Editovanje poruka

Predlozi i sugestije
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Re: Editovanje poruka

Post by maricaiivica »

yaki wrote: 20 Nov 2021 14:23 Znači oglas za stol koji sam prodao ostaje za buduća pokolenja jer ga je nemoguće obrisati
:clap:
Moguce ga je obrisati, ali zasto?
Sta tebi konkretno "smeta" u tom oglasu?
User avatar
yaki
Majstor
Posts: 275
Joined: 25 Sep 2016 17:51
Location: Beograd
Contact:

Re: Editovanje poruka

Post by yaki »

Ma ne smeta mi dapače neka ostane i u sledećem milenijumu, mada neka moja administratorska navika je da održavam higijenu i brišem nepotrebne stvari, bar ja to radim u svojoj mreži.
Evo sad ću da stavim još oglasa za ovde omiljene Parkside alate.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Re: Editovanje poruka

Post by maricaiivica »

Rece li covek par postova ranije da je taj oglas bas korisno da ostane?
A i meni je npr zanimljivo da ostane kao podsetnik ko je trgovao workmate stolovima
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Editovanje poruka

Post by mbole »

Je ne znam ko si ti.
A ako ja ne znam... sto se tice foruma i podataka koji se nalaze na njemu, niko ne moze da zna.

To sto si ti negde nekad objavio javno da je pebas = petar, ili petronije ili pavle.. kako god dalje... to je TVOJA odluka. Niti te je ko terao na to, niti je to od tebe bilo ko bilo kada trazio. Barem ne na ovom forumu.

A ako ne umes da stojis iza svojih gresaka... steta... to je jedna od stvari koju bi oni od 20 trebalo da nauce :)

I da se razumemo... cela pizdarija oko zastite licnih podataka se ponovo kao i gomila toga drugog, polako ali sigurno pretvara u svoju suprotnost.
Ja sam prvi koji vodi racuna o tome gde i kako zavrsavaju moji podaci, i naj***vam se roditeljke onima sto me zovu da mi ponude "izuzetnu priliku", banci ne dajem dozvolu da moje podatke deli sa nekim drugim, mobilnom operateru takodje...

Ali.. ako sam ja sam, negde, nekada, zbog necega... objavio ko sam, koji mi je broj telefona, koji mi je broj kreditne kartice, JMBG... sta god...
Nicim teran, osim svojom slobodnom voljom...
Koje ja sad pravo imam da trazim od bilo koga da se to povuce?

Shvati da je forum isto ko da si nesto napisao na zidu pored zgrade, ili nazvrljao u kupeu vagona...
I sad ti je neko drugi kriv?
Sta.. tuzices ZTP zato sto nisu oprali vagon? Ili vlasnika zgrade zato sto nije prekrecio?
Daaaaaaj....
pebas
Majstor početnik
Posts: 149
Joined: 15 Jul 2017 13:12
Location: Novi Sad

Re: Editovanje poruka

Post by pebas »

mbole wrote: 20 Nov 2021 18:39 ...Koje ja sad pravo imam da trazim od bilo koga da se to povuce?...
Pa imaš pravo na zaborav. Ti možda ne priznaješ, ne znaš, ne interesuje te da postoji to pravo ali i dalje imaš pravo na njega, i ako se pozoveš na to svoje pravo možeš se predomisliti i povući svaki lični podatak sa bilo kog vebsajta ili baze podataka.

Šta su sad privatne informacije razmenjene u privatnim porukama na ovom forumu recimo? Da li su tvoje vlasništvo jer su u tvojoj bazi? Nećeš ih koristiti? Pa koja je svrha da odbiješ onda bilo čiji zahtev za brisanjem ličnih podataka? Ako ćeš ih koristiti onda radiš to protiv pravno nakon zahteva za brisanjem...itd.

Mislim meni je nekako logično to pravo na zaborav, kao civilizacijski napredak generalno.
maricaiivica wrote: 20 Nov 2021 14:06 Mislim da je to generalno glupo.
Mozda u nekim slucajevima, bas u oglasima i ima smisla ali globalno, za ceo forum, nema smisla.
Opet, oglas sam video, bilo mi precenjeno, sigurno se ne bi vracao na oglas. Ovako, video sam snizenu cenu
Ma sve to nema veze...covek nece, recimo zbog primera, a nije ni vazno vise... da mu se vidi broj telefona ili ime i prezime ili adresa u postu, bilo kom postu...procenio je pogresno...predomislio se...da ne bi treca lica (lupam recimo Dormeo) to zloupotrebljavala...i šta sada? Isklesano u kamenu?

Da si ti admin recimo, a mod si, bi li izbrisao na zahtev clana licni podatak iz posta?

To je poenta. Ali stalno mesamo babe i zabe kao razlicitim jezicima da pricamo. :eek:
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Re: Editovanje poruka

Post by maricaiivica »

Ako treba da izbrisem broj telefona, zasto ne, izbrisacu, iako...ko ga je terao da kaci javno...moglo je da pise i "kontakt porukom", a tamo posaljes broj.
Pa nije ovo KP
Ceo oglas ili temu da brisem? Zasto bi?
User avatar
yaki
Majstor
Posts: 275
Joined: 25 Sep 2016 17:51
Location: Beograd
Contact:

Re: Editovanje poruka

Post by yaki »

Na nekoliko foruma na kojima sam aktivan, oglasi se mogu editovati i brisati od onoga ko ih je postavio ili se brišu po nekom automatizmu kada novi oglasi potisnu stare. I ranije je ovde bilo da godinama stoji poruka obrisati koju je postavljač oglasa editovao umesto oglasa pa admin ne reaguje i obriše to. Toliko o "higijeni" foruma.
Kako god, ja držim ovaj forum vrlo koristan i uvek sa zadovoljstvom pratim šta se dešava. Moje primedbe su bile u cilju podizanja kvaliteta, no kako nisam shvaćen pognute glave odlazim u ćošak da namršten tugujem.
:pivo:
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Re: Editovanje poruka

Post by maricaiivica »

To sto ti editujes i napises, verovatnoca da ja to vidim je veoma blizu nuli. Samo ako sam bas tu temu potrazio da ponovo nesto pogledam.
Jbg, takav je forum. Bolji nemamo.
A stvarno mislim da to uopste nije bitno. Napisi da je prodato i neka je, mozda ce posluziti u nekoj diskusiji.
Ako nesto treba da se obrise, posaljes pp
pebas
Majstor početnik
Posts: 149
Joined: 15 Jul 2017 13:12
Location: Novi Sad

Re: Editovanje poruka

Post by pebas »

maricaiivica wrote: 20 Nov 2021 19:57 Ako nesto treba da se obrise, posaljes pp
Bravo, po meni to je to, ni više ni manje. :prsgore:
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Editovanje poruka

Post by mbole »

Ja pricam o svom moralnom pravu, ne o zakonskoj formi.
A zakonske forme treba da proisteknu upravo iz moralnih normi, a ne obrnuto da se zakonom namecu moralne norme.

Privatne poruke, nikada niko nije pregledao. Ne postoji nacin da bilo ko, kroz bilo koji regularan deo foruma vidi bilo ciju tudju privatnu poruku. Ukljucujuci i admina.

Ono sto jeste moguce, i sto je jednostavno "ugradjeno u sistem", to jest cela stvar uopste ne bi mogla da funkcionise bez toga je da vlasnik sajta moze da pristupi direktno podacima u bazi (znaci ne kroz softver foruma, vec direktno na sql serveru).
Potpuno isto kao sto svaki administrator, bilo koje mreze, bilo kog sistema, moze da pristupi svakom podatku koji se nalazi na bilo kom serveru. Jednostavno sistem ne moze fizicki da funkcionise drugacije.

Jedini put kada je tim podacima prstupano, je prilikom prelaska na novu verziju softvera. I to ne tako sto je "gledano" sta u kojoj poruci pise (to me zanima ko lanjski sneg), vec kroz sql upite kako bi se stari format poruka prilagodio novom softveru.

I da. Necu ih koristiti. Sto smo naveli nebrojeno puta, od kad ovaj forum postoji.
Ako ih nekada neko iskoristi, TADA imas pravo na zastitu privatnosti. I taj neko ko ih je iskoristio treba da odgovara zbog toga.
Ali do tada... PP ne bi mogao da postoji, da nema apsolutno nikakve mogucnosti da se pristupi tim podacima.

Ponovicu pitanje... kako ces da "obrises" svoj broj telefona iz oglasa u novinama?
Da trazis da se spale svi primerci?

Ili ako das izjavu na televiziji... da trazis da se iz svih arhiva obrisu svi snimci toga?

Shvatas li koliko je to danas na internetu prosto nemoguce?
Klip, poruka, fotka, svako parce teksta... koji si jednom podelio... prestao je da bude "tvoj", bez obzira sta je na njemu. U roku od par sati je iskopiran u milionima primeraka.
Ne postoji fizicki nacin da se to ukloni.
Kao sto ne postoji nacin da se iz memorije 10 ljudi "izbrise" to sto su te culi kako nesto kazes.
Ti kada pises na forumu, samo "pricas" pred mnogo vecom gomilom ljudi.

Da li stvarno mislis da je taj broj telefona samo u toj poruci, samo u bazi ovog foruma? I da kada se obrise poruka on "nestane" sa neta?
Ako tako zamisljas stvari... onda mnogo toga ne znas :)
U roku od par sati, sve poruke koje su na ovom ili nekom desetom forumu su parsirane od strane googla, yahoo, bem li ga kojih sve pretrazivaca... kako mislis da bi inace pretrazivaci umeli da ti vrate gde se na netu nalazi termin koji trazis? Sve to stoji u nekom kesu negde na serverskim farmama...
I da... tamo je taj podatak "roba".
Opet.. ne postoji nacin da google taj podatak poveze sa tobom licno. Kao sto ni ja nemam mogucnost da ga povezem.
Ta mogucnost postoji, da se razumemo, ali zahteva mnogo vise nego sto su podaci u maleckoj bazi jednog foruma. I za to vec trebaju "malo" ozbiljnija ovlascenja, posto se moraju uparivati razlicite baze podataka.

Sa druge strane, postoji i zakonska obaveza da se neki podaci cuvaju. Recimo logovi koji pokazuju sa koje IP adrese je neki nalog pristupao, pisao poruku...
Ali ja sa tim podacima ne mogu bas nista (niti mi pada napamet).
Nikako na osnovu toga ne mogu da saznam ko si ti.
Npr, taj podatak koristim prilikom registracije novog korisnika. Tada gledam, da li je onaj koji se upravo registrovao i napisao da je iz recimo Hoalndije, ustvari ima IP adresu u Ukrajini, i jednostavno je spamer.
Ali ja ne znam ko je on. Samo znam da nije onaj za koga se predstavlja, i ne aktiviram nalog.
Sa druge strane... ako ti pocinis krivicno delo (koje god), ovlasceni organ drzave, ce od mene traziti te podatke i ja sam u obavezi da ih predam. A onda ce oni kroz raznorazne sisteme, uparivanje razlicitih baza podataka, moci da dobace do pravog tebe.

Velika je nevolja sto se pravo na privatnost upravo shvata kao "sve je moguce, i ja mogu sta god hocu", iako je ono daleko od toga.

Tako shvaceno, kako ga ti dozivljavas, daleko je od napredovanja, vec upravo predstavlja civilizacijsko nazadovanje.

Evo vec 25 godina radim kao sysadmin. Za sve to vreme, imam pristup apsolutno svemu sto se nalazi na bilo kojoj mrezi koju sam odrzavao. Jednostavno to je "ugradjeno u sistem".

Nikada, ali NIKADA, nisam pogledao tudje podatke a da za to nije postojala opravdana potreba. Opravdana potreba je recimo zaglavljen mail na serveru. Mene ne interesuje sadrzaj tog maila. Al ja moram da mu pristupim da bih video zaglavlja, kuda je putovao, zasto je zaglavio... jednostavno drugacije nije moguce.

Najmanje jednom sam trenutno udelio otkaz mladuncu koji je to pravo zloupotrebio. Potpuno nebitno u koju svrhu, ()muvao neku zenskicu.. smesno...) al prekrsio je jedno od osnovnih moralnih nacela profesije. Iako tada nije postojalo ni z od zakonskog pravila.
Post Reply