Hobi testerence

Gde da kupite drvo, gde da kupite alat, gde da kupite ovo, ono... Samo za članove.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Micho, mislim da je ovo Skip 7, ili Skip 8, da budem iskren nemam pojma iz koje je kutije. Pogledacu ujutru, da ne silazim do radionice. Koristim ih za sve vrste drveta, od camovine sve do bagrema i duda, posto mi je veci gubitak vremena da menjam testericu, nego da koristim malo sporiju varijantu.

Inace retko kada koristim bilo sta vise od 7 ili 8 za ;lastine repove, cak i kada su na debelom materijalu i tvrdom drvetu. Mnogo mi je bitnije da testerica udje u rez od dovetail testere nego da bude deblja i jaca. Da budem iskren, mislim da mi je do sada puklo samo dve testerice, a nasekao sam se prilicno sa njima. Od toga je jedna pukla na modelarskoj motornoj testeri, dok sam sekao bukvu od 3 cm debljine.

Tako da se ne uzbudjujes preterano. 7 ili 8 je otprilike univerzalan izbor od nekih 10mm do recimo 25.
User avatar
micha56
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 235
Joined: 30 Aug 2016 20:26
Location: Cuprija - Srbija

Post by micha56 »

E sad mi nije nista jasno. Izvini BR, ali ne razumem te sta znaci Skip 7 ili Skip 8. Da li je to 7 ili 8 zubaca na 10 mm ili na 1" ???

Najgrublje koje prodaje npr Bitogroup su Proxxon sa 10 zubaca na 25 mm (1") (http://www.alati.co.rs/Mikro_alat/teste ... atak-28741) i to kazu da su ove za deblje materijale.
Pa onda ima sa 14, 17, 34 i td sve do 50 zubaca na 1". Nisam uspeo da nadjem sa 7 ili 8.
Molim te, necu vise da te davim oko ovoga, samo mi jos ovo objasni.

Izvini jos jednom i veliko hvala.
Sve, sve, ali miris tek obradjenog drveta je nezamenjiv ...
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Okacio ti je IvanR Pegaz katalog, pa imas tamo sve podatke. http://scies.ch/pdf/Pegas_charte2014_GB_v4-DEF.pdf

7 i 8 su oznake iz tog kataloga.

Skip je testerica kod koje je svaki drugi zub preskocen, da bi se napravilo mesto za izbacivanje strugotine. U katalogu, broj zuba na 1cm za 7 skip je 5.9, za 8 5.6. Prakticno, sami zubi su velicine kao da ih je 11.8 ili 11.2 po cm, ali je svaki drugi izbacen, pa ih ima duplo manje.

Kada seces debele materijale, glavni problem je iznacivanje strugotine. Ako je rastojanje izmedju zuba malo, zub ne sece celim prolazom, posto vrlo brzo ispred sebe skupi strugotinu, koju sabije, i koja ga odigne od materijala koji treba da skidai. Pored toga ta nagomilana strugotina povecava i trenje pa se testerica greje, i lakse puca.

Sta god ti rekli prodavci (A po mom iskustvu domaci Proxon diler pogotovu ne zna o cemu prica, jos ako to ide na prodaju, super) ta proxonova testerica nije za deblje od 10-12 mm, posle toga joj dramaticno pada efikasnost i izdrzljivost.
User avatar
micha56
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 235
Joined: 30 Aug 2016 20:26
Location: Cuprija - Srbija

Post by micha56 »

Hvala BR da si ziv i zdrav.
Odlicno objasnjenje i sada je sve jasno.

Pozdrav !!!
Sve, sve, ali miris tek obradjenog drveta je nezamenjiv ...
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Micho, nema na cemu. Najgora opcija je lutati, posto svaki pogresan korak kosta.

Ja gore pomenuh Gramercy testerice od 30cm, za neke stvari, kada nemas mnogo para, one su bolje resenje. Pre svega su tolerantnije na razlicite debljine drveta, ram je lako napraviti, imaju drasticno duzi zivotni vek, a i mogu da se ostre.
User avatar
micha56
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 235
Joined: 30 Aug 2016 20:26
Location: Cuprija - Srbija

Post by micha56 »

Ma nije to meni toliko cesto potrebno, tako da ne bi trebalo da bude problema ni sa ovim Proxxonom.
Pa ja sam godinama do sada (doduse ne cesto) koristio ona testerenca od OTO, imam ram i ostalo mi je jos nekoliko testerenca, ali kad ih malo napregnem znaju da puknu, pa me nervira da ponovo postavim novo, a i ram malo slabije drzi, pa hoce cesto da ispadne iz drzaca, pa opet namestanje i stezanje do besvesti.
To tek po nekad zatreba, medjutim u pripremi za pemziju valja napraviti i nabaviti nesto sto manje nervira - bez obzira koliko cesto se koristi.

