Nabavka materijala camovina

Gde da kupite drvo, gde da kupite alat, gde da kupite ovo, ono... Samo za članove.
User avatar
BojanPN
Majstor stolar
Posts: 466
Joined: 05 Jun 2017 09:57
Location: Paracin
Contact:

Nabavka materijala camovina

Post by BojanPN »

Pozdrav majstori ,
Opet bi nesto da pravim od camovime recimo , pa zelim da pitam majstore kako najlakse i najjeftinije da dojem do materijala . Ima ovde kod mene rezane gradje ali sve je to grubo i za gradjevinu . Trebam li kupiti tako nesto pa da sam obradjujem ali ogranicen sam alatima.


Pozdrav i hvala Bojan
PS. nasao u oglasima blizu mene 10x5 stafnu 5 metra duzine za 1200 din, jel to skupo ? Takodje 5x5 5 metra duzine za 680 din >?
User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Post by Kole-Stolar »

Ako ti nije problem dolaziti u novi sad ima da se nade kvalitetne daske....
S druge strane ove stafle ako su *gradevinske* onda je skupo jer 40 njih ide u kubik daske a to mu dode 48 000 din (400e) za kupik sto je skupo za sirovu gradu.....
Sve je moguce, za nemoguce treba malo vise vremena !
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

I ne nadaj se da je ta koju kupujes kao gradjevinsku ni blizu suvom.
Najpre gradjevinska kad je osusena kako treba ima 12-14 posto, a stolarska 8-10.
A uglavnom je gradjevinska: juce pevo vrabac na njoj.
User avatar
BojanPN
Majstor stolar
Posts: 466
Joined: 05 Jun 2017 09:57
Location: Paracin
Contact:

Post by BojanPN »

Kole-Stolar wrote:Ako ti nije problem dolaziti u novi sad ima da se nade kvalitetne daske....
S druge strane ove stafle ako su *gradevinske* onda je skupo jer 40 njih ide u kubik daske a to mu dode 48 000 din (400e) za kupik sto je skupo za sirovu gradu.....
Ne to su cene za obradjenu ,suvu stolarsku .
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Nista ne fali gradfjevinskpoj ako te puste da proberes daske na stovaristu, i kupis ih godinu dana unapred. To je najjeftiniji nacin da dodjes do camovine. Na tavanu uvek imam barem pola kubika daske, i slicnu kolicinu talpi, koje se suse, i cim uzmem nesto od toga, dodam novu kolicinu sa stovarista. Posle stajanja od godinu dana, na zagrejanom tavanu i na promaji, skoro su na idealnom stepenu vlage, za namestaj za kucu koja se greje na drva. Ako ti treba nesto jos suvlje, mesec dva u prostoru sa centralnim grejanjem ce je svesti na 6-8 %. Kubik gradjevinske camovine je oko 20 000 dinara.

NA drugom mestu na kome imam radionicu, dostupan je i beli bor po istoj ceni, sto je bolji izbor. Tvrdji je od smreke.

E sad, posto si u PN, imas prilicno srece, posto u despotovcu imas susaru koja prodaje sve i svasta, od bukve, hrasta, camovine, tresnje, pa dpo domacih egzota ;) Camovina je u najmanju ruku odlicna. Samo ocekuj da ces platiti 400 eura za kubik ciste camovine bez cvora, na pravih 8%. Pa kako ti odgovara.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Bojane - pitanje je šta praviš. Dosta toga možeš napraviti i od prosušene čamovine. A ona ti je, ako znaš šta tražiš, daleko najjeftiniji izbor. I daleko je najlakša za obradu. U slučaju da možeš proći sa prosušenom, evo ti par odrednica za izbor daske:
- daska mora biti pravilno složena - između dva reda treba imati poprečno postavljene "štafle" debljine bar 2 cm i to na 30 cm ili manje
- mora biti natkrivena - ako kiša pada po dasci neće se ravnomjerno osušiti i ostaće ti mrlje, čak i na daskama u sredini gomile
- Biraj radijalno rezanu dasku - ona najmanje odstupa u dimenzijama kad joj se vlažnost spusti na 8-10 %
- biraj "čupavu" dasku - ne znam zbog čega, ali uvijek je suvlja od ostalih. Ako neko zna, neka napiše, i ja bih volio znati razlog.
- biraj dasku koja je identične boje čitavom dužinom.
- nemoj uzimati dasku iz prva tri - četiri reda.

