Stolari i internet

Ovde možete pročitati o nekim novim aktivnostima u forumu.
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Dule wrote:Znam da postavim sliku,znam da pisem,ali neznam boje.
Boje čega? Obično se u okviru taga napiše npr. <p color="red">Neki crveni tekst</p>
Dule wrote:I nisu mi jasne stranice,ima kako da ga uputim na drugu adresu a nema kako otvoriti(ili sta vec) stranicu.
U link ubaci atribut <url target="_blank">neki link</url>

Pogledaj moguće atribute u okviru tagova. Ukoliko ih ima više, trazdvajaju se razmacima.
User avatar
Dule
Moderator
Moderator
Posts: 1721
Joined: 05 Jan 2008 18:28
Location: Trstenik-a
Contact:

Post by Dule »

Moram da pokusam tacnije(konkretnije) da pitam,izvini te :)
Hvala za boje teksta,gde naci koja boja koji tag?
Drugo pitanje se odnosi na
Imamo prvu stranicu na kojoj je dobrodoslica,ko smo,gde smo itd......
sada treba da imamo sa strane ili gore ili bilo gde precicu ili prolaz za drugu stranu nase prezentacije gde su primera radi nase slike(ili je to ista strana),pa treca strana cenovnik .......kako to napraviti?
Izvinite ja sam masinac.
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

metabo wrote:
Dule wrote:I nisu mi jasne stranice,ima kako da ga uputim na drugu adresu a nema kako otvoriti(ili sta vec) stranicu.
U link ubaci atribut <url target="_blank">neki link</url>

Pogledaj moguće atribute u okviru tagova. Ukoliko ih ima više, trazdvajaju se razmacima.
Evo ti nekih primera za linkove


1. Link prema e-mail klientu, za kontakt
<A HREF="mailto:office@ImeFirme.co.yu">office@ImeFirme.co.yu</A>

2. Link na drugu stranu na tvom sajtu
<a href="NekaStrana.htm" title="Kratak opis te strane">Tekst koji je "linkovan"</a>

3. Link u okviru iste strane
<a name="step2"></a> (prvo markiraš ciljno mesto)
<p>Korak 2</p>

(skok na ciljno mesto)
<a href="#step2">idi na korak 2</a>

4. Link na stranu na drugom sajtu u novom prozoru
<A HREF="http://www.NekiSajt.com/NekaStrana.html" target=_blank>Pogledajte NekiSajt >>></A>
User avatar
Dule
Moderator
Moderator
Posts: 1721
Joined: 05 Jan 2008 18:28
Location: Trstenik-a
Contact:

Post by Dule »

Uh sto je ovo dobro(zarazno)
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Dule wrote:Uh sto je ovo dobro(zarazno)
Ako si se zarazio možeš da ideš i dalje: ako te interesuju neka rešenja na
stranicama na netu, desni taster miša na nju i pogledaj View Source kako
su neke stvari na toj strani odrađene (ako nije nešto komplikovano sa
skriptovima i kaskadnim stilovima).

... a to je samo početak. A gde su aktivne strane i konteksno osetljiv
sadržaj generisan iz baze podataka? :P
User avatar
Dule
Moderator
Moderator
Posts: 1721
Joined: 05 Jan 2008 18:28
Location: Trstenik-a
Contact:

Post by Dule »

