Seger osigurac i podloska za busilicu

Gde da kupite drvo, gde da kupite alat, gde da kupite ovo, ono... Samo za članove.
Post Reply
User avatar
dzonibbad
Šegrt
Posts: 37
Joined: 27 Nov 2015 14:48
Location: Novi Beograd

Seger osigurac i podloska za busilicu

Post by dzonibbad »

Zdravo

Moja stara sirota busilica za beton Einhel BBH 850/1 se konacno malo raspala.
Futer je iskocio. Kad sam sakupio i ocistio sve delove, vidim da zapravo nije nista strasno
samo je stradala podloska i seger osigurac koji stoji na kraju osovine.

Image

Osigurac (otpao je jedan kraj): Unutrasnji fi 17.7, spoljni fi 21.5, debljina 0.9 mm
Koliko nadjoh, ovi seger osiguraci odgovaraju standardu DIN 471, a velicina koja mi treba je A19 (za osovinu 19mm)

Deluje da je podloska nekad bila pljosnata, sad je malo poprimila oblik tanjira (sredina ispupcena u odnosu na obod).
Nisam probao da je ubedim cekicem da se vrati u pljosnato stanje.
Rupa fi 19.2, spoljna dimenzija 29.8, debljina materijala 1.4 mm

Imate li ideju gde moze da se kupi zamena ?

Probao sam Å rafko u Pariske komune (imaju, ali ne velicinu koja mi treba) i Okov centar (nemaju taj tip, podlosku sam
uzeo u slicnoj dimenziji), dok su u nekoj trecoj srafovskoj radnji samo odmahnuli glavom.

Jasno, ima na ali expressu, ali bolje i meni i lokalnom prodavcu da kupim negde ovde, nego da maltretiram kineza da ide
do poste za 4 centa zarade.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Pozovi: 011/37-333-13 radnja Å ale, ovde su u Bataji.
Imaju jako dobar izbor sve moguce srafovske robe, skoro sam kupovao zegere (doduse ne tih dimenzija, al ne kosta da pitas).
User avatar
dzonibbad
Šegrt
Posts: 37
Joined: 27 Nov 2015 14:48
Location: Novi Beograd

Post by dzonibbad »

Hvala mbole,

Nasao sam seger u Acroni doo kod Trosarine, 15 RSD u mojoj velicini, ali upisacu i ove iz Batajnice, nekad ce zatrebati.

Podloska je, inace, nestandardnih dimenzija, prvenstveno tanja za tu velicinu i odgovara dosedu na osovini busilice, neposredno ispod osiguraca.
Ispravicu postojecu za pocetak, jer bih novu morao da tanjim da stane, ili da trazim novu nestandardnu. Ni jedno bas nije zabavna rabota.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Da Acroni je isto dobro snabdeven (dugo nisam bio tamo, od kad ne radim na Vozdovcu, a redovno sam svracao godinama).
Imas i jednog na kalenicevoj pijaci, pisao je cini mi se BR, ne mogu da se setim naziva radnje, bese neko italijansko ime...

Nadjoh.... Djovani.
https://www.google.com/maps/place/Gvo%C ... 3253?hl=en
Ta podloska lako moze da bude opruzna i kaljena, to jest moguce je da i treba da bude ispupcena, to jest da drzi lezaj pod naponom u aksijalnom pravcu.
Ne znam kako izgleda konstrukcija, pa ne mora da bude, ali postoji i ta mogucnost.

Ako je kaljena, ne mozes da je ispravis, mozes samo da je polomis.
A i ako nije, gotovo je nemoguce ispraviti je kada se jednom tako uvije. Materijal je tada "izvucen" i nema sanse da ga vratis u pocetno stanje.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

To nije podloska, nego tanjirasta opruga, po izgledu. Ne treba da bude ispravljena.

Probaj da nadjes dimenziju u katalogu, a ima i firmi koje to prave po porudzbini. https://www.hennlich.rs/proizvodi/oprug ... elika.html

No ne vidim da je polomljena, a onda i nema svrhe menjati je.
User avatar
Alvi
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 19 Jul 2017 13:41
Location: Batajnica

Post by Alvi »

Moj cale je takve (ili slicne, znam da su zute Einhel) nalazio na otpadu. Uzme 2-3 komada pa ako moze sastavi jednu da bude ispravna. Eto, ako sve propadne, mozda je i to opcija, mozda naleti neka.
User avatar
dzonibbad
Šegrt
Posts: 37
Joined: 27 Nov 2015 14:48
Location: Novi Beograd

Post by dzonibbad »

Izgleda da je ipak bila obicna podloska, nije tanjirasta opruga. Materijal nije bio elastican.

Lagano sam ga kucnuo par puta cekicem na ravnoj podlozi i krenula je da se poravnava.
Mozda nije bas u 0.01 mm, ali poravnao sam je bez preterane sile.
A s obzirom i da naleze na ravan gumeni deo, ima smisla da bude ravna.

Sve u svemu masina lako spakovana nazad. Ostavljam prostora da nisam u pravu
u pogledu tanjiraste opruge prekontrolisacu posle upotrebe.

Image
Image
Image

Jedini problem je sto je zena bila kod kuce, pa nisam mogao da pomerim ormar da probam caskom
par rupa iza njega koje "niko nece da vidi". Probacu je za vikend.

