Kamen za ostrenje

Gde da kupite drvo, gde da kupite alat, gde da kupite ovo, ono... Samo za članove.
User avatar
drveni
Precizni šegrt
Posts: 79
Joined: 12 Dec 2018 17:05
Location: Smed. Palanka

Post by drveni »

Imam jednu od pravog kamena. Kupljena pre 30 godina u Italiji. Sa njom navlačim kosu. Skoro da se ne troši. Jedino što mi nije tu, nego što bi Bole rekao, na vr Durmitora, a tamo pre maja se ne može otići. Na leto ću je testirati.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Lepo si rekao, navlacis kosu. Kose su daleko mekse od seciva za obradu drveta, i pored toga sto ih donekle skida abrazivom, belegija zaobljenom ivicom ispravlja secivo. Kao masat na mesarskim nozevima. Za to ti treba i lepo otkovana kosa, sa tankom ivicom, al to je potpuno druga prica.

Kad budes navlacio ivicu sledeci put, pogledaj pazljivo sta se desva sa ivicom. Videces da se ona elasticno deformise bas u tacki ispod belegije.

To za debela i tvrda seciva ne radi, pa ti ostaje samo abrazivni efekat. A tu zaostaje.

Mene sve nesto svrbi da se igram sa Japanskim prirodnim kamenovima, cisto da vidim gde je tu magija. Al to je malo poskupa igra, a imam ionako previse stvari na spisku za nabavku.
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

BR wrote:Lepo si rekao, navlacis kosu. Kose su daleko mekse od seciva za obradu drveta, i pored toga sto ih donekle skida abrazivom, belegija zaobljenom ivicom ispravlja secivo. Kao masat na mesarskim nozevima. Za to ti treba i lepo otkovana kosa, sa tankom ivicom, al to je potpuno druga prica.

Kad budes navlacio ivicu sledeci put, pogledaj pazljivo sta se desva sa ivicom. Videces da se ona elasticno deformise bas u tacki ispod belegije.

To za debela i tvrda seciva ne radi, pa ti ostaje samo abrazivni efekat. A tu zaostaje.

Mene sve nesto svrbi da se igram sa Japanskim prirodnim kamenovima, cisto da vidim gde je tu magija. Al to je malo poskupa igra, a imam ionako previse stvari na spisku za nabavku.
Nemoj samo da kukaš, nisi valjda iz "humanitarnih" razloga tamo gde jesi :D

Ima ona stara izreka :"Ko nije dobar za sebe, nije ni za druge". :)
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Ima li neko iskustva sa ovim dijamantom ? Po karakteristikama je dobar, ali mi malo smrducka na onaj Trend koji se ranije nije pokazao (ljuštio se dijamant). Ovaj je kao neki novi , bla, bla ...

Gruba strana oko 360 grit za ravnanje leđa i 1100 strana za carving dleta.

https://www.dictum.com/en/several-manuf ... ber=740190
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ja sam tu dilemu razresio tako sto sam uzeo Atomu. Jeste skupa ali bar znas na cemu si. Nema greske.

Sve ostalo je ovako ili onako. Ako je dobro, dobro, ako je lose, bacis ga, a onda uzmes Atomu. Sa nekim stvarima nema ustede.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Malo sam DIA naklonjen pa uzmi ovo sa rezervom
Ja jos nisam sreo losu DIA plocu uz ogradu da one sa rupicama ili kanalicima nisu pogodni za uske stvari.

Obicno ako stradaju to je:
zbog previse pritiskanja otkine DIA sa nikla/bakra/aluminijuma (ja sam jedan tako ali je DMT zamenio bez pitanja za Dz)
ne ciscenje pa celik koji je skinut pocne da rdja i raste pa opet otkine Dia sa podloge.

Imam DMT EXC, EF i EXEXF (nije mala para ako ti ne donese neko iz US)i Faithfull 400/1000 sad je na Axsminsteru 30 funti sa sve nosacem i jednim manjim sklopivim i kupicu taj jedan za poklon drugaru.

