Predlog 3

Predlozi i sugestije
User avatar
Arax
Majstor početnik
Posts: 131
Joined: 03 Apr 2008 19:55
Location: Smedereva

Predlog 3

Post by Arax »

Када се сајт буде поново дорађивао и апдејтовао, да када се кликне на неком од линкова у постовима да се отвори нова страница за ка том линку или сајту, а да столарска радионица остане на првојстраници. рецимо када кликнем на неку слику да је погледам да ми отвара на другојстраници ( јер ко има спор интернет, има да се начека) док ја и даље гледам коментаре на форуму, на првојстарници.
Летети је лако научити само треба скочити и промашити земљу.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ako sam dobro razumeo na sta mislis, to jest da se klikom na link otvara novi prozor, takvo "ponasanje" sajta kakvo predlazes se smatra "bezobraznim", i noviji browseri ga cesto blokiraju.

Ukoliko to zelis, jednostavno klikni srednjim tasterom misa, pa ce ti se link otvoriti u novom tabu (ako koristis firefox ili noviji IE).
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Ili desni klik pa odaberes opciju Open in New Tab!
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

mbole wrote:Ako sam dobro razumeo na sta mislis, to jest da se klikom na link otvara novi prozor, takvo "ponasanje" sajta kakvo predlazes se smatra "bezobraznim", i noviji browseri ga cesto blokiraju.
Postoje dve vrste otvaranja novih prozora:
a) bezobrazno, kad se novi prozori otvaraju ničim izazvani, kao neki flešovi, a to je programski kontrolisano od strane servera na kome se hostuje neki sajt.
b) prihvatljivo, kada se novi prozori otvaraju klikom na link.

a) je bezobrazno i neću ništa o tome.
b) Uobičajeno da se link otvara u novom prozoru kada se sa nekog sajta poziva link na nekom drugom sajtu i ne želi se napuštanje prethodnog. Pretpostavljam da je ovo bio predlog kolege Arax-a. Na žalost, ovo nije izvodljivo u forumu zbog mehanizama kako on radi i kako se prave linkovi.

Svaki link se može otvoriti u novom prozoru (ili tabu u novije vreme) pritskom na desni taster miša (ukoliko njegov rad nije programski zabranjen u okvirima nekog sajta) i izborom "open i new window/tab" opcije.

Naravno, sva ova pravila drugačije važe kada se radi u okvirima sigurnosnih protokola (adrese obično počinju sa https://).
User avatar
čvorislav
Precizni šegrt
Posts: 82
Joined: 18 Jan 2010 16:14
Location: Beograd

Post by čvorislav »

metabo wrote:
mbole wrote:Ako sam dobro razumeo na sta mislis, to jest da se klikom na link otvara novi prozor, takvo "ponasanje" sajta kakvo predlazes se smatra "bezobraznim", i noviji browseri ga cesto blokiraju.
Postoje dve vrste otvaranja novih prozora:
a) bezobrazno, kad se novi prozori otvaraju ničim izazvani, kao neki flešovi, a to je programski kontrolisano od strane servera na kome se hostuje neki sajt.
b) prihvatljivo, kada se novi prozori otvaraju klikom na link.

a) je bezobrazno i neću ništa o tome.
b) Uobičajeno da se link otvara u novom prozoru kada se sa nekog sajta poziva link na nekom drugom sajtu i ne želi se napuštanje prethodnog. Pretpostavljam da je ovo bio predlog kolege Arax-a. Na žalost, ovo nije izvodljivo u forumu zbog mehanizama kako on radi i kako se prave linkovi.

Svaki link se može otvoriti u novom prozoru (ili tabu u novije vreme) pritskom na desni taster miša (ukoliko njegov rad nije programski zabranjen u okvirima nekog sajta) i izborom "open i new window/tab" opcije.

Naravno, sva ova pravila drugačije važe kada se radi u okvirima sigurnosnih protokola (adrese obično počinju sa https://).
forum sveta kompjutera se uvek otvara u novom prozoru, tj ako si na nekoj temi i daje ti u nekom od postova linka ka drugoj temi na sk forumu, otvara ti kao novi tab. čak i linkovi koji vode ka sadržaju sa mreže se otvaraju tako.

meni je sasvim prihvatljiv desni klik ili srednji klik, to i koristim jer ne volim da mi se osnovni stranica "izgubi" dok idem ka nečemu novom, ali opcija da svaki klik otvara novi tab ili nobi prozor postoji u free forumskim sajtovima
User avatar
Bojan
Administrator
Administrator
Posts: 1536
Joined: 17 Jul 2007 22:50
Location: L.A.
Contact:

