Hobi testerence

Gde da kupite drvo, gde da kupite alat, gde da kupite ovo, ono... Samo za članove.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

mbole wrote:@sasa
Kako ti stoji testera u odnosu na ram?
Treba da bude malo zakrenuta, recimo za 20-30 stepeni, tako da kad list stoji vertikalno, ram je nagnut u desno (ako si desnjak, i desno oko ti je dominantno).
Desno oko treba da bude tacno u vertikali iznad linije reza.
Pisao sam negde o tome ranije...
Nadjoh: http://www.stolarskaradionica.com/forum ... 210#p67210 pri kraju poruke
Kako stoji testera? Pa ukrivo, rekao sam ti :) Pokušaću nakriviti ram, možda pomogne.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Sve te testere za ramove su polufabrikati (Ne Gramercy). Da bi radile kako treba moraju da se razmetnu kako treba, i naostre. Za 250 dinara, koliko kosta Pilana kod nas, ne moze da se dobije i ostrenje testere, nego samo zubi koji su izasli sa prese.

Dakle, prvi korak izravnati testeru. Zubi izmedju dve metalnbe ploce, pa u stegu.
Korak 2, skinuti pucnu tj trag od formiranja zuba presom, koji je sigurno sa jedne strane.
Korak 3 obrusiti vrhove zuba, da svi biudu u jednoj liniji.
Korak 4 naostriti testeru
Korak 5, razmetnuti testeru. Uospte ne mora da se uradi kljestima za razmetanje ko nema, dovoljno je na metalnom profilu napraviti kosu ravan, pa polako, svaki drugi zub sa jedne strane cuknuti preko probojca da se iskrivi. Ponoviti na necuknutim zubima sa druge strane. Koliko iskkriviti, nebitno je, samo da bude kriv na jednu stranu.
Korak 6 ujednaciti razmetanje, koriscenjem stege, i papira. Staviti po sloj papira za stampanje, 80 gramskog, sa svake strane za 0.1mm razmetanja. Za sire, i one koje treba da seku u krivinama, dva lista, za ostale bi trebao da bude dovoljan jedan list.
Stegnuti preko papira izmedju dva celicna profila u stegi. Dobice se ujednaceno razmetanje.

Preci jos jednom po jedan put turpijom preko zuba.

Testera ce da sece nekoliko puta bolje nego kada je izasla iz fabrike.

Napraviti ram i nije umece, moze da izgleda kako hoce, a i da nema rucice, vec da platna bude ucvrscena u dva zareza, kroz koje je provucen ekser.

Za cenu pakle jeftinih cigara, i dva dana rada dobije se vrhunska alatka.

Samo jedna sitnica. Ne radi se o vrtlarskim testerama sa HT zubima, nego o stolarskim platnama. U srbiji, cena 240 dinara, oko 2 eura.

Dva su obavezna, jedan za crosscut, jedan za uzduzni rez. Razlika je u nacinu ostrenja.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Vec sam pisao o ovome, ali dobro, odavno je bilo pa mogu opet. Naoštrio sam je, reže ko luda KADA je namjestim kako treba. Najveći mi je problem podešavanje ravnine lista testere, nekako ga uvijek usučem i onda baca u stranu. Kada je, kojim slučajem, uriktam kako treba reže sjajno.
Samo sukanje (razumijete li šta znači ta riječ, malo je specifična za moje podneblje?) nije veliko i teško ga je primijetiti golim okom, ali je dovoljno da odvuče rez u jednu ili drugu stranu. Nekoliko puta sam pokušao naći sistem za lako podešavanje, ali nisam uspio. Sad, dok ovo pišem, pade mi napamet da uglavim list između dvije ravne daske i da je onda zatežem preko kanapa. Možda to upali?
Kako ti riktaš ramovsku testeru? Koliko se sjećam imaš jednu takvu.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Usukati - upresti.
Citali smo i mi epski ciklus narodnih pesama :)
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

:)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Zaboravih malopre da napisem...
Bukvalno od oka. Okrenem je da je list gore i gledam duz nje.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Pokuđao sam tako i ne ide. Valjda nisam ufazio oči :)
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Mogu samo da ti prenesem onog sto sam video i to odavno.

Dve drvene stipaljke je koristio stolar koji je meni radio gelendere za kucu i to kad je hteo obrnuto da mu list bude kriv.
Zakaci na krajeve do rama i okece rucke dok ne namesti sta li vec hoce.

Kad to pomenu imao je cini mi se da je imao i jednu gde je sam list bio kao savijen. Jbg dete sam bio, zaboravio.

Ne znam jel ovo moze da pomogne. Nemam takvu tester da probam.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Postoji takva kojoj je list previjen uzduz po dijagonali.
Sluzi za isecanje lastinih repova ili cink spoja.

Skoro sam vido klip sa njom....
Evo ga: https://www.youtube.com/watch?v=vKuy3NdLhlE na 3:52
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Radio sam nekada sa jednom takvom, i postoji nekoliko sitnih trikova, ali generalno radi. Nacin savijanja je malo specifican, i nije cista dijagonala, nego je kraci. na mestu savijanja moraju da se skinu dva tri zuba, na delu koji ostaje verikalan, a zubi na pocetku previjenog dela su sitniji, inace zaglavi kao blesava.

To lepo radi u meksem drvetu, u kome testera za duzinu hoda na prevoju moze da napravi mesta za sebe.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Naravno... "dijagonala" je bila opisa radi.
Post Reply