Hobi testerence

Gde da kupite drvo, gde da kupite alat, gde da kupite ovo, ono... Samo za članove.
User avatar
micha56
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 235
Joined: 30 Aug 2016 20:26
Location: Cuprija - Srbija

Hobi testerence

Post by micha56 »

Ubih se po netu trazeci ova hobi testerenca, kao sto je na donjoj slici:

Image

Ali trebaju mi samo testerenca za drvo i metale i to ne ona koje smo mi kao deca koristili za Opste Tehnicko Obrazovanje (pucala su samo tako), nego malo deblja, jaca i trajnija.
Naime imam nameru da pravim ovo:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=IFYoTkY6Qi8&t=30s[/youtube]

Ili cak mozda i ovako nesto:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=yyw-wtPdD7s[/youtube]

Zna li neko gde mogu da nadjem ova testerenca?

Unapred zahvalan !!!
Last edited by micha56 on 19 Mar 2017 19:29, edited 1 time in total.
Sve, sve, ali miris tek obradjenog drveta je nezamenjiv ...
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

https://hejkupi.me/4008-einhell-pila-za ... 405-e.html

Ova je oko 100 eura nova, polovnih ima kupiti po oglasima jeftinije i od drugih proizvođača. Ne vjerujem da bi te jeftinije izaslo da je napravis...

Za gornju stvarno ne znam
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Meni su se kao jedine dobre pokazale Svajcarske Pegaz Testerice. Daleko su bolje od Proxonovih, a da ne pominjemo kineske varijante koje su prakticno neupotrebljive.

Ako ti trebaju malo bolje, tj coping saw testerice, sa preckicama na krajevima, Bahco ima upotrebljive komade, a opet, topla preporuka za Pegaz, koga na zalost nema kod nas.

Ako vec pravis testericu, mozda bi bilo dobro da razmislis da napravis kopiju Knew Koncept rama, od aluminiumske ploce. Jeste da ce ti trebati vise vremena, ali vredi. Imam oriuginalnu, i uspeva mi da lepo seccem i 5cm debele komade tvrdog drveta, sa testericom sa odgovarajucim brojem zuba.
User avatar
micha56
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 235
Joined: 30 Aug 2016 20:26
Location: Cuprija - Srbija

Post by micha56 »

@BR - a kakav je to Knew Koncept ram?
Neka slika, video. Jel govorimo o ramu za rucno testerisanje?

PS - uspeo sam nesto da nadjem - jel to ovaj koncept, sa vodjicama za ram?

Image

Ali mi i dalje ne rekoste gde testerice (listovi testerenca) mogu da se kupe kod nas?
Last edited by micha56 on 19 Mar 2017 23:44, edited 1 time in total.
Sve, sve, ali miris tek obradjenog drveta je nezamenjiv ...
User avatar
IvanR
Majstor početnik
Posts: 104
Joined: 10 Jan 2014 14:24
Location: Knjazevac

Post by IvanR »

Ovde imaš Proxxon, koje su koliko toliko upotrebljive što reče BR http://www.alati.co.rs/Mikro_alat/testerice
Nemoj silom,uzmi veci cekic.
User avatar
micha56
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 235
Joined: 30 Aug 2016 20:26
Location: Cuprija - Srbija

Post by micha56 »

IvanR wrote:Ovde imaš Proxxon, koje su koliko toliko upotrebljive što reče BR http://www.alati.co.rs/Mikro_alat/testerice
Hvala imaju sirok spektar proizvoda i nisu skupi.
A salju i na adresu, tako da ostaje jos samo da koliko toliko zadovolje potreban kvalitet.

U svakom slucaju problem resen.

Jos samo ostaje da vidim - koje treba da narucim obzirom na broj zuba, jer mi treba i za celik i za drvo (meko i tvrdo), ali to ce verovatno BR ili mbole. I da - ne znam koje su to sa klinovima ili bez - koje meni trebaju ?
Predpostavljam da i tu nema frizider, koji usisava i pegla, nego za sve posebno.
Last edited by micha56 on 20 Mar 2017 08:13, edited 1 time in total.
Sve, sve, ali miris tek obradjenog drveta je nezamenjiv ...
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

A Bahco testerice sa pinovima imas u Sarajebvskoj ulici u Beogradu.

Nisam mislio na taj ram, to je zlatarski alat, nego na ovo

Image

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=CJJyTmLP6qU[/youtube]

Ne treba ti mnogo dubok ram, sto je plici, on je i cvrsci. To je i glavna prednost Knew Concept konstrukcije, i razlog sto na njoj testerice ne pucaju, ili pucaju mniogo redje nego na drugim ramovima. Na krutom ramu testera moze da bude daleko bolje zategnuta pa samim tim i manje puca, posto je glavni razlog pucanja zamor materijala.