Budući da se čamovina, po običaju, malo i krivi odstupa od dimenzija od ovakve daske možeš napraviti i ormar. Jedino nemoj praviti vrata...

BR 400 eura za kubik čamovine???????????? Ovde bukvu možeš naći za 300, ako se potrudiš!!!
User avatar
BojanPN
Majstor stolar
Posts: 466
Joined: 05 Jun 2017 09:57
Location: Paracin
Contact:

Post by BojanPN »

BR wrote:Nista ne fali gradfjevinskpoj ako te puste da proberes daske na stovaristu, i kupis ih godinu dana unapred. To je najjeftiniji nacin da dodjes do camovine. Na tavanu uvek imam barem pola kubika daske, i slicnu kolicinu talpi, koje se suse, i cim uzmem nesto od toga, dodam novu kolicinu sa stovarista. Posle stajanja od godinu dana, na zagrejanom tavanu i na promaji, skoro su na idealnom stepenu vlage, za namestaj za kucu koja se greje na drva. Ako ti treba nesto jos suvlje, mesec dva u prostoru sa centralnim grejanjem ce je svesti na 6-8 %. Kubik gradjevinske camovine je oko 20 000 dinara.

NA drugom mestu na kome imam radionicu, dostupan je i beli bor po istoj ceni, sto je bolji izbor. Tvrdji je od smreke.

E sad, posto si u PN, imas prilicno srece, posto u despotovcu imas susaru koja prodaje sve i svasta, od bukve, hrasta, camovine, tresnje, pa dpo domacih egzota ;) Camovina je u najmanju ruku odlicna. Samo ocekuj da ces platiti 400 eura za kubik ciste camovine bez cvora, na pravih 8%. Pa kako ti odgovara.
Hvala na savetima , nije mi problem da skoknem do despotovca po dobru dasku ,znacio bi mi neki kontakt telefon ako imas.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Bukva ovde, parena je 200 eura za kraticu kracu od 100 cm. Camovu kraticu imas za 100 eura, nesusenu, naravno.

Mozda sam pobrkao, posto sam kupio 4 razlicite vrste drveta zadnji put kada sam bio, ali stolarsku camovinu bez cvora, tesko da mozes da nadjes za manje od 300 eura. A sa cenom ide i kvalitet. Recimo, u Srbiji je najskuplja daska kod frischeis-a, a opet isplati se, posto skoro nema razloga da se bira, svaka je dobra.

Sanse da nadjes radijalno rezanu camovinu na stovaristu su iste kao i da naletis na jednoroga kako pase na livadi. Jednostavno, camova daska je nuzproizvod pravljenja greda, a najbitnije od svega je da cena bude sto niza. Tako da radijalno rezane camovine nema.

Bojane, Srba Nikodijevic Nula Sest Pet Osam Jedan Nula Tri, Nula Nula Tri.. Pozdravi ga od mene..
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Kod nas je drvo izgleda dosta jeftinije...
Pod radijalno sječenom daskom nisam mislio na stablo koje je sječeno tako da se izvadi najviše komada već da probere daske kojima su godovi 60-90stepeni. Takva daska se može naći, ako ti daju da probiraš. Ne znam kako je po Srbiji, ali na mjestu gdje kupujem sam više manje stalna mušterija pa mi daju da probiram koliko god da hoću. Čamovine se dosta prodaje pa će se ostataka lako riješiti.
Kod nas je veći problem naći tvrdo drvo, bar da je propisno osušeno. Kako mi tvrde po pilanama, malo se traži pa im se ne isplati ni rezati. A kad igrom slučaja srežu, onda im dugo stoji pa moraju spuštati cijenu.
Hrast, doduše, drži cijenu ali to je već druga priča.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Sasa, nisam ni ja mislio na kompletno radijalno secen balvan. No ako vadis grede iz balvana, ne postoji ni jedna jedina radijalno secena daska, posto ispravno orijentisani godovi zavrse u gredi. Mozes da preturas do besvesti.

