Kad ce Telegram i Discord?

Predlozi i sugestije
pebas
Majstor početnik
Posts: 149
Joined: 15 Jul 2017 13:12
Location: Novi Sad

Re: Kad ce Telegram i Discord?

Post by pebas »

mbole wrote: 01 Nov 2021 11:19 Razliciti su nam koncepti.

A da "teramo" nekoga da cita, nesto sto ga ne interesuje, na bilo koji nacin, "interakcijom" ili zovi to kako god hoces... necemo.

Ako vec hoces da ukazes na prednosti necega, budi vrlo konkretan. Ta i ta stvar je ovde ovako, tamo je onako...
UVOD
Evo na ove tri stvari da se osvrnem. Jer su one sustina. I ajde konkretnije. I da se ogradim od pretpostavki, ja kazem da je prosirenje foruma dobro resenje. Ne kazem niti sam za ukidanje foruma i prelazak na bilo sta drugo bez foruma.

RAZLIKA KONCEPTA
Oko koncepta, slazem se i jesu razliciti, to je poenta, ne treba da budu razliciti u meri da ne mogu da se tolerisu, jer mogu zajedno ruku pod ruku da idu, ja mislim bar.

Nego evo konkretno, je li vise ljudi u speedu kao ja recimo danas ili su celovecernji? Ako je vise ljudi u speedu da li forum moze da odgovori na njihove zahteve? Ili po njima, forum je prespor i zele nesto malo brze, a kad imaju vremena moze i forum sto da ne.

Nemojte da brkamo moj licni pogled ili tvoj ili mariceiivice recimo, nego objektivno da donesemo zakljucak.

TERANJE NA NESTO
Ne teramo nikoga ni na sta. Cak da sutnemo email svima da Stolarska Radionica ima Discord za ove u speedu bilo bi simpaticno i ovi u speedu kao ja sto sam bi ispratili to, ja mislim.

INTERAKCIJA i ANIMACIJA I REALNO VREME
Pa sve je kao forum i moze na forumu sve ali komplikovanije i sporije. Ne iz moje i vase perspektive, perspektive dugogodisnjeg korisnika foruma. Vec iz perspektive klinca koji je navikao na brzinu i nove tehnologije.

Ja hocu osmehom/negodovanjem/smajlijem/potvrdom/znakom/simbolom da reagujem na neciji post. Samo toliko jer sam malo introvertan recimo, ne volim da pisem ali volim stolariju i volim da citam o njoj. Sta sad treba da otvorim post i ostavim smajli? Mislim moze ali ja sam navikao na lajk button ili dislike u realnom vremenu.

Ako to dozvolimo animirali/zaintersovali smo ih da ucestvuju. Eto svo troje nekako pokusah da objasnim na sta mislim.

STVARNE POTREBE
Tesko je konkretno o potrebama clanova foruma govoriti jer nemamo povratnu informaciju. A nju cemo dobiti ako mi dozvolite da napravim Discord kad stignem i uputimo ponekog od novih clanova, ili nekom email notifikacijom tamo i budete podrska tamo kao i ovde kad stignete. Jer ja nemam stolarsko znanje.

Za dva meseca ili tri poslati email clanovima foruma da li su za to da se Discord ugasi ili ne.

Znaci sve je user centered. :cool: Ne owners centered. =D
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3688
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Re: Kad ce Telegram i Discord?

Post by maricaiivica »

UVOD
To bi bilo kao da sada otvorimo jednu Viber grupu i u nju turimo sve clanove ovog foruma. Znas li koliko bi ta zanimacija trajala?
Sta bi ta zanimacija konkretno i kvalitetno donela?
Ako i dalje verujes u to, posalji broj u pp, da ti dokazem.

RAZLIKA KONCEPTA
Nije ideja da ti nesto brze pruzi forum pun nekih stolara. Ako trazis nesto brze, juri neke mlade zene, idi sa prijateljima na cugu, drogiraj se,...sta ti je vec po volji, batali se stolara

TERANJE NA NESTO
:zbunj:

INTERAKCIJA i ANIMACIJA I REALNO VREME
:doh:

STVARNE POTREBE
Necu obecati da cu to pratiti, jednostavno moja brzina zivota se desava u nekim drugim krugovima
Ti probaj slobodno
:eek:
pebas
Majstor početnik
Posts: 149
Joined: 15 Jul 2017 13:12
Location: Novi Sad

Re: Kad ce Telegram i Discord?

