Stoni cirkular - koji?

Gde da kupite drvo, gde da kupite alat, gde da kupite ovo, ono... Samo za članove.
User avatar
mil81os
Zarezivač olovaka
Posts: 15
Joined: 05 Feb 2013 20:45
Location: Beograd

Stoni cirkular - koji?

Post by mil81os »

Pozdrav svim članovima foruma. Zovem se Miloš i ovim lepim zanatom se bavim iz hobija već izvesno vreme. Nakupilo se tu i tamo alata, a sada je došlo vreme za nešto ozbiljnije.

Ono što sam video (ne uživo) a što mi deluje kvalitetno su Elektro Maschinen cirkulari u Dabs-u. Sigurno da za taj novac ima i drugačijih rešenja pa bih zamolio bih za preporuku i vaše mišljenje.
Budžet bi bio do nekih 350e.

Unapred zahvalan
:tummenupp:
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

Za 350 € ne možeš gledati neki vrhunski stroj , hobi varijante imaš po bau centrima a šta se tiče cirkulara , nije toliko bitan stroj koliko je bitan list cirkulara , tako da ako kupiš neku "kung fu" mašinu računaj odmah na kupovinu lista cirkulara .
A što se tiče odabira , najbolje bi bilo da odeš u neki centar te da ono što te interesira staviš na forum , a tad ti može netko od nas reći : sa tim modelom sam radio / imao , valja mu ovo , nevalja ono ,...
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
zzz
Precizni šegrt
Posts: 60
Joined: 19 Aug 2008 23:01
Location: Priboj

Post by zzz »

sve zavisi za sta ti treba cirkular.:)
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

A koji cirkular imaju 6 komada http://www.rem-maschinen.com/products/w ... --machines
uzgred to su kopije Einhella samo u drugoj boji, sa cenama su tu negde,
User avatar
mil81os
Zarezivač olovaka
Posts: 15
Joined: 05 Feb 2013 20:45
Location: Beograd

Post by mil81os »

@zzz
Trenutno za ne preterano komplikovane stvari, imam ideja za par stolova i polica, a kasnije ćemo videti.

@dikar
Pa recimo TSEm 315 230V Basic line. Ne znam kolika je razlika u izdržljivosti između ove i serije Professional, osim što profi serija ima nekih dodataka. List je izgleda identičan.
Last edited by mil81os on 24 Feb 2013 22:54, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14954
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ako iole bolje pogledas, videces da je razlika izmedju basic i profesional line u kolicima, dok je sama masina identicna.
To sto je trgovac nesto nazvao "profesional" govori o kvalitetu masine taman koliko i bilo koja druga reklama (za xx% veci volumen sta god to znacilo, nova formula uz koju nikada necete ostariti... :) :) :) )

Kod obe masine, glavni problem koji vidim sa slike je paralelna vodjica koja je najblaze receno krs.
List naravno menjaj odmah, oni sto se isporucuju uz masine su obicno dobri za rasecanje dasaka za salovanje i ni za sta vise (usput ove masine su otpilike i namenjene za takvu vrstu poslova, to jest ovo su gradjevinske a ne stolarske masine).

No, u tom rangu cena, tesko da ces naci nesto sto je iole pristojna masina. Da se razumemo ne pricam o profi masinama, to je sasvim drugi rang cene, pricam o hobi masinama ali onim koje su namenjene za hobi i za stolariju, a ne o amaterskim masinama i onima koje su namenjene za gradjevinu (postoji ozbiljne razlika izmedju hobi i amaterske masine).

Ne postoji "komplikovana" i "jednostavna" stvar za cirkular. Njjegov posao je da rasece dasku. Samo to. Jedino po cemu se razlikuju je koliko precizno to mogu da urade, koliko debelu dasku mogu da raseku, i sa koliko velikom dasko (ili tablom) mogu da barataju.

