diht

Gde da kupite drvo, gde da kupite alat, gde da kupite ovo, ono... Samo za članove.
Post Reply
User avatar
luki
Zarezivač olovaka
Posts: 14
Joined: 03 Apr 2008 12:48
Location: Beograd

diht

Post by luki »

Nov sam u (hobby) stolariji,planiram da kupim neke alate, pa me zanima mašina koja niveliše debljinu dasaka, mislim da se zove "diht"? Gde da nabavim, koliko košta, koja je dobra...? Dali postoji kombinovana diht mašina sa cirkularem i glodalicom, posto mi i to treba?
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Za početak, treba da kažeš čime hoćeš da se baviš (šta je sa duborezom?), sa koliko para raspolažeš, kakav i koliki prostor želiš da opremiš. Pitanje ti je više nego uopšteno, a na to teško da može neko da ti da zadovoljavajući odgovor.
Za osnovno upoznavanje sa stolarskim alatima i njihovim mogućnostima nije loše da pogledaš tekstove na ovom sajtu http://www.stolarskaradionica.com/stola ... magala.php , ili http://www.stolarskaradionica.com/tehni ... g-rada.php (Posebno učetvrtastimo daske 1,2,3 se odnose na abrihter/diht i njihovo korišćenje). Ima toga još, ali ovo je za početak ...

Svako od nas bi voleo da kupi jeftinu, a kvaltetnu, mašinu koja će da traje dugo i pouzdano i za koju na svakom ćošku možeš da pronađeš jeftin kvalitetan servis, ako baš zatreba. Na žalost, toga nema :(
User avatar
luki
Zarezivač olovaka
Posts: 14
Joined: 03 Apr 2008 12:48
Location: Beograd

Post by luki »

Duborezom se i dalje bavim, ali sam pozeleo malo i sa stolarijom da se pozabavim...vec sam napravio par stoličica i sl,ali mi ta radionica više nije dostupna...Ova nova nije velika (jedna prostorija 2x2 m, druga 2x3 m,spojeno - kao hodnik), tek treba da je sredim i opremim. Novca nema puno,ali povremeno bih kupio neku profi alatku jer "skuplje" je uvek "jeftinije" u smislu da se bolje radi,manje otpada,muka itd, to verovatno svi znaju. Moja dleta u duborezu su profi i uživanje je raditi.
Uglavnom bi radio sa punim drvetom, za moju dušu, neki profit i prodaja me ne zanimaju. Stolice, stolovi, police, natkasne, mali ormarići...U kombinaciji sa duborezom...
P.S. Hvala metabo na brzom odgovoru...
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14952
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ipak moras da budes jos malo blizi. Red velicine cene ili sirina nozeva. Dihtovi/barihteri se krecu od 20 kila do 10-tak tona (naravno i cena srazmerno raste).
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Tako brate, kaži o čemu se radi :) (mada ni ovo nije dovoljno nego samo pretpostavljam)
Ja bih u tvojoj situaciji gledao odmah da nabavim dobru glodalicu koju bih smestio u odgovarajući sto naopačke. Bilo kakvi profili bez nje su jednostavno nemogući. Sledeća alatka za prvi ešalon je neki dobar portabl stoni cirkular (koliko vidim po forumu ljudi mnogo hvale Makitu). Treća alatka za prvi krug je portabl diht (Makita, Metabo, DeWalt). Sa nabavkom abrihtera ne bih žurio jer sve zavisi od obima posla i materijala koji možeš da nabaviš. Uz to, ni prostor ti nije neki u kome se može igrati žmurke :) Toliko za početak.
User avatar
luki
Zarezivač olovaka
Posts: 14
Joined: 03 Apr 2008 12:48
Location: Beograd

Post by luki »

E, taj sto za glodalicu sam isto planirao za početak...gde to da nabavim? Stoni cirkular? Misliš da se ne zalećem sa većim, sa nogarama itd? Video sam,doduše pre 3-4 meseca u Pevecu, valjda Einhel za 23-24.000 din. Valja li to?
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

E, taj sto za glodalicu sam isto planirao za početak...gde to da nabavim?
To se obično pravi .... viewtopic.php?pid=9963#p9963
Stoni cirkular?
Ja sam ti rekao šta bih JA u tvojoj situaciji. Stoni cirkulari su oni nakačeni na sto. Ima ih raznih veličina i namena, od portabl (za na sto) do ozbiljnih horizontalnih formatizera sa predrezačem. Sam si rekao da si VRLO skučen sa prostorom.
Einhel za 23-24.000 din. Valja li to?
Ne znam.

Jedna digresija koja se (možda) odnosi i na tebe.
Čovek mora da kaže koliko para ŽELI da potroši i to je onda fond. Ako kažeš da ti je fond 1000 EUR, a gledaš da prođeš za 100EUR, onda to znači da ti je fond 100 EUR. Često je ta situacija i sa godišnjim odmorima. Ljudi ponesu 2000 EUR za odmor, pa se tamo stegnu i vrate kući 1000 EUR i kažu kako su jeftino prošli. Ne, prošli su upravo onako kako su u startu i planirali jer da su hteli da potroše 2000 EUR one bi sigurno bile potrošene na neku lepu riblju večeru i kvalitetniji odmor. Nadam se da me razumeš.
radmit
Moderator
Moderator
Posts: 1866
Joined: 11 Feb 2009 19:56
Location: Pozega
Contact:

Post by radmit »

Imas lepih Italijanskih kombinirki za do 2ooo e
User avatar
luki
Zarezivač olovaka
Posts: 14
Joined: 03 Apr 2008 12:48
Location: Beograd

Post by luki »

Kapiram, u pravu si. Moram u stvari prvo da pročešljam prodavnice, da vidim koliko šta košta pa da odlučim. Mada...ajd da kažem da bih za cirkular mogao da izdvojim 30.000 - 40.000 din (sad sam to od-oka-tivno odlučio). Koliko je ta Makita,ako si možda u toku? Takodje (sad kad znas prostor i uslove za radionicu,finansijsko stanje itd),posavetuj me konkretnije za nešto što misliš da će mi biti korisno u daljem radu. Napominjem da sad planiram,a u realizaciju krećem na proleće,mart - april.
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

O konkretnim modelim ćeš ipak morati sam da odlučiš :(
Na ovom forumu možeš naći puno informacija... Razmisli i o nekoj kombinirci kao što ti je kolega Rade posavetovao. Za Makitu je predstavnik Belanović http://www.belanovic.rs/grupaProizvoda. ... &pg=28&s=2
DEJANP
Moderator
Moderator
Posts: 180
Joined: 15 May 2009 19:55
Location: zrenjanin

Post by DEJANP »

Kod Belanovica imas samo 2704 koji je negde oko 1000e.MLT 100 je negde oko 500e i imas ga kod OMC-a iz Nisa.Becka 75 ga je kupio negde u BG-u.On kaze da je zadovoljan.
User avatar
luki
Zarezivač olovaka
Posts: 14
Joined: 03 Apr 2008 12:48
Location: Beograd

Post by luki »

Hvala svima! Kad budem imao nova pitanja,javljam se ponovo.
Post Reply