Stege za radni sto Bessey

Gde da kupite drvo, gde da kupite alat, gde da kupite ovo, ono... Samo za članove.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Glavni problem ovoga je sto ti je verovatno skupo, ali je relativno jednostavno za pravljenje.

Telo koje ide u dsto navojno vretno M18, drzi kao mrtav rukom. Na njega zavaris flah 25/5, ostalo je drvo.

https://www.fine-tools.com/klemmsia-adapter-basic.html
User avatar
Ioan
Šegrt
Posts: 33
Joined: 30 Oct 2013 20:02
Location: Zemun

Post by Ioan »

BR wrote:Glavni problem ovoga je sto ti je verovatno skupo, ali je relativno jednostavno za pravljenje.

Telo koje ide u dsto navojno vretno M18, drzi kao mrtav rukom. Na njega zavaris flah 25/5, ostalo je drvo.

https://www.fine-tools.com/klemmsia-adapter-basic.html
Nije mi bas najjasnije gde sta ide sa ovom stegom cemu toliko delova na novojnoj sipci, kao ni ove drvene podlozke cemu sluze, a ne verujem ni da bih ja znao da napravim ovakvu stegu :)
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ne gledaj gornju, koja ima adaptere za vezivanje dve, nego doinju, Mini Basic. Tebi ne treba nista vise.

BLokovi na stablu stege sluze da ne propadne kroz sto, onaj na kraju sluzi da mozes da stegnes materijal koji je tanji od prvog bloka.

Pravljenje je prosto, najveca mudrost je skidanje cinka sa navojnog vretena da bi se bezbedno varilo, no nema veze. Ako te zanima da naucis, probacu negde da nadjem video o pravljenju pokretnog dela stege,
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Nije mi trebalo previse. Evo ga dobar video sa pravljenjem stega.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=mRI4dszi4wo[/youtube]

Tebio naravno treba samo pokretni deo.
User avatar
Ioan
Šegrt
Posts: 33
Joined: 30 Oct 2013 20:02
Location: Zemun

Post by Ioan »

Hvala ti za video, covek je ovo napravio vrhunski mogao bih reci bolje i od originala toliko pedantno i precizno :)
Skapirao sam u medjuvremenu sta ide i kako, da tamo imaju adapter i za T-sinu koji me je bunio.

Taj flah bih mogao sa nabavim i navojnu sinu m18 i da odnesem kod prijatelja da mi to zavari valjano, ali za taj drugi deo pravljena drvenog dela i dalje mislim da ne bih mogao jer nemam adekvatan alat.
Za pocetak nemam letvice od kojih bi krenuo, pa onda cirkular, stubnu busilicu pa ni rucnu testeru onakvu :), one mesingane stiftove, a da pocnem da improvizujem vise bih vremena izgubuo.
Kako kaze moj kolega bitno je na vreme odustati! :D

@ BR ja verujem da bi ti to napravio i levom rukom jer si u materiji i imas sav potreban alat i repromaterijal

Tako da ce biti Yumma ili kako se vec zovu ves sam ih stavio u korpu. Posto placam postarinu 17e do 5kg zbog tezine gledam da li mi treba jos nesto od njih.


Znam da je off, ali da ne otvaram novu temu gde kupiti, trebaju mi glodala za rucni frezer prihvat 8mm. Nasao sam neke na KP iz Subotice 35kom 35e, ima ih dosta razlicitih pa bih mogao taman da se ucim koji je za sta i koja glodala mi ustvari trebaju. Da li se isplati kupovati taj komplet za hobi stolariju ili je to bacanje para?
User avatar
sonus70
Samostalni majstor
Posts: 178
Joined: 30 Jul 2017 10:38
Location: Novi Sad

Post by sonus70 »

Ti kompleti glodala po 1€/komad su dobri samo za to da probaš na nekom mekanom drvetu kako to ide i kako takav profil u prirodi izgleda. Uzmeš kojekakve otpatke pa se igraš. Prvi put kad ti bude trebao neki za posao gde ti je bitno kako izgleda naruči baš taj koji ti treba za taj posao od neke krštene marke. CMT recimo. I onda vidiš kako ti glodalica uopšte nije tako slaba kako si mislio, jede kako radi, vodiš je sa pola snage koja ti je trebala sa šit glodalom.

Ja sam CMT naveo zato što sam ovde prvi put dobio savet za njih i probao pa nisam ni upućen u druge. Sigurno ima i drugih OK proizvođača.
User avatar
Ioan
Šegrt
Posts: 33
Joined: 30 Oct 2013 20:02
Location: Zemun

Post by Ioan »

sonus70 wrote:Ti kompleti glodala po 1€/komad su dobri samo za to da probaš na nekom mekanom drvetu kako to ide i kako takav profil u prirodi izgleda. Uzmeš kojekakve otpatke pa se igraš. Prvi put kad ti bude trebao neki za posao gde ti je bitno kako izgleda naruči baš taj koji ti treba za taj posao od neke krštene marke. CMT recimo. I onda vidiš kako ti glodalica uopšte nije tako slaba kako si mislio, jede kako radi, vodiš je sa pola snage koja ti je trebala sa šit glodalom.

