Frezer za pocetnika

Gde da kupite drvo, gde da kupite alat, gde da kupite ovo, ono... Samo za članove.
User avatar
BojanPN
Majstor stolar
Posts: 466
Joined: 05 Jun 2017 09:57
Location: Paracin
Contact:

Frezer za pocetnika

Post by BojanPN »

Postovani Majstori ,

Zeleo bih da pazarim jedan ruzni frezer onako za pocetnike ,sta mi preporucijete ? . Budzet mi je ogranicen bas a imam potrebe tako s vremena na vreme .
Video sam da u Lidlu ima simpaticna masina za 40 eur ali na zalost nemam nikog da ide na tu stranu :( Ako neko ide na tu stranu molim za pomoc ,uz nadohnadu naravno :) :)
https://www.lidl.si/sl/akcija.htm?artic ... newsletter
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Nema za 40 evra nista, pogotovo nesto sto vredi uzeti, mozda neki polovan krs. Najjeftinije bi otprilike bilo ovako nesto: http://www.winwin.rs/alati-i-basta/alat ... 61864.html
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Prvo pitanje je sta bi ti radio sa rucnim frezerom? Ako bi uglavnom koristio ravno glodalo, mali Makitin, ili De Waltov frezer, koji moze da se kupi za 10 000 dinara je prilicno lepo resenje. Oni ne mogu neke stvari koje mogu kung fu frezeri, no sa druuge strane daleko su precizniji upotrebljiviji.

Sa odgovarajucim sablonima i glodalom, koje nije mala stavjka, takav malio frezer moze da pravi pristojne cepove, zljebove, i da obara ivice. Sad, ja bih to resio rucnim alatom, za iste ili manje para, ali opet, kada bi sada pocinjaio da kupujem alat iz pocetka, i odrucio se za lektriku, jedan mali ruter poznatog porekla bi mi bio prilicno visoko na listi prioriteta.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

BR wrote:Ako bi uglavnom koristio ravno glodalo, mali Makitin, ili De Waltov frezer, koji moze da se kupi za 10 000 dinara je prilicno lepo resenje
Nema za 10.000 ni dw ni makita, jedino ako nadje neku otpisanu u oglasima. Za pocetnika je taman to sto sam gore napisao, ima i slicna bosch za 1000 din je skuplja.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

U pravu si, trenutno je nema. Do skora je valjda bila na akiciji, Makita 3712, dali 10380 ili nesto slicno. Trenutno je 16000.

Ti jeftini Skill i Bosch jeftini potapajuci ruteri su bacena para. U sustini su to takodje kung fu masine, jedino sto za njih ipak postoji nekakav servis. Sve ostalo je za plakanje.

Sa druge strane, mali ruteri sa fiksnom bazom su ozbiljne masine, u okviru svojih ogranicenja.
Online
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Vredi li ovo ?
Edit: pogresan link
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Strana nije pronadjena?
Online
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

https://m.kupujemprodajem.com/Frezer-za ... 6057240518
Verujem da je kopija ali gde je razlika uocljiva?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

To je cistokrvni kinez. Cista lutrija. Moze da radi super neko vreme, a moze i sutra da rikne. Jedan od problema su i caure, one bi trebalo da budu univerzalne, no desi se da tu univerzalnu ne mozes da zakacis.

I naravno klima kada se potapa, pa nisi bas siguran da je glodalo pod pravim uglom u odnosu na bazu.

No znas i sam, nekima dovoljno, standardi su razliciti.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

to je piratska "makita", a unutra spialter umesto kvalitetnog celika.
Online
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Kako vidite razliku?
Znam da makite ima na trzistu piratske ali sa slike...ja nevidim razliku
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Evo procitaj upozorenje.. "Zbog velikog broja kopija..." : https://www.kupujemprodajem.com/Elektri ... -oglas.htm
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Pa vidi se razlika i sa slike. Ne pali uvek, ali je ovde ocigledna. Pogledaj finis baze, odlivak je daleko losiji. Takodje leptir matice koje koriste nemaju ujednacen finis kao kod Makite. Sledeca caka su klizaci, pogledaj desni, i videces koliko je caura neprecizno obradjena, pa ostavlja linijske tragove i grebe stub. Na originalu je trag prsten, koji samo polira klizac, posto je jako fino obradjen.

E sad, na ovom modelu je caka sto kinez nije pogodio model. Po Makitinoj nomenkklaturi, ovo bi trebao da bude 3612C, a ne BR. BR ima drugacije kuciste, i nema kontrolu brzine :D

Ovo je 3612 BR

Image

Makitini potpapajuci ruteri imaju prilicno mekano spustanje, pogotovu 2300, 2301, najmekse na trzistu, mekse i od Festoola. To je prilicno dobar test za kopije.

I na kraju, kod Makite ne postoji ultrapovoljan dil. Sve sto se prodaje za ove pare, po oglasima i buvljacima nije original. Makita se kupi nova, kod ovlascenog dilera, sa garancijom, i onda imas sve prednosti.
User avatar
BojanPN
Majstor stolar
Posts: 466
Joined: 05 Jun 2017 09:57
Location: Paracin
Contact:

Post by BojanPN »

Kupio sam , stigao mi je danas ovaj parkside pa prenosim utiske , a da placen je 39,99 eur
User avatar
borism25
Majstor
Posts: 351
Joined: 22 Sep 2015 21:02
Location: Osijek - Hrvatska

Post by borism25 »

BojanPN wrote:Kupio sam , stigao mi je danas ovaj parkside pa prenosim utiske , a da placen je 39,99 eur
Imao ga kao drugi frezer za sablone samo s ravnim glodalima i eventualno ako sam ravnao nepravilne oblike s sablonom (recimo oblice od oraha). Nakon 6mj koristenja sam ga vratio u Lidl i rekao da mi vrate novce, vodilice zapinju, mehanizam za podesavanje dubine je ocajno los, vec sam razmisljao prepraviti. Najbolje od svega je bilo sto je imao reguliranje okretaja.
Post Reply