Stege za radni sto Bessey

Gde da kupite drvo, gde da kupite alat, gde da kupite ovo, ono... Samo za članove.
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 379
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

pa da, ali skontao sam da je to prvi faktor (koji je i ogranicavajuci) - da je radna ploca od ne-debelog medijapana -koji je krt i t.d.
-mislim - ne'm pojma, nego eto, puknuh moje razmisljanje - pa sta bude :) -mislim ja tako ceo zivot, i ide mi dosta dobro - ako postoji prostije resenje od rupe na saksiji - daj to :)
regularan tip skroz
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nesto takvo postoji kupovno, imam par komada, ali jako retko ih koristim upravo zato sto trazi dosta vremena da se postavi, iako ove imaju "brze" matice (stisnes dve polugice sa strane i samo navuces ili svuces maticu).

No... da neke stvari rascistimo...
Radni sto, kakav god bio, namenjen je da se haba.
Nije izlozbeni, nego radni :)
Kad se povrsina pohaba.... zalepis odozgo novi sloj i teras dalje.

Tanak medijapan, tu ne moze da odradi posao ni u kojoj varijanti.

Ispod 18-19mm jednostavno nema smisla.

Na mestima uz ivice gde ispod postoji ram (vrata), ima sasvim dovoljno "mesa" da poluga ne bude prevelika, i da sve to lepo radi neko pristojno vreme.
Tamo gde nema rama, a zele se rupe za stege recimo po sredini duze stranice... nije neka nauka zalepiti odozdo camovu gredicu 8X5.

Nista od toga nece biti idealno, ali obavice posao dok se ne napravi nesto bolje.
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 379
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

ne znam, ja sam uvek ribe privodio u svoje radne prostore - tu i tamo :) :)
-ono, da viiide gde ja to radim, i sta radim, i tako to...
mada, realno, nikad nije licilo na izlozbeni, sto jes' - jes'.
*secam se kad sam kupovao karcher duvalicu za vodu, za enormni 400DM, i onaj trgovac pokusava da mi zavali filter (koji stopira pesak iz vode, i na taj nacin stiti klipove), za 20, i ja reko' -daj samo da ga vidim -evo izvolite, vidite.., -reko o.k. ovo necemo, posto cu da napravim nesto sto je od ovog tvog efikasnije za toliko koliko je jeftinije - a to je negde oko 10x, sto znaci 100. on mislio - ovaj lud :)
mislim, otkad znam za sebe, nesto sam bas voleo da se pravim pametan :) -tipa kad se zezam/imam vremena da se zezam, onda sedim, i bistrim, ako treba danima (evo upravo sebi pravim neku presu od drveta - jos je nisam napravio, inace napravi se za 15 minuta) - a kad radim-radim, i ako mi fali nesto od alatkica za rad - odem u prodzu i kupim najkvalitetnije sto ima, a sto u datom momentu mogu da platim. (tako da u tom smislu, ako imaju dobre stege, i imam love da ih kupim, a radim pos'o (tipa - za pare) - za oko nula sekundi bi ih i kupio. - a ako pravim sebi (recimo pravim voblercice za pecanje -sebi) -onda sam sklon izmisljanjima tople vode i rupa na saksiji. dobro - i na radnoj povrsini :) :)
moguce da je to zato sto mi je cale bio vojnicina - a vojska radi na drugim principima od civila - znaci nema ono radni nalog, pranje ruku, to nije poj posao i tako dalje - nego vojni-majstorski pristup - problem-resenje. sad, odma. -a posle trebujte materijal, i dogovorite se sta/kako.
ih, kol'ko napisah a oko proste stegice :)
regularan tip skroz
User avatar
Ioan
Šegrt
Posts: 33
Joined: 30 Oct 2013 20:02
Location: Zemun

Post by Ioan »

Prve dve stege su zavrsene sa srafovima M20 tako da cu busiti rupe vece od standardnih...treba majstor da mi navari jos dve standardne stege na M20 srafove
Image
Image
Prezadovoljan sam kako je ispalo :happy:
Sto je uskoro gotov i trebalo bi da busim rupe, pa me interesuje na koliko ste busili rupe? Mislio sam na 15cm da napravim kvadrat da prenosim, kakva su iskustva?
Image
Kupio sam u medjuvremenu dva glodala koja mislim da bi mi trebala, e sad treblo bi mi jos jedno da obaram ivicu, pa ne znam koje bih uzeo da se ne zeznem
Kupljena
ImageImage
E sad ovde koje odabrati? Najvise zbog velicine R , najvise cu obradjivati sperploce i medijapan od 18 do 25mm.
Image

Glodalice je Makita RP1110C, ipak je od 1100vati
Last edited by Ioan on 28 Oct 2020 00:09, edited 1 time in total.
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 379
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

da li si kupio online (ako da - jel' odavde, ili je iz inostranstva?), ili u prodavnici, ono, stavis novce u dzep, i odes do prodavnice.
regularan tip skroz
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Nisam bas siguran da ces se usreciti sa tom kombinacijom koju si napravio. Imas dva problema. Prvi je sto te stege imaju jako mali opseg u kome drze, a za sve ostalo ih treba stelovati. Cim malo izadju iz posega, gubis polozaj poluga koji ih drzi na mestu, pa se otaraju.

