Frezer za pocetnika

Gde da kupite drvo, gde da kupite alat, gde da kupite ovo, ono... Samo za članove.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ipak nisam prolupao. Izgleda da ih jos uvek ima na akciji. Kod nas nisu popularni, preko bare su osnova.

https://www.kupujemprodajem.com/Jednoru ... d=68774296
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Regulacija dubine sa nekakvim plasticnim zupcanikom je jako losa i kratko traje
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Kada je koristis kako rtreba, tj prvo otpustis, pa pomeris i ne silujes traju godinama.

A i nemas preteranu potrebu za njom. Ona se ionako koristi za ultrafino podesavanje. Sve grubo, ali i tacno se radi na sablone, a dimenziju skines sa razmernika vrlo slicnog cutting guideu, koji se napravi za pola sata.

Video sam i probao jednu, godinama staru, koja se prilicno koristi u radionici u kojoj se vecina stvari radi rucno. Kada je koristis slicno rucnim alatima, a ne kako se kod nas uobicajeno koriste elektricni, stvarno lepo traje.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Da ne pominjemo da se baza pravi prilicno jednostavno, u kucnim uslovima od sper ploce.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Ako je pored drveta/furnira koristis i za npr trimovanje kant trake, ultra fino podesavanje je jako potrebno. Otpustis leptir, naravno...onaj plasticni...sto skripi...pa probas da podesis...
Ja se cesto posluzim tom glodalicom, tudjom, tj sa dve. Obe imaju isti problem i obe redovno koristi po 3-4 ljudi, u dve razlicite radionice. Slucajnost?
User avatar
lazar
Precizni šegrt
Posts: 58
Joined: 23 Jan 2016 13:11
Location: Novi Sad

Post by lazar »

U petak na najlonu je bio bosch pof 1400 u koferu sa nekoliko frezera za 7000din.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

@BR, ima 2 slicna modela iz te serije, ali oba imaju prihvat samo 6,35 mm. Od tih malih sada je trenutno najbolja RTo700. Ja sam zato i kupio DW jer ima prihvat 8mm (bila je duplo skuplja), ali ima i jako dobre dodatke za podesavanja i lako se precizno fiksira u neki polozaj, jedino mi smeta sto nije sa mekim startom.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

maricaiivica wrote:... Otpustis leptir, naravno...onaj plasticni...sto skripi...pa probas da podesis...
Kad bi neko upotrebio malo voska ili sapuna... a i ocistio je ponekad... :)
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Pezzo, RT0700 ima prihvat i od 8mm. U sustini, za te male masine, skoro sva glodala mozes da nadjes sa precnikom 1/4". Za ono za sta je najupotrebljiva, cak je dovoljno i jedno glodalo, spiralno, karbidno.

Meni je jedina mana RT0700 to sto fiksna baza ne prihvata Porter Cable vodjice. Planiram da se pozabavim time, makar resenje bilo sto cu jednu bazu da kompletno prepravim, tako da mogu da ih zakacim. No mislim da necce trebati, vec cu praviti samo novi taban.

Plunge baza ih prihvata, uz adapter koji vec imam, posto je isti kao na RP2300, no vrlo cesto je ceo plunge mehanizam visak.

A Makita ne pravi odgovarajuci set vodjica za fiksnu bazu. Dobijes jednu uz bazu, 3/8 i to je to.

E sad, svaka stvar kojom rukuje vise ljudi zavrsi tako sto je rasklimana. A sto rece Bole, vosak puno pomaze. Kao i drugaciji metod podesavanja, al ajd, objasni majstoru da mora da radi kao pre 100 godina.

Ovako resene masine nemaju problem sa luftom u osovini, luftom u bazi, otpustanjem kocnice dubine, i svim ostalim od cega pate svi jeftini uranjajuci ruteri. Jedino zahtevaju drugaciji pristup. Kod mene, takva salatka nikada ne bi obradjivala ivice, za to imam daleko boljih alata. Ali bi se zato itekako naradila na sablonima.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Malo sam trazio po netu, i moram da kazem da imam pogresnu informaciju. Po ovome sto sam sada nasao, PC vodece caure pasuju direktno u fiksnu bazu za RT0700. Provericu, posto je vrlo visoko na listi kupovina, ali ako je tako, to je ogroman +