Ja sam CMT naveo zato što sam ovde prvi put dobio savet za njih i probao pa nisam ni upućen u druge. Sigurno ima i drugih OK proizvođača.
Tako sam i mislio, kupicu ta glodala da se ucim, za sad imam jedno ravno. Za CMT i festool sam i ja cuo ali nisu bas jeftina pogotovo sto ne znam kakva ce mi trebati, a izbor je toliki da ne znas odakle da krenes sa izborom.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3688
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Festool ne proizvodi glodala.
Na F bi bio Freud, a da vredi.
Kako sam imao prilike da koristim glodala od 1€, moj savet bi bio da kupis 2 krstena glodala, pa da ucis.
Svako to od 1€ vredi barem upola manje i zaista su bacen novac. Kada tome dodas da od 35 neces nikada upotrebiti ni 12, cena im drasticno skace.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Moj stav je da svako treba da proba. kad am potavljao onu temu o minimalnom kopplmetu za malo para, ideja mi je bila da pokazem kako e za jos malo para pravi gomila alata, Ali put me razvukao na mnogo strana pa ne stizem, mada sve ozbiljhnije razmisljam o skoli za one koji hoce da uce klasicnu stolariju.

Generalno se slazem za te komplete, tu dobijes gomilu glodala koja se nikada ne iskoriste, a ostatak je los.

Sad, za ravna glodala i njeke grublje stvari i Womaxi su dobri. CMT, Freud je standardni kvalitiet, Whiteside, Infinity su korak iznad. Imam gomilu glodala, i ako bi dabvao neki savet to je da uzmes dobro spiralno monolitno glodalo sa upcut spiralom, za pravljenje otvora za cepove. No, to samo akmo radis sa punim drvetom.
User avatar
Ioan
Šegrt
Posts: 33
Joined: 30 Oct 2013 20:02
Location: Zemun

Post by Ioan »

maricaiivica wrote:Festool ne proizvodi glodala.
Na F bi bio Freud, a da vredi.
Kako sam imao prilike da koristim glodala od 1€, moj savet bi bio da kupis 2 krstena glodala, pa da ucis.
Svako to od 1€ vredi barem upola manje i zaista su bacen novac. Kada tome dodas da od 35 neces nikada upotrebiti ni 12, cena im drasticno skace.
Jeste Freud ne mozes da ga setis kada citas o stolariji povremeno. :D
Zanam i da postoje festool glodala i da prave kvalitetan alat, ali glodala verovatno neki drugi proizvodjaci prave za njih, ako se ne varam.
Ok onda cu vas poslusati, necu uzimati. (spiralno monolitno sa upcat-om za pocetak)
Sada razmisljam o busenju rupa za pomenuti radni sto, da li postoji nacin da ih izbusim sa glodalicom posto nemam stubnu busilicu, tako bih dobio idealno izbuseno pod 90 stepeni a da ni fi 19mm od rupe ne odstupa?
Frezer ili glodalica je Makita od 900w.
Last edited by Ioan on 20 Oct 2020 23:49, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Festo ih ne pravi ali ih prodaje (kao i listove testera, nozeve za blanje...) :)

Za nih rezni alat pravi uglavnom Leitz.

Postoji nacin, samo ti treba odgovarajuce glodalo.
Pri tom, nemoj slucajno da ubacis forstner burgiju koju po prodavnicama zovu glodalo za sarke, iako ona nije ni blizu toga.
Postoje glodala jako slicnog, ustvari identicnog oblika reznog dela, samo sto su prava glodala, sa mnogo kracom drskom, preciznim prihvatom, balansirano... to jest predvidjeno da se zavrti 20000+ obrtaja, a da ti ne zavrsi u stomaku.

Drugi i uglavnom jeftiniji nacin je obicna elektricna busilica sa fi 43mm "prstenom", upravo pomenuta forstner burgija, i "rucni" stalak za busilicu. Nesto ovakvo: https://www.wobyhaus.co.rs/ostali-pribo ... a-busilicu

Mada je i pitanje koliko je uopste potrebno da te rupe budu bas 100% pod 90 stepeni (fakat, nece da im skodi sigurno :)).
Sitnija greska nece uticati na njihovu funkciju. Naravno to ne znaci da moze da bude izbusena sa 15 stepeni omaske :)
Stavi dve vinkle na povrsinu stola pored busilice, tako da stoje pod priblizno 90 jedna u odnosu na drugu, iznenadices se koliko dobro mozes iz ruke da pratis ugao, samo kada imas referencu.
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 379
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

A neka prosta improvizacija tih stega (narocito ako ti treba vise njih) - tipa navojna sipka i letva od tvrdog drveta? - rupa/rupe na radnoj povrsini, sipka naravno kroz to, odole ono sto bi bila leptir matica - ustvari letva, i tako isto odozgo, donju fiksiras maticom, gornju leptir-maticom. -dovedes deo koji treba da pridrzavas, sa druge strane komad iste debljine (tipa otpadak od secenja), pritegnes. (ne znam da li sam bas jasan :) ). znaci da opterecenje pritiska konstrukcija stegice ne prenosi na rupu u radnoj povrsini, nego te letvice, i sama navojna sipka.
Za pravac busenja rucnom busilicom mozes da napravis "coskic" od dve precizno secnute letvice.(sto se svodi na ovo iznad sto ti je br rekao).
regularan tip skroz
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 379
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

ne znam da li moze da se vidi slika:

https://scontent.fbeg7-1.fna.fbcdn.net/ ... e=5FB439E9
regularan tip skroz
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nezgodno za upotrebu.
Cela poenta ovih stega je sto ne moras da se zavlacis "odozdo", brzo ih postavis i skines...
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Pretece me Bole. Dodatno, posto imas odredjen broj rupa na stolu, premestas ih tmo gd esu potrebne ocas posla.

Os sveg toga, najbrzi je starinski holdfast., ali on zahteva deblju i tvrdju radnu povrsinu. Dodatno, kod nas je i najjeftiniji.
Post Reply