rucni alati u srbiji

Gde da kupite drvo, gde da kupite alat, gde da kupite ovo, ono... Samo za članove.
User avatar
analognidrvodelac
Brzi dodavač alata
Posts: 8
Joined: 23 Sep 2015 18:06
Location: Struga-Makedonija

rucni alati u srbiji

Post by analognidrvodelac »

Poz svima,
Bavim se stolarijam vec 2 god (amaterski). i koristim isklucivo rucni alati.
U makedoniji je nemoguce naci mnogo stvari. Planiram da posetim Beograd u skoro vreme pa me interesuje gde ima prodavnice za rucne alate.
Ono sto najvise mi treba su kvalitetna pila za dovetail (neznam koji je izras na naski :), marking gauge ili paralelni ocrtavac (ovo sam nasao da ima u Hrvatskoj http://centar-alata.hr/stolarski-parale ... 0-mm.html) a ima i dosta toga na njihovo sajtu, kamen za ostrenje japanski recimo do 8000 granulacije ili arkanzas i neke druge sitnice, al otprilike to.

Trazio sam danas, i slucajno naletio na ovaj sajt, i pomalo sam iznenadjen da ima dosta ljudi sta se bave tradicionalnu stolariju. Kad imam malo vise vremena, postiracu neki moji amaterski rad :D.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Dobrodosao na forum. Super sto ima jos analognih stolara, mada se ja polako digitalizujem, ili koristim analogno digitalni pretvarac pa radim na oba nacina:D

Prodavnice u Beogradu su Axminister i Classic handtools u Engleskoj, Fine Tools i Dictum u Nemackoj, i podosta snabdevaca u Americi. A sto se lokalnih radnji tice, tu je izbor prilicno slab. Mozes da nadjes japansku testeru u masovnoj kategoriji, mozda po koje dleto, opet u istoj ili jos nizoj kategoriji, i to je kraj. Nesto malo vise polovnih alata moze da se nadje po oglasima, ali to je kad naleti.

Sve u svemu, situacija je ista kao i kod vas.

Ali kada si vec tu, mozemo da organizujemo i analogno vidjenje.
User avatar
analognidrvodelac
Brzi dodavač alata
Posts: 8
Joined: 23 Sep 2015 18:06
Location: Struga-Makedonija

Post by analognidrvodelac »

Pa i ocekivao sam da je situacija takva i kod vas, za online narucivanje necu ni da pomislim, mozda za cjene pod 25 eura.
Kako kazes mozda je najbolje analognim putem da se vidimo pa ako imas neki alat viska da pokupim :).
Najvise mi treba dobar dvojni list za strugove, posto sam uradio nekoliko a imam samo 2 lista, rucna pila, marking gauge (mada i to moze da se uradi), voleo bi isto da nadzem dleta (mortise chisel), brusni kamen itn.
Zaista bi bio zahvalan ako ima neko to da ponudi :)
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Strug je rende?

Toga ima samo po buvljaku i oglasima. Ili da ti ih pravi neko ov ovdasnjih majstora, ali to nije najjeftinija rabota :D

A sto se alata tice, uvek imam samo manjak :D
User avatar
analognidrvodelac
Brzi dodavač alata
Posts: 8
Joined: 23 Sep 2015 18:06
Location: Struga-Makedonija

Post by analognidrvodelac »

Da strug na makedonski. rende kazemo rende za domati morkovi itn xd.
Nije problem to, sam ih radim. Nego trebaju mi vise listovi, blade with chipbreaker). Imam samo dva i nekad treba da menjam.
http://postimg.org/image/9lzo3ce2v/
http://postimg.org/image/ccvi1tbvl/
http://postimg.org/image/k7559wneb/
http://postimg.org/image/9afjn846h/
http://postimg.org/image/ch5pwynzn/
http://postimg.org/image/yv3ppnqsv/
http://postimg.org/image/bzzihw481/

A to sto si uvek manjak, potpuno te razumem :D .
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Dobrodosao.

