Hobi testerence

Gde da kupite drvo, gde da kupite alat, gde da kupite ovo, ono... Samo za članove.
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

mbole wrote:Kolika je duzina originalnih prihvata?
Od oslonca na ram do vrha zareza za pinove testerice?
Sa slike deluje nesto kao 45 mm (ako je ceo prihvat 70), na brzinu izmereno u photoshopu.
39mm
User avatar
Alvi
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 19 Jul 2017 13:41
Location: Batajnica

Post by Alvi »

Hvala, napravicu vec nesto :)

Pade mi nesto na pamet, ima li kod nas ono sto Ameri zovu insert nut? Ne znam koji bi bio prevod na nas jezik.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Zasto bi komlikovao sa insert nutom. Mozes da sve resis ravnom mesinganom sipkom, 6mm u precniku. Na ramu probusis rupe 6mm, na kraju sipke napravis prihvat sa uzduznim i kosim zarezom za testeru, i pustis je da prodje kroz drsku. Samu drsku napravis iz dva komada, levim i desnim, sa kanalom za prolaz sipke. Na kraju sipke napravis nesto sto ce spreciti izvlacenje, a sto moze da bude kratak navoj pa matica, rupa 2mm pa ekser, bilo sta. I zalepis epoksidom drsku oko nje.

Mozes i da proteras sipku kroz celu drsku, pa da improvizujes strug da bi obradio drsku. Dovoljna su ti dva komada drveta sa rupama i bilo kakva busilica, bilo rucna bilo elektricna. Rupe u drvetu podmazes mascu, da se smanji trenje, i udri.

Imaces kontakt drvo na drvo, drske i rama, ali to i nije mana. A mozes da stavis i koznu sajbnu.

Te stvari se jako lepo rade primitivnim metodama.
User avatar
Alvi
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 19 Jul 2017 13:41
Location: Batajnica

Post by Alvi »

Pa moze i bez insert nut-a, ali pade mi na pamet da bih lakse kontrolisao obrtanje rama s njim. A i zanima me nevezano za temu kako se to zove kod nas. Mada moze i sa koznom sajbnom, ili da stavim parce gume ako bude problema. Mislio sam sa srafom ili navojnom sipkom zato sto vec ima navoje na sebi pa mogu da improvizujem kako hocu, i racunam da je lakse da nadjem nego mesing.
A strug, i to sam mislio jednom da pravim. :) I super ideja za ove dve slepljene drske, jer sam se mislio kako bih napravio neki drum sander, da provlacim dascice ispod njega, kako da proteram dugacku osovinu kroz centar. Ovako samo slepim pa na strug. Al prvo da nadjem neko dleto za to, ili neki stari srafciger pa da naostrim
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Za drum sander iseces gomilu krugova od spera, medijapana, naslazes na sipku i ulepis.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Za drum sander kruzna testera je zakon.

Nazad na drskice. Ako hoces da ti se spoj koji je secen primecuje sto manje, raseces jednu dasku, obradis spoj rendetom. Jedina razlika ce biti sirina kerfa, th traga testere+ ono sto si skinuo u obradi struganjem. ako odradis precizno, i u dobroj kombinaciji alata, gubitak moze da biude i manje od milimetra.

Ajmo sad na strug. Ono sto sam ti predlozio za pravljenje ovih drski je improvizacija koja radi samo za to, ali lepo radi. Kada provuces sipku kroz drsku, opstavis je da viri vise nego sto treba na obe strane. Zakacis dve dascice na sto, tako da rupe u njima budu tacno jedna naspram druge, a sipka provucena kroz njih. Kraj koji viri sa suprotne strane u busiliciu, i zavrsena prica, potreban ti je jos samo oslonac za dleto, a za njega je sasvim dovovoljno parce daske. Ovo pisem vise zbog drugih, nego zbog tebe.


U zavisnosti od toga kakvo secivo hoces za strug bolje od starog dleta je stara burgija, od HSS. HSS je namenjen radu na vecim brzinama, i duze drzi ostrinu na strugu nego bilo koje klasicno dleto.

pocnes od dugacke burgije precnika 10 ili 12 mm. Spiralni deo zalepis u drsku, a stablo, th prihvat ti postaje secivo za strug. Obrusis ga do pola precnika, tako da imas polukrug, a onda vrh naostris pod 60 stepeni. Mozes i zaobljeno. Nije superflute, ali ce da radi lepo. Ako ti treba strugac, za finisiranje, ugao ostrenja je 85 stepeni.

Za pljosnata dleta mozes da nadjes nozeve za masinski strug koji postoje u raznim dimenzijama, ali su recimo oni za odsecanje, 6x20, 4x16 zanimljivi za mali strug za drvo. Od kvadratnih sipki pravis bedan dleto, tako sto ravno naostris pod 60 stepeni.

Nisam dzabe u onoj drugoj temi napisao da je malo tocilo osnovna potreba. Makar i rucno.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ja bih ovako:
Dascica kvadratnog preseka, recimo 5mm vece stranice nego sto ti je konacni maksimalni precnik drske.
Probusis uzduz, pokusas da ne pobegnes previse iz centra (sto manje pobegnes, manje je dorade posle).
Ubacis sipkicu, ulepis je. Kroz dascicu i sipkicu probusis rupu recimo 2mm. Ovo je jedini zeznutiji deo, posto treba pogoditi centar sipkice (ili bar blizu njega). Al posto ti sipkica viri sa obe strane, znas gde da gadjas.

Obradis ugrubo coskove da dobijes osmougao u preseku. Mozes i tako da ostavis deo, ili sve da svedes na kruzni presek... kako god ti odgovara.

