Camova daska-gde nabaviti?

Gde da kupite drvo, gde da kupite alat, gde da kupite ovo, ono... Samo za članove.
User avatar
sgorankg
Šegrt
Posts: 26
Joined: 25 Aug 2012 17:02
Location: Kragujevac

Camova daska-gde nabaviti?

Post by sgorankg »

Zanima me gde kupujete suve čamove daske?
U kragujevcu sam nasao na jednom stovaristu i cena je oko 400e. Mislim da je to prilično skupo? Na drugom stovaristu sam nasao "prosuvu" (sta god znacilo "prosuvo") za 200-250e. E sad mene zanima da li je pametnije(čitaj isplativije kupiti ovu " prosuvu " i odneti negde u susaru? Kolika je cena sušenja? Koliko je potrebno čamovoj daski da se prirodno osuši da bi mogla da se stolarski obradi?
Takodje meni odgovaraju i "kratice" ( ako se tako zovu), daske od oko 1m
U pitanju je izrada košnica i daska debljine 25mm ili kako je zovu COLARA.
User avatar
skybeaver
Dodavač alata
Posts: 1
Joined: 23 Sep 2012 11:59
Location: KG

Post by skybeaver »

Možda bi ti nešto ovako odgovaralo http://www.e-merkur.rs/gradjevinarstvo/ ... litet.html
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14954
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

E moj "Nebeski Dabre" :)
Coveku skupo 400 E po kubiku, a ti mu pises gde ima lepljenu plocu za 900 Evirica kubik.
Usput, popuni lokaciju u profilu.

"prosuva" ti je u prevodu sa trgovackog jezika "burazeru, juce pevao vrabac na njoj, al sta oces za te pare" :)
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

tako ja kupovao daske, kaže majstor suva 100 % , prava građa , pitah ga šta sigurno , ma sigurno veli on , a ja u auto i po vlagomjer a kaže majstor :forvonad: e j...ga više nije sigurno :smejanje: :smejanje: , ali ipak bile su daske sa 10 % vlage što je dobro
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

:pun:
Last edited by ropee on 02 Oct 2012 12:54, edited 1 time in total.
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
sgorankg
Šegrt
Posts: 26
Joined: 25 Aug 2012 17:02
Location: Kragujevac

Post by sgorankg »

Hvala za ovaj link ali malkice je to iznad mog domasaja...:)
Da li sam u pravu za cenu čamovine? Koliko uopste kosta sirova čamovina?
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Na stovaristima je gradjevinska daska bila oko 180-185, ali je nisam skoro kupovao, a trebace i meni 1-2m3. Za namestaj (iz susare) ti je dupla cena, 400 meko drvo, bukva i jasen su 600, a 800 su hrast i orah. Sve zavisi za sta ti treba. Ko je celog leta drzao na stovaristu, ako nije kislo imalo je vremena dosta da se prosusi.

Susenje je poseban problem, verovatno o tome ovde postoji vec neka tema. Ali ukratko, posto si vec pitao koliko treba da bude suvo, to moze da varira pa ce ti neko reci da je i 18% dobro. Bitno je da se prilikom susenja u susarama spusti vlaga u drvetu na ispod 10 %, a kasnije ona i varira zbog vlage u vazduhu. U klasicnoj susari se jelovina susi 8-9 dana. A ako se prirodno susi na vazduhu, onda se pretpostavlja da se osusi po 1 cm u dubinu sa obe strane godisnje. Ali to ti je sve relativno, treba to osacovati na licu mesta, pa sta ti Bog da :)
User avatar
sgorankg
Šegrt
Posts: 26
Joined: 25 Aug 2012 17:02
Location: Kragujevac

Post by sgorankg »

