Ger za metal - hladni rez

Gde da kupite drvo, gde da kupite alat, gde da kupite ovo, ono... Samo za članove.
Post Reply
User avatar
BlackStecker
Šegrt
Posts: 26
Joined: 28 Jun 2016 22:17
Location: Pancevo

Ger za metal - hladni rez

Post by BlackStecker »

Pozdrav majstori,

da li neko ima iskustva sa narucivanjem masina iz inostranstva, koliko je to isplativo (do 350e recimo)?
Konkretno gledao sam ovu masinu - na oglasima kod nas je 350e sto je prilicna razlika (ne u radnji, "domaci" oglasi).

Pretpostavljam da dodaju PDV i ostalo, da li mislite da bi se isplatilo naruciti tako nesto?
Ostale masine za hladni rez (cold cut saw) kod nas kostaju preko 650e sto za hobi potrebe je poprilicna cena.

Hvala!
User avatar
DataS
Majstor
Posts: 279
Joined: 28 Dec 2010 13:05
Location: Beograd

Post by DataS »

Ako misliš na mašinu koja seče metalnom testerom, suvo rezanje, mislim da možeš koristiti bilo koji ger za metal, samo da ubaciš odgovarajuću testeru. Kao i kod svakog kvalitetnog alata, kvalitetna testera košta poprilično, preko 100 EUR.
Pitanje je kakav je kvalitet testere koja dođe u kompletu za ger za koji si dao link.
Ja koristim Ridgid 590L, dobio sam testeru za suvo rezanje, ali je još nisam ni jednom koristio.
Čuvam je za neke finije radove, koristim klasične brusne ploče za rezanje.
Mislim da je bolja solucija da kupiš neki kvalitetniji ger za metal (Metabo, Makita, Bosch) koji koštaju 200-300 EUR i neki kvalitetniji list za suvo rezanje.
Kvalitetniji list testere možeš da ubaciš i u neku jeftinu mašinu koja je namenjena za rezanje metala.
Ridgid košta oko 1000 EUR, u kompletu dođe list testere za suvo rezanje, ali mislim da je razlika u ceni najvećim delom zbog kvaliteta same mašine, a ne lista koji dođe u kompletu.
Ovaj Ridgid je dosta robustan. Nisam susretao Metabo, Makitu, Bosch da bih ti dao neko poređenje u odnosu na Ridgid.
Imaš na forumu temu za Evolution ger, nisam gledao detalje za tu mašinu, prečnik testere i sl.
Pogledaj i tu masinu, nije neka cena, a imas i ime uvoznika kod koga je clan foruma kupio mašinu.
http://www.stolarskaradionica.com/forum ... hp?id=7644
Pretpostavljam da znaš da su prečnici testere uglavnom 355 mm ili 305 mm za rezanje metala.
Last edited by DataS on 11 May 2020 19:20, edited 1 time in total.
User avatar
BlackStecker
Šegrt
Posts: 26
Joined: 28 Jun 2016 22:17
Location: Pancevo

Post by BlackStecker »

DataS wrote:Ako misliš na mašinu koja seče metalnom testerom, suvo rezanje, mislim da možeš koristiti bilo koji ger za metal, samo da ubaciš odgovarajuću testeru. Kao i kod svakog kvalitetnog alata, kvalitetna testera košta poprilično, preko 100 EUR.
Iskreno prvi put cujem da se moze testera za hladni rez (karbidni zubi) moze staviti na ger za metal koji koristi abrazivne diskove - osim kod Evolution masina. Na primer, Evolution list testere 355mm prihvata max. broj obrtaja do 1450 - staviti to u npr. Metabo CS-23-355 koji ima 4000 obrtaja ne znam kako bi islo.

Jesi li mislio na neke manje listove mozda? Vidim da Makita ima 185mm koji moze do 5.800 obrtaja. Ako si mislio na tako nesto pa staviti u ger za metal kao sto je taj Metabo koji sam spomenuo?
DataS wrote:Ridgid košta oko 1000 EUR, u kompletu dođe list testere za suvo rezanje, ali mislim da je razlika u ceni najvećim delom zbog kvaliteta same mašine, a ne lista koji dođe u kompletu.
Riddgid 590L je sjajna masina ali naravno, koliko para toliko i muzike - klasa ispod nje su gerovi koje sam gledao tipa Makita LC1230 ali opet prilicno visoko za moj budzet.
DataS wrote:Imaš na forumu temu za Evolution ger, nisam gledao detalje za tu mašinu, prečnik testere i sl.
Hvala za link za Evolution, ranije sam se cuo vec sa uvoznikom ali su mi nudili samo EvoSaw355 sto je opet tipa 700eur... ali ovaj R210CMS deluje korisno jer ne secem pun celik vec najvise kutijaste i pravougaone profile. Ako mogu sa tim da secem profile bez problema onda bi to bilo to. Za drvo vec imam Bosch GCM 8 SJL potezni ger.
User avatar
DataS
Majstor
Posts: 279
Joined: 28 Dec 2010 13:05
Location: Beograd

Post by DataS »

Nisam obraćao pažnju na broj obrtaja motora i max. dozvoljeni broj na listu testere, pogledat ću kod mene da li se slaže i u kom su rasponu.
Pretpostavljam da si proučavao karakteristike mašina i da si u pravu za manju brzinu i što se tiče visokih cena.
Ja je imam, ali je ne koristim. :D
Ne vidim neku prednost tih mašina, pogotovu zbog cene listova. Da li ima varnica ili ne, ako imaš radni prostor, čini mi se da nije neki problem. Ili ima primena gde je to bitno?
HolzMann mi deluje slabašno, mala snaga motora i mali prečnik testere. Zavisi šta se seče, ali mislim da mu je primena dosta ograničena.
Verzija MKS 355 je uobičajenih karakteristika.
Last edited by DataS on 11 May 2020 23:29, edited 1 time in total.
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Bolji izbor je mali bansek za metal. Može veće kutije da izreže.

https://www.okov.me/mn/alati/elektricni ... -ip20-gude
User avatar
BlackStecker
Šegrt
Posts: 26
Joined: 28 Jun 2016 22:17
Location: Pancevo

Post by BlackStecker »

Da se pohvalim, uzeo sam Marcrist Extreme 355 (naletela na oglasima) i veoma sam zadovoljan :rock: Univerzalni list sece celik-PVC-aluminijum kao zmaj, rez hladan kao spricer :skool:

Image

@Sasa -- hvala, imao sam da prilike da probam slican ali prilicno vremena oduzima kada je potrebno iseci 10-15 kutija. Za precizno rezanje su odlicni doduse!

P.S. Ko planira da kupuje ili koristi ger za hladan rez (cold cut saw), preporucio bih sledece:

- Koristiti lubrikant (wax) za listove testere, kod nas ima "Metabo lubrikant u stiku" za hladjenje reznih alata
- Poziciju kutijastih profila postaviti ukoso (pogledati Evolution Power Tools: How to extend your blade-life on a chopsaw YT video)
- Opciono WD40 ili slicno nije na odmet nabaciti na komad pre secenja

Da dodam, meni licno ovakva testera je odlicna jer nema kancerogenih isparenja od abrazivnih diskova, nema milion varnica, ivice komada su ciste posle rezanja i mnogo je lakse iseci precizno tj. na meru :tummenupp:
Last edited by BlackStecker on 12 Dec 2020 00:40, edited 1 time in total.
Post Reply