Post by pebas »

maricaiivica wrote: 01 Nov 2021 15:50 UVOD
To bi bilo kao da sada otvorimo jednu Viber grupu i u nju turimo sve clanove ovog foruma. Znas li koliko bi ta zanimacija trajala?
Ovo nije bas Viber, Discord je polu forum da tako nazovem. Nema sanse dok ne isprobamo da skapiramo. Dzaba pisem... =D
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3688
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Re: Kad ce Telegram i Discord?

Post by maricaiivica »

Osnovni problem i jeste sto je to polu forum.
Ali, tebi i fali onaj deo koji bi doneo viber, mlacenje prazne slame, danguba...
Ostalo imas ovde.
I tako ljudi pitaju stvari o kojima nisu ni tren razmislili. To ti je dokaz da zivimo prebrzo.

I da ponovim pitanje:
Sta bi ta zanimacija konkretno i KVALITETNO donela?
pebas
Majstor početnik
Posts: 149
Joined: 15 Jul 2017 13:12
Location: Novi Sad

Re: Kad ce Telegram i Discord?

Post by pebas »

maricaiivica wrote: 01 Nov 2021 16:20 Osnovni problem i jeste sto je to polu forum.
Ali, tebi i fali onaj deo koji bi doneo viber, mlacenje prazne slame, danguba...
Ostalo imas ovde.
I tako ljudi pitaju stvari o kojima nisu ni tren razmislili. To ti je dokaz da zivimo prebrzo.
Tacno je, ta danguba, mlacenje prazne slame fali. Nista vi, ni ti naravo, ne kapirate pogresno. Ali te "kafane" imate i ovde, jako puno, ali na vas nacin, pa je opravdano kao. :)

Da, zivimo prebrzo, slazem se i sta sada, kako to da sprecimo? Ne mozemo. Ali ne zelimo ni da se prilagodimo zar ne, a sto da ne?
maricaiivica wrote: 01 Nov 2021 16:20 Sta bi ta zanimacija konkretno i KVALITETNO donela?
Konkretno zadovoljila bi ove kao ja u speed-u. A za kvalitet ne znam tacno. Mozda ako racunamo da je kvalitet da se 50 omladinaca zainteresuje za stolariju u narednih par meseci i ostane na forumu aktivno, onda se isplatilo i dobili smo kvalitet.
--------------------------- spojene poruke


Pet ljudi se registrovalo ovde ove nedelje, niko nije ni zdravo rekao. Znaci ona potreba primitivna, sustinska, koristoljubiva u smislu da nadjem odgovor samo i da idem dalje treba da se omoguci ljudima. Jer to je skapirano u proslih par decenija, da to prolazi dobro i forumi blede, ne odrzavaju se, a ako se i odrzavaju sve vise su polu forumi puni interakcije.

Otom potom...
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Re: Kad ce Telegram i Discord?

Post by BR »

Bas ne shvatam sta se dobija brzinom. Ajd, pitanje ce da dobiju svi oni koji su na discordu, ali vecini je forum zabava, pa u vreme kad neko postavlja pitanje, oni koji znaju nemaju vremena da odgovore. U sustini, nikakva prednost od Diskorda, odgovor ce stici u istom trenutku. Jos gore, posto cu dobiti notifikaciju na Discordu, pa je obrisati jer me nervira, a i dnevno imam mali miilion notifikacija vezanih za stvari od kojih se zivi, mnogo vece sanse su da odgovorim na forumu, u trenutku kada imam vremena. Apsolutno sam siguran da je sa velikom vecinom clanova ista situacija.

Teranje na nesto: Pogledaj koliko clanova foruma je aktivno. U sustini, prica se svodi na nekolicinu moderatora+ vrlo mali broj clanova.

Stvarne potrebe: Vrlo cesto dobiijem odgovor da je ovaj forum pretezak za shvatanje ogromnoj vecini. Vecina stolara nije na netu da bi nasli znanje, i da nesto nauce, vec da rese svoj problem na nacin koji od njih trazi najmanje truda. Umesto opsirnog odgovora sa referencama, oni bi recept, odes kod mileta, naruciis artikal 23455 namazes, i kraj price. Na ovom forumu se neguje malo drugaciiji vid znanja, i moze mnogo da se nauci, ali ucesce zahteva trud i vreme. Prelaskom na discord, samo bi trud koji uloze oni kojii pisu odgovore otisao u tandariju. Odgovor u 5 redi kakav se ocekuje na discordu i slicniom nece pisati niko kome je forum zabava.

Na kraju, svako rasturanje foruma na nekoliko mesta dovesce do toga da ono napisano ne ostaje. Kao na socijalnim mrezama, sve sto napises, opstane 24 sata, onda se broj pogleda drasticno smanji, a za 72 sata nema vise nicega, pa dobiojes istovetno pitanje. i tu je kraj, pretrage ne rade dobro, stare teme vise nisu zanimljive, i to je to.

Na kraju, sa obzirom na iskustvo na nekoliko foruma, u jednom. trenutku dodje do zasicenja, jer stari clanovi kazu sta su imali, pa im vise nije zabavno. Od foruma su naucili sta je trebalo, pa nemaju strpljenja za nove. Sa discordom i bilo cemu paralenom to vreme poluraspada clana se drasticno skracuje. A onda se sve pretvori u podjebicu, i odose svi koji nesto znaju.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Kad ce Telegram i Discord?

Post by mbole »

I te kako mozes da sprecis da zivis prebrzo.
Samo prvo treba da hoces, a ne da se prilagodjavas "masi".

Da budem iskren... ne zanima me da li je vise ljudi u spidu ili je laganica.
Nikada se nisam prilagodjavao masi, necu ni sad.
Ako smatram da nesto nije dobro, uopste me ne interesuje sto se 99% ljudi druzi sa tim, i od mene ce uvak dobiti samo misljenje da to ne valja.

Ljudi ne moraju da se registruju da bi videli nesto. Ili barem, jako malo toga je rezervisano samo za clanove.
Stvari tipa o radu foruma, oglasi, i beleske iz radionice koliko se secam. Ostalo je dostupno i gostima.
Tako da ti konstrukcija ne pije vodu :)
pebas
Majstor početnik
Posts: 149
Joined: 15 Jul 2017 13:12
Location: Novi Sad

Re: Kad ce Telegram i Discord?

Post by pebas »

Evo:
BR wrote: 01 Nov 2021 19:04 Pogledaj koliko clanova foruma je aktivno. U sustini, prica se svodi na nekolicinu moderatora+ vrlo mali broj clanova.
Sve si rekao u sustini.
BR wrote: 01 Nov 2021 19:04 Vecina stolara nije na netu da bi nasli znanje, i da nesto nauce, vec da rese svoj problem na nacin koji od njih trazi najmanje truda. Umesto opsirnog odgovora sa referencama, oni bi recept, odes kod mileta, naruciis artikal 23455 namazes, i kraj price.
Opet sve receno i u ova dva realna zakljucka staje sva ova tema.
mbole wrote: 01 Nov 2021 19:24 Tako da ti konstrukcija ne pije vodu :)
Pa zastoj/problem/izazov postoji, BR ga je odlicno sazeo u par recenica. Konstrukcija za resavanje postoji. Da li ce piti vodu ili nece, necemo ni saznati izgleda.

Po meni je to steta za forum/zajednicu. O licnim potrebama, stavovima, pogledima i generalno o nama kao pojedincima ovde nije ni bitno toliko, po mom misljenju bar.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3688
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Re: Kad ce Telegram i Discord?

Post by maricaiivica »

Vrtimo se u krug.
Njemu je sve to zabavno i on bi non stop da bude "sa stolarima".
Meni je ovaj forum doneo mnogo informacija, znanja, nekoliko poznanstava i nekoliko divnih prijateljstava.
Ja sam veliki duznik ovom forumu i zeleo bi da ostane bas takav kakvog sam nasao.
Danas sam u dva navrata trazio neke diskusije, da se podsetim nekih stvari koje su mi trebale za posao. Dakle, on je i jedna dobra knjiga...besplatna.
Odlazak na druge platforme bi to odneo.
Kombinovanje bi rasulo ljude.
Ja sam apsolutno protiv takvih promena, definitivno.
Ko je za, neka pravi sta zeli, sve ok
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Kad ce Telegram i Discord?

Post by mbole »

Ako nesto ne volim... to je izvlacenje stvari iz konteksta, i izdvajanje samo onoga sto tebi odgovara :)

Da... vecina stolara jeste takva kako je BR napisao. Ali to ne znaci da takvi treba da budu, a jos manje da ovaj forum treba da doprinositi sirenju toga. I to je ono sto je BR napisao, a ne samo konstatovana cinjenica.

Ne znam o kakvom zastoju/problemu a tek izazovu pricas?
Tako stvari jednostavno funkcionisu.
Uvek je mnogo vise ljudi koji traze resenje problema, nego onih koji ga znaju. O cemu god da pricas.
Jel stvarno mislis da bi oni koji su dosli da nadju instant resenje ista doprineli ovome? Osim sto bi se "vodili na spisku" i lupetali gluposti koje su pokupili po "zajednicama".

No... ovo se vec previse oduzilo, presipamo iz supljeg u prazno.
Tako da ovo ide pod kljuc :lock:

Ko sto napisah na pocetku...
Nikad.
Locked