stolarski rečnik

Predlozi i sugestije
User avatar
Kimi
Brzi dodavač alata
Posts: 7
Joined: 19 Jun 2009 14:23
Location: Niš

stolarski rečnik

Post by Kimi »

predložio bih da se napravi neka vrsta rečnika jer nama početnicima u ovom poslu se često dešava da ne možemo da skapiramo najbolje jer ne znamo sve te izraze,naročito one majstorske,opšte prihvaćene..npr:prvo šprajcuješ pa falcuješ i na kraju bajcuješ :rolleyes:..pa sam ovde na sajtu našao još neke stvari koje su mi nepoznate,npr MDF i slično..ako može da se napravi takva forma da svako može da dopiše reč sa objašnjenjem jer bi verovatno to bio ogroman posao za jednog čoveka..takodje uz neke izraze bi bilo dobro i da se ubacuje slika ili link..
pozdrav i pohvale za sajt,ovde sam već naučio neke korisne stvari..

u medjuvremenu sam našao da je već postojao ovakav predlog u komentarima,ali nisam mogao da nadjem da li je uradjeno nešto na tu temu..
Last edited by Kimi on 23 Jun 2009 02:42, edited 1 time in total.
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

Pogledaj ovu temu.

viewtopic.php?id=96

A usput evo ti i neka objašnjenja:

MDF-je pločasti materijal koji je napravljen od smjese fine piljevine i ljepila i prešan je uposebnim prešama i imaš ga raznih debljina a boja mu je nekako siva i kod obrade je potreban obavezno završni sloj obraditi bojanjem

Bajc-bajc je isto jedna boja ili vrsta boja kojih ima naravno u više nijansi,ali o bojama će ti najbolja reći naš kolega Ćiro

Å prajcanje-barem kod nas za šprajcanje se kaže kad se nešto treba poduprijeti da to nešto nepadne,znači nešto poddbočiti nečim u tom smislu.

Neznam koliko sam ti pomogao jer se riječnici razlikuju od naselja do naselja a kamoli od regije do regije,stoga ovdje nas ima od svukuda pa ćemo se nadopunjavati a i naravno pomoći ti u svemu ako za to bude potrebe.
E i još jedno želim ti dobrodošlicu na naš i Vaš sajt i u naše društvo ovdje na forumu.

Pozdrav od Å trkca.
Last edited by Strkic on 23 Jun 2009 08:52, edited 1 time in total.
Čovijek sniva a Bog realizira!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nke ideje na temu recnika postoje vec dosta dugo, ali nam je realizacija slaba :(

Usput, najcesci naziv za MDF je "medijapan", sto je samo ime (propale) fabrike.
User avatar
digger
Majstor
Posts: 352
Joined: 23 May 2008 14:59
Location: Tamo daleko

Post by digger »

mbole wrote:Nke ideje na temu recnika postoje vec dosta dugo, ali nam je realizacija slaba :(

Usput, najcesci naziv za MDF je "medijapan", sto je samo ime (propale) fabrike.
Mozda ne bi bilo lose da se krene kao sto je wiki (mislim da su oni tako krenuli) da svako moze da upise po rec koja mu je poznata i objasnjenje, a onda drugi da dodaju drugo objasnjenje (ako ga imaju). Na taj nacin bi se smanjilo opterecenje admina da sredjuje i radi na recniku. Ovako bi clanovi odradili dobar deo posla.

Sta mislite o tome?

Milos
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

Ideja o riječniku mi se izuzetno sviđa,jer kad sam ja došao na forum svi ste Vi govorili o FIOKAMA pa o nekom PLAKARU a ja sam gledao ko tele u šarena vrata.Naravno sada znam šta je šta ali i opet se nađe pokoja riječ za koju neznam svoje objašnjenje.Stoga izrada stolarskog riječnika je super ideja ali se bez pomoći administratora ovdije nemože puno jer to ipak treba da ima neku strukturu ili rečeno laički mora imati i glavu i rep.
Čovijek sniva a Bog realizira!
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Vrlo je teško napraviti koncept takvog rečnika. Veliki je problem srpskih, hrvatskih, slovenačkih,... reči. Meni je pala na pamet ideja da uzmemo za osnov neki engleski rečnik, pa da se na te reči dodaju lokalni izrazi, ali ni to ne pije vodu. Kako onda sortirati takav rečnik, a i ne znaju svi engleski jezik. Jednostavno, priličan je haos i teško da tu može neki red da se uspostavi.

