CENE DRVETA >> BUDUCNOST

Razne teme o raznim stvarima
Post Reply
User avatar
bozarh
Dodavač alata
Posts: 2
Joined: 26 Nov 2009 20:31

CENE DRVETA >> BUDUCNOST

Post by bozarh »

Pozdrav,interesuju me cene tehnickog drveta, po vrstama drveta,
odnosno, ako bi se sadilo na nekih 50 a u Sumadiji, sta bi po vama bilo
najisplativije u odnosu na cenu sadnica, gustinu sadnje, vremena prirasta
i neke prodajne (sadasnje) cene. Prodaja parcele je iskljucena , a da ne
stoji bas prazna... Ako neko ima iskustva ili pretpostavku.. Topola,orah...
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14965
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Mislim da dosta toga zavisi od konkretnih uslova na parceli: mikro klima, sastav zemljista...
Naime moglo bi da ti se desi da posadis nesto sto inace ima lep prinos i visoku cenu, ali jednostavno nece da raste na zemljistu kakvo je na tvojoj parceli, jer mu nesto ne odgovara, pa prinos bude nikakav.
Bojim se da ti za odgovor na ovakvo pitanje ipak treba neki sumarski indzilir.
User avatar
milan_carpenter
Majstor početnik
Posts: 140
Joined: 24 Oct 2009 03:48
Location: Srbija - Makedonija

Post by milan_carpenter »

bozarh

Slusaj u Obrenovcu poprici mog rugara ljudi se ubise od para. Topola brate. Sad svi u BGD prave korpuse od topole. Krevet 150-200 eura sa sve tapacirom.
Obrenovac ima reku savu a ima i veliku deponiju pa topola znas i sam trazi dosta vode. Ni ja nisam verovao ali komsija od mog drugara pre 10 g dao u zakup parcelu
nekom tipu trebalo za mrt. sanduke. Da mu vidis kucu kao na Dedinju. a radi u TE Obrenovac
" BOG TI SUDI PRE NEGO STO I POMISLIS "
radmit
Moderator
Moderator
Posts: 1866
Joined: 11 Feb 2009 19:56
Location: Pozega
Contact:

Post by radmit »

Sumadija je golem pojam,ako si ispod 300 metara nadmorske visine kanadska topola,iskljucivo kanadska da uzmes negde u rasdniku,dobar prirast solidna cena i uvek moze da se proda.Da bi i ti zakacio nesto od njih od ostalog unucici uzimaju pare.
User avatar
bozarh
Dodavač alata
Posts: 2
Joined: 26 Nov 2009 20:31

Post by bozarh »

Nadmorska visina oko 200 m , u blizini se planira vestacko jezero, a parcela je u blagom padu prema istoku.. Jasno da je prvi korak analiza zemljista, ali da krenemo sa nekom pretpostavkom..
Dakle, koje je ,u opstem sl., optimalan period posle koga se sece neka vrsta, m3 koji se dobiju po ha i trenutan cena.. i to je to :) valjda
E ,da.. Ima li neko iskustva sa vrstom oraha Paradox koja navodno brzo raste i moze da se sece posle 20 god.
Od domaceg posle 10-ak moze i plod da se kupi (sto da ne) pa kad zatreba, seci ce se..
Hvala i za ovo do sad..
Last edited by bozarh on 27 Nov 2009 12:50, edited 1 time in total.
radmit
Moderator
Moderator
Posts: 1866
Joined: 11 Feb 2009 19:56
Location: Pozega
Contact:

Post by radmit »

Neznam dali znas podatak da se vise od 75-80 %jezgre oraha za konditorsku industriju uvozi to je isto dobar posao ali sve zahteva vreme ,orah posle pete godine pocinje da daje rod a tek 10-12 pun rod .Ja imam tri cetri hektara na Zlatiboru nekih parcela i ranije sam razmisljao o orahu i lesniku i to ozbiljno,ali vreme zeza nemogu da stignem i to polako zarasta zato kreci bilo sta zasadi neko ce nekad imati koristi.
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Ja sam isto razmisljao da zasadim orah i ljesnik ali je sve ostalo na tome jer se nema kad!
Znam da sam, kad sam se interesovao za to, naisao na orah orah koji je namijenjen za drvnu industriju nema ploda a sijece se posle 10 godina, probacu da nadjem kako se zove!

Od svega sam odustao jer svakih mjesec mi se neko pojavi sa pricom: Kod mog dede(tetke,ujne strine) ima orah(tresnja,sljiva,...) pa ako hoces da ti to prodam, za cijenu cemo se lako dogovorit!"

I tako imam za moje potrebe!
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Post by velja »

Danas sam na Discovery-ju gledao onu emisiju kako Englezi prave kuce i neki par hteo da pravi drvenu konstrukciju od hrasta i sad, otisli u sumu i razgovaraju sa bajom koji to prodaje, jer im treba 83 stabala. Elem, obore jedno drvo oko pola metra u precniku i 10-ak metara duzine (ovo nisam siguran jer kamera dosta vara ) ali kao, drvo staro 150 godina. I pita voditelj koliko kosta do drvo sto su ga oborili od 150 godina a čiča mu odgovara :"150 funti" ! To je cena u sumi. Verovatno. Deluje mi da je jeftinije nego kod nas? A pariteti su takvi da oni ladno potrose 300000-400 000 funti za kucu. I jos nesto.. Zezaju ih rokovi isporuke kao i nas sve kasni... Tako da ono: "Na zapadu sve ide u minut" nije tacno!
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
Post Reply