se Djokini novci razlikuju od Perinih (ako je Pera lekar)?
Naravno da ne moze arhitekta da se bavi ginekologijom, ili pedijatar da projektuje mostove ali to su vec ekstremno slozena zanimanja.

Za gomilu poslova su poceli da zahtevaju skolu ko da ce ne znam sta da rade. Sad skoro kod zene u firmi, rade sistematizaciju za ljude koji u sustini prave povlastice (oni ih zovu blagajnici, iako to nema blage veze sa blagajnikom). E za to im treba zavrsena srednja pravno-birotehnicka, ili ekonomska, a moze i saobracajna! posto im je firma preduzece koje se bavi prevozom. Kakve veze ima saobracajna skola sa tim poslom? Zasto je potrebna srednja skola (cetvorogodisnja) da bi umeli da ukucate ime i prezime, odstampate povlasticu, zalepite sliku, proterate sve to zajedno kroz laminator, i uzmete 250 dinara? O da s vremena na vreme morate i da kliknete na stampanje racuna :)
Pa to ce umeti, i to sasvim dobro, da radi bilo ko za zavrsenom osnovnom skolom (da zna 4 osnovne racunske operacije), i obukom od 17 minuta, ukljucujuci i ispijanje kafice.

Naravno to nije isto sto i zanat, ali rekao bi da ipak preterujemo. Skola tebi daje mogucnost da budes bolji od konkurencije, a ne "tapiju" da samo ti mozes time da se bavis.
Gomila ljudi ovde na forumu, nikada nisu ucili za stolara, pa im to uopste ne smeta da budu jako dobri majstori, i imaju zadovoljne musterije. Uostalom, ako se dobro secam, negde na pocetku smo "trazili svecom" dal ima neko na forumu da je po skoli stolar, ili da bar ima zaposlenog nekog ko je skolovani stolar.
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

Mbole ne znam kako je kod Vas, ali ovde u Makedoniji stvari "idu napred" naravno prema EU.
Od pre 5-6 godina gradjevinska firma mora da ima dipl. gradjevinskog inzinjera, a od pre 2 godine taj isti inzinjer mora da ma i drzavnu licencu, inace nema nista od gradnje.
Inace vlasnik apoteke (ima i jedna bolnica u Skoplju) moze da bude bio ko ali mora da ima odgovarajuci kadar. Odredjena lekarstva u apoteci moze da izda samo dipl. farmaceut)
Sad se sprema i neka standardizacija za racunovodje, sigurno ce biti fakultetska diploma + licenca, sta ces tako je u belom svetu. Sad pod stare dane treba da dovrsim fakultet.
Koliko sam razumeo Matrix bi hteo sam da se zaposli u svoju firmu pa sam zato i dao takav odgovor. Inace je lako zaposli nekog stolara ili jos bolje inzinjera koji ce da "dizajnira" njegov rad ;)
Last edited by dikar on 03 Apr 2011 18:15, edited 1 time in total.
User avatar
Slavkoooooo
Precizni šegrt
Posts: 69
Joined: 30 Nov 2010 18:10
Location: Beograd

Post by Slavkoooooo »

Cekaj, sada sam ja zbunjen.... Da li treba u Srbiji imati skolu da bi otvorio szr. Posto ja planiram da izadjem iz tame i postanem legalan :) a kao sto to biva nemam diplomu za lakirera cak sto vise po struci sam cvecar-vrtlar. Meni je cale farbar vec 30god i od njega sam ucio zanat i naucio pa sada radim dosta privatno i dosta mi se posla nudi ali traze mi racun firme a to nemam, a ako moram da imam diplomu sta onda da radim ? Vanredno mi se ne ide opet u skolu :(
User avatar
komazo
Samostalni majstor
Posts: 165
Joined: 29 Nov 2009 22:45
Location: Beograd
Contact:

Post by komazo »

U Srbiji za otvaranje zanatska radnje ne trebaju nikakvi papiri sem prijave boravka, zbog adrese radnje.
ништа није дугачко што може да се скрати!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14965
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ovde su uveli licencu, ali koliko znam nije neophodan fakultet za racunovodju. A i mislim da bi to bilo "pucanje na komarca iz topa".

Za gradjevince koliko znam oduvek treba licenca. Projekat uvek mora da overi ovlasceni projektant (nije dovoljno da zavrsi fakultet, mora posebno da se dobije licenca ovlascenog projektanta). Opet, ne vidim zasto bi gradjevinska firma bas morala da ima zaposlenog ovlascenog projektanta (mora da ima inzinjera, posto sef gradilista ne moze da bude bez fakulteta). Posao projektovanja uvek moze da se da nekoj drugoj firmi, a sama gradjevinska firma samo izvodi radove.

