Pomoc oko kupovine tiplerice do 2500 e

Gde da kupite drvo, gde da kupite alat, gde da kupite ovo, ono... Samo za članove.
User avatar
emil
Šegrt
Posts: 27
Joined: 02 Mar 2018 09:34
Location: Vrsac

Pomoc oko kupovine tiplerice do 2500 e

Post by emil »

Iz Vrsca sam iz hobija se bavim sklapanjem namestaja od iverice ,posto su u pitanju manji komadi spajam sa drvenim tiplama.probao sam i sa keksaricom da radim ali je moja niskobudzetna od 50 e pa je vec nova imala lufta i nisam bio presrecan spojnim spojevima pod uglom od 90 stepeni nije bilo bas idealno ravno.Od wolfcrafta imam sledece sablone 4560000 ni sa njime nisam nesto prezadovoljan spojevima jer mi nisu idealno ravni ili mozda ja ne znam da radim sa njime.Sa sablonom 4640000 sam jos i najvise zadovoljan jako lak za rad i jako se brzo sa njime radi a ne po meni preterano precizan sto se tice spoja pod uglom.Imam i sablon 4650000 i tu muku mucim jer su rupe na sablonima po meni dosta vece i potrebna je ekstremna preciznost drzanja busilice.Resio sam da se upustim u nabavku polovne tiplerice jer se nadam da ce sa njom spojevi pod uglom biti besprekorni pa se nadam vasoj pomoci i preporuci.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Misliš na stacionarnu tiplericu ili na nešto kao:

https://www.dictum.com/en/power-tools-t ... ax-709393k
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Čuj ovoga, iz hobija pa čisto namjenski stroj za 2500 €... Dobar neki hobi.
User avatar
emil
Šegrt
Posts: 27
Joined: 02 Mar 2018 09:34
Location: Vrsac

Post by emil »

Mislio sam na stacionarnu tiplericu polovnu
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3695
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Da se na kratko vratimo na pocetak, da li si kupio dobre keksice? Broj?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14953
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ili, ako se vec radi o hobi varijanti, probaj neku keksericu malo pismeniju od 50 evra.

Sve i najskuplju da pazaris, opet je to daleko ispod 2500.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Moj savjet ti je nemoj. Tiplanje je nešto što možeš zvaršiti sa bušilicom i par kirnera, nemaš nikave potrebe da daješ toliko novca na tiplaricu. Po meni je tiplarica najnepotrebnija mašina koju možeš kupiti. Osim ako radiš serijsku proizvodnju, a čini mi se da to kod tebe nije slučaj.

Za te pare možeš kupiti osrednju polovnu kombinirku i proširiti hobi i na drvo.

Ako već hoćeš da kupiš mašinu za spojeve, radije kupi ručnu:

https://www.youtube.com/watch?v=GYW_9MgSp6Q

https://www.youtube.com/watch?v=_M4D1wVcKIs

https://www.youtube.com/watch?v=dUj-zsxu3DY

Možeš i jeftinije proći, ovo su najskuplje.
User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Post by Kole-Stolar »

Pogresno si procenio preciznost i efikasnost drvenih keksova a sve to iz razloga jer koristis neprecizan alat tj kineski womax i verovatno nemas ni iskustva u radu sa keksaricom.
Ovaj spoj je itekako precizan,spojevi su jaci nego kod drvenih tiplova a i mnogo je lakse raditi keksovima nego tiplovima kad nije u pitanju serijska proizvodnja.
Nabavka tiplerice bi ti bila samo losa investicija za hobi, moj predlog je kupovina malo bolje keksarice, napr Makita model PJ7000J.
Licno koristim ovaj model a desava se da iz cuga udarim i po sto i vise rupa sto u mekom i tvrdom drvetu sto u univeru i nemam s njom nikakvih problema.
Pripazi i na kvalitet keksova, ne sme keks da se *landara* u rupi vec treba da ulazi tesno a dubinu keksanja moras da podesis tako da imas sa svake strane 0.5-1mm mesta za visak lepka koji naneses u spoj.
Sve je moguce, za nemoguce treba malo vise vremena !
User avatar
emil
Šegrt
Posts: 27
Joined: 02 Mar 2018 09:34
Location: Vrsac

Post by emil »

Keksove imam sve tri velicine kupio u Novoj Pazovi mozda je i tu neki problem ali jednostavno moja tiplerica ima lufta u samom kucistu i nije precizna ali to sam i ocekivao za tu cenu ali zavrsava mi neke druge manje precizne stvari.Kombinirku vec imam Yakoruda K5 320.O tiplerici sam razmisljao jer radim elemente od iverice dimenzija 110x 100 cm sa vise pregrada i polica da ubrzam posao i da izgleda kao fabricki sastavljeno a masinu uvek mogu prodati kasnije.Pokusacu da nadjem i neku polovnu kvalitetniju rucnu keksaricu pa mozda budem zadovoljan spojem.
Last edited by emil on 02 Mar 2018 19:09, edited 1 time in total.
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Ma kupi dobru keksericu i ne zamlaćuj se tiplericom. Da je tiplerica korisna za bilo sta osim z seriju ja bih e kupio
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Lamello pravi odlične keksericu. Mafell isto tako ima dobru keksericu lnf 20.
Ako ti je baš do tiplovanja kupi mafell dd 40 ili festool domino 500
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3695
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Ja sticem utisak da ovaj hobista time zaradjuje za leba.
Ako sam u pravu, pitanje je koliko tih tiplova izbusi mesecno?
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Ma radi seriju
User avatar
emil
Šegrt
Posts: 27
Joined: 02 Mar 2018 09:34
Location: Vrsac

Post by emil »

Radim izmedju 10-20 elemenata mesecno ,to radim dopunski kao hobi koji mi donosi i neku zaradu a pre podne sam na poslu.Na elementu otprilike imam izmedju 30 -60 tipli
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3695
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Definicija hobija iskljucuje novac :)
Za tu kolicinu elemenata i nema smisla kupiti tiplericu. Premali je to posao za tiplericu ali ako si bas resio...
Da li je raspored rupa uvek isti? Ima li potrebe za brzom izmenom burgija?
Post Reply