list za stoni cirkular, potreban savet

Gde da kupite drvo, gde da kupite alat, gde da kupite ovo, ono... Samo za članove.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Drago mi je da smo uspeli da ti pomognemo. Kod nas cesto vladaju zablude oko alata, pre svega oko toga da kvalitetan rezni alat kosta previse, i da je mnogo bolje kupiti daleko losiji kineski, a realnost je potpuno drugacija.

Bole, da me ubijes bio sam siguran da je Vijeki. Vlasnik se zove Vijekoslav, pa sam valjda zato prebacio u glavi.
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Kad sam ja kupovao 250mm testeru za šper, ispostavilo se da je BR uzeo poslednju od 80 zuba pa sam uzeo sa 100 zuba. Cena je bila 65 eur.
User avatar
ivanob1
Majstor majstora
Posts: 567
Joined: 05 Jan 2010 19:44
Location: Kragujevac

Post by ivanob1 »

Jel su te testere koje imate za sper sa ATB zubima? Takodje da li je 80 zuba na 250mm optimalan za ovu svrhu ili se moze ici sa nesto nizim brojem?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

To zavisi od debljine ploce koju hoces da seces. Negde na Freudovom sajtu postoji kalkulator broja zuba prema debljini materjala. Koliko se secam, pravilo je da izmedju 3 i 6 zuba mora da bude u materijalu, tako da bi platna sa manjim brojem zuba bila manje stabilna u rezu.

Inace kvalitet reza je odlican, bez kidanja vlakana. I zubi su ATB, u pravu si.
User avatar
surferlola
Zarezivač olovaka
Posts: 14
Joined: 19 May 2014 10:03
Location: zrenjanin

Post by surferlola »

stigala testera.
model koji je stigao, sto me cudi, ne moze se naci na freudovom sajtu,. a ni pretragom na guglu. pretpostavljam da je neki stari model kojef vise ne proizvode.
inace, sece kao kroz sir, i ne cuje se
User avatar
JOCCCA
Šegrt
Posts: 25
Joined: 23 Mar 2013 21:20
Location: Krusevac

Post by JOCCCA »

mbole wrote:List za uzduzni rez mora da ima mali broj zuba, i ravne grudi.
List za poprecni veliki broj zuba i zakosene grudi.
Sta su grudi?
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

JOCCCA wrote:Sta su grudi?
to je ono sto zene nose u brushalteru :pucko:
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

JOCCCA wrote:
mbole wrote:List za uzduzni rez mora da ima mali broj zuba, i ravne grudi.
List za poprecni veliki broj zuba i zakosene grudi.
Sta su grudi?
Pogledaj iz profila jedan zub na nekoj testeri. Sta bi se moglo nazvati grudima na tom zubu?
Mislim da shvatas :)
Koristi pretragu i procitaj malo o reznim alatima, tipovima,... moze ti koristiti

P.S. Zenske se gledaju iz drugog ugla i na drugi nacin :P pusti ovog Pezzo, nema on pojma, omatorio je :) On i za pilecim zabalavi :skratta:
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sve bre zaje*anti ovde :)

Grudi su povrsina na zubu koja "udara" u meterijal. kao sto su tebi grudi "ono sto je napred", tako su i zubu testere grudi ono sto je njemu napred kada se krece.
Ako gledas list testere sa strane, tako da je postavljen da se okrece u smeru kazaljke na satu. Grudna povrsina (koju tad vidis iz profila), je ona na desnoj strani svakog zuba.

Ta povrsina moze da bude normalna (pod 90 stepeni) u odnosu na ceo list, ili da bude pod nekim uglom.
Princip je identican kao kod rucne testere, pa pogledaj recimo: http://www.blackburntools.com/articles/ ... index.html
User avatar
Sinisa
Precizni šegrt
Posts: 55
Joined: 15 Jan 2015 13:45
Location: Beograd

Post by Sinisa »

Skoro sam počeo da se bavim stolarijom kao hobijem i kada sam kupovao prvi list za svoj tek nabavljeni polovni Metebo KS 54 ručni cirkular, uzeo sam Bosch jer je to za mene tada bio pojam kvaliteta. Womax list je bio negde oko 4 eura a Bosch oko 20 pa sam rekao neka ide život, neću da štedim na tome i desilo mi se da je jedan zub tog Bosch lista pukao u sred sečenja colovnog jasena. Samo je pukao i zazviždao... Srećom, još uvek ne znam gde je završio.

Image

Tada sam prešao na Pilanu i za sada sam zadovoljan.
Ako neće na silu, neće nikako :).

Ako na flasi koka kole imate cep od fante, jedno je sigurno, unutra je rakija :)
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Bosko je cista Kina. Prakticno isti kao i taj Womax. Pilana je Ok, ali za malo vise para mozes da uzmes testeru poprilicno viseg ranga.
User avatar
Sinisa
Precizni šegrt
Posts: 55
Joined: 15 Jan 2015 13:45
Location: Beograd

Post by Sinisa »

Da, saznao sam ovde za Freud i CMT. Freud će mi sigurno biti sledeći list. A Boško je kod mene završio :)
Ako neće na silu, neće nikako :).

Ako na flasi koka kole imate cep od fante, jedno je sigurno, unutra je rakija :)
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Ne samo Bosch vec i Makita, Hitachi... su bas u istom rangu sa klasicnim kinezima.
Od tih zvucnih lako dostupnih imena donekle se izdvajaju DeWALT i Metabo.
User avatar
IvanR
Majstor početnik
Posts: 104
Joined: 10 Jan 2014 14:24
Location: Knjazevac

Post by IvanR »

Mozda gresim, ali mi se cini da je Bosch kupio Freud prosle godine i da sada na Bosch-ovim listovima stoji made in Italy, al skuplji su od Freuda jedno 3 puta :) Doduse to sam vidjao samo po stranim sajtovima, ovde kod nas su jos ovi stari iz Azije.
Nemoj silom,uzmi veci cekic.
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Je li neko koristio MPS-ove testere i kakva su iskustva ako jeste?
http://www.mps-saegen.de/fileadmin/mps/ ... saegen.pdf
Post Reply