BR lepo si ono rekao - Najgora opcija je lutati i sam istrazivati - to kosta, a i zivot je kratak, pa je uvek bolje i lakse pogledati preko plota kod komsije, mozda on ima neko bolje resenje.

Meni je ova pomoc od Vas drugari sasvim, sasvim dovoljna da ne komlikujem zivot vise nego sto treba i mora.

Zivi i zdravi vi meni bili ...!!!
Sve, sve, ali miris tek obradjenog drveta je nezamenjiv ...
User avatar
IvanR
Majstor početnik
Posts: 104
Joined: 10 Jan 2014 14:24
Location: Knjazevac

Post by IvanR »

Znam da sam video negde na KP Pegas testerice, ali pre nisam mogao da nadjem, sad naleteh slučajno, pa evo ako nekom treba http://www.kupujemprodajem.com/927406-1 ... oglasi.htm

Ima i Blitz Tornado i Proxxon, a i cene su ok.
Nemoj silom,uzmi veci cekic.
User avatar
Alvi
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 19 Jul 2017 13:41
Location: Batajnica

Post by Alvi »

Nedavno sam u Uradi Sam kupio skolski luk za OTO i testerice, i jedno i drugo su KWB. Danas sam "preko kolena" isprobao na suvoj hrastovoj dascici 2.7x5cm, evo kako je ispalo, slikao sam obe strane.

Image

Image

Image

Luk kao da malo iskrivi testericu, nije bas prav, a ovo je meni prvi put da secem nesto modelarskim lukom nakon srednje. Uglavnom, zadovoljan sam kako je ispalo iako mi je malo pobegao rez (oko pola milimetra), a linije sam povlacio lenjirom, i to otprilike, mozda i to ima malo veze. Najvise je do majstora, mislim. :)
Secam se da su one kineske ranije pucale, ova je prezivela iako sam znao nekad da cimnem levo-desno. Ovo sam bas dugo rezao. Sad ne znam kakav je standard, koliko bi rezova trebalo da prezivi dobra testerica, ali za sad kod mene ima prelaznu ocenu.
Samo da napomenem da nisam koristio druge, Prokson, Pegaz i sl, pa ne mogu da uporedim.

Ako neko odluci da isproba, pakovanje od 12 komada je 240 din u Uradi Sam. Pise na njima No. 4, nisam video da imaju druge velicine, ako neko vidi druge velicine, neka javi.
Last edited by Alvi on 22 May 2019 21:04, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ne mogu lepo da procenim sa slike, ali deluje mi dosta siroko ova testerica.
Takve teze pucaju (normalno posto je vise materijala), ali zato ne mogu da izvedu iole ostrije krivine, sto je malo u suprotnosti sa samom svrhom modelarske, posto se modelarska koristi bas za ostre krivine.

Sto se tice rama, od onog sto kod nas moze da se nadje a da nije "ukrivo" imas Bahco po relativno pristojnoj ceni (naravno ne po kineskoj).
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Uh, u tvom postu ima poprilicno pitanja iako to mozda i ne izgleda tako.

Sa slike ne mogu da lepo procenim broj zubaca, ali ta testera deluje prilicno fino. Broj 4 ne znaci previse, posto nema standardne numeracije testerica za modelarsku testeru.
Uz to svaki zub je do zuba, i nema mnogo prostora za strugotinu izmedju. Pegaz pravi posebne testerice za masivnije puno drvo, a glavni trik je u tome sto su one sa skip, ili double skip rasporedom zuba. Tj postoji svaki drugi, ili svaki treci zub, da bi se napravio prostor za struotinu.

Pored toga sustinska razlika izmedju jeftinih i skupih testerica je brzina rada. Naravno uz to da im rez ne skrece sa pravca, kao na rezu na slici. Recimo, Pegaz No 7, ili No9, koji su izbori za col debelu dasku, bi presekli celu dasku za 30-40 sekundi.

Veliki deo price je sam ram. Obican cevasti ram, kao na slici i nije preterano upotrebljiv. Mnogo bolje resenje je ili pravljeni ram, recimo od drveta, o cemu mozemo da pricamo, ili neki od savremenih ramova koji su daleko kruci od starinskih.