Sada dolazi na red
Sledeći korak je postavljanje remek dela na server koje može biti dvojako: Direktnim
pristupom (FTP) ili indirektnim (e-mail ili lično). Svakako je prva varijanta najprihvatljivija.
Provajder (davalac usluga) će ti za tu priliku dati osnovne instrukcije.
Sta ja treba da znam ili sta da trazim na googlu,da razumem postavljeno pitanje od davaoca usluge?
Odlucili smo se za najeftiniju varijantu in.rs
Prezentacija sadrzi 4stranice
Last edited by Dule on 02 Sep 2008 22:59, edited 1 time in total.
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Dule wrote:Sada dolazi na red
Sledeći korak je postavljanje remek dela na server koje može biti dvojako: Direktnim
pristupom (FTP) ili indirektnim (e-mail ili lično). Svakako je prva varijanta najprihvatljivija.
Provajder (davalac usluga) će ti za tu priliku dati osnovne instrukcije.
Sta ja treba da znam ili sta da trazim na googlu,da razumem postavljeno pitanje od davaoca usluge?
Odlucili smo se za najeftiniju varijantu in.rs
Prezentacija sadrzi 4stranice
Provajder će na svom disku odvojiti jedan direktorijum (folder) koji će rezervisan za tvoj sajt.
Naravno, ti ćeš moći da koristiš i sve poddirektorijume. (Moj ti je savet da sve slike koje budeš koristio
smestiš u poseban poddirektorijum) Taj folder će dobiti na njegovom serveru
fiksnu internet adresu koju se ti sa njim dogovoriš. (.co.rs, .com...) i za čijie propagiranje (prijavljivanje internet mreži) je
potrebno minimum 24h. Takođe, tvoja prezentacija treba da ima unapred definisanu početnu stranicu (obično je to
default.html, ali može i drugačije) i provajder to treba da nasetuje kod njega na serveru.

Takođe traži od provajdera da ti garantuje 24h pristup tvom sajtu, sa mesečnom statistikom pristupa tvojim stranicama.
(Traži broj ostvarenih sesija, a ne broj klikova po stranicama)

Dalje, da bi cela stvar imala smisla taj folder sa tvojom prezentacijom će kod provajdera biti zaštićen
lozinkama i username-ovima. Najverovatnije će ti omogućiti FTP pristup tvom delu diska kod njega, a
za to ti je potreban FTP client. Bilo koji. Ja koristim Total Commander-ov, a popularan je npr. FTP Explorer.
To su programi koji podržavaju FTP protokol za pristup udaljenim kompjuterima, a spoljni interfejs je
sličan Windows Exploreru. U tom FTP klientu treba samo da podesiš internet adresu, username i password
(to sve ti daje provajder). Sve ostalo je prilično jednostavno i neka ti to provajder OBAVEZNO DEMONSTRIRA.

Takođe treba da razumeš termin UPLOAD i DOWNLOAD. Upload je proces slanja materijala sa tvog
kompjutera, a downlooad obrnuto. Ono što ti aplouduješ, provajder daunlouduje. Tu idealno radi
kombinacija Ctrl-C; Ctrl-V sa tastature (po meni najgenijalniji pronalazak računarske industrije :)).

Dalje, da bi koristio FTP klient (kao i bilo koji drugi internet klient program) potrebno je da prethodno
imaš ostvarenu internet konekciju. Sad, može davalac usluga da te uceni da moraš da tvojim stranama
pristupaš isključivo preko konekcije koju on hostuje, ali to u principu nije obavezno. Trebalo bi da možeš
svojim stranicama da pristupaš sa bilo koje tačke na zemlji koja ima internet i FTP klient!

Sa provajderom treba da se dogovoriš i oko cene. Naglasi mu da nemaš bazu i da imaš samo statične
strane, bez korišćenja naprednih serverskih skriptova (programski kod koji se izvršava na
provajderovom kompjuteru). Tvoje stranice će, za početak, imati samo klientske skriptove (JavaScript)
koji ni na koji način ne opterećuju provajderove besne mašine nego se izvršavaju na klientu
(posetiocu tvoga sajta) i tako maltretiraju njegove browsere.

Naravno, provajdera treba da pitaš i koje tehnologije podržava (.NET, PHP...) da bi znao za ubuduće kad
se budeš opredelio za proširenje prezentacije.

Još jedan savet za sadržaj sajta: NIKAD NIÅ TA NE OBEĆAVAJ SA TAČNIM DATUMIMA i obavezno, barem jednom u dva
meseca, nešto izmeni ili dodaj na sajtu, pa makar to bila i obična slika! O bitnim izmenama obavesti posetioca na
Home strani. Posetilac treba da stekne utisak da je sajt živ i da iza njega neko stoji, a ne da gleda novine iz neke arhive.
Ukoliko nešto obećaš to obavezno i ispuni. Kao i u životu, samo što ovde ostaje zapisano, a negde možda i odštampano.
Ukