otvaranje novog prerduzeca za secenje i kantovanje

Predlozi i sugestije
User avatar
NikolaBg10
Brzi dodavač alata
Posts: 5
Joined: 29 Oct 2012 17:19
Location: Beograd

otvaranje novog prerduzeca za secenje i kantovanje

Post by NikolaBg10 »

Pozdrav svima!

Mislim da sam bio jedini koji sam procitao one uslove pre nego sto potvrdim saglasnost za registraciju :)
Nego, ovo nije reklamiranje, a i nadam se da sam mesto teme pogodio. Ako nisam, izvinjavam se adminima i forumasima.
Naime, planiram (znam da nije ni vreme za investicije i pocinjanje novog posla) da otvorim preduzece za usluzno secenje i kantovanje plocastih materijala. Glavne masine su kupljene (kanterica i formatizer), ali me interesuje na koji nacin da prilazim potencijalnim kupcima, tj VAMA stolarima ... Gledajuci generalno, moja filozofija je da pre svega budem cenovno konkurentan, odnosno da su mi cene nize u odnosu na druge firme, ali da mi usluge budu daleko viseg nivoa. To prvenstveno smatram - na vreme i moj odnos prema stolarima. Fer i korektno sa svima, i tacnost. Jer ja sam ovde zbog Vas, a ne Vi zbog mene. Zar ne? Takodje me zanima koje je sredstvo informisanja najbolji...da li da idem od stolara do stolara i delim letke i vizitkarte ili neki drugi vid informisanja, kao na primer. pozivi telefonom itd. Jer nema svako vremena danas da slusa mene kako predstavljam svoju firmu... Sta Vi mislite o svemu ovome? Da li se upustam u jedan vrlo komplikovan posao ? Svaki savet mi je vazan i uvazavam ga ma kakav bio.
Hvala Vam sto ste izdvojili vremena da procitate ovo...


Pozdrav!


Nikola
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

hm pa sad Beograd je golemo selo :D

najpametnije da obidjes one u tvom kraju a ostale pozoves telefonom i ispricas a cene i sve ostalo preko email-a.

napravi tako kao sto si napisao u zadnjoj recenici.

srecno!!!
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Zdravo Nikola,
zelim ti srecan pocetak.
Neka moja vidjenja su u tom pogledu ovakva:
- pozicija, mislim da je dosta bitna, da nisi negde dosta zabacen.
- zatim asortiman,
- preciznost rezanja i redovno naostreni listovi cirkulara, da ne bude iskrzano ili se razlikuju dimenzije. Kad se radi o preciznosti, ti dok rezes ne mozes da znas sta ce to biti, a onaj kad sklapa, cesto mu se desi da se dva elementa koji treba da se uklope, ne uklapaju jer je jedan kraci za par milimetara a drugi duzi za par mm, pa se onda nervira, gubi vreme i to ravna hoblom.
- sto se cene tice, svi koji to rade imaju jako slicne cene, jedino neki insistiraju da se kupi cela tabla i mislim da im to odbija mnogo musterija. Ja sam razgovarao sa jednim koji to radi, nesto je hteo da mu radim pa se nismo dogovorili za cenu, i tako kroz razgovor mi je rekao da je njemu glavna zarada na okovu. Nisam ni pretpostavljao, ali eto ima i toga. Mislim da su ovi elementi koje sam ti naveo bitniji nego da to bude jeftinije 2 banke po kvadratu.
- zatim, reklame... ne dosadjuj ljudima, danas reklame samo sto nam ne guraju u usi. To vise niko i ne cita. Moj ti je savet, postavi lepo natpis na radnji, plati nekog web dizajnera da ti napravi kulturan sajt i da ga optimizuje da se dobro vidi, otstampaj lepe zidne poslovne kalendare za Novu Godinu (njih nece da bacaju na djubre) i vizit karte. A ljudi ce brzo cuti za tebe ako budu bili zadovoljni. Ima ih danas dosta, neki su i zatvorili a neki su se i razmahali i prosirili delatnost na pruzanje usluga ugradnje plakara sa kliznim vratima, furniranje i sl. Uglavnom, tu se uvek moze dodati jos po nesto od robe za trange frange, na primer tiplovi, razni klizaci, bravice, sudopere, frontali staklo-Al, mdf i sl. pa i po nesto od alata, lepkova i sl.
Last edited by Pezzo on 29 Oct 2012 19:21, edited 1 time in total.
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Dobro nam došao i srećan ti početak biznisa. Bilo bi jako lepo da u profil napišeš malo precizniju lokaciju odakle si. Å to singer reče- Beograd je prilično veliki...