Za hobi rad, mislim da je neki od bosch ili makita stonih modela mnogo bolji izbor. Nravno i cena im je veca, ali cesto se ne isplati kupovati jeftino.
User avatar
mil81os
Zarezivač olovaka
Posts: 15
Joined: 05 Feb 2013 20:45
Location: Beograd

Post by mil81os »

^ Hvala na detaljnom odgovoru.
Kako vam se čini onda [url]http://www.bosch-do-it.rs/boptocs2-rs/Kućna+radinost/Alati/RS/sr/hw/Stone+kružne+testere/167898/PTS+10/32546/3165140654203/index.htm[/url], to je neki maksimum u ceni do kojeg bi išao. Ili je bolja varijanta tražiti nešto polovno a kvalitetnije?
User avatar
kiraljka
Precizni šegrt
Posts: 65
Joined: 03 Feb 2008 19:40
Location: Stara Pazova

Post by kiraljka »

Ja ima PTS10 i recimo da sam zadovoljan. Moj je stariji model pa se paralelna vodjica fiksira navijanjem a na spustanjem poluge tako da je to malo duze traje. Mora se voditi racuna da vodjica bude paralelna listu testere. Ima i malo lufta na onom dodatku za secenje pod uglom ali se to lako sredi. Doduse od Bosch-a se ne ocekuje da je potrebna intervencija na alatu kad ga kupis ali ipak je to zelenko.
I sada posle tri godine ja bih sigurno ponovo kupio ovaj model. Ja sam ga platio 400 evrova.
User avatar
zzz
Precizni šegrt
Posts: 60
Joined: 19 Aug 2008 23:01
Location: Priboj

Post by zzz »

Bitna je i snaga motora jer sa vremenom porastu apetiti ,pa covek pozeli da radi vise, a takodje i dobra i precizma kolica sa preciznim vodjicama.
User avatar
mil81os
Zarezivač olovaka
Posts: 15
Joined: 05 Feb 2013 20:45
Location: Beograd

Post by mil81os »

^ Slažem se, oni Elektro Maschinen su jači po snazi, mada mi deluje da je kvalitet na strani Boscha.

@kiraljka
Da li se na vašem vodjica fiksira samo sa jedne strane?
User avatar
kiraljka
Precizni šegrt
Posts: 65
Joined: 03 Feb 2008 19:40
Location: Stara Pazova

Post by kiraljka »

Vodjica se fiksira i napredi nazad. Ona cvrsto stoji na mestu ali malo duze traje namestanje. Odnosno kada se pomeri na zeljeno rastojanje od lista testere pri zatezanju mora se voditi racuna da se ne pomeri ili jos gore ukosi.
User avatar
mital
Majstor početnik
Posts: 117
Joined: 10 Mar 2013 22:34
Location: Novi Sad

Post by mital »

I ja isto gledam - koji stoni cirkular ?!

Gledam ovaj... sta kažete za nega?
Neznam kakve su vođice? Da li su bolje ove vođice sa bočnom šinom i točkićima ili vođica sa udubljenjem u stolu po kojoj se provlaci "vođica" ?


Image
Image
Image

Cena mu je 480€ u Nemačkoj a ima i kod nas....mogu ostaviti link....
"Znam da nista ne znam" Sokrat
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Ne znam kakav je ovaj, ali izgleda dobro napravljen, a lepši je :)

http://www.alatiimasine.com/proizvod/te ... evolution/
User avatar
mital
Majstor početnik
Posts: 117
Joined: 10 Mar 2013 22:34
Location: Novi Sad

Post by mital »

Da moćan je, vođice mu dobro izgledaju.

Vise podataka o prethodnoj je ovde
http://www.alatnemasine.com/cirkular-za ... 5-pro.html
59000+pdv

Budžet mi je oko 400€...
Last edited by mital on 05 Apr 2013 12:21, edited 1 time in total.
"Znam da nista ne znam" Sokrat
User avatar
mital
Majstor početnik
Posts: 117
Joined: 10 Mar 2013 22:34
Location: Novi Sad

Post by mital »

Sada gledam ovu Makita mlt 100
Image
540€

http://www.youtube.com/watch?v=MRJvODPY04w
:forvonad:
"Znam da nista ne znam" Sokrat
Post Reply