Drugi problem je navojna sipka M20, osim ako ne busis rupe 21-22mm, sto te onda izvodi iz svakog postojeceg standarda. Rupa ne sme da bude istog precnika kao i sipka, posto se onda cela skalamerija izvlaci iz stola. Mozda ce malo da ti pomogne relativno mala debljina stola, ali ce to tim pre dovesti do toga da se rupe razbuse.

Za rupu 19, i debljinu stola od 5 cm, precnik glatke sipke je 17mm, navojnog vretena 18, sa tim sto navojno vreteno ostecuje sto. Za debljino od 10, glatka sipka moze da bude i precnika 16mm, ili cak i navojno vreteno 16mm.

E sad, jedino ako ti je ideja da ove osiguravas ispod stola sa maticama, ali onda to nema nikave veze sa holdfastom. No tada bi radila i stega koju si stavio.

Originalno Bessey resenje koje si verovatno video pa kopirao radi zbog toga sto je sama stega potpuno drugacija, i ima mehanizam koji je samo podesiv. One ne otpustaju kada se izloze vibracijama i maltretiraju, ako materijal nije idealne debljine. A mogu da drze i koso. Jedno vreme sam koketirao sa tim kineskim stegama sa poluznim sistemima, a onda probao samopodesavajuci Bessey, i skoro sve ih zamenio.
User avatar
Brans
Šegrt
Posts: 47
Joined: 11 Dec 2018 10:16
Location: Ireland

Post by Brans »

Ja sam nedavno sebi uradio ovakav radni stol jer mi je nabrzaka trebala ravna ploca za obradivati i sklapati plocasti namjestaj.

Konstrukcija je uradena od jelovine a gornja ploca je 24mm bukova spera.

Nakon toga sam napravio sablon na CNC-u za busenje ovih rupa po uzoru na MFT stol. Znaci napravio sam sablon sa 4mm rupama rasporedenim 98mm vertikalno i horizontalno (4x4) i kada sam izbusio te 4mm pilot rupe onda sam isao sa 20mm forstner burgijom sa busilicom na stalku.

Stege su izradene od 20mm pune aluminiumske sipke (10€ na e-bayu za 1m), malo drveta i M8 vijaka i drze odlicno. Imas na youtube-u kako ljudi rade ove stege, nista komplikovano.


Image


Image


Image


Image


Image


Image
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Sipka precnika 20 mm u 20mm rupi nema sanse da drzi kako treba. Pod drzanjem kako treba se podrazumeva da mozes da udaras bocno na stegu cekicem i deltom, a da se ono sto je stegnuto ne pomera i stega ne rotira. Popusti koliko odmah.

Srafovi su potpuno nepotrebna komlikacija.

Hopdfast treba da radi ovako.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=2eCf7TTsp2E[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=DFS5Wea7nTU[/youtube]
User avatar
Ioan
Šegrt
Posts: 33
Joined: 30 Oct 2013 20:02
Location: Zemun

Post by Ioan »

drBouz wrote:da li si kupio online (ako da - jel' odavde, ili je iz inostranstva?), ili u prodavnici, ono, stavis novce u dzep, i odes do prodavnice.
Ako pitas gde sam kupio glodala poslao sam ti pp
BR wrote:Nisam bas siguran da ces se usreciti sa tom kombinacijom koju si napravio. Imas dva problema. Prvi je sto te stege imaju jako mali opseg u kome drze, a za sve ostalo ih treba stelovati. Cim malo izadju iz posega, gubis polozaj poluga koji ih drzi na mestu, pa se otaraju.

Drugi problem je navojna sipka M20, osim ako ne busis rupe 21-22mm, sto te onda izvodi iz svakog postojeceg standarda. Rupa ne sme da bude istog precnika kao i sipka, posto se onda cela skalamerija izvlaci iz stola. Mozda ce malo da ti pomogne relativno mala debljina stola, ali ce to tim pre dovesti do toga da se rupe razbuse.

Za rupu 19, i debljinu stola od 5 cm, precnik glatke sipke je 17mm, navojnog vretena 18, sa tim sto navojno vreteno ostecuje sto. Za debljino od 10, glatka sipka moze da bude i precnika 16mm, ili cak i navojno vreteno 16mm.

E sad, jedino ako ti je ideja da ove osiguravas ispod stola sa maticama, ali onda to nema nikave veze sa holdfastom. No tada bi radila i stega koju si stavio.

