Alkoholni bajc?

Gde da kupite drvo, gde da kupite alat, gde da kupite ovo, ono... Samo za članove.
Post Reply
User avatar
mladica
Dodavač alata
Posts: 3
Joined: 12 Dec 2011 16:52

Alkoholni bajc?

Post by mladica »

Već duže vremena se interesujem za alkoholni ili špiritusni bajc a ne mogu da ga nađem.
Da li neko od forumaša možda zna ili ima saznanja gde bih ga mogao nabaviti u Srbiji?
Pozz.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

u cemu je prednost u odnosu na sinteticke ili nitro :forvonad::forvonad::forvonad:

pa ga toliko trazis???
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
trivun
Majstor početnik
Posts: 148
Joined: 03 Sep 2007 09:12
Location: Niš

Post by trivun »

Pozdrav svima
Pre nekog vremena dugo sam tražio špiritusni bajc, ali u Nišu prodavci uglavnom nisu ni čuli za tako nešto a kamo li da ga imaju. U razgovoru sa zastupnikom ili kako se već zove Sayerlacka ( valjda se tako piše) za Niš, izneo sam mu svoj problem i on je dok smo sedeli pozvao svoje dobavljače iz Beograda i na telefon mi dao gospođicu koja mi se predstavila kao tehnolog. Rekla mi je da mogu njihov (sayerlack) nitro bajc, koncentrat, da rastvorim sa špiritusom i da ću dobiti špiritusni bajc!? Ja sam probao i razliku neku nisam primetio. E sad to može da bude i iz razloga što nikad nisam radio sa špiritusnim bajcem. Sve u svemu neku razliku ja nisam primetio.
Å to se tiče singerovog pitanja u čemu je prednost ja ne znam. Kako se pomalo bavim restauracijom antikvitetnog nameštaja, čitajući o tome po internetu, video sam da svuda ( u svetu naravno) koriste pri restauraciji nameštaja špiritusni bajc. Kako nisam baš "na ti" sa engleskim nisam uspeo da shvatim zašto baš njega. Pretpostavljam da ima neke veze sa tim što se prilikom restauracije dosta koristi špiritus, a i prilikom završne obrade, ukoliko se radi francuska politura osnova je špiritus. A sve to me navodi na razmišljanje da je u to vreme špiritus bio jedini ili najdostupniji rastvarač pa je zato mešan u sve. A to na neki način objašnjava i zašto se sad teško nalazi.
User avatar
mladica
Dodavač alata
Posts: 3
Joined: 12 Dec 2011 16:52

Post by mladica »

Alkoholni ili špiritusni bajc koristim za farbanje sunđera koji mi služi za izradu varalica (ribica od sunđera) za ribolov.
Sunđer posle farbanja mora ostati vodopropusan (da upija vodu) i farba mora ostati postojana (da se ne spira).
To sve obezbeđuje upravo ova vrsta bajca koju tražim.
Nitro bajc zatvara pore na sunđeru i nedozvoljava da sunđer upija vodu.
Sama varalica tj. sunđer premazan alkoholnim sunđerom zadržava sve svoje karakteristike: ostaje mekan-elastičan dok premaz sa nitro bajcom ga ukrućuje.

Na internetu sam našao da firma u Beogradu Merlin Da-Kar tako se zove ili se zvala (ako još postoji) nudi po njima ovo:
"Obezbeđena je široka paleta koncentrata koja omogućavaju izradu bajca na različitim osnovama (nitro, PU, acetonski, akrilni, alkoholni..), kao i prilagođavanje bajca različitim načinima nanošenja (brisanjem, prskanjem, utrljavanjem...)" samo što ja nisam iz Beograda pa ne mogu lično da proverim postoji li ta firma, da li rade na malo ili veliko itd. Inače vode se u ulici Tabanovačka br. 5 blizu Trga Oslobođenja.
Zamolio bih nekoga iz Beograda ako je blizu te adrese da mi pomogne i proveri da li postoje itd..
Zahvaljujem se svima unapred.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Cudo jedno ovaj google :)
Pozoves ih lepo telefonom?
http://www.merlindakar.co.rs/Kontakt.htm

odnosno pozoves nekog od distributera:
http://www.merlindakar.co.rs/DistributivniCentri.htm

PS
da si napisao odakle si mogli bi i direktnije da te uputimo.
User avatar
mladica
Dodavač alata
Posts: 3
Joined: 12 Dec 2011 16:52

Post by mladica »