Takav Faithfull sam bas probao da unistim ali ispravnim koriscenjem i ne ide. Radi jos uvek kao satic.(Mislim da je bio 20 ili 25F bez ovog sklopivog na Amazonu)

Ako ti je prva dia ploca casti sebe sa dobrom 600 ili 1000 DMT/ATOMA ili uzmi jeftino. Ni za jedan izbor se neces pokajati.
Jedino sto stvarno treba da znas je mala dleta 6mm i manja i kanalici/rupice se ne vole, ne pritiskaj puno - nece skidanje starih da donese nove kao na kamenu, posle rada operi cetkom i deterdzentom za sudove i osusi (minut ukupno)

PS
Greota je ledja da inicijalno ravnas na DIA ploci.
Obicna ravna metalna ploca i smirgla ili ta ista metalna i puder (SiC Al oksid)

PPS
Ako se resis za DMT ne kupuj na Amazonu vec kod poznatog trgovca. Ima kopija kolko hoces - ne znam kakve su ali ako dajes pare daj za pravo. Ako imas nekoga u US tamo mogu da se nadju pred praznike jako povoljno.
Last edited by momirz on 27 Jan 2019 20:42, edited 1 time in total.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Meni je upravo to sto Dia ploce ne podnose pritisak glavni razxlog za Japanske kamenove. Generalno su brzi od dijamanta, uz dobar izbor. I mogu da rade razne stvari, na istom kamenu, sto je na dijamantu nemoguce. Recimo da poliraju, ili da prave finalnu ostricu, samo kontrolom kolicine vode, koriscenjem nagure i dijamanta za ravnanje.
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Za standarne stvari imam set Sigmi 1000/6000/13000 i Atomu 400 za ravnanje kamenova. Ostaje mi da nabavim 400-ku za ravnanje ledja i htedoh jednu 1000 za carving dleta. Nešto mi se ne kopaju Sigme sa njima, a koliko vidim, skoro svi duboresci su prešli na dijamant. Posle 1000 idu pravo na strop.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Cela Dia prica zauzima jako malo mesta, ne lomi se ne krivi se ne ravna se, vlazis je bilo vodom bilo uljem ne smeta sunce ni zima i radi pored svih celika i karbide. Ostri i sva zakrivljena dleta sto kod kamena hoce ali ga zbog ravnanja brzo i trosi.
Rekoh vec DIA naklonjen.
I moze da sedi pored tebe bilo gde da si. Uz spricaljku vode sa malo sudomila - pesma.
Jedino sto meni fali kod DIA je sam osecaj. No naviknes se.
Vise ce da ti znaci manji kamen - ja bi sad za sebe uzeo EXF-F od 6*2 (idealno bi bilo EXF-EXEXF al nema) za sve sem jako sirokih je sasvim dovoljno, a malo i duplo lakse.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Poseban cirkus su mikro karbidna dleta do 3-4 mm. Tu nema stropa ali kad naostris do sledeceg ostrenja se promeni moda:)
Radis bgremov koren kao da je lipa, po tupljenju, ne tvrdoci)
3 sam napravio i ni jedno mi nije trajalo duze jer mi ih uzmu odma. Ako neko zna gde imaju sipcice od ultra finog carbida u Evropi na malo - kupujem.
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

momirz wrote:Cela Dia prica zauzima jako malo mesta, ne lomi se ne krivi se ne ravna se, vlazis je bilo vodom bilo uljem ne smeta sunce ni zima i radi pored svih celika i karbide. Ostri i sva zakrivljena dleta sto kod kamena hoce ali ga zbog ravnanja brzo i trosi.
Rekoh vec DIA naklonjen.
I moze da sedi pored tebe bilo gde da si. Uz spricaljku vode sa malo sudomila - pesma.
Jedino sto meni fali kod DIA je sam osecaj. No naviknes se.
Vise ce da ti znaci manji kamen - ja bi sad za sebe uzeo EXF-F od 6*2 (idealno bi bilo EXF-EXEXF al nema) za sve sem jako sirokih je sasvim dovoljno, a malo i duplo lakse.
Pošalji neki link. Ništa slično nisam našao ni kod Dick-a, ni FineTools-a ni kod RMATools-a ?
Zar nisi u nekom ranijem postu napljuvao te DMT dijamante ?
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

U tom trenutku nisam znao kak stvarno da se koristi pa sam i dokusurio DMT 1000 tada je bilo SKUUPO.
Tada sam mislio da EXC ostavim za ravnanje vodenih a da EXEXF pretvorim u obicnu metalnu plocu.

