Pertinaks, polietilen, poliamid, teflon...

Gde da kupite drvo, gde da kupite alat, gde da kupite ovo, ono... Samo za članove.
Post Reply
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Pertinaks, polietilen, poliamid, teflon...

Post by mbole »

Vise puta smo pitali gde ima ovoga da se kupi, a posto mi je trebalo morao sam da nadjem :)
Trebao mi je poliamid, koji generalno zovu masinska bela plastika (mada ga ima i u drugim bojama), pa sam u istoj firmi natrcao i na ovo ostalo.

Firma je politerm ( www.politerm.rs ).

Cene su priblizno:
Polietilen 250 Din/Kg
Poliamid 700 Din/Kg
Pertinaks/tekstolit oko 1000 Din/Kg (gustina im je oko 1.5Kg/dm kubnom). Ima debelog i pertinaksa i tekstolita (video sam masinski obradjene komade od tekstolita debelog preko 5cm), znaci recimo ploca 10mm i vise (naravno ima i tanjih).

Cene su priblizne, posto zavise i od debljine materijala (imaju ploce, sipke i cevi), ali dovoljno za orijentaciju. Na sajtu imaju katalog koji moze da se skine, a u njemu pisu gustine, kao i tezine za odgovarajucu duzinu sipki/cevi osnosno povrsinu ploca.

Pored ovoga mogu da naprave masinske elemente od ovih plastika, sto se naravno posebno dogovara i placa. Rade po crtezu, po donetom uzorku, po zahtevu za sta vam treba...
Mene ce recimo jedan zupcanik precnika oko 5cm, sa cini mi se 40 zuba kostati oko 2000 Din. nije malo, al nije ni preterano, otprilike sam toliko i ocekivao (a bez njega mi ne radi posmak na strugu, tako da se u svakom slucaju isplati). Naravno cena bi bila manja da je u pitanju vise komada, al meni treba samo jedan.
Zupcanik ce biti gotov za dan-dva (ne zuri mi se, a nisu mi daleko od posla, pa me mrzelo da cekam da urade odmah).

Ljudi su bili veoma ljubazni, vidim da imaju dosta posla, rade naravno preko racuna, salju naruceno (ali samo za firme, za fizicka lica mora da se ode do njih).
User avatar
emcanke
Majstor
Posts: 349
Joined: 04 Sep 2008 13:07
Contact:

Post by emcanke »

bole, pertinaks koje debljine imaju?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Video sam ploce od 5 i 10mm. Covek rece da imaju i deblje. Nisam se detaljno raspitivoa posto mi nije trebao.
User avatar
Rendisha
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 249
Joined: 09 Apr 2008 11:35
Location: Beograd

Post by Rendisha »

Pertinaks, tekstolit, vitroplast, klingerit, aluminijum, bakar, mesing.... vredi pogledati
http://www.astaco.rs
User avatar
kemmon
Šegrt
Posts: 31
Joined: 28 Jan 2011 04:23
Location: Zenica

Post by kemmon »

Nekada davno kupovao sam neke stvari na carnskoj dražbi i između ostalog bilo je nekih 15-ak tabli pertinaksa 1890 x 900 x 8 mm.
Većinu sam iskoristio za neke gluposti ala police na stalažama u radioni i tako.
Trenutno imam nekih 6-7 tabli i vjerujte da nemam ideju za šta pametno i konkretno da ih iskoristim,
pa bih vas zamolio eto za kakve ideje.
Hvala.
User avatar
slavijov
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 222
Joined: 23 Jan 2010 20:00
Location: Krusevac
Contact:

Post by slavijov »

Zanima me da li je neki od ovih materijala ugradjivan na horizontalne formatizere?Preciznije,da li su se izradjivale sine po kojima se krecu kolica,klizni sistem kakav ima altendorf i slicne masine.?
User avatar
bule
Samostalni majstor
Posts: 174
Joined: 17 Dec 2013 22:04
Location: Novi Beograd

Post by bule »

Sigurno je da može. Ta mašinska plastika ili inženjerska plastika kako je neki zovu postoji i u varijanti za klizne staze i ponaša se kao i ležajna bronza, po karakteristikama. Savet je da kod tih dobavljača precizno navedeš za šta ti treba ta plastika pa da ti oni i pomognu u izboru. Skoro svi oni imaju i varijantu uslužne mašinske obrade sa kojima sarađuju tako da su u mogućnsti odraditi i gtov proizvod.
Ovi su kod mene u komšiluku
www.tehnikakb.com
a evo imaju i neke klizne lajsne
http://www.tehnikakb.rs/srl/proizvodi/i ... ne-lajsne/
Last edited by bule on 17 Feb 2016 20:33, edited 1 time in total.
Post Reply