Ionako imam jako puno opreme za Makitine rutere, koja ih pravi daleko upotrebljivijima. Recimo, dve vodjice koje pasuju na sve nove modele su vrlo upotrebljiv mortizing sablon, posto imaju mikropodesavanje.
User avatar
sonus70
Samostalni majstor
Posts: 179
Joined: 30 Jul 2017 10:38
Location: Novi Sad

Post by sonus70 »

Stigao mi za vikend komplet Makita 0700cx2j sa one tri baze. Igrao sam se samo malo , pošto sa imao samo jedan kung fu womax nož od 8mm twin flute. Pravio malo žljebove po otpadnom drvetu čisto da vidim kako to ide. U kompletu ima čaura i za 6mm i za 8mm glodala. Koja bi trebalo da tražim prvo 6 ili 8 mm? I gde bi preporučili u Srbiji da naručujem i od koga?
I da li se isplati ugrednja ove male makite u sto?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Generalno glodala od 8mm su uvek prvi izbor. 6mm samo za mala glodala, i kada ne mozes da nadjes neko.

Bez obzira sto je mala masina, itekako moze u sto, ako velicinu posla prilagodis njenoj snazi. Za pojedine poslove ugradnja u sto daje daleko preciznije rezultate. Kod te makite je velika prednost sto mozes da uzmes dodatnu fiksnu bazu, pa nju postavis u sto, a motor vadis kada ti treba.

Preporuka za dobra glodala je CMT, uvozi ih Filos iz Cacka, ili Total Group iz Beograda. Cene su kod oba uvoznika manje vise iste, i jednako su poslovni. Moje iskustvo je da kad god sam probao da prodjem jeftinije tako sto sam uzeo glodalo kod nekog drugog, recimo Sase i Olge, zajebao sam se, posto je glodalo imalo neku falinku. Recimo kod glodala za kanale pod 45 stepeni, sa ukupnim uglom 90 stepeni(, tih 45 stepeni je bilo 44, pa je glodalo zavrsilo u djubretu, posto mi je ta preciznost bila kriticna. Ovako kada napravis kutiju od spera, sa tim glodalom, ugao nije 90 stepeni, nego manje.

Za neke proste stvari, recimo ravna glodala posao zavrsavaju i jeftinija, ali opet, zasto. Ozbiljna glodala i traju duze.

Ono sto je topla preporuka je neko od kompletno karbidnih spiralnih glodala za spojeve. Meni su postala nezamenljiva.
User avatar
sonus70
Samostalni majstor
Posts: 179
Joined: 30 Jul 2017 10:38
Location: Novi Sad

Post by sonus70 »

Sto za cirkular i ovu frezicu sam već napravio , neku probnu verziju od preostalog univera od nekih stolova. Prototip, čisto da vidim gde ću izgrešiti pa da na konačnoj verziji pazim. Brine me ugradnja u sto freze zato što kad stoji u stolu imam utisak da će sva piljevina od glodanja da prođe kroz ona rebra za hlađenje u motor. Zato sam i na ploči za nju napavio otvor širine samo za to glodalo koje sam imao od 8mm
Imam varijantu da nabavim sa amazon.de bez ikakvih dodatnih troškova i ostali pribor za nju , šta bi bila preporuka od tih firunga, kojim redosledom?

Jel moguće da nas ovako deru naši uvoznici?
Kod nas sam je našao samo po nekim cenama od 35 do 37 hiljada dinara. Ovako me izašla 185€.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Usisavanje piljevine kod ugradnje u sto ide na sasvim drugaciji nacin, to jest usisava se kroz firung.
A svaka glodalica je napravljena (ili bi barem trebalo da bude) da trpi piljevinu, posto je po defaultu u brdu prasine, koju ti mozda ne vidis, al ona sve vreme prolazi upravo kroz taj motor.

Cena... previse faktora, da bi moglo tako prosto da se kaze "deru nas".
Probaj da kao firma regularno uvezes nesto takvo, sto se generalno slabo trazi, pa nemas racun da uvezes ni 100 komada, a kamoli par hiljada, pa ces videti koliko te na kraju izadje sa troskovima.
Mada... ima i dranja.
User avatar
urosn
Precizni šegrt
Posts: 95
Joined: 17 Feb 2018 16:39
Location: Čajetina-Beograd

Post by urosn »

Не бих отварао нову тему, можда овде добијем одговор. Нуди ми се да узмем једну глодалицу, Makita M3600l. Цена је мала, зато бих је и узео, али не могу да нађем на интернету ништа о њој. Ако неко нешто зна о њој, пишите.
Post Reply