Originalno Bessey resenje koje si verovatno video pa kopirao radi zbog toga sto je sama stega potpuno drugacija, i ima mehanizam koji je samo podesiv. One ne otpustaju kada se izloze vibracijama i maltretiraju, ako materijal nije idealne debljine. A mogu da drze i koso. Jedno vreme sam koketirao sa tim kineskim stegama sa poluznim sistemima, a onda probao samopodesavajuci Bessey, i skoro sve ih zamenio.
Vidis nisam razmisljao o tome da rupa treba da bude za nijansu sira 1-2mm inace ce se izvlaciti sto mi je i logicno, ali nikad nisam koristio takav sistem stega pa zato i ne znam potencijalne probleme.
Tako da je dobro da nisam jos izbusio rupe na stolu. Pokusacu da prepravim dodatno ovu M20 navojnu sipku da ne bih morao ponovo da pravim sve.... ima da radi brusilica :)

To sto ove dve imaju mali opseg znam jer sam ih vec koristio pricvrscene za neki sto u stanu u kome sam ziveo... Da mi rade podesene za 18mm ivericu i ja cu biti zadovoljan.
Za materijale deblje od toga koristicu nove stege koje pravim
Kupio sam dve stege na KP za 800 dinara pa cu njih prepraviti, navariti na navojnu sipku M18
Image
Video sam i ja na klipovima za Bessey stege da su samopodesavajuce, ali zamisao je da iskoristis to sto vec imas na najbolji moguci nacin.
User avatar
Brans
Šegrt
Posts: 47
Joined: 11 Dec 2018 10:16
Location: Ireland

Post by Brans »

Drzi kako treba i ima sanse. Radio sam sa dlijetima na jednom komadu oraha i udarao sa strane i nista se ne pomjera. Jedan holdfast kosta 30-40 (cini mi se) eura a ova stegica 11-12 eura.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Holdfast kosta oko 10$, kad pitas na pravom mestu u Srbiji. Na zapadu, iz prodavnice, ne fali nista Gramerciuju, a kostaju ispod 20$.

Jedno vreme sam se mlatio sa idejom pravljenja Holdfasta, cak nasao i nacin da bude jako jeftin a da izgleda i radi odlicno, a onda batalio posto je prodavati odavde nesto po svetu cist gubitak vremena.
User avatar
Brans
Šegrt
Posts: 47
Joined: 11 Dec 2018 10:16
Location: Ireland

Post by Brans »

Gramercij nigdje nisam vidio u europi iskreno, a u americi kosta 30tak dolara po komadu plus shiping. Mozda u Srbiji ima za desetak eura ali ja zivim u Irskoj i sve narucujem iz UK i njemacke tako da prema tome i gledam sve cijene.

Ne mora znaciti da je gubitak vremena prodavati iz Srbije. Znam par firmi iz BiH koje rade samo izvoz za njemacku (dijelove za tuning auta i motora, dijelove za masine...), nista ne prodaju u Bosni. Samo treba naci pravoga kupca da ide sve kako treba.
User avatar
Brans
Šegrt
Posts: 47
Joined: 11 Dec 2018 10:16
Location: Ireland

Post by Brans »

Ispravka evo sada ih vidim na Fine toolsu 23€ po komadu plus shiping.
User avatar
Ioan
Šegrt
Posts: 33
Joined: 30 Oct 2013 20:02
Location: Zemun

Post by Ioan »

Brans wrote:Ja sam nedavno sebi uradio ovakav radni stol jer mi je nabrzaka trebala ravna ploca za obradivati i sklapati plocasti namjestaj.

Konstrukcija je uradena od jelovine a gornja ploca je 24mm bukova spera.

Nakon toga sam napravio sablon na CNC-u za busenje ovih rupa po uzoru na MFT stol. Znaci napravio sam sablon sa 4mm rupama rasporedenim 98mm vertikalno i horizontalno (4x4) i kada sam izbusio te 4mm pilot rupe onda sam isao sa 20mm forstner burgijom sa busilicom na stalku.

Stege su izradene od 20mm pune aluminiumske sipke (10€ na e-bayu za 1m), malo drveta i M8 vijaka i drze odlicno. Imas na youtube-u kako ljudi rade ove stege, nista komplikovano.
Hvala ti za raspored rupa, to mi je bas trebalo. Svaka cast i na napravljenom stolu svidja mi se kako je ispalo.
E sad sto se tice stega vise mi se svidja ovaj Holdfast sistem, posebno ove Bessey samopodesavajuce...

Tako da videcemo kako ce na kraju biti i sta cu napraviti.. do sad sam vec potrosio dobar deo budzeta za radni sto.. zeni ne smem nista ni da pominjem da ne bude :pun:
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Gramercy su jeftine zato sto je tehnologija kojomse prave masovno dostupna i zbog toga jeftina. U sustini, to sto oni rade je bila i moja ideja, a veruj mi da na ovome debelo zaradjuju. Saviti holdfast nije nikakva mudrolija, mnogoje veci posaofinisirati ga, jer verovao ili ne,u srbiji su vibratori za kameni finis ne=cega te velicine mnogo redji nego preko bare.
Post Reply