Na kraju, ostaje pitanje sta je namena takve testerice. Moju koristim samo za jednu stvar, a to je pravljenje lastinih repova. Za sve ostalo, mnogo mi se bolje pokazala Gramercy ramovska testera, sa secivom od 30 cm, koja bez problema moze da presece 10-15 cm debelu gredu, i uopste ne previse sporo.
User avatar
Alvi
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 19 Jul 2017 13:41
Location: Batajnica

Post by Alvi »

Hvala. Dali ste mi teme za razmisljanje. Ako sam ja to dobro izmerio, ove moje KWB su siroke 1,1mm, debele 0,33mm, a imaju 24 zuba po incu. Nesto kao Pegas 5-ica, samo sa vise zuba.
Sto se drveta tice, to bi bilo debljine 1-3cm, a povrsine 10x15 ili 10x20, 15x20, 20x30, otprilike takve dimenzije. To je ono sto bih najlakse i nasao. Nesto sto bih mogao da rezbarim, isecam figure, pravim ivice kakve hocu, itd.
Ta gramercy bi onda bila dobra stvar, pa i za krupnije stvari, samo sto mislim da ja ne bih znao to da napravim a da bude fino precizan ram i kako valja. Niti imam alata niti vestinu, a i 32 evra samo da pocnem mi se cini mnogo za sad. A ima vise alata koje bih kupio, jer nemam skoro nista, pa da ne stavim pare samo na testere. Jedino kad bi ovde bio neki gotov ram do 20ak evra koji bi odgovarao, pa da narucim samo seciva.

Zato sam mislio da uzmem jedno 3 tipa Pegas testerica od 130mm. Jednu grubu (Skip, Superskip ili Superhook od 12TPI), jednu srednju skip od 7 ili 9 tpi i mozda jednu skip od 4 ili 5 TPI.
Nasao sam jos nesto, ovu Pegas coping saw, skoro po ceni ove moje kineske, a mislim da su i seciva Pegas, mada ne pise. https://www.fine-tools.com/dekupiersaege.html
Sta mislite, da li bi mi bila bolja za ravnije rezove od nekog krstenog fretsaw rama sa Skip, Superskip ili Superhook testericama, ili je to sve slicno? Da znam da li i nju da stavim u korpu, ili umesto nje neko dleto ili turpiju.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Za Gramercy ti je dosta da uzmes samo listove, sve ovo ostalo se lako napravi.
User avatar
Alvi
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 19 Jul 2017 13:41
Location: Batajnica

Post by Alvi »

Mala pomoc oko gramercy testere ako moze? Neka ideja, od cega da pravim prihvat za gramercy testerice? Imam drsku od turpije koju sam uzeo sa finetools, od 120mm (pise drilling 6x45mm), ali napravicu polako i novu ako treba. Mislio sam da uzmem neki duzi sraf, zasecem ga po duzini na vrhu bonsekom, a onda po sirini zasecem ukoso tako da moze list testere da udje i da tu sednu pinovi, samo ne znam kako se drska onda uglavi, da li ce da drzi ako je samo nabijem ili navrnem.
Kolike dimenzije otprilike da ostavim, koliko da bude od testerice do precke, a koliko ukupno da budu dugacke bocne strane testere? Koliko sam video sa slika, cini mi se da su krace od 30cm.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Postoji online plan za Gramercu testeru. Generalno, pridrzavas se dimenzija iz njega, posim ako bas neces nesto specijalno.

https://www.toolsforworkingwood.com/ext ... l_8x14.pdf

Sto se prihvata tice, ili gotov Gramercy, ili das nekom strugaru da ga napravi. Verzije sa kasapljenjem srafova u domacoj radinosti su skarabudz, koji ti nije preterano potreban. Iako generalno rotaciju testerice moze da spreci i drska, mnogo je elegantnije resenje kada se to postigne tesnim upasivanjem prihvata u drsci. Naravno, uz promenu konstrukcije, moguce je napraviti i resenje kao na klasicnom ramovskim testerama, gde kroz ram ide drvena drska, koja je rasecena, a samu testeru drze dva lima. Pogledaj resenja sa Ulmia, i ECE testera.

Moj ram je uglavnom po Gramercy planovima, sa delovima rama od qs bagrema, tj radijalno secenog, a same okrugle drske su od ebonovine. Prednost imanja struga i skupljanja komadica drveta koji ce jednom da posluze.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Kolika je duzina originalnih prihvata?
Od oslonca na ram do vrha zareza za pinove testerice?
Sa slike deluje nesto kao 45 mm (ako je ceo prihvat 70), na brzinu izmereno u photoshopu.
Post Reply