Hvala svima za konsultacije i ideje
Last edited by dzonibbad on 25 Dec 2019 13:05, edited 1 time in total.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Jel stajala tako kako si je sada namontirao? Tj, nagnuta prema gumi? Ne znam kako izgleda kompletna konstrukcija, no ako si je vratio u isti polozaj, sta ju je iskrivilo? Ili na suprotnom kraju postoji jos nesto u sta udari?

Na kraju, to je Einhell, i lako moze da se desi da postave obican lim na mesto gde je predvidjena tanjirasta opruga. Kinezi su cudo.
User avatar
ZASto
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 238
Joined: 01 Dec 2013 11:15
Location: Београд, Врачар
Contact:

Post by ZASto »

Ni na bošku na tom mestu se ne nalazi tanjirasta opruga. Obična podloška. Možda bi mogla ta na Einhelu da bude od malo tvrđeg materijala, ali u svakom slučaju, obična podloška.
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ako je na tom mestu, onda je obicna podloska. Nema svrhe da tu bude tanjirasta opruga.
Ako se ne varam, ta podloska ustvari sluzi samo da drzi oprugu mehanizma za oslobadjanje burgije (ona siroka sa par navoja).
U sustini, trebalo da trpi smesno opterecenje samo od te opruge.
User avatar
dzonibbad
Šegrt
Posts: 37
Joined: 27 Nov 2015 14:48
Location: Novi Beograd

Post by dzonibbad »

Ne nadjoh bas rasklopnu shemu (exploded diagram) za moj prastari model, ali evo za neki noviji model za primer

https://www.einhell-service.com/shop_en ... 8-e-1.html

Ti prednji delovi su 1,2,3,4 na shemi -
2 je sad vise nije ni seger, vec drugacija vrsta osiguraca a podloske vise i nema
3 (sto u ovoj diskusiji zovemo gumenim delom, a mozda je zapravo i plastika) je "steel ball bracket",
4 je opruga koja to gura napred
13 je kuglica i
14 kraj osovine gde se umece SDS alat (ekvivalent onom sa moje slike)

@mbole - da - opruga stoji oko osovine (ne okrece se) i gura gumeni deo napred. Podloska i seger osigurac zadrzavaju gumeni deo u krajnjem u polozaju. Gumeni deo, kad je u tom polozaju,
ne dozvoljava metalnim kuglicama da izadju "u sirinu" (radijalno u odnosu na osovinu). Metalne kuglice, ulaze u one krace zljebove na SDS alatu (burgija/klin) i ne dozvoljavaju da alat ispadne,
a dozvoljavaju mu da se krece malo napred-nazad kako je predvidjeno.
Kad se opruga sabije, gumeni deo se pomeri ka kucistu masine, a kuglice mogu malo da se udalje jedna od druge, i time oslobode alat

@BR - nije nagnuto prema gumi, mozda tako izgleda na slici. Jednom rukom drzao sabijenu oprugu, drugom slikao. U ovom polozaju je bilo.
Ali ako mislis da to sta ga je pretvorilo u tanjir od ravne podloske...Gledajuci shemu, ovo je moja teorija:

Ova opruga 4 je solidno jaka i cilj joj je da 3 (steel ball bracket) uvek drzi gurnut napred u odnosu na 14, kako bi kuglice 13 bile pritisnute da alat ne ispadne.
Kad je masina u radu pritisnuta delimicno na zid (ne kao sivonja da ne moze da radi), i cekic udari, cela osovina 14 sa alatom (burgijom) poleti malo napred.
Usled inercije deo 3 (sto zmo zvali gumeni deo), ostane na trenutak u zadnjem polozaju, pa ga opruga 4 pogura napred da osovinu, a seger i podloska ga zaustave.
Takodje nakon sto burgija/klin udare o tvrdi zid, odbiju se malo unazad, pa pojacaju taj efekat. Ako je taj gumeni deo lagan, i hod ovog pokreta nije veliki, verovatno
je to opterecenje na podlosku i osigurac malo.

Medjutim, ako pri stemovanju klin oslonis na samu ivicu zida da "otkines jos samo ovaj komadic", pa ga cekic toliko zvekne da alat (klin) sustinski odleti
"u prazno", minimalno prenevsi energiju na zid - hod osovine (14) u tom pokretu je mnogo veci nego sto je nominalno, pa gumeni deo (3) zaostane vise,
a opruga (4) ga onda jace zvekne na osigurac (2) i podlosku.

To, naravno, stetno utice i na ostale pokretne delove i treba izbegavati, ali desava se u praksi. Setih se sad da mi se to i desilo jednom u bas takvim okolnostima sa
ovom spravom, dok smo renovirali kupatilo, pa sam samo sklopio sve nazad na mesto. Radila posle godinama kad zatreba za busenje rupa. Verovatno je na slican nacin
i skoncala nedavno dok je bila pozajmljena.

Inace tanjiraste opruge videh na shemi druge slicne masine u sklopu koji je na ovom primeru oznacen brojevima 72-77. Ovde se bas ne vidi sta je u pitanju.

Nego.. ote se diskusija u teoriju mehanike. Originalni problem sa nabavkom osiguraca sam resio i masina je sredjena.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Da upravo mislim na to sta ga je pretvorilo u tanjir od ravne podloske. Nije mogao da se pretvori u tanjior od toga sto nista ne radi. To sto se savila je verovatno i slomilo seger.

A bez teorije mehanike se ne moze. Kao ni bez mnogo cega drugog. Da parafraziram jednu domacu seriju, mora sekira da bude naostrena, mora da se zna sta se radi i mora da se voli, ne moze mehanicki da se odradjuje.:D
Post Reply