@Pezzo , hvala na odgovoru. Pa onda ima logike da se kupi sirova daska i da se nosi usluzno na susenje. U susari u KG-u u kojoj sam pitao za cenu sušenja, rekoše mi da je oko 50e po kubiku ali da ispod 10m3 nece da suse.
U drugoj su mirekli da moze i manja količina( koliko sam razumeo često suše bukvu pa valjda sa njom mogu i čamovinu), cena je neštoo viša ali se prema digitronu ponovo isplati. E sad kako je to u praksi ...?
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Pa taj sto uslovljava sa 10 kubika, nema svoju gradju, pa bi susio samo tvoju. Susara mu ima taj kapacitet, pa je izracunao cenu po kubiku.
A ovaj sto susi bukvu, ima jos slobodnog prostora. Bukva je tvrdja i duze se susi, a camovinu bi izvadio posle 9 dana i to je to.
To ti je sve diskutabilno. Naravno, tebi ne trebaju 10 kubika. Postoji i rezim susenja u susarama, prvo se vlazi, a posle susi, a mislim da se ti rezimi i razlikuju prema vrstama drveta. Ali, nemoj mnogo ni sa tim da se opterecujes jer svako ima svoj neki nacin koji smatra ispravnim, a svi ti metodi su nastali na osnovu raznih iskustava. Najbolje se susi u mikrotalasnim susarama i u njima se ujedno izvrsi dezinsekcija i dezinfekcija i to se zavrsi za jedan dan. medjutim, kod nas to nesto nije zastupljeno.
Nisi napisao sta mislis da radis sa tim drvetom, ako nije namestaj, onda se mnogo ne opterecuj.
Last edited by Pezzo on 05 Oct 2012 18:16, edited 1 time in total.
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Tesko da ce ti neko prihvatiti da susi camovinu sa bukvom ako ista zna. Ali i ako prihvati tebi je to bolje jer je rezim za bukovinu sporiji pa ce se camovina kvalitetnije osusiti. Bukva se ne susi zajedno sa camovinom jer tamni pa gubi na kvalitetu pogotovu ako je cista bijela bukva!
User avatar
sgorankg
Šegrt
Posts: 26
Joined: 25 Aug 2012 17:02
Location: Kragujevac

Post by sgorankg »

Danas mi je jedno stovariste ponudilo camove daske kakve meni odgovaraju po dimenzijama i povoljnije nego drugi ali kazu da je daska promenila boju (potamnela) meni u principu to nesmeta ali razmisljam sto se to dogodilo? Da li je kvalitet daske smanjen( trula...?), on kaze da nije.
User avatar
Nexent
Majstor
Posts: 327
Joined: 06 Oct 2010 17:42
Location: Loznica
Contact:

Post by Nexent »

Ta sto je pocrnela daska.....znaci da je bila vlazna i stajala neulegovana pa dobila crne i sivkasto zelene fleke.
Postoji mogucnost da je fleke provukla unutra pa ti daska kad je raskrojis moze biti sarena iznutra.Boje su sivkasto zelene.
ako hoces za namestaj onda ti treba cista bela daska sa sto manje ispadajucih cvorova.
Imas varijantu da uzmes i tu sto je pocrnila ali onda obavezno moras bajcovati u tamniji bajc.
Da zakljucim......ako ti je namestaj u dnevnoj ili nekoj slicnoj sobi....trazi lepu suvu camovu dasku i plati malo vise ,jer ces imati manje otpada.
Ako ti je namestaj za podrum ,garazu ili sl ,moze i ta sto je pocrnila pod uslovom da nije prozukla.
Eto ,druze ,pa ti donesi odluku.
Pozdrav.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Ne vredi slusati sta kazu, moras da odes da vidis na licu mesta. Prodaju ljudi svasta i preko oglasa i svi kazu da je odlicno, a kad odes i vidis, onda je to najcesce izgubljeno vreme. Defekti su cesti usled nepravilnog skladistenja i susenja, pa se uviju i izvitopere, a nekad su i crvljive.
Tamnije, zuckaste, mogu biti ako su duze stajale na suncu.Znaci pogledaj svaki komad kad kupujes, nanisani ivicu sa kraja na kraj da nije kriva ili izvitoperena, da nema velikih cvorova koji ce ti posle susenja ispadati, da nema rupica od ziska ili crva, da li je ravna i da li odgovara sirina i duzina kad budes rezao da imas manje otpada. A ako sumnjas na neka mesta da je trulo, zagrebi noktom poprecno na venu, pa ako je trulo onda ces moci noktom i otkinuti parcence. Neka moze biti i budjava. Ima svacega, moras da pogledas na licu mesta.
User avatar
sgorankg
Šegrt
Posts: 26
Joined: 25 Aug 2012 17:02
Location: Kragujevac

Post by sgorankg »

Ok, hvala. Tako sam i mislio. Ali nisam imao predstavu od cega daske tamne, sad znam jedan od razloga.
BETA
Zarezivač olovaka
Posts: 14
Joined: 13 Sep 2012 20:34
Location: Beograd

Post by BETA »

i jel na kraju kupljena ta daska...po kojoj ceni, nisam bio pristan neko vreme pa me zanima sta ste uradili. Jel to u KG se sve dešava?
Post Reply