Post by Bojan »

Slažem se, ali se takođe slažem i da nekome to možda smeta, pa siliti nekoga da mu se otvori 100 prozora nije ok. No, kad se čovek navikne na srednji klik, nema problema. :)
User avatar
Nikola
Majstor majstora
Posts: 658
Joined: 13 Sep 2007 11:55
Location: Beograd

Post by Nikola »

Eto, sad sam naucio i za srednji klik! Do sad sam koristio desni, pa "new tub"! :) Koristan bre ovaj forum!
Trt, mrt, zivot ili smrt!
User avatar
Bojan
Administrator
Administrator
Posts: 1536
Joined: 17 Jul 2007 22:50
Location: L.A.
Contact:

Post by Bojan »

Uvek bilo ! :)
User avatar
Dule
Moderator
Moderator
Posts: 1721
Joined: 05 Jan 2008 18:28
Location: Trstenik-a
Contact:

Post by Dule »

:) Sam ja toliko glup,izgleda

sta je to?
sad sam naucio i za srednji klik!
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

Dule wrote::) Sam ja toliko glup,izgleda

sta je to?
sad sam naucio i za srednji klik!
nisi jedini.:)
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Vjerovatno pritisak na skrol dugme na misu(kod mene je ono u sredini) mada to kod mene ne daje efekat o kom se prica!!!
User avatar
Shlay
Zarezivač olovaka
Posts: 17
Joined: 08 Apr 2010 18:55
Location: Novi Sad

Post by Shlay »

čvorislav wrote:forum sveta kompjutera se uvek otvara u novom prozoru, tj ako si na nekoj temi i daje ti u nekom od postova linka ka drugoj temi na sk forumu, otvara ti kao novi tab. čak i linkovi koji vode ka sadržaju sa mreže se otvaraju tako...
Opa, kolega sa SK foruma :D
SK forum tera vBulletin koji nije dzaba i ima milion raznih opcija i podesavanja. Free forumi su uglavnom siromasniji po broju opcija, neki imaju otvaranje u novom tabu a neki ne. Znam da phpBB nema tu opciju (i vrlo je slican ovom).
Inace, srednji klik ili treci klik je klik tockicem misa (ako imate mis sa tockicem).

@Sasa
Jeste, taj klik. Verovatno ti ne radi ako nisi dobro "nanisanio" link ili ako koristis neki prastari browser. Sta koristis za surf i koju verziju?
Last edited by Shlay on 29 Jun 2010 17:46, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

U Firefoxu je to po defaultu jos od neke dosta stare verzije.
U IE je uvedeno tek skoro (cini mi se od verzije 7 ali moguce je i da je od 8)

Moguce je i da ti drajver od misa (ako je instaliran) presrece klik na tockic i dodeljuje mu neku drugu funkciju, a ne standardni klik srednjeg tastera. Tako recimo umeju da se ponasaju Logitech drajveri.
Dule wrote:Sam ja toliko glup,izgleda

sta je to?
Ko sto sasa napisa srednji klik je klik tockicem (naravno ako ga ima, ako ga nema... e pa nemas srednji klik :))
Prvi mis koji se pojavio je imao samo jedan taster (levi). Onda se pojavio mis sa dva tastera, pa nakon njega i onaj sa tri tastera. Taj treci obicno i nije imao bas neku pametnu ulogu, osim u specijalizovanim programima.
Onda se pojavio mis sa tockicem, gde je glavna svrha tockica scroll (odnosno pomeranje stranice gore dole), ali su mu dodali i funkciju klika gde on menja srednji taster na "trodugmastom" misu.
Onda su dosli misevi sa 5 tastera (moja omiljena varijanta), pa su terali ko sa onim 3 u 1, 5 u 1, 1342 u 1... do miseva sa 7-8 tastera i dva tri tockica. Kada se euforija smirila, preostali su ovi sa tri i sa 5 tastera i jednim tockicem.
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Svaka čast Bole, prava geneza mišije upotrebe... :)
Zaboravio si miševe sa "pimpekom" na mestu srednjeg tastera koji je mogao da bude i džojstik! Srećom, kao što si rekao, prošlo je to divljanje.
User avatar
Dule
Moderator
Moderator
Posts: 1721
Joined: 05 Jan 2008 18:28
Location: Trstenik-a
Contact:

Post by Dule »

:)

Hvala
Post Reply