Neko kaže šrafciger, neko kaže odvrtka, neko kaže šrafnciger... Ko je taj ko može da kaže šta je "pravilno", a šta "nepravilno". Često taj "pravilan" izraz znaju samo knjige, a u praksi niko, ili retko ko. Na primer, kao šro reče Bole, "Pomično kljunasto merilo sa nonijusom" je "pravilno", ali ko to koristi?

Jedino bi "referenca" mogla da bude slika nekog predmeta ili mašine, ali šta ćemo onda sa pojmovima? Neka mi neko pokaže sliku "krajcovanja", ili "falcovanja".

Å ta ćemo sa rečima koja imaju različita značenja? Iver vijak je negde iver vijak, a negde i konfirmat. Skoro smo pričali i o Forstnerovim burgijama, koja su negde i "šumarska". Kako objasniti onome ko kaže "šumarska" da to nema veze sa "pravim" nazivom.

Mislim da je ideja plemenita, ali mi liči na nemoguću misiju.
User avatar
Dule
Moderator
Moderator
Posts: 1721
Joined: 05 Jan 2008 18:28
Location: Trstenik-a
Contact:

Post by Dule »

:)
Metabo samo nastavi,ja sada znam sta je konfirmat,a znam i sta je Forstnerova burgija
Stvarno fali recnik :/
User avatar
digger
Majstor
Posts: 352
Joined: 23 May 2008 14:59
Location: Tamo daleko

Post by digger »

Metabo,

u potpunosti se slazem sa tobom da bi jedina referenca mogla da bude slika, pa kako ko zove to sto je na slici to je ono sto bi trebalo da se dodaje od clanova foruma. U potpunosti se slazem sa tobom da je jako tesko sortirati sva imena koja su u opticaju. Zato slika, a ispod slike ime na raznim jezicima. Ako nekoga zanima sta znaci sprajcovati, onda u funkciju "trazi" ukuca tu rec, i dobije odgovore sa slikom sta to znaci.

Mislim da je sa slikom prava stvar, jer opisivati sa recima nije bas tako jednotavno. Ovako, svako doda po nesto, sa slikom i eto recnika.

Milos
Last edited by digger on 24 Jun 2009 15:12, edited 1 time in total.
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Mislim da je sa slikom prava stvar, jer opisivati sa recima nije bas tako jednotavno. Ovako, svako doda po nesto, sa slikom i eto recnika.
Ima i tu problema tehničke prirode. Neko napravi (doda) post sa slikom i pogrešnim opisom/nazivom. Å ta onda? Kako digger da ispravi "post sa greškom" koji je metabo napravio? (Za suprotno mi je lako ;) ) Opet lavovski deo posla ostaje moderatorima, a ni oni nisu "sveznalice". Treba svaku dopisanu reč pogledati, pretražiti, konsultovati više izvora... Možda naći bolju sliku. Ako treba da bude referenca, samo tako može. Ako je običan spisak neproverenih reči, čemu onda služi takav "rečnik sa greškama"?

Ne znam. Treba još razmisliti i razraditi.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Jedino sto mi pada na pamet kao varijanta za izbegavanje "recnika pogresnih izraza" su dva foruma u jednoj kategoriji.
Jedan je read only i on je pravi recnik.
Drugi je pisi-brisi, i u njega clanovi ubacuju poruke to jest svoj doprinos. Kada se nesto iskristalise u ovom pisi-brisi, prebacuje se u oficijelni recnik. Ukoliko se vremenom pojavi dopuna/izmena vec postojeceg pojma, ta izmena se dodaje u oficijelni.
Puno posla za moderatore al ja ne vidim drugacije resenje.
User avatar
digger
Majstor
Posts: 352
Joined: 23 May 2008 14:59
Location: Tamo daleko

Post by digger »

metabo wrote:
Mislim da je sa slikom prava stvar, jer opisivati sa recima nije bas tako jednotavno. Ovako, svako doda po nesto, sa slikom i eto recnika.
Ima i tu problema tehničke prirode. Neko napravi (doda) post sa slikom i pogrešnim opisom/nazivom. Å ta onda? Kako digger da ispravi "post sa greškom" koji je metabo napravio? (Za suprotno mi je lako ;) ) Opet lavovski deo posla ostaje moderatorima, a ni oni nisu "sveznalice". Treba svaku dopisanu reč pogledati, pretražiti, konsultovati više izvora... Možda naći bolju sliku. Ako treba da bude referenca, samo tako može. Ako je običan spisak neproverenih reči, čemu onda služi takav "rečnik sa greškama"?

Ne znam. Treba još razmisliti i razraditi.
Moram da se ispravim jer izgleda nisam bio jasan.

Evo kako: Da li je bitno sta je opis. U neku ruku i jeste, ali u neku ruku i nije. Zasto? Zasto sto je jedino slika relevantna. Ti mozes da ostavis post sa slikom potapajuce testere i da je zoves keder, jer si cuo tako i tako su te naucili u tvom kraju. Znaci nisi jedini koji koristi taj izraz. Kada vidim sliku i prepoznam da je to rucni cirkular, ja cu ostaviti post da se zove rucni cirkular. Onda dodje Mbole, i kaze ljudi pa to je potapajuci cirkular. Onda se i ti i ja slozimo sa time i kazemo to jeste tako, ali nema potrebe da brisemo nase ranije postove, jer ce nekoga zanimati sta znaci keder, i on kada uradi pretragu videce da se keder takodje zove potapajuci cirkular, rucni cirkular i povrh svega toga ima i sliku. Mozda ovako sa opisom svega i svacega izgleda malo komplikovano, ali mislim da u sustini i nije tako. Na kraju krajeva ko je taj ko moze da kaze sta je pravilno potapajuci cirkular, keder ili rucni cirkular. (Iskreno receno meni je taj izraz mnogo rogobatan i ja ga ne koristim - vec koristim rucni cirkular). Mislim da jedino ljudi koji koriste ove izraze mogu da odluce sta ce se i kako zvati, ali ne u vidu glasanja, vec u vidu koriscenja odredjenih izraza. Tako se jezik menja, nastaju nove reci, izrazi.

Ne slazem se sa tobom da bi to bio neki recnik sa greskama - i ako ih ima uvek ce biti mnogo vise onih reci koje su korektne. I ako bude, uvek ce se naci neko iz tog govornog podrucja koji ce moci, pre ili kasnije da ubaci komentar i da kaze da taj izraz nije tacan, ili da je delimicno tacan i da se prema njemu treba odnositi sa rezervom.

Post sa slikom bi bio samo prvi post. Svi ostali bi bili bez slike, s tim sto bi mogli da se upisuju podaci u vezi sa slikom. Npr. kod mene se potapajuci cirkular zove (tu je i slika nekog) rucni cirkular, kod nekog drugog se zove zaga (ovo lupam, jer ne znam niti jedan drugi izraz). Ako je neko nasao negde izraz zaga i ne zna sta znaci, onda uradi pretrazi (search) i nadje relaciju izmedju zage i potapajuceg cirkulara, a moze da vidi i sliku. Da li je zaga ispravno ime ili ne, ce se videti kroz komentare. U ostalom, uvek moze da se doda da je informacija neproverena i da se koristi kao neki lokalni izraz.

Zasto ne bi krenuli sa nekom vrstom beta recnika u napomeni. Videli bi kako ide i u hodu ispravljali probleme koji nastaju. Ne moze se sve sagledati od samog pocetka. Mislim da nema potrebe da se plasimo bilo cega. Clanovi su tu da podrze ili ne podrze ideju. U ostalom, sve ovo se i radi zbog nas samih - clanova.

Milos
Last edited by digger on 25 Jun 2009 04:05, edited 1 time in total.
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Ne slazem se sa tobom da bi to bio neki recnik sa greskama
Ovo je drugačiji koncept od onoga na koji sam mislio.
Ti misliš da rečnik, u hijerarhiji, bude FORUM, a svaka reč TEMA. Teme bi otvarali korisnici, a postovi bi bili komentar na teme (reči). U tom slučaju za jednu reč može i brdo postova. Znači, kad ja otvorim temu "Keder" (ozbiljno ili iz zaj*****ije) i okačim sliku potapajuće testere, niko ne može da ispravi naslov teme (sem moderatora) "sa greškom u nazivu". Ako još, usput, okačim i sliku ribice kako onda naći "pravu sliku" i staviti je umesto nje?