Ko sto rekoh, ima smisla za slozene poslove, koji u sebi nose rizik po ljudsko zdravlje i zivote (gradjevina, zdravstvo...), ili stvarno velike materijalne stete, ali ne vidim zasto bi na primer farbar morao da ima specijalizovanu skolu. Ako ne ofarba kako treba, snosi materijalne posledice (sto vazi za svaku delatnost), gubi musterije i gotovo.
User avatar
Slavkoooooo
Precizni šegrt
Posts: 69
Joined: 30 Nov 2010 18:10
Location: Beograd

Post by Slavkoooooo »

E sada mi je lakse :)
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

mbole wrote:....
Za gradjevince koliko znam oduvek treba licenca. Projekat uvek mora da overi ovlasceni projektant (nije dovoljno da zavrsi fakultet, mora posebno da se dobije licenca ovlascenog projektanta). ....
:) Ovde su uveli licencu za projektiranje, licencu za gradnju i ima i licenca za nadzor.

Slavko ti si najpre pisao o stolarskoj radnji, a sad o farberskoj. Ipak stolarija je opsirnija delatnost nego samo farbanje, mislim da nece ti trebati nista posebno, ali ipak proveri u gospodarskoj komori

Sto se racunovovodstva tice ove godine treba da pocne primena MFI za sredjne i male firme. MFi podrazumeva licencu. Po ranijom planovima je bilo fakultet + 5godine staza (najmanje zvanje konter) licenca bez polganja, Visa skola +10 godina, i srednja +15 godina. Ali kako stvari stoje ovde u svakom gradu ima fakultet i svi nesto studiraju, skoro svi diplomiraju. U banci svi blagajnici imaju fakultet, trojica od njih ce za godinu ili 2 i magistrirati. Skoro je sigurno da ce osnov biti fakultet + staz.
S druge strane gledano mozda sa licencom ce se stvari sa konkurencijom srediti.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14965
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Da na nadzorni organ sam zaboravio. Tu nisam bas siguran, ali cini mi se da i njemu treba "licenca" odnosno to se nekada zvalo "drzavni ispit".
User avatar
Dean
Majstor početnik
Posts: 123
Joined: 16 Jan 2008 19:02

Post by Dean »

Mene zanima situacija u Hrvatskoj, imam srednju ugostiteljsku, i visoku ekonomsku, dali ja mogu otvoriti stolarski obrt ? ...mislim da ne mogu, ali pitanje je zapravo trebalo biti, dali postoje nekakve ustanove "tipa obrazpovanje za odrasle" koje mi u neko razumno vrijeme i za razumne novce mogu ponuditi da steknem zvanje stolar. Ili čemo se i dalje morati svercati na crno (što nije loše ali nije ni trajno rješenje)...
User avatar
jolollo
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 223
Joined: 16 Jan 2011 23:23
Location: EXYU
Contact:

Post by jolollo »

Po bilo kom zakonu oduvek, vlasnik radnje ili firme mora samo da ima novce, a izvođenje radova može da vrši namenski školovana osoba, pomoćne radove može da radi "osoba koja je završila obuku". Bilo koji novi zakon će verovatno ići u smeru povećanja zapošljavanja već visoko školovanih ljudi koji džedže po biroima i ne rade ništa, a malo teže će se stvarati uslovi da se novi/stari kvalitetno otškoluju ili afirmišu.
Jeste, cilj svakog novog zakona i države je da pojedinca željnog "investiranja i obrtanja" iscedi koliko god može i na kraju šutne, a profitabilni poslovi imaju svoju rezervisanu klijentelu. Čuo sam za jednog takvog, što je 300mil eura duga za prodao strancima za 1 milijardu, eura naravno.
U jednoj zemlji Imperijalnog tipa (UK), prvo platiš pa dobiješ robu. Kod nas se u godinama krize uvukao sindrom odloženog plaćanja, taman toliko odloženog da kada i ako naplatiš sve je u međuvremenu poskupelo 40ak%, PDV ili paušal plaćaš odmah sa kamatom ako kasniš.
I na kraju, zašto bi im bio cilj da formiraju/legalizuju nove proizvođače, kada iz Kine može da se uveze sve, pa i majstori. Provizija u posredovanju im se podrazumeva.
Viva la globalizacion.
Bilo jednom, biće opet
Post Reply