Mini susara

Gde da kupite drvo, gde da kupite alat, gde da kupite ovo, ono... Samo za članove.
User avatar
coravi
Brzi dodavač alata
Posts: 8
Joined: 25 Jul 2016 11:58
Location: Beograd

Mini susara

Post by coravi »

Ima li neko neki predlog ili iskustvo sa mini poluautomatskim, automatskim susarama kao sto su na primer Sauno susare koje mogu da se kupe kod Logosola?

http://www.logosol.com/store/sauno-tork ... 5-4kw.html
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

kalorifer sa programatorom za 1300 eura... sta mislis, da je toliko vredno ? A plus onaj mali box za daske jos 500 eura. Sudeci i po ostalim cenama na istom sajtu, mislim da su preterano skupi, pogledaj samo cene creva za odvod prasine, pa uporedi sa ostalim prodavnicama.
Last edited by Pezzo on 01 Aug 2016 12:00, edited 1 time in total.
User avatar
coravi
Brzi dodavač alata
Posts: 8
Joined: 25 Jul 2016 11:58
Location: Beograd

Post by coravi »

Nemam iskustva sa tim, zato mi i treba pomoc, gde bi mogao da nadjem nesto slicno za sopstvene potrebe, odnosno šta jos može da dođe u obzir, potrebno je za "zavrsno" susenje i spustanje vlage sa 15-20% na oko 8%.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Recimo: https://www.google.com/search?q=solar+w ... 80&bih=814

Ne znamo za koje ti kolcine treba (sopstvene potrebe umeju da budu jako razlicite).
Neke ovako sitne mikro susare su ljudi radili i sa par sijalica, od starih frizidera, ormana...

https://www.google.com/search?hl=en&as_ ... as_rights=
User avatar
coravi
Brzi dodavač alata
Posts: 8
Joined: 25 Jul 2016 11:58
Location: Beograd

Post by coravi »

Pre bih neku elek. varijantu. Video sam da je #BR pre dve godine u ovoj temi:
viewtopic.php?id=5889&p=2 pominjao i neku nemačku varijantu ali nema ga da se oglasi :)

Količine, od 3 m3 najmanje do 10m3 najvise, 3-5m3 daske ako se napuni bi bila neka zlatna sredina.
Last edited by coravi on 01 Aug 2016 12:58, edited 1 time in total.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

coravi wrote:Nemam iskustva sa tim, zato mi i treba pomoc
Tek toliko, laicko pitanje a vrlo delikatan problem i za iskusne profesionalce.
User avatar
coravi
Brzi dodavač alata
Posts: 8
Joined: 25 Jul 2016 11:58
Location: Beograd

Post by coravi »

Pa hteo sam reci da se ne razumem tako dobro u deo teksta koji si pomenuo. Ne znam od cega se tacno sastoji kao i to da je precenjena. Ima li priblizno resenje koje funkocionise na slicnim principima, a da zavrsava posao. Na stranim forumima ima jako malo podataka o efikasnosti iste susare.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Pa sad, nije bas kalorifer, posto ima i inverter, za smanjenje kolicine vlage, i odgovarajucu automatiku. A kutija itekako ne kosta 500 eura, nego daleko manje, posto se u sustini pravi od izolacije sa parnom branom. To sto neko prodaje kutiju za te pare, znaci samo da dok ima ovaca, ima i sisanja.

Efikasnost je na nivou velikih susara, bez regeneracije, dakle neki 150-200 Kwh po m3 susenog drveta. Tako je po specifikaciji, a otprilike se isto dobija i u realnim uslovima.
No ostaje prica o kvalitetu onoga sto se dobije. Sauno je dobar samo onoliko koliko je dobar i operater. Iz onoga sto sam video, mogu da se suse i komadi koji su jako, jako zeznuti za susenje, ako se zna sta se radi. Drugar koji je ima u Sloveniji je presretan, ali priznajhe da mu je trebalo 3-4 ture da dobije kvalitet koji ga zadovoljava. OStatak je bio na uobicajenom trzisnom kvalitetu.
User avatar
coravi
Brzi dodavač alata
Posts: 8
Joined: 25 Jul 2016 11:58
Location: Beograd

Post by coravi »

Zahvaljujem na veoma preciznim informacijama.
#BR da li imas preporuku za jos nekog proizvodjaca?
User avatar
nebman
Precizni šegrt
Posts: 96
Joined: 25 Jan 2014 22:48
Location: Sabac

Post by nebman »

Nemam svoju susaru, ali drvo susim na par mesta i iz razgovora sa ljudima koji rade susenje prenosim sledece. Obaranje vlage sa 15-20 % na 8-10 % je najzahtevniji deo susenja. Kondenzacione susare su za ovu fazu susenja prilicno nesiplative ( grejaci i ventilatori zajedno trose mnogo struje ). Prenosim podatak koji mi je jedan od njih rekao: u kondenzacionoj susari za ceo ciklus susenja parene bukve ( 12 m3 ) potrosi struje u vrednosti 80-90000 din.
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

nebman wrote:Nemam svoju susaru, ali drvo susim na par mesta i iz razgovora sa ljudima koji rade susenje prenosim sledece. Obaranje vlage sa 15-20 % na 8-10 % je najzahtevniji deo susenja. Kondenzacione susare su za ovu fazu susenja prilicno nesiplative ( grejaci i ventilatori zajedno trose mnogo struje ). Prenosim podatak koji mi je jedan od njih rekao: u kondenzacionoj susari za ceo ciklus susenja parene bukve ( 12 m3 ) potrosi struje u vrednosti 80-90000 din.
Ma kakvi, po tome ispade da struja za 1m3 kosta 60 evra!
Po kojoj cijeni ti taj naplacuje susenje m3 parene bukovine?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ne znam kolika je potrosnja prilikom ciklusa parenja, ali potrosnja koju su ti rekli je otprilike nivo potrosnje za klasicne susare, koje greju i ispustaju vazduh u spoljnu sredinu, a ne za kondenzacione susare sa izmenjivacem toplote.

