Editovanje poruka

Predlozi i sugestije
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Editovanje poruka

Post by mbole »

*** yaki ***
Genijalnošću administratora ovog sajta nije moguće editovanje posta niti brisanje tako da oglas ostaje upisan munjom u kamenu za sva vremena.
znači nova cena
20.000 RSD
*** yaki ***


Post je moguce editovati, pa i obrisati, kratko vreme nakon sto je postavljen (4 minuta).
Takva mogucnost je ostavljena, da bi covek mogao da ispravi uocenu gresku (tipicno tiipografsku). Svi gresimo...
U specificnim slucajevima, kada ima smisla editovati nesto sto je tu od ranije, uvek mozes da se obratis ili adminu ili moderatorima.

Editovanje bilo kakve poruke na Internetu je oduvek bilo "no-no". Tek su neke od chat aplikacija predvidjenih prvenstveno za mobilne telefone uvele takvu mogucnost.
Npr, mail koji si jednom poslao ne mozes da promenis, Viber poruku mozes, ali recimo WhatsUp poruku ne mozes...

Za to postoje razlozi. Predugacko za objasnjavanje u temi koja nema veze sa tim.

U ovom konkretnom slucaju, ako malo bolje razmislis, i u tvom interesu i u interesu ostalih je da objavis cenu u novom postu, a ne da editujes stari.
Koliko puta si pregledao vec procitane poruke, i proveravao da li se tu nesto promenilo? :)
Drugim recima, tvoju izmenu niko ne bi video.

A ako si hteo da napises u novoj poruci "Nova cena 20000", pa greskom napisao samo "cena 20000", proslo 5 minuta pa si tek onda uocio...
I nije neka greska... a ako ti bas bode oci... posaljes PP adminu.
pebas
Majstor početnik
Posts: 149
Joined: 15 Jul 2017 13:12
Location: Novi Sad

Re: Black & Decker, Workmate 2000, sklopivi radni sto, stega

Post by pebas »

mbole wrote: 19 Nov 2021 20:25 Editovanje bilo kakve poruke na Internetu je oduvek bilo "no-no".
I ovo treba menjati u pravcu modernizacije foruma i ici u skladu sa zakonima i procedurama. Recimo pravo na zaborav kao i GDPR su jedna od modernizacija svetskih razmera na internetu. Ali kao sto reko u temi za Discordi tao dalje...otom potom.
User avatar
sonus70
Samostalni majstor
Posts: 178
Joined: 30 Jul 2017 10:38
Location: Novi Sad

Re: Black & Decker, Workmate 2000, sklopivi radni sto, stega

Post by sonus70 »

Pravo na zaborav ne znači da nestane tvojih postova nego da moraju da brišu tvoje lične podatke iz svojih baza.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Editovanje poruka

Post by mbole »

Pebas... postajes pomalo dosadan sa tom "modernizacijom".

Ovo je vrlo tradicionalan zanat, i u skladu sa tim smo i tradicionalan foum :)

"Pravo na zaborav" nije nesto sto ima smisla u slucaju: pogresno sam napisao "cena" umesto "nova cena".
I jako masis sustinu i prava na zaborav i gdpr-a.
pogledaj recimo: https://www.milic.rs/blog/149-right-to- ... -pretrage/

Ajmo ovako...
Kad posaljes nekome pismo, obicno, papirno pismo... Od trenutka kada si ga ubacio u sanduce.. nema vise "puj pike ne vazi", ja bi da izmenim, nesto sam zaboravio... cika postareeeee... stani samo da dopunim...

Apsolutno nista se ne menja ni ako to isto pismo saljes na 100 ili 1000 ili 100.000.000 adresa.

Kada objavis clanak u novinama, ili das oglas u novinama... on ce zauvek ostati "munjom upisan u kamenu", i ne postoji bas nikakav nacin da ga promenis.

Po potpuno istom principu funkcionisu i forumi.
Cak ovde imas i mogucnost da se u nekom kratkom periodu ispravis.

To je TVOJA poruka, koju si TI napisao. Nije niko drugi pisao nesto o tebi, dodirnuo se bilo kog tvog licnog podatka, podmetnuo ti nesto (ako jeste... za to postoje "vanredni" lekovi).

U prevodu... prvo razmisli, pa onda napisi, pregledaj, pa tek onda klikni na "posalji".

Ja prvi imam svojih gresaka. Al... moje su :)
I ima ih ovde na forumu, ne jedna, nego gomilica.
Jel treba da ih obrisem?

PS
Evo ovu poruku sam upravo editovao, zato sto sam zaboravio jedno veliko slovo na pocetku recenice, i ispustio jedno "j" u "munjom"... al unutar tih 4 minuta.
pebas
Majstor početnik
Posts: 149
Joined: 15 Jul 2017 13:12
Location: Novi Sad

Re: Editovanje poruka

Post by pebas »

Onog momenta kad neko uputi zahtev vlasniku sajta da brise, mora da brise. Ako Google iz pretrage mora, sta onda drugima ostaje? A mi ovako pausalno mozemo do sutra momci.

A oko ostalih kvalifikacija, samo napred. :)
pebas
Majstor početnik
Posts: 149
Joined: 15 Jul 2017 13:12
Location: Novi Sad

Re: Editovanje poruka

Post by pebas »

Zarad jasnoce poruka je nadovezana na post gde je covek ostavio broj telefona. Misli se uvek na licne podatke kji se na zahtev moraju brisati. A to je cak i username po mom iskustvu.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Editovanje poruka

Post by mbole »

Ajde jos jednom procitaj sta kaze zakon...

"Naime, radi se zapravo o uklanjanju određenih URL adresa iz rezultata pretrage, dok sadržaj sa predmetnih stranica i dalje ostaje na internetu. Ovo pravo se realizuje tako što se podnosi zahtev pretraživačima da se određeni podaci više ne prikazuju u pretragama."

Tako da ko sto napisah... pogresno shvatas...
Google, yahoo, bing... moraju da brisu iz svojih pretraga.
Times, le monde, politika, sawmilcreek, stolarskaradionica... ne moraju da brisu nista.
A onda malo pogledaj proceduru kojom se takvo brisanje sprovodi (imas u istom tekstu).

Username NIJE licni podatak.
Username moze da bude i zdljzgnj.
Iza username-a pera.peric moze da stoji dragan jovanovic... :)

Stvarno ime bilo kog korisnika uopste ne postoji u bazama podataka foruma.

Dalje... GDPR kao i zakon o zastiti podataka se odnose na PRIKUPLJANJE i OBRADU podataka, a ne na njihovo golo postojanje.

Da li ti hoces da podelis neki svoj podatak sa ostatkom sveta ili neces... tvoja stvar. Niti ti ko brani, niti te bilo ko na to tera.
Recimo taj broj telefona, niko ovde nece obradjivati, niti ga je moguce ikako povezati sa stvarnom licnoscu. Samim tim, to nema nikakve veze sa zastitom podataka.
pebas
Majstor početnik
Posts: 149
Joined: 15 Jul 2017 13:12
Location: Novi Sad

Re: Editovanje poruka

Post by pebas »

Imam iskustvo sa tim da su ljudi trazili da izbrisu profile i da su vlasici sajtova, bez obzira o kakvom sajtu se radi na kraju morali da izbrisu. I ne samo licne podatke iz baze vec sve sto aludira na vlasika podrazumevajuci i username.

Recimo forum ovde skuplja informacije tipa lokacije...ali nisam neki pravnik...znam da ako se dlucim da obrisem profil morate to uraditi. Postove ne morate ako ne sadrze licne informacije, broj telefona,lokaciju itd...mozete koristiti pseudonim tipa pebas postaje user1234...itd. Nije ni vazno. :)
--------------------------- spojene poruke


Evo sad citam bas malo vise o ovome.

Problem nastaje kad se obesmisljava vebsajt bez licnih podataka onoga ko je postavljao sadrzaj. Tada se ide na sud. Ako neki spor moze da se resi pseudonimom (recimo pebas postaje user12345) + brisanje licnh podataka iz svakog posta koje ne aludiraju na autora je prvo na zaborav.

GDPR is Right for individuals to have personal data erased. The right to erasure is also known as 'the right to be forgotten'. ... Individuals can make a request for erasure verbally or in writing.
User avatar
yaki
Majstor
Posts: 275
Joined: 25 Sep 2016 17:51
Location: Beograd
Contact:

Re: Editovanje poruka

Post by yaki »

Čoveče ovde se radi o editovanju ebenog OGLASA, taj oglas ima kratko vreme trajanja, menja se cena, setio se da nešto dodam, i na kraju u konkretnom slučaju prodao sam ovde jednom uvaženom bradatom čalanu :). I šta sad, taj oglas je kao što sam rekao, upisan munjom u kamenu i ostaće ovde da buduća pokolenja vide da sam nekad davno prodavao neki stol.
Čemu ta Rigidna politika za ovakve postove tipa oglasa. Znači ako sam nešto prodao hoću mogućnost da obrišem oglas a ne da pišem pismo zamolnicu.
--------------------------- spojene poruke


Evo baš sam se setio da ne tako davno sajt na kome sam držao slike se ugasio i puf sve moje slike o po meni interesantnoj temi su nestale. U starim postavkama ovog foruma ja sam ponovo editovao sve moje postove i ponovo ubacio slike, sad bih mogao samo da opsujem isto kao što sam sad opsovao jer ne mogu da dodam, editujem ovo što pišem u prethodni post koji sam napisao pre destak minuta.
genijalno
--------------------------- spojene poruke


Evo sad video slovnu grešku "bradatom čalanu " treba članu.
Zaključavanje postova ima logike kada se povede rasprava o nečemu a onda onaj ko je pokrenuo priču obriše ili izmeni svoj inicijalni post pa na kraju ispade da svi koji su komentarisali rade to bez razloga onako.
Rezime
Omogućiti editovanje i brisanje oglasa.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Re: Editovanje poruka

Post by maricaiivica »

Mislim da je to generalno glupo.
Mozda u nekim slucajevima, bas u oglasima i ima smisla ali globalno, za ceo forum, nema smisla.
Opet, oglas sam video, bilo mi precenjeno, sigurno se ne bi vracao na oglas. Ovako, video sam snizenu cenu
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Editovanje poruka

Post by mbole »

To nije stvar "politike" vec jednostavno podesavanje na nivou celog foruma.
Ne postoji mogucnost da se podesi odvojeno za neki podforum.

Ponovo poredim...
Kad das taj oglas u novinama... Jel on "nestaje" kada ti vise nije interesantan, ili zauvek ostaje odstampan? Ili barem dok novine mogu da traju (u nekom arhivu, biblioteci, u necijem podrumu... gde god)

No napisah ti i gore... Menjanje cene izmenom poruke je besmisleno. Niko nikada nece pogledati tu promenu.

Inace to je uobicajena praksa na svim forumima koje sam ikada video. Tako da nista novo ovde nije izmisljano, pre se moze reci da je stari forum tu bio manjkav.

Sto se tice pomenutog editovanja slika... da.. to jeste problem, koji iskreno receno ni ja ponekad ne mogu da razresim.
Neke od slika su jednostavno nestale zauvek.
Za to... postoje dva resenja:
1. podignes slike negde drugo, i dodas novi post sa izmenjenim slikama
2. podignes te slike negde, ili posaljes meni slike i gde ih treba staviti.

@pebas
Pebas jeste pseudonim :)
Kao sto je to i mbole.
User avatar
yaki
Majstor
Posts: 275
Joined: 25 Sep 2016 17:51
Location: Beograd
Contact:

Re: Editovanje poruka

Post by yaki »

Znači oglas za stol koji sam prodao ostaje za buduća pokolenja jer ga je nemoguće obrisati
:clap:
pebas
Majstor početnik
Posts: 149
Joined: 15 Jul 2017 13:12
Location: Novi Sad

Re: Editovanje poruka

Post by pebas »

mbole wrote: 20 Nov 2021 14:09 @pebas
Pebas jeste pseudonim :)
Kao sto je to i mbole.
Slazem se da jeste. Moralo se menjati i to jer se znalo ko je pebas/mbole u stvarnom zivotu i onda verovatno to postane licni podatak koji se mora menjati/brisati.

Pitanje je cije je vlasnistvo post na forumu. Nema ni veze sada. Upravo zbog sve te dinamike, nekih pravila i potraznje (sve vise ce je biti) se i odlazi na brza resenja, itd...pisi, brisi, budi pristojan, radi sta hoces...odnosno odlazi se na Discord i ostala zezanja.

Bez namere da opet krenemo, samo konstatujem. Kapiram tradiciju, kapiram da volimo da smo dinosaurusi, laganica i sve ostalo, nemam nista protiv...necu ban. Caskamo. :)
--------------------------- spojene poruke

yaki wrote: 20 Nov 2021 14:23 Znači oglas za stol koji sam prodao ostaje za buduća pokolenja jer ga je nemoguće obrisati
:clap:
U pravu si donekle, donekle jer nije ovo specijalizovan sajt* za oglase.

Ja kapiram da zvuci smesno ali je tako na forumima. Oduvek je bilo. U nemilosti si modova, admina i pravila. Pa ako te se sete, sete. :) Bez razloga po meni se nastavlja sa tom praksom. Po mom skromnom misljenju bitno je da je forum živ, a ti sa postovima i ličnim informacijama radi šta hoćeš na kraju krajeva.

Recimo danas nekome od 20 godina nema šanse to da objasniš (ogranicenost foruma)...uostalom nadjimo jedan noviji forum da je zaživeo...to je pristup koji se trazi danas, brzina brale. :)

*Forum sa 3000+ clanova bi i to morao da ima makar kao izdvojenu sekciju...ne pocinjem nista...necu ban. :)
User avatar
sonus70
Samostalni majstor
Posts: 178
Joined: 30 Jul 2017 10:38
Location: Novi Sad

Re: Editovanje poruka

Post by sonus70 »

A ja baš volim to što u oglasu ostaje cena "za vjeki vjekova". Kad neko ponudi za mesec-dva nešto što me interesuje a bilo je na prodaju pre koji mesec/godinu odem i vidim kako je tada (ranije) izgledala cena za nešto . Pomaže da se odlučiš da li da kupiš ili preskočiš i čekaš da bude kao ovde "nova cena".
A oglašivač uvek ima mogućnost da doda post "prodato" da ga ne smaraju sa pozivima kad proda predmet.

Da ne spominjemo kad se u diskusijama pozoveš na nešto što je neko napisao a on kaže "kad sam ja to rekao?" . A u međuvremenu obrisao svoj post na koji se pozivaš.
User avatar
yaki
Majstor
Posts: 275
Joined: 25 Sep 2016 17:51
Location: Beograd
Contact:

Re: Editovanje poruka

Post by yaki »

Meni ovo liči da je admin podesio default vrednosti i više se ne pritiskaju dugmići.
:D
Post Reply