Crevo za komprsor i brze spojke

Gde da kupite drvo, gde da kupite alat, gde da kupite ovo, ono... Samo za članove.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

moja instalacija u radionici je odradjena zelenim pestan cevima,godinama je u njima pritisak 10bara
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

I te zelene (PP-R) se prave u varijantama za 10, 16 i 20 bara. Boja nasuprot uobicajenom misljenju nije vezana sa pritiskom, daklem imas i zelene i bele u sve tri varijante (mislim da prave i sivu).
Pogledaj sta pise na njima, odstampan je predvidjeni pritisak na svakih metar.
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Na ova moja pise da su za 10 bara pritisak. Mislim da su bas Pestanova!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ti imas 9 bara, ona su pravljena za 10, sto znaci da najcesce bez problema trpe jedno 15, a samo ako ti bas zapadne kilavo parce ono stvarno trpi svega 10.
User avatar
klaywert
Šegrt
Posts: 24
Joined: 29 Oct 2014 18:50
Location: Kikinda
Contact:

Post by klaywert »

Možda će ovo zvučati laički sa moje strane s obzirom da se sa njima bavim ohohoj godina ali vidi ako možeš da nađeš negde creva za autogeni aparat, ta creva će ti trajati dok si živ, ima da se kupe na metar. Ja koristim ta creva koja je još moj pokojni otac koristio jer je privatno radio farbanje kola. I dan danas su cela. Imam i par creva od 20m koja su u suštini creva za vodu koja takođe koristim. Jednom prilikom sam kupio ono silikonsko kao opruga da ne bi gazio po ovim ali sam ih brzo sklonio jer sam više vremena provodio da ih odmrsim kad mi trebaju i stalno se kače za nešto po radionici.

Sledeći projekat će definitovno biti sprovođenje čvrste cevi kroz celu radionicu i po jedna spojka na svakom ćošku radionice, i tad 3m creva i mnogo je lakše raditi.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Spiralna creva dodju na svoje tek kad imas gornji razvod.
Ako se vuku po patosu, desava se upravo to sto si pomenuo.
User avatar
J.Vlada
Majstor
Posts: 368
Joined: 09 Oct 2018 22:32
Location: Pancevo

Post by J.Vlada »

Pozdrav svima na forumu .
Vidim da je tema vec jako stara ali ipak da dodam nesto. Posluzice mozda nekom bude trazio resenje za sebe.
Ovo sam procitao na nekom stranom forumu.
Plasticne cevi za vodu nisu preporucljive ( preko su zabranjene ) za instalaciju vazduha pod pritiskom iz prostog razloga jer u slucaju da pukne, komadici plastike se razlete na sve strane (kao geleri od bombe) i mogu ozbiljno da povrede nekog.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

A sta se to drugacije desava kada pukne metalna cev? Ili zamisljate da metalne ne pucaju? Ili mislite da mogu da izdrze veci pritisak (narocito ako su stajale na stovaristu i lepo zardjale iznutra)?
To sto je nesto od metala, uopste ne znaci da je jace nego nesto sto je od plastike.

Cela prica sa bilo kojim cevima je u tome za koji su pritisak predvidjene. Naravno, ako stavis cev koja je predvidjena za 4 bara, a teras 10...
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

U mojoj radionici je instalacija bas od plasticnih cevi koje su atestiranje na 20 bara,dok u istoj nije nikad preko 10 bara.
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
J.Vlada
Majstor
Posts: 368
Joined: 09 Oct 2018 22:32
Location: Pancevo

Post by J.Vlada »

Za normalnu upotrebu sve to radi. Problem je ako otkaze presostat a sigurnosni ventil nije proveren od kad je prvi put namontiran itd...
Jos ako je kompresor jaceg kapaciteta, pritisak od normalnog ( 7-8 bar.) do nenormalnog, skace jako brzo.
Cela instalacija bi s vremena na vreme trebala da se testira ali to retko ko od nas radi.

Skoro sam kupio neki kompresor i jedan rezevar od 1000 litara ( koriscen) pa su mi radili atest i bazdarenje sigurnosnog ventila.
Cena je bila prava sitnica. Atest, sigurnjak i bazdarene oko 120€! Imao je posla, manje od sat vremena.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sve je to OK, samo je pitanje kako ce to plasticna cev da eksplodira i baci srapnele a metalna nece?
Po svemu sto znam, polipropilen od koga su plasticne cevi je daleko zilaviji od bilo kog metala. To ce reci da je mnogo verovatnije da se metalna cev rasprsne u srapnelima nego plasticna.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Dodatno, plastika je poprilicno laksa od metala, pa srapneli imaju manju energiju.
Online
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

A bojler u kuci?
Jel si ga atestirao?
Proveravas li termostate redovno?
Znas li sta bude kada se on pregreje?
A mikro talasna, jel curi?
Uzemnjenja po uticnicama?
...
Nemoj preterivati, dve i tri zastite se zato i stavljaju na takve uredjaje
User avatar
J.Vlada
Majstor
Posts: 368
Joined: 09 Oct 2018 22:32
Location: Pancevo

Post by J.Vlada »

Nisam ja rekao da ne mogu biti plasticne nego " plasicne cevi za vodu" nisu preporucljive za .....
Sto se tice atestiranja , to je obavezno po zakonu . Radi se periodicno, zaboravio sam u kojim intervalima.

Po meni, kad radis sam u radionici, mozes da rizikujes koliko hoces....
Ali, ako u radionici ima i drugih majstora, prica se kompletno menja! Niko nema pravo da se kocka u tudje ime i da obogalji necije dete, oca, muza ....
ili sta vec...
Zakonske posledice su na 2. mestu ...

@ maricaiivica: Nisam razumeo za mikro talasnu! Kako da curi?!
Last edited by J.Vlada on 13 Oct 2018 21:12, edited 1 time in total.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Curi mikrotalasno zracenje. I uopste nije bezopasno.
Post Reply