Uz to ove knew concept testere su prilicno lake, sto je jos jedan plus. POgotovo kada ram treba da drzis horizontalno, recimo za isecanje dna lastinih repova.
User avatar
micha56
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 235
Joined: 30 Aug 2016 20:26
Location: Cuprija - Srbija

Post by micha56 »

Ram je ovde izradjen iz jednog komada, a ne mora da bude dubok, kao one nase stare iz skole, jer moze da sece iz razlicitih uglova. I jos nesto - zatezanje testerenceta je prilicno detaljno, pomocu navoja i ekscentra, slicno kao za zatezanje tockova na ovim sadasnjim biciklama. Mislim da im je ovo zatezanje testerenceta i postavljanje pod odredjenim uglovima glavna prednost u konceptu.
A i laka je konstrukcija jer je ram od aluminujma, od prilike 4-5 mm debljine.

Sve je jasno, nego ne rekoste mi koja gustina zubaca ide na duzinu od 250 mm za razlicite materijale - celik, tvrdo i meko drvo. Rekao bih da i tu postoji odredjeni standard.
Last edited by micha56 on 20 Mar 2017 20:23, edited 1 time in total.
Sve, sve, ali miris tek obradjenog drveta je nezamenjiv ...
User avatar
IvanR
Majstor početnik
Posts: 104
Joined: 10 Jan 2014 14:24
Location: Knjazevac

Post by IvanR »

Evo ti Pegazova brošura, imaš otprilike sve što ti treba tu http://scies.ch/pdf/Pegas_charte2014_GB_v4-DEF.pdf

Samo ove testerice se prave u varijantama od oko 130mm, možda eventualno ima 6 inča dužine za veće ne znam, pa se broj zuba broji po inču (TPI),a ako praviš nešto kao što je BR pokazao, sa steznim mehanizmom onda ti trebaju ove ravne bez pinova.
Nemoj silom,uzmi veci cekic.
User avatar
micha56
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 235
Joined: 30 Aug 2016 20:26
Location: Cuprija - Srbija

Post by micha56 »

Hala @IvanR, trebaju mi bez onih nitni na krajevima (ravne). Medjutim, u ovoj brosuri nema za celik i ubij me, ali ja ne mogu da nadjem koliki je broj zuba na 1 inch ili 1cm ili mozda za celu duzinu. U kojoj koloni je taj broj zuba?
Sve, sve, ali miris tek obradjenog drveta je nezamenjiv ...
User avatar
IvanR
Majstor početnik
Posts: 104
Joined: 10 Jan 2014 14:24
Location: Knjazevac

Post by IvanR »

Podigni do vrha tabele, 5. kolona ti je broj zuba po cm (Nbr. of teeth per cm) a za metal su ti one označene zelenim u koloni Ferrous metals ( 13. kolona sa leve strane)
Nemoj silom,uzmi veci cekic.
User avatar
micha56
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 235
Joined: 30 Aug 2016 20:26
Location: Cuprija - Srbija

Post by micha56 »

Ja sam zeznuo stvar. Uvelicao sam tabelu i nisam video sve sto je trebalo da vidim.
Hvala na objasnjenju.
Sve, sve, ali miris tek obradjenog drveta je nezamenjiv ...
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Ja bih ti preporučio da poručiš ovde.Mislim da je najmanja poštarina.

https://www.workshopheaven.com/hand-too ... lades.html

Imaš ih i u Finetools i Dictum u Nemačkoj, ali je poštarina velika.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

E sad, ako nekome treba testera vece duzine, za secenje krivina na vecim i debljim elementima, onda je resenje pravljenje klasicne male ramovske testere. Testerica ima kod Fine toolsa u Nemackoj, za oko 3.5 eura po komadu. Dugacke su 305mm, i mogu lepo da savladaju talpu od 5cm. Set od dve testere i dva mesingana prihvata je 29 eura, a sve ostalo moze relativno lako da se napravi.

INace danas sam koristio Knew Concepts, za ono za sta sam je i uzeo, secenje lastinih repova. Ne postoji upotrebljivija alatka za tako nesto.

Image
User avatar
micha56
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 235
Joined: 30 Aug 2016 20:26
Location: Cuprija - Srbija

Post by micha56 »

@BR sa koliko zubaca po inchu koristis testeru za drvo (meko, tvrdo)?
Konkretno sa koliko ti je ovo testerence sa slike?

I jos nesto:
Sad sam ukapirao - gustina zubaca (citaj - broj na 1" ili 1 cm) je merilo o kom se testerencetu radi, a pored toga je bitna i njegova debljina i sirina reza. A sto se tice duzine testerenceta izgleda da je standard 130 mm ili 5". Nema 250 mm. To sam ja nesto utripovao.
Last edited by micha56 on 20 Mar 2017 20:24, edited 1 time in total.
Sve, sve, ali miris tek obradjenog drveta je nezamenjiv ...
Post Reply