No DMT je zamenio bez pitanja. Jesam se nacekao i narazgovarao sa carinom no proslo je.

Kako koristim ono sto mi je najblize pokazalo se da manji pritisak i pranje resavaju problem.
Cela stvar u pritisku je - kad nadjes najslabiji pritisak koji skida metal (vidi se na kamenu) taj je dovoljan tj malo jaci.
Veci ne daje nista sem sto skida DIA (Svaki u pocetku ima skidanje onih najslabije vezanih no to se racuna kao uhodavanje)
Pranje- sto grublja cetka - Moze i inox sa tankim nitima i deterdz za sudove i na kraju plasticna i susenje.

Vidi stvarno nema tamo gde si naveo :
Najblize slicno:
https://www.axminster.co.uk/dmt-dia-sha ... one-400764
Ali oni imaju samo F/C

Mislio sam na ovo:
https://www.sharpeningsupplies.com/DMT- ... 9C166.aspx
Prva ploca F/EXF

JBG ja DMT nabavljam u US.

PS: Trazi kao double sided diamond stone
Last edited by momirz on 28 Jan 2019 14:56, edited 1 time in total.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

PPS:

I dalje kazem cena je malo upitna. Kome ne smetaju kanalici Faithfull radi lepo. Ili sam ja imao srece.

A puuuno je jeftiniji nego DMT/TOMA. Da atoma ima 15*5cm bilo njihova bili da sam lepim na plocu uzeo bi bez razmisljanja.
Ponavljam jos nisam nasao los dia ostrac. Cak i onaj za kuhinju u womaxu radi kao sat vec duuugo.

Sa druge strane ima puuuno jeftinijih resenja. Ja sam decenijama koristio za nozice Malecki norton india i arkansas i jos ih imam negde.
I sve kupljeno u KG-u (alatnicari su to koristili) za smesne pare recimo kao sad oko 800-1000 din. Vise nema.

Kao student sam putovao sa ta dva kamena, Victorinox i Opinel. I pravio figure od otpadaka ili starog skinutog parketa.
Last edited by momirz on 28 Jan 2019 15:56, edited 1 time in total.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Hmm, sta podrazumevas pod finim karbidom? Nikada nisam uspeo da naostrim TC seciva na upotrebljivom nivou za dleta, a da nemaju problema sa lomljenjem ostrice.

Sa druge strane, Stirije i HSS se pokazuju odlicno, bas onako kako opisujes, a ostre se na masinskim ostracima, pre finisiranja rukom. Drze ostrinu, mada ne vrhuinsku, do besvesti. Pod tim ne vrhunsku, mislim na to da ne mogu da se naostre na nivou na kome mozes da naostris klasicni ugljenicni celik

Kad nesto bolje razmislim, svrbi me nesto da narucim novi set japanskih HSS dleta.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

UF je kako su mene ucili:
Cobalt Content: 12%+=
Avg. Grain Size: >=0.4 micron

Koristio 1/8 i 3/16 * 3 incha mada moze i 2 incha i pravio ono sto bi zvali fishtail i skew fishtail kao i nesto slicno V.
Dok sam probao koristio za drsku Starrett 70A ili B, a onda napravio svoje.

Ne mogu da nadjem gde sam video ali znam ko mi je preporucio da pogledam pa ako odgovori postavicu ovde.

Fora je sto su to jako mala dletanca i sluze za ciscenje ili detalje. I radi blesavo dobro.
Post Reply