Kamen za ostrenje

Gde da kupite drvo, gde da kupite alat, gde da kupite ovo, ono... Samo za članove.
User avatar
Grunf
Šegrt
Posts: 22
Joined: 06 Dec 2018 08:39
Location: Beograd / Banjica

Kamen za ostrenje

Post by Grunf »

Ima li neko sugestiju gde da kupim.

Da li je ovo ok opcija?

https://www.kupujemprodajem.com/Lov-i-r ... =227449368
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Provjeri koje su im dimenzije i koji je proizvođač. Ako su kvalitetni isplati se.

Ovdje imaš nekoliko opcija, čisto da uporediš
https://www.fine-tools.com/scharf.html
User avatar
Grunf
Šegrt
Posts: 22
Joined: 06 Dec 2018 08:39
Location: Beograd / Banjica

Post by Grunf »

18x6cm i nepoznat proizvodjac
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ne znam sta bih rekao.. Cena je niska, ali su u verovatno u pitanju kinezi, pa se ne zna previse.

A sa druge strane, mozda je na nekom buvljaku kupio dobar set kamenova.

Ovako odokativno, lutrija. Dok ne znamo poreklo, ne znamo ni sta je vezivo, i kako se ponsajau. Sa druge strane, to je cena jednog dobrog kamena, u jednoj granulaciji.

Kako mi se cini sa slika, raspon je 240, 800 2000, 5000, 10000 sto zvuci kao da ce da radi. Jedino na ovaj 240 zaboravi, on se potrosi ocas posla ako je dobar, a zaobli i zatupi ako nije, pa ne vredi.

Nego, za te pare, bolja kupovina od glodalice iz Lidla.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Glavna mana, ako ti se svidi ode nekih 300 eura za dobre kamenove.
User avatar
Grunf
Šegrt
Posts: 22
Joined: 06 Dec 2018 08:39
Location: Beograd / Banjica

Post by Grunf »

A kod nas nema nigde kupiti?
Narudzbina sa finetools-a ili negde drugde?

Ili mislis da rizikujem 50 eur-a
Last edited by Grunf on 16 Jan 2019 22:29, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Kod nas nema.
Nismo trziste za kamenje od 50 - 100 -200 eur komad.
Problem sa kinezima je ko i sa svim ostalim tog porekla. Moz da bude super, a moze da bude i za kantu.
Desava se da kamen 400 i 800 skidaju isto, i to ustvari kao "pravi" od 320. A onaj od 3000 vise lici na 800 (to sto pise na njemu 3000... pise i na tarabi...)
A desava se i da je sve OK.

Cista lutrija.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

PA sad, preko 100 eura pocinje teritorija ili ekstremne sinteticke egzotike, ili prirodnih kamenova. U najvecem broju slucajeva, ni jedni, ni drugi nisu potrebni.

Kamenovi su citava nauka, i uopste nije sve jedno koji kamen, od kog proizvodjaca izaberes. Dobar kamen treba da radi samo ono sto kamen u toj granulaciji treba da radi. Kamen nazivno grubog zrna, koji recimo polira, je los kamen, posto to poliranje pokazuje da se abraziv lomi i usitnjava, pa em ne skida brzo, em ne polira kao fini kamen odgovarajuce granulacije.

Da ne ulazimo u veziva u ovom trenutku, tek ona su nauka.

Bole je u pravu za ove kamenove, kod njih je cena najbolja strana, ali dobijas apsolutnu macku u dzaku. Za nekoga ko je spreman da eksperimentise, mozda i nije losa ponuda, ali meni smeta i to sto su kamenovi dvostruki, posto se pojedine granulacije prilicno brzo trose.

Ostaje Fine Tools, ili Tools from Japan, koji ima bolji set egzoticnih kamenova. Jedino sto ce te set kostati preko 300 eura.

Pri tome treba pazljivo birati koji kamen u kojoj granulaciji, a kod Fine Toolsa nemas kompletan izbor za sve.
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Meni je tu nešto sumnjivo. Debljina tog kamena ukupno nije veća od 25mm (a još je i malo korišćen). Kada to podeliš na pola i oduzmeš malo deblinu lepka i to što je korišćen i još da ga uravnaš - dobiješ oko 10-ak mm svake granulacije , a to je smešno za kamenove grube granulacije. Može, ako oštriš 10 puta godišnje. Takođe, 2000/6000 sam možda samo jednom naleteo na nekog proizvođača. Za te pare nemaš sigurno ništa da kupiš. Ja sam se femkao godinu dana tražeći pravo rešenje, a koje je na kraju bilo najskuplje :D
Da li je to kamen od 10000 grit ne možeš da znaš bez specifikacije.

Druga opcija su ti Toolsfromjapan, Finetools i Dictum. Kreneš polako da slažeš kamenove koje hoćeš ...