Hvala mbole na trudu.
Našao sam taj sajt a kontakt adresa im je: E-mail: info@merlindakar.co.yu zamisli YU. Menjao u RS kada sam slao mejlove mejlovi mi se vraćali neisporučeni kao nepostoje ni pod jednim imenom.
Zvao brojeve telefona zvone niko se ne javlja, slao faks-prođe a odg. ništa.
Zvao distributivni centar : MING LOZNICA Trbušnica, Rep.Srpske bb 015/874-474-birate nepostojeći broj,
Zvao distributivni centar : MOLER VALJEVO Pop Lukina 3 014/232-680, zvoni niko se ne javlja ALI

na kraju sam uspeo da ih dobijem u Bg i da se dogovorimo. Računajte da je to završeno.
Hvala svima na trudu i razumevanju.
Pozzz.
User avatar
sloba10
Majstor majstora
Posts: 746
Joined: 10 Mar 2010 22:12
Location: vinski Srem

Post by sloba10 »

trivun wrote:Pozdrav svima

Å to se tiče singerovog pitanja u čemu je prednost ja ne znam. Kako se pomalo bavim restauracijom antikvitetnog nameštaja, čitajući o tome po internetu, video sam da svuda ( u svetu naravno) koriste pri restauraciji nameštaja špiritusni bajc. Kako nisam baš "na ti" sa engleskim nisam uspeo da shvatim zašto baš njega.
А да покушамо да размишљамо мало обрнуто?
Када је прављен тајнамештајкоји рестаурираш?
Када је направљен нитро разређивач?
Е зато што је између та два догађаја прошло мноооого времена мајстори који су правили намештајсу бајц могли да размућкају у ракији (шпиритусу) а не у нитроразређивачу!
Дођох, видех, побледех
User avatar
Nexent
Majstor
Posts: 327
Joined: 06 Oct 2010 17:42
Location: Loznica
Contact:

Post by Nexent »

A sta ako su rakiju popili...;)
User avatar
sloba10
Majstor majstora
Posts: 746
Joined: 10 Mar 2010 22:12
Location: vinski Srem

Post by sloba10 »

Nexent wrote:A sta ako su rakiju popili...;)
Ништа страшно - само им џигерица била бајцована:D:D:D:D:D:D:D
Дођох, видех, побледех
User avatar
trivun
Majstor početnik
Posts: 148
Joined: 03 Sep 2007 09:12
Location: Niš

Post by trivun »

sloba10 wrote:
trivun wrote:Pozdrav svima

Å to se tiče singerovog pitanja u čemu je prednost ja ne znam. Kako se pomalo bavim restauracijom antikvitetnog nameštaja, čitajući o tome po internetu, video sam da svuda ( u svetu naravno) koriste pri restauraciji nameštaja špiritusni bajc. Kako nisam baš "na ti" sa engleskim nisam uspeo da shvatim zašto baš njega.
А да покушамо да размишљамо мало обрнуто?
Када је прављен тајнамештајкоји рестаурираш?
Када је направљен нитро разређивач?
Е зато што је између та два догађаја прошло мноооого времена мајстори који су правили намештајсу бајц могли да размућкају у ракији (шпиритусу) а не у нитроразређивачу!
Pa to sam i kazao. Na kraju doduše
User avatar
Ja i samo JA
Šegrt
Posts: 20
Joined: 07 Oct 2012 19:39
Location: Prijedor
Contact:

Post by Ja i samo JA »

bajc na bazi acetona ili alkohola ko je probao sigurno će znati razliku. lakši je za raditi,sporije suši,bolje se razlije,svaka se greška može korigovati bez da se brusi čitava površina već samo konkretan dio gdje smo pogriješili a dase pri tom ne pozna razlika itd.
User avatar
pero.femic
Dodavač alata
Posts: 3
Joined: 10 Jan 2017 13:50
Location: Bijelo Polje

Post by pero.femic »

znateli ce ima u beogradu DA kupim akoholni bajc u prahu I koliko kosta jedna kesica
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

I ja sam zainteresovan (sve vazi za dye, Ne pigmentne).

Jedino sto ima ovde je propolis.

Trazio sam a nisam nasao u Srbiji.

Inace koristi se kada treba bajc koji ne dize vlakna drveta. Manje prodire u drvo nego vodeni i uljani sto moze da bude prednost a i mana kako za koji posao.

Manje otporan na UV zbog manjeg prodiranja.

Veoma lako se susi.

Manje kolicine su mogle da se nadju ranije u dye baziranim mastilima za ink jet stampace. Sad toga skoro uopste nema.

Napolju je vec druga prica.
Post Reply