Ovde ima svakakvog tvrdog drveta, iz susara, samo treba pitati. Od klasike, tipa jasen, hrast, bukva, bagrem, preko malo redje tresnje, kruske, pa do duda, parenog bagrema, graba, klena, kestena.
User avatar
BojanPN
Majstor stolar
Posts: 466
Joined: 05 Jun 2017 09:57
Location: Paracin
Contact:

Post by BojanPN »

Hvala na savetima ,zvao sam Srbu danas pa cu sutra da skoknem do njega ,kaze da imam dobru i suvu bukovu dasku 350 eur kubik.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Shvatam šta govoriš, ali ovdje čamovine ima kakve god da ti padne na pamet. Opet, valjda zato što se najviše i prodaje - što za građu, što za stolariju.

Bagrem u Nigeriji? Ko bi reko... :D
Å alim se, u Srbiji je vjerovatno veća potražnja pa je samim tim i ponuda raznovrsnija. Ja sam ovdje jedan od rijetkih koji hrastovinu prodaje i po dasku-dvije, i uopšte nije čudno da neko pređe i po 50-100 km da je kupi. Većinom je prodaju po principu ili sve ili ništa, a i to je najčešće prirodno (i loše) osušeno. Ako ništa, dobro je meni :D
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

BojanPN wrote:Hvala na savetima ,zvao sam Srbu danas pa cu sutra da skoknem do njega ,kaze da imam dobru i suvu bukovu dasku 350 eur kubik.
Kod njega sve zavisi od trenutka u kome svratis. Tako da se isplati ici i cesce, posto povremeno ima i duda, parenog bagrema koji ima boju kao cokolada, kruske, bresta... Uvek se trudim da ne kupujem dasku kada mi treba, nego kada naidjem na nesto sto mi se svidi, i da je ostavim da se dodatno susi i aklimatizuje.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

sasasasa wrote:Bojane - pitanje je šta praviš. Dosta toga možeš napraviti i od prosušene čamovine.
...
Budući da se čamovina, po običaju, malo i krivi odstupa od dimenzija od ovakve daske možeš napraviti i ormar. Jedino nemoj praviti vrata...
Mozes i od kartona ili od masnog cebeta da napravis orman, samo to nije orman.
Kako to pravis orman od necega sto se krivi, odstupa od dimenzija, skuplja, nakon nedelju dana vidljivo i krivi, a onda nastavlja sa tim narednih godinu-dve?

Prosusena daska je u prevodu: nisam je susio ni malo, vec eto koliko je stajala na suncu, a stigla je prekjuce iz sume.

Ja svoj rad i suvise postujem da bih od ... pravio pitu.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Zato i paziš gdje kupuješ i šta kupuješ. Prosušena daska stoji od jednog mjeseca do godine dana. Preko godine dana je prodaju kao suvu. A lako je primijetiti razliku između daske koja stoji mjesec dana i znatno duže. Čamovina se baca u početku ako se ne složi dobro, nakon toga je izuzetno stabilna. Zato je i dobra za recimo,stolariju.
Neko mi je rekao da su pukotine u krajevima poprilično siguran znak da je daska pala i do 16%. Ne mogu garantovati, ali se ne sjećam ni jedne koja se pokrivila.

Kako praviš? Otvoriš je sa svih strana, složiš, lagano pritisneš i ostaviš jedno dvije do tri sedmice. Ako se ne baci puno znači da je (recimo) dovoljno suva. Provučeš je kroz dihtaricu i to ti je to. Plus, uzmi u obzir na koji se način prave korpusi: sva daska "diše" jednako. Sad, vrata, prozori i sl elementi koji ne nose jedan drugog su druga priča, ali to ni ne savjetujem da se pravi. I dalje postoji mala mogućnost da će se baciti.

Moraću nastaviti malo poslije...
Post Reply