Za pocetak, pogledaj sta pise VELIKIM SLOVIMA na vrhu stranice.
Popuni u profilu odakle si (polje lokacija) nije Makedonija bas tako mala.

Sto se tice nozeva za rende... mrka kapa. Mislim da je BR mislio bas da ti neko od majstora kovaca napravi noz. Al to verovatno mozes i u Mk da nadjes. Potrazi ko pravi nozeve (lovacke recimo). Princip je isti, samo je oblik drugaciji.
Moze da se nadje ponesto od Stanley-a, al treba avansno uplatiti i cekati reda mesec dana da stigne.

Sta fali online narucivanju? Cene u engleskoj nisu tako strasne. Veca je nauka pronaci ko salje Royal mailom, posto je to najjeftinija opcija, ne samo po ceni transporta, vec i po zavitlanciji na carini (doduse ne znam kako je sa carinom u Mk).

A za analogno vidjenje... javi kad stizes.
User avatar
Bojan
Administrator
Administrator
Posts: 1536
Joined: 17 Jul 2007 22:50
Location: L.A.
Contact:

Post by Bojan »

Dobrodošao analogni. :)
User avatar
franko ri
Šegrt
Posts: 44
Joined: 08 Jan 2012 12:54
Location: Rijeka

Post by franko ri »

sviđaju mi se fotke.pozdrav
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Lepo ti izgledaju ovi rendici.

Jedna primedba, sugestija, kako god...
Gledam prvu sliku, i godovi na telu rendeta ti idu lucno.
Neko pravilo je da godovi budu medjusobno paralelni i ravni, a onda ili paralelni sa tabanom, ili jos bolje da budu pod nekim blagim uglom unazad.
Slazem se da ovako lepse izgleda, ali rende je pre svega alat, i tu je funkcija apsolutno primarna, lepota moze tek ako ni na koji nacin ne ugrozava funkciju.

Ovako "savijeni" godovi, imaju dve mane:
1. drvo ce "raditi" kao i svako drvo, i to neravnomerno u zavisnosti od toga kako su mu godovi slozeni, pa ces sa promenom vlage dobijati rende koje je cas uvijeno na jednu a cas na drugu stranu.
2. kada godovi stoje nagnuti unazad, zbog same vlaknaste strukture drveta, jenostavno rende lakse "klizi", i bolje se "utaba" da tako kazem.

Znam da to uvijanje i pomeranje na ovako kratkom komadu deluje zanemarljivo, ali rende za finis skida po par stotih delova milimetra debelu susku. Kad se taban uvije za 2 stote, to je mnogo.
Recimo, poravnas taban rendeta a da noz nije ubacen u njega. Ubacis noz, pritegnes ga, i telo se uvije za par stotih (isto je i kod metalnih). I dobijes rende koje hvata na pocetku i kraju daske, a na sredini se ne desava nista.
Upravo zato se taban ravna sa ubacenim nozem (naravno, povucenim unazad).
User avatar
analognidrvodelac
Brzi dodavač alata
Posts: 8
Joined: 23 Sep 2015 18:06
Location: Struga-Makedonija

Post by analognidrvodelac »

Srecom vam naso :D.
mbole, svaka primedba kritika dobrodosla.
Kad smo kod godove, na sta preciznije potenciras?
primer ovo? http://postimg.org/image/650q4oryf/ zaista nisam zapoznat nasim recnikom o te stvari, kao kod bridcenje, kontra ide malo teze :). Na trecoj slici moze se primetiti da je podloga rendeta buka, a stranicni delovi su orah, lepenka. znaci radzeno u krenov stilu . buka koristim jer koliko sam cuo, dobra za pravljene rendeta. Jel to opet vazi iako su te stranicne lepenke tako tanke?
Znao sam o tome kako treba da bude direkcija godova, ali ovo za vlagu nisam :).
Kad ravnim podlogu rendeta, uvek to radim za nozem unutra. na veliko staklo i smirglu.
Svako rende sam uradio da mi sluzi, na neki nacin sam bio primoran od finansiski pogled, a i kod nas se nemoze naci staro rende za finis (svi su ili kako jack plane ili scrub kod nas ih zovu kopaci :) ) kad vidis da radi onda mu das oblik, to je bar najmala stvar sta se tice pravlenjem rendeta.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Da upravo na to sam mislio.