Ja sam mislio da jedna reč ne može da ima više od jednog posta i da se u njemu ređaju razne varijante.

Razmislićemo o tvom predlogu. Sa Boletovim predlogom o "dva rečnika" to možda i zaživi. Malo sam banalizovao, ali ima osnova za "razradu".
User avatar
Kimi
Brzi dodavač alata
Posts: 7
Joined: 19 Jun 2009 14:23
Location: Niš

Post by Kimi »

Hvala na odgovorima i dobrodošlici,bolje Vas našao drage kolege..priznajem da sam se smejao kad sam video svoj status jer se ovde zaista osećam kao dodavač alata,iza sebe imam tek nekoliko lampi,polica i ramova ali što bi rekao moj prijatelj Drakče kada ga upitam zašto ne uspevam nešto da uradim kao on:eehej,znaš ti kolko ima do majstora..obrada drveta me zaista zanima tako da je ovo i prvi put da se registrujem na nekom forumu jer zaista vredi..pozdrav svima i nadam se dobroj saradnji..

E sad da se vratim na temu..sve što sam našao na netu jesu tehnički i šumarski rečnik gde ponešto može da se iskoristi ali je to uglavnom englesko-srpska varijanta i termini su baš oficijelni..pored zvaničnih naziva materijala,alata ,metoda itd. nama ipak treba nešto poput razumljivog stolarskog žargona kojim se priča upravo u radionici,a ovde su ipak ljudi koji taj jezik koriste svakodnevno tako da bi svačiji doprinos bio od koristi..možda treba početi sa tom varijantom piši-briši gde svako može da upiše i doda neki termin,sliku,link pa ako krene kako treba da se uradi i krajnja varijanta..daću primer kako je opisana biljka u knjizi o lekovitom bilju:
Hajdučka trava (Achilea millefolium)- Stolisnik, Ajdučica, Armanj, Jalova mesečina, Kunica, Paprac, Petrovsko cveće, Ravanj, Stolista, Tintorova trava..
plus ovde ide slika koja najbolje i objašnjava o čemu je reč..i ne bi trebalo da se javljaju greške u nazivu osim nenamernih,a mislim da bi se to retko dešavalo,samim tim i lako ispravljalo..
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

Mislim da postoji način da se to izrealizira,naravno uz svesrdnu pomoć sviju nas i Vas.Meni je jedino na pameti,a i mislim da nebih trebali previše zapošljavati administratore jer tu bi bilo jako puno posla,a mislim da bi bilo i pošalica na neke teme oliti pojmove pa bi onda oni imali mposla radi nečije zezancije,a ipak mislim da nije uredu da se netko zeza i sprda a da nakon toga netko gubi svoje dragocijeno vrijeme na te gluposti umijesto da se druži sa svojom familijom.Meni se osobno nekako više dopada ideja o pojedinom pojmu i da taj pojam ima zasebnu temu.Opet na taj način gubimo prostor koji bismo mogli da iskoristimo za neke projekte ili tome slično.Jer koliko nam je poznato prostor za pisanje se kupuje (barem je tako bilo meni objašnjeno),a kupuje ga vlasnik sajta.E sada i o tom smo razglabali ali nikako doći do nekog riješenja da se pomogne Bojanu (vlasniku sajta)da bi nama koji smo ovdje kao doma bude još prostranije (recimo to tako).Naravno ja sam ovdje samo jedan član foruma i čovijek koji uživa biti ovdje i družiti se i čavrljati sa svima Vam,stoga za akciju sam uvijek i to dobronamjernu i za pomoć u svakom pogledu ali neznam na koji način da se to sve sredi.
Last edited by Strkic on 25 Jun 2009 13:02, edited 1 time in total.
Čovijek sniva a Bog realizira!
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Opet na taj način gubimo prostor koji bismo mogli da iskoristimo za neke projekte ili tome slično
Prostor nije problem ukoliko se tekst čuva u našoj bazi, a slike hostuju na javnim sajtovima (kao i sada).
Post Reply