Klasicne susare, sa grejanjem i ventiliranjem napolje teoretski koriste 1.6 KWh po kilogramu vode koji treba da se izbaci iz drveta, ukljucujuci sve gubitke sistema Izvor 1 (http://www.woodbusiness.ca/sawmilling/h ... -operation. I to uzimajuci u obzir gubitke u sistemu.

Za bukvu, potpuno sirovu, bez prethodnog susenja na vazduhu, treba da izgubis nekih 320 kg vode po m3, da bi pala na nivo od 8%. Sa prethodnim podatkom, i najnepovoljnijom cenom KWh kompletno u crvenoj tarifi od 14.7 dinara po KWh dolazimo do cifre koju si naveo, 7500 dinara po kubiku ili 90000 dinara za 12 kubika Potrosnja u KWh/m3 je 512.

Iz istog izvora, imas podatak i o srednjoj potrosnji energije za susenje drveta u industrijskoj proizvodnji Kanadi , koja je oko 1000 Mj po m3. Prostom konverzijom iz Mj u Kwh, dolazimo do toga da im je potrosnja 277 KWh po m3, u svim tipovima susara, i sa svim vrstama drveta. Sa ovom srednjom vrednoscu, cena susenja je 4100 dinara za kubik, i 49000 za 12 kubika. No ovaj podatak ne pokazuje pravu sliku bukve u kondenzacionoj susari, posto se radi o srednjoj vrednosti, za celu industriju.

U kondenzacionim susarama sa izmenjivacem toplote, kakav je Sauno teoretska potrosnja je 0.638KWh po kilogramu vodeIzvor 2http://ananias.ubb.cl/chapter11.pdf. Ako opet primenimo gornju racunicu, 320 kg vode po m3, i 14.7 dinara po KWh u crvenoj tarifi, dolazimo do potrosnje od 200 KWH po M3, i 3000 dinara po M3 ili 36000 diara za 12m3.

Domaci proizvodjac susara navodi za svoju kondenzacionu susaru sa recirkulacijom energije potrosnju od 100-200 KWH po m3 osusenog drveta, sto se uklapa sa gornjim podacima. Izvor 3http://www.nigos.rs/condensation_dehumi ... ryers.html

Iz iskustva sa malom Sauno susarom od 3m3, kod koje su gubici veci posto je spoljna povrsina velika u odnosu na masu drveta u njoj, a koja je napravljena od stirodura debljine 15 cm, a drvo je stajalo iseceno na vazduhu u hladnim uslovima mesec dana pre nego sto je stavljeno u susru, pa je bilo i nesto suvlje, potrosnja je 183 KWh po m3. Drvo je brest, a uslovi su vrlo slicni nasima, posto je susara instalirana u Sloveniji. I ovo se uklapa u sve prethodne analize.

A da se nadovezem na Sasu, parena bukovina na izvoru kosta od 150-300 eura po M3, u zavisnosti od dimenzija. Sa cenom sirove od 120-180 eura, mislis da bi se nekome isplatilo da susi da placa struju 60 eura po metru kubnom drveta.
User avatar
coravi
Brzi dodavač alata
Posts: 8
Joined: 25 Jul 2016 11:58
Location: Beograd

Post by coravi »

Svaka čast na ovako detaljnom odgovoru.

Ja sam blizu odluke da uzmem Sauno, verovatno VT5, što bi trebalo da realizujem u naredna 2 meseca.
User avatar
nebman
Precizni šegrt
Posts: 96
Joined: 25 Jan 2014 22:48
Location: Sabac

Post by nebman »

Hvala na komentarima, podatke sam preneo iz druge ruke. Drago mi je da je tema malo prosirena na cenu eksploatacije sto je jako bitno. Jedno je nabaviti masinu, a drugo je kada ukapirate da ta masina pravi prevelike troskove. Inace ljudi koji meni preradjuju i pare nemaju industrijsku struju i zbog toga koriscenjem brenti, stucera i susare uvek su u crvenoj zoni.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Moram da se ispravim sto se tice Sauna. Upravo sam pricao sat ipo sa prijateljem u Sloveniji kod koga sam ga video u radu, i koji je do sada osusis desetak tura u njemu. I napravio sam gresku, tako da moram da se izvinim Pezzu, Sauno jeste samo kaloifer sa programatorom i ventilatorom, u njemu nema izmenjivaca toplote. Suprotno mi je tvrdio komercijalista iz Nemacke firme koja ih prodaje, ali koji ga ocigledno nije video u radu.

Efikasnost procesa se zasniva samo na tome sto je komora susare potpuno hermeticki zatvorena, a tempo otpustanja vlage se kontrolise rucno ventilima i uvodjenjem svezg vazduha unutra. Prijatelj je imao iskustvo sa ispustanjem pare iz komore, potrosnja je otisla do besvesti, a drvo je ispucalo, tako da je pravio novu komoru.

Posto je to tako, Sauno moze da se napravi i u kucnim uslovima, verovatno za deo para, uz malo elektronike, a uz malo vise mozganja, i dalko efikasnija susara.
Post Reply