Nisam shvatio da je to isto rende. U takvom slucaju, gde su stranice tanke, neces imati problem sto se tice uvijanja, ali ostaje da ce se te ivice lepse "uglacati" ako godovi budu kao na ovom crtezu.
Opet, posto su ivice tanke, ni to nije tako strasno.

Orah je malo mekan za takvu namenu, plus mana mu je sto ima otvorene pore (ustvari orah ima "poluotvorene", ne bas ko hrast, ali i dalje krupne). Sta je nevolja sa porama? U njima se vremenom nakuplja djubre, i onda pocne da grebe ono sto radis.

Bukva je OK, ako je ravnomerna i lepo osusena/parena, pa se ne krivi. Javor je takodje dobra varijanta za telo.

Od drveta koje raste na ovim prostorima, grab je maltene idealan, ako ne za telo onda za taban. Jednostavno je najtvrdje drvo koje raste na ovim prostorima, a moze da se pronadje u iole dovoljno velikom precniku. Kad pogledas drvena renda koja su industrijski pravljena 70-tih godina, videces da su upravo kombinacija bukve i graba. Nazalost ni njega neces naci u prodavnici, vec moras da se snalazis, tj. kupujes ogrevno drvo, sam ga raseces u daske, susis...
Takodje nema pora (u stvari njemu je najblizi srodnik upravo bukva).
User avatar
analognidrvodelac
Brzi dodavač alata
Posts: 8
Joined: 23 Sep 2015 18:06
Location: Struga-Makedonija

Post by analognidrvodelac »

Hvala na opsirniju informaciju, znam da tu jos ima dosta toga za diskusije ali ostavicemo za neku drugi priliku.
Strugovi su isto uradjeno od ogrevno drvo, jedino taj ljevo mislim da je bagrem, sve ostalo je dab, jedan buka i jedan javor. Moj djeda koristi dab za ogrev i svake kodine bilo nekolike drveta javor, al u zadnje dve godini to nije bilo slucaj, srecom zacuvao samo nekoliko malih parcinja al su duzinu do 20 cm.
Kod nas je sad skoro nemoguce naci dab u okolini gde zivim (Struga/ Ohrid) jedino cam i buka ih ima na gomilje. Tako da ako slucajno se nadzemo analognim putem, ja sam i za to da kupim neko parce drveta, u duzini do 30 cm i sirini 10 / 15 cm i debljina oko 2 cm tako da mogu lako ponesiti sa sobom. Kosten, dab, javor, orah itn.
mbole, mozda imas i od gorenavedenih alata nesto za prodaju.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Isti slucaj kao i sa BR-om :)
I ja bi da kupim.
Usput, nas dvojica smo alatoholicari, tako da samo skupljamo, nikad ne prodajemo :)
A i nismo ti majstori, koji imaju radionicu itd, obojica smo hobi stolari.

Dab... nisam siguran sta je, sa slika mi lici na hrast.
Nije bas zgodan, upravo zbog otvorenih pora.
User avatar
LanceMi
Šegrt
Posts: 24
Joined: 27 Jun 2011 10:44
Location: Novi Beograd

Post by LanceMi »

Onda info za alatoholicare.
U Merkuru na Bezanijskoj kosi danas i sutra 20%popusta na rucni alat.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Lepo, hvala na informaciji. jedino je steta sto kod Merkuras nema bas mnogo toga za nas. jedna ili dve stvari mogu da posluze za stolariju, a za sve ostalo bolji kvaitet se dobija za iste p[are kao kod njih sa popustom.
Post Reply