West System 105

Gde da kupite drvo, gde da kupite alat, gde da kupite ovo, ono... Samo za članove.
Post Reply
User avatar
DrvoStill
Zarezivač olovaka
Posts: 11
Joined: 01 May 2016 19:50
Location: Svilajnac

West System 105

Post by DrvoStill »

Moze li mi neko reci gde se moze naci west system 105 epoxy i da li neko zna gde u maloprodaji ima da se nadje EPOLIT firma je iz Cacka
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Koliko znam west vec neko vreme nema zastupnika kod nas. Daklem, jedino da juris po interentu negde iz EU gde salju "zemaljskom" postom, posto avionom ne sme.
Opet, zavisi zasta ti treba, puno posla moze da it zavrsi i neki od epoksida koji nudi bg model shop

Sto se tice ovog epolit-a, zar nije najjednostavnije da ih pzoves i pitas gde to ima u maloprodaji?
User avatar
Rendisha
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 249
Joined: 09 Apr 2008 11:35
Location: Beograd

Post by Rendisha »

Pa sta bi sa epoksijem iz Bg Model Shopa i sa stolom uopste kad opet trazis :) ?
User avatar
DrvoStill
Zarezivač olovaka
Posts: 11
Joined: 01 May 2016 19:50
Location: Svilajnac

Post by DrvoStill »

sa epoksijem iz bg model shopa nije nista uradjeno,ne ostavlja zeljeni film,nema sjaja. nasao sam nesto i uradio probno lakiranje i efekat je za 10 ali cena je mnogo visoka. 100ml+50ml je 750din dok je kod epoksana isti efekat samo je cena za komplet od oko 1,5l 2500din ali nemaju maloprodaju.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Tek sa Westom 105 neces dobiti sjaj, posto je i on kao i BG model shop konstruktivni epoksi. NI jedan dobar epoksi ne treba ni da ima sjaj, posto sjaj nastaje od voskova izlucenog iz epoksida, onemogucava vezivanje sledecih slojeva, i generalno se smatra losom osobinom.

Sjaj kpoji vidis na svim brodskim elementima nije od epoksida, vec od PU laka, koji mora da ide preko epoksida, posto je epoksid potpuno neotporan na UV zracenje, pa mora da se stiti.
User avatar
DrvoStill
Zarezivač olovaka
Posts: 11
Joined: 01 May 2016 19:50
Location: Svilajnac

Post by DrvoStill »

prvom prilikom poslacu sliku gde sam samo jednom stavio epoxy
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Dobar epoxy za spojeve = uvoz;

Ja koristim WS i svercujem za sebe u Srbiju

Inace koristim hide glue (imas ga u granulama) ili tight bond - nesto- , i epoxy.

Ako hoces zilav spoj, nema i niko da te laze bolje od slow curing epoxy.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Pa, sad, ako pricamo o lepku, epoksid i nije prvi izbor za drvo. Ako je spoj uradjen kako treba, PVA ima vecu nosivost od epoksida. Epoksid ima prednost kada se lepe spojevi koji su uradjeni sa velikim zazorima, a epoksid se koristi sa puniocem, koji mu omogucava da ne iscuri prilikom lepljenja.

Ako je potrebno da epoksid bude otporan na temperaturu, mora da ide u Hot Box. Meni se desavalo da mi se lamele zalepljene epoksidom razlepe od stajanja u kolima, ako nisu bile grejane tokom lepljenja.

Epoksid se vise ne preporucuje ni za restauraciju starog namestaja, mada je bio prilicno popularan dosta dugo vremena. Jednostavno, ne prati dilatacije drveta, a tvrdji je od njega, i ponasa se kao klin, koji cepa komade, u cijem je zapunjavanju koriscen.

Elem, epoksid je odlican, ali ne i univerzalan lepak, i moram priznati da ga koristim sve manje i manje, posto ima lepkova koji pruzaju i vise, a daleko su jednostavniji za koriscenje.

A sto se finisiranja tice, nemamesta za epoksid bez sloja PU, ili cak i uljanog laka preko njega. Previse brzo strada, a finisiranje mu nije ni namena. Prsole godine sam refinisirao dva sedista za kajak, stara samo nekoliko godina, na kojima je epoksid ostapo nepokriven. Koristio sam WEST 105. Na slatkoj vodi, od finisa nije ostalo nista, a koristila su se i bila napolju samo nekoliko meseci godisnje. Izgledala su gore od sedista na kajaku koji sam kupio proslog meseca, a koji je zadnji put lakiran uljanim lakom, 1963 kada je i proizveden.
Post Reply