Ako te svrbi, ti kupi pa ih preprodaj posle ako ti ne odgovaraju.
Last edited by nlazovic on 17 Jan 2019 08:23, edited 1 time in total.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Mene sve nesto svrbi da krenem sa prirodnim kamenovima. Al moram da uzmem i seciva koja ima smisla tako ostriti :D

MOj savet, bez mnogo razmisljanja je set Sigmi, najvise muzike za najmanje para. Al moras da ukljucis i dijamantski kamen za ravnanje. Postoji varijanta i da skupljas pojedinacne kamenove, pogotovu ako hoces grube, tu nema resenja na prvu loptu, ali oticice prica daleko.

Meni je u planu kao sledeci kamen Suehiro new Cerax, u 380-400 granulaciji, ili cak stari Cerax.
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Nađoh neki video sa gorepomenutim kamenovima, možda pomogne .

https://www.youtube.com/watch?v=P6WB6eSA3nk
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

BR wrote:Mene sve nesto svrbi da krenem sa prirodnim kamenovima. Al moram da uzmem i seciva koja ima smisla tako ostriti :D

MOj savet, bez mnogo razmisljanja je set Sigmi, najvise muzike za najmanje para. Al moras da ukljucis i dijamantski kamen za ravnanje. Postoji varijanta i da skupljas pojedinacne kamenove, pogotovu ako hoces grube, tu nema resenja na prvu loptu, ali oticice prica daleko.

Meni je u planu kao sledeci kamen Suehiro new Cerax, u 380-400 granulaciji, ili cak stari Cerax.
Taj Cerax 320 sam gledao neke testove. Malo je mekan, pa ako nisi vešt ... Mada nije neka cifra pa bih mogao da ga porucim.
Å ta si smislio sa Cerax 400 kad već imaš Sigmu 400 ?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Cerax 320 jeste mekan, i to je i ideja, ali bi trrebao da bude najbrzi od sva tri. Sigma 400 je tvrda, odlicna za ravnanje, i zato ce i da sluzi, ali je zbog tvrdoce i malo sporija, a ja bih nesto sto ce brzo da skine tragove sa Sigme 120.

Dakle, redosled po brzini, od najbrzeg ka najsporuijeg je Cerax 320, New Cerax 400, Sigma 400. Redosled po tvrdoci je obrnut, pa je Sigma 400 najtvrdja, New Cerax 400 u sredini, a Cerax 320 najmeksi.

Kada ravnjas ledja SIgma 400 je odlicna. Ne koristi se grublje, osim lapping kamenova, a glavna prednost je sto dugo ostaje ravna. Sigma 120 je pregruba za ravnanje, dok izvuces riseve sa velike povrsine, rodis mecku.

Kada sa druge strane treba da se skinu ostecenja na bevelima, Sigma 120 je fenomenalna, posto tada mora da se skida daleko manje risova. No onda to treba poravnati, i to ce Cerax da posao odradi bolje.

No u zadnje vreme se nesto ne secam da sam skidao ostecenja na kamenove, posto taj deo posla ide daleko brze na Tormekoidu. No, posto se po obicaju premestam, ne nosim ga, i onda je Sigma 120 vise nego dobro resenje.

Nego, u mom slucaju je to posebna vrsta ludila, pa je ovo sigma 400 + Cerax cisto nakurivanje. Ako ikada budem pravio veliku radionici razlisljam o 3-4 metra radne povrsine samo za ostrenje. Tako da nije za slusanje.
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Ajde, pre nego odemo u off :) ... Nešto mi se čini da će trebati i nešto između 120 i 320/400 tj. neki 220. Nema puno modela u ovoj granulaciji, a'l videh da postoji Sigma II 220.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

nlazovic wrote:Meni je tu nešto sumnjivo. Debljina tog kamena ukupno nije veća od 25mm (a još je i malo korišćen). Kada to podeliš na pola i oduzmeš malo deblinu lepka i to što je korišćen i još da ga uravnaš - dobiješ oko 10-ak mm svake granulacije , a to je smešno za kamenove grube granulacije. Može, ako oštriš 10 puta godišnje. Takođe, 2000/6000 sam možda samo jednom naleteo na nekog proizvođača. Za te pare nemaš sigurno ništa da kupiš. Ja sam se femkao godinu dana tražeći pravo rešenje, a koje je na kraju bilo najskuplje :D
Da li je to kamen od 10000 grit ne možeš da znaš bez specifikacije.

Druga opcija su ti Toolsfromjapan, Finetools i Dictum. Kreneš polako da slažeš kamenove koje hoćeš ...

Ako te svrbi, ti kupi pa ih preprodaj posle ako ti ne odgovaraju.
Mislio sam izmjeriti debljinu svojih kamenova, ali mi se nije dalo :) Kako god, 240-ka i slične granulacije će ti držati puno duže od , recimo 800, jer se ne koristi za oštrenje već samo za izuzetne situacije (okrnji se oštrica i sl). Rijetko kada počinješ oštrenje ispod 800-1000. Ako si pedantan ni sa 1000 ne pretjeruješ.

Ja bih rizikovao jer i sa lošijim kamenjem možeš oštriti.
Post Reply