Gde kupiti aluminijumski profil sa slike?

Gde da kupite drvo, gde da kupite alat, gde da kupite ovo, ono... Samo za članove.
Post Reply
User avatar
kalishbg
Zarezivač olovaka
Posts: 14
Joined: 24 Feb 2019 21:10
Location: Kraljevo

Gde kupiti aluminijumski profil sa slike?

Post by kalishbg »

Pozdrav svima, zanima me da li neko zna gde se u Srbiji moze nabaviti aluminijumski profil kao sa slike? Hvala
https://www.dropbox.com/s/7e7dyzmw122qq ... 5.jpg?dl=0
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Dimenzije?
Ako je ovo T profil za vodjice... nigde kod nas.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ima ovde

https://www.fine-tools.com/t-track.html

Narucis, platis, donese postar, kome platis dazbine. Iz fotelje u Srbiji.
User avatar
kalishbg
Zarezivač olovaka
Posts: 14
Joined: 24 Feb 2019 21:10
Location: Kraljevo

Post by kalishbg »

Da da T profil za vodjice mi treba za cirkular koji pravim. Nadao sma se da se ovo moze naci kod nas al vidim da nema nista od toga. Posto oravim radnu povrsinu cirkulara od blazujke 30mm jel ima neko predlog kako i cime da odradim vodjice posto ovaj profil ne mogu naci kod nas?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Sad, narucivanje iz inostranstva nije toliko komplikovano da je nemoguce. Cena je drugo pitanje, ali ako hoces jednak kvalitet cesto je jedina opcija.

Kvalitet varijanti sa pravljenjem zavisi od toga koliko para i vremena hoces da ulozis. I sta ti treba, da li vodjica koja je kompatibilna sa nekim standardom, prosta vodjica za sablone, ili resenje koje je bolje i funkcionalnije od ovog prvog.

U prvom slucaju, vodjice koja je kompatibilna sa zapadnim standardima, najbo;lje i najjeftinije resenje je opet da je kupis. Pravljenje je moguce, od recimo alu flaha, ali zahteva i vremena i strpljenja, i ponesto alata, mada ne komplikovanog. Uglavnom se svodi na opciju da vodjicu napravis nma stolu za glodalicu, uz male promene na firungu, i koriscenje ravnog glodala koje i ne kosta previse. Mana je sto ovakva vodjica nije potpuno u standardu, a trazi vreme, pojesces to glodalo, pa ga i baciti. Sve u svemu, neefikasno u odnosu na narucivanje originala.

Druga varinata, dobijanje vodjice koja je u nekom tvom sistemu, napravljene od alu U profila. Problem kod nas su ogranicenja dobavljivosti profila, i jedino sto je priblizno slicno onome sto tebi treba je dimenzije 20x20 mm. Jedina mana sto je profil preuzak, i predubok. Vodjica ce biti 16mm siroka, i to bi moglo da prodje, ali je dubina prevelika, i nema potrebe za njom.

Opcija je da smanjis visinu alu profila, ali to zahteva opet smisljanje efikasne varijante. Recimo jiga za glodalicu, ili trakastu brusilicu. Da se uraditi, uz malo mozganja, opet ce ti trebati glodalo, ili dosta smirgle, i to je otprilike to. Mana je sto kanal na dnu nema prosirenje, pa ne moze da zadrzi bilo sta u kontrasmeru.

Treca varijanta je pravljenje boljeg resenja od alu flaha. Glodalica ti ne treba, (ili treba za jos bolje resenje koje resava i problem prasine koja upadne u slot) ali ti treba stubna busilica, burgije, ureznice i nesto jigova. I ponesto masinskih srafova. Naravno bio bi prinudjen i da napravis sopstveno resenje klizaca, ali bi se to dalo resiti. Prednosti su sto bi mogao da imas ozbiljno jace resenje, koje podnosui prilicna opterecenja u suprotnom pravcu, pa i kacenje stega, guraca, tockica i slicnih naprava. Da bas moram da pravim tako nesto, to je jedino resenje koje bi ozbiljno razmatrao.

Mana takvog resenja je sto opet nije po standardu. A to kosta, pre svega zezanja koje ppotrosis da napravis dodatak koji ti treba. Meni je vreme jako skup resusrs, koliko god mi bilo zabavno da smisljam resenja za takve probleme, i sve vise se okrecem kupovini gotovog. Osim ako ono sto hocu da napravim ne postoji.

Na kraju, nekako mi je milije da se nakanim da krenem da pravim Malof stolice za trpezariju, na kojima cu drzati dupe ceo dan, nego da vreme potrosim praveci slot, koji cu koristiti znatno manje.
User avatar
bule
Samostalni majstor
Posts: 174
Joined: 17 Dec 2013 22:04
Location: Novi Beograd

Post by bule »

BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Prosle godine sam videpo dve takve sine sa Alija, i pre bih ipak narucio od Nemaca, koliko god bilo skulje.

Jedna je dosla kriva, najverovatnije zahvaljujuci posti, druga je izabrana najeftinije, po principu kakve veze ima cena miter slota, i bila je katestroficna, premekana, a vodjica uz nju je zaglavljivala.

Moj set sina je stigao iz Nemacke, uz ko zna sta jos, i em je sve bilo upakovano kako treba, em je Incra prava, em od aluminuma znatno viseg kvaliteta, em je eloksirana, sto je veliki plus za zivotni vek.
User avatar
kriviekser
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 231
Joined: 15 Oct 2008 09:07
Location: Beograd

Post by kriviekser »

Ja sam sebi te vodjice pravio za razne namene ovako, Otisao u Rajan doo (Zemun iza Metroa) kupio Al profil 2x1 cm, otisao u wobyhaus i kupio list za cirkular (za secenje Al, cirke 700din).Bi mi zao da secem brendiranim secivima Al. Dakle postavi list u cirkular, podesi lepo firung i podigni list 5mm iznad ploce. Obzirom da je sirina reza cirkulara cca 2.5mm pomeris firung u paralelu 1 ili 2x u zavisnosti od M-a srafa. Najelegantnija i najjeftinija varijanta, a zeru posla.
Pisem ovo kao 2cm sirine i 1 cm visine, jelte.

Inace ti profili su im pravi kao strela, samo posle lagano obrusi stranicu koju si "glodao".
Zeru=manje od malo :)

p. s. ne ne secam se cene profila, prodaje se na kilo. Mozda je 2m oko 15e.Trudim se da zaboravljam cene kada kupujem igracke
Last edited by kriviekser on 03 Mar 2019 22:20, edited 1 time in total.
Post Reply