Kvalitet usluge i komunikacije sa kupcima je najvažniji. Okviri za zaradu si ti jako mali, tako da moraš kvalitetom (što manje škarta) da ostvaruješ zaradu.
Ja sam amater, a takvi su većinom na ovom sajtu, ali kad dođem kod lokalnog trgovca pločastim materijalima jako dobro znam šta mi treba i šta me nervira. Kao što Pezzo reče, važno je da kupac ne mora da kupuje celu tablu za jedno parče. Tu moraš da nađeš sistem...
Brzina rada je jako važna (da ne čekam u radnji sto godina sa svojom krojnom listom i kasnije još sto da mi se nešto izreže).
Mogućnost nabavke računarom preko Interneta je MORANJE. Sistem: ja tebi mejl, ti meni robu na vrata bi bio idealan.
Okov i prateći materijal su jako važni.
DŽABE bušenje rupa za šarke OBAVEZNO (naplatićeš ti tu uslugu kroz drugi promet).
Pripremi gomilu etiketa na koje ćeš upisivati isečene dimenzije i naziv pločastog materijala (šifru) - za svaki isečeni komad posebno!. Te informacije su jako važna kupcu kad krene da sklapa i kad mu nešto usfali.
Verovatno si već shvatio da ti je najbolji pomoćnik u poslu računar i dobri programi kojima moraš da ovladaš kao da si rođen sa njima.
Danas je "tvoje fele" jako mnogo i moraš se izdvojiti nečim. Kvalitetom najbolje.
Å to se tiše reklame najteže je da ti kupac dođe prvi put. Smisli neku kampanju u tom pravcu. Sve zavisi od novca koji želiš da uložiš u taj posao. Uvek je bilo "kolko para tolko muzike".
Ne računaj da ćeš se obogatiti za 6 meseci i da ćeš od tog posla kupiti džip već iduće godina (mada ti ja to želim).

Srećno.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3688
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Pozdrav i puno srece!

da se samo nadovezem na vec napisano...
Da, moras obici stolare u svojoj blizini i ponuditi im svoju uslugu.Kratko i sa jednim ostavljenim letkom. Ako jos za taj posao angazujes neku damu koja zna o cemu prica... :)
Nemoj ocekivati da ce oni pohrliti za 30din nizu cenu bele ali ce skoro svaki u jednom trenutku svratiti da te proba, oprezno i korak po korak. Onaj sto oberucke prihvati tvoju ponudu je verovatno ostao duzan neke pare na prethodnom stovaristu, sa takvima oprez.
Sto se samog rada tice, kupac koji se vratio jer je pogresno upisao meru za 2 parceta li je zaboravio nesto da doda na listu treba biti prioritet. U tom trenutku je njemu to jako vazno i po pravilu hitno.
Nemoj dozvoliti da ti zafali sarka ili neki slican okov. To je svakome izgubljeno vreme.
Napravi dogovor sa drugim stovaristima za usluge koje nisi u mogucnosti da pruzis (CNC obrada i slicne stvari).
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

Pozz Nikola ,

svakako čestitke za hrabrost u ovo vrijem kretati u novi biznis :pljesk: , a što se tiče cijena , mislim da netrebaš biti jeftiniji od konkurencije, trebaš biti kvalitetniji . Ja sam nekad uzimao iveral u Sloveniji , ne zato što je bio jeftiniji , nego zato što sam bez po muke mogao kući izračunati koliko će me koštati , oni su imali u cijenu m2 iverala uključen i škart i piljenje (znači malo skuplje , ali nema dodatnih troškova), tako da si mogao uzeti pet polica , svaku druge boje :tummenupp: i platio toliko m2 koliko je bila dimenzija .
Pričao sam sa njihovim gazdom i rekao mi je da na ovaj način mogu riješiti i potrebu onih kupaca kojima treba jedan komadić iverala do velikih kupaca kojima treba ispiliti materijale npr. za kuhinje ili sobe u dvije tri boje - e to je ono što je mene tamo privlačilo :prsgore:
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
caca
Majstor
Posts: 289
Joined: 22 Mar 2011 18:40
Location: BGD

Post by caca »

Pa,sa srecom ti bilo prijatelju. :mario:
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3688
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

A daj i ti nama po neku informaciju :)
Gde je radionica? Koje su masine?...
User avatar
Nexent
Majstor
Posts: 327
Joined: 06 Oct 2010 17:42
Location: Loznica
Contact:

Post by Nexent »

Moze i prodaja celih tabli ako si povoljan....uskoro ce mi trebati 30 tabli mdf od 10 mm sirov.
Sretan pocetak!
User avatar
NikolaBg10
Brzi dodavač alata
Posts: 5
Joined: 29 Oct 2012 17:19
Location: Beograd

Post by NikolaBg10 »

Hvala svima na savetima. Razumem sta i o cemu pricate. Naravno, kao sto rekoh svaki savet je visoko uvazen.
Radio sam dve godine kao ispomoc majstoru na formatizeru i na kanterici, i znam nekoliko majstora koji su mi pricali sta im je bitno...tako da znam malo vise stvari oko celokupnog sistema poslovanja. Upravo ovo sto je pricao Pezzo. Dimenzije moraju biti tacne u milimetar, elementi bez krzanja , lepo okantovano... Znam ono sto nikako ne sme da se desi, ali bih voleo da znam sta bi moglo da bude nesto inovativno u odnosu majstor - firma, sta mogu da ponudim... Naravno, posto raspolazem sa kombijem svakako besplatan prevoz preko odredjene kolicine robe dolazi u obzir, OBAVEZNO. Jer smatram da je to nesto neophodno. Sto se okova tice, a i po savetima drugih, ne bih hteo da ulazem mnogo u njih, nego samo i samo u one okove koji su najprodavaniji i najpotrebniji....sarke, srafovi itd.
Kao sto mi je neko napisao da ne ocekujem da ce mi majstor doci odmah i napustiti nekog od koga je kupovao materijal 5 godina, ali moze uraditi neki nalog kod mene pa makar bio i od 10m2, tu je prilika za iskazivanje kvaliteta.
Sto se trenutnih glavnih masina tice u pitanju je kanterica IMA i vertikalni formatizer striebig... posto cale ima masine za drvo moguce je da cu uvesti i taj vid poslovanja - puno drvo i sl...
Lokacija ce najverovatnije biti oko Cvetkove pijace...treba samo formalnost oko lokala da se zavrsi…. taj deo BG...nadam se da cu poceti za oko mesec dana, treba dosta kockica da se slozi. Hvala svima jos jednom na dobrim i vaznim savetima...
Pozdrav svima, pa se mozda i vidimo i saradjujemo :)
Prijatno
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Jedna od stvari bitnih za maloprodaju, kod onih koji zele da rade na duze staze, je upravo asortiman.

Tako da je ovo sto kazes da bi drzao samo okove koji cesto idu, po meni greska. Upravo sirokim asortimanom se privlace musterije. Imao sam slicno iskustvo u sasvim drugoj bransi (racunarska roba), gde su ljudi dolazili iz prostog razloga sto su znali da sve mogu da nadju na jednom mestu. Nema veze sto je neka roba skuplja nego na drugom mestu, jeftinije mi je da sve nadjem kod jednog nego da obigravam beograd zabog par dinara nize cene, i izgubim vreme, potrosim gorivo...
Naravno to se pokaze tek na duzi period.

To jeste ulaganje koje je cesto naizgled neisplativo. Neka roba ce stajati mesecima, mozda je na kraju prodas i ispod nabavne cene, ali to shvati kao ulaganje u reklamu. Musterija kojoj bas ta glupost treba, i nigde drugo nije mogla da je nadje, pojavice se sigurno ponovo. I razglasiti da je bas tu nasla nesto sto nigde drugo nije mogla da nadje.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Sa sitnicama moze da ide i na veci asortiman, ali kad se radi o panelima, treba mnogo prostora. Gledam po nekim radnjama ima panela od punog drveta i oni lepo idu, oni nastavljani od parcica doduse dosta slabije. Zatim, sa sper plocama je trziste slabo, sa panel plocama takodje. E sad, svi bi da prodaju samo ono sto najvise ide, svi bi meso sebi a koske nekom drugom :)
User avatar
caca
Majstor
Posts: 289
Joined: 22 Mar 2011 18:40
Location: BGD

Post by caca »

Danas obicem Perin u Zemunu, trazim klizace Blum.Odusevimse odmah s'vrata,katalog Bluma na pultu.Pitam prodavca dali ima na lageru i mozeli da se naruci preko njih.Onako preko one stvari sam dobio odgovor da nema i nemoze da se naruci.Pa sto drzite katalog onda na izvolte,odgovor nisam dobio.
Toliko o poslovnosti i ljubaznosti trgovaca,pojedinih doduse.Da dodam u tom trnutku nije bilo nikog u radnji,a pauza za dorucak odavno prosla.
Znas kacu da ucem sledeci put?
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Imaju neke cudne obicaje. Kao imaju sve, a nista kompletno ili bas to sto si odabrao nema. Ne prodaje parket, nego samo parket lajsne... I brate, ako imas nesto na sajtu, treba da imas i u prodavnici, a ne da kazes musteriji: mogu da narucim. Pa moze i moja baba da naruci, ali ja sam doso kod tebe zato sto sam video na tvom sajtu ili se podrazumeva da takva radnja mora da ima i osnovne okove i slicnu robu koja ide uz to. Nesto najgore je kad stavi 100 uzoraka, a od toga ima 5 vrsta u radnji. Pa sta kog djavola da gledam ? :) ... ili kao ne zna ni pribliznu cenu, kaze: cekaj da pogledam u katalogu :)
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3688
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Cvetkova pijaca... Darex je tu a Darex ljudi vole, Cut Unit je maltene iza coska a kad krenes ka smederevcu Artinvest, Sarena Kuca,... Valjace ti neka "topla voda", kakva god al topla. Ideja sa besplatnim busenjem rupa za sarke mi se dopala, uvedi takvih sitnica vise.
Masine ce vrsiti posao mada ljudi vole horizontalne krojace, pa jos kad ih nazovu CNC formatizerom :)
Samo drzi to u dobrom stanju i ustelovano.

P.S. transparentni lepak, obavezno :)

P.S.S. I najavi otvaranje pa da razglasimo
Post Reply