Nadalje ovo sto je BR pisao. Ili svratis neki vikend, pa to odradimo na pravom strugu uz :skool:

Ustvari... verovatno ce mi uskoro stici listovi za gramercy, pa cu i sebi praviti prihvate i drske. Dodjes i odradimo odjednom za obojicu.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Taj deo sa busenjem uzduzne rupe, a onda jos jedne kroz nju tako da prodje kroz centar sipke je bas zeznut. Zato i savet za pravljenje iz dva dela.

Al na strugu, nema problema. I moze kao original.

Gramercy mala ramovska je zver posebnog tipa. Nije preterano brza, ali bez problema moze da napravi zaobljene rezove minimalnog radijusa u hrastu od recimo 7 cm. Cak i debljem. Uz to je daleko preciznija od svake ubodne. Naravno sve u skladu sa sposobnostima majstora.

Ono sto me ceka je da na kraju napravim velike ramovske testere, za koje me platne cekaju godinama. Valjda cu za sledeci odmor da uspem.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Mala rupa ne mora da prodje bas kroz sredinu sipkice. Ona je tu samo da ne da sipkici da se izvuce (mada iskreno, verovatno bi i epoksid drzao vise nego dovoljno). Samo da ne ode bas mnogo van centra. Ako je sipkica 6mm, busi sa 2mm, ima fore po 2mm sa svake strane.
A posto je dascica jos uvek kvadratna, vidis obe strane sipkice, sasvim lepo moze da se nacrta linija na gornjoj povrsini dascice kuda prolazi sipka. Da je vec okruglo... to bi vec bilo zaguljeno.
Ovako, lagano mozes da racunas sa max greskom od 1mm, verovatnije sa 0.5.

Za ramovske...

Da parafraziram cuveni vic, o dva solunca koji pricaju negde recimo 1985:
Jeli Radosave... secas li se kad su nam ono '915-te stavljali brom u caj?
Secam se Milisave, kako se ne bi seco.
E kod mene juce poco da deluje :)

tako i kod nas...
E moj Radosave.... Secas se kad smo ono onomad (pre jedno 10 godina), kupili listove kod Korduna :)
E mesec dana kasnije sam kupio i jasenove letve za ramove.
I od tad stoje i cekaju :(
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

E tako bas. Nije deset godina, al blizu.

Red bio da se naprave, al mi nekako uvek bila zelja da napravim bas starinski ram pa nikako da natrcim na nesto sto mi se svidja, a i da budem iskren, uz Japanske zapadnjacke sa ledjima, klasicne fuhspance (bes ga, red setiti se kako su ih zvali stari stolari kod nas) nemam ni potrebe. Prosle godine sam natrcao na planove za Danasku testeru Isaka Smita, Blackburn tools, pa mi bila zanimljiva.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=onrqBt4wGrM[/youtube]

A lkome trebaju planovi, evo

http://www.blackburntools.com/new-tools ... -notes.pdf

Tako da mislim da je doslo na red. Malo drugacije nego kod njega na crtezima, posto cu praviti polukruzni spoj precke i vertikale, i menjacu prihvat, posto to sa Kordunovim moze, ali otprilike to je to. Imam i lepog duda, ili parenog bagrema za vertikale, belog bora za precku, tako da ce i da lici na nesto.

A sve mi se cini da ce te Kordunske platne morati i da se ostre, a ne secam se ni kako su razmetnute.

Inace, nema jeftinije, a ni upotrebljivije testere za te pare. Kod nas ima Pilana platni, koje su predvidjene za ostrenje, za reda 600 dinara, ako me secanje dobro sluzi. A sve moze da se napravi i sa ovakvom testerom.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Pilanine super rade. Imam jednu i prezadovoljan sam kako reže. Jedino što mi vuče u stranu, nikako da se naučim raditi sa ramovskm testerama.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ako vuce u stranu, verovatno je jedna strana malo vise razvrnuta, ili je na jednoj strani ostala pucna od ostrenja.
Uzmi fin brusni kamen, i provuci blago po boku lista po onoj strani na koju vuce.
Probaj, pa vidi dal treba jos koji put.
Radi ovo jako blago, samo naslonis kamen na bok, da lezi celom povrsinom lista, vuces "niz zube".
Najcesce su jedan ili dva poteza dovoljni da je vrate u pravac.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Nije do oštrenja, ne mogu poravnati testeru. Ćorav kod očiju, šta li već...
User avatar
Alvi
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 19 Jul 2017 13:41
Location: Batajnica

Post by Alvi »

Mbole, hvala ti, kao da vec jesi. :pljesk: Samo sto ovo moram da uradim sam, da mi bude kao neka mala matura. Ako ovu testeru ne znam da napravim, onda bolje da batalim sve. Zato cu da je napravim, makar iz osmog puta. A pivo moze kad god, i sa poslom i bez :)
BR, hvala i tebi (a i ostalima). Iako je relativno mali forum, ovo mi se svidja kod njega, sto postoje ljudi sa iskustvom i ziva razmena ideja.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

@sasa
Kako ti stoji testera u odnosu na ram?
Treba da bude malo zakrenuta, recimo za 20-30 stepeni, tako da kad list stoji vertikalno, ram je nagnut u desno (ako si desnjak, i desno oko ti je dominantno).
Desno oko treba da bude tacno u vertikali iznad linije reza.
Pisao sam negde o tome ranije...
Nadjoh: http://www.stolarskaradionica.com/forum ... 210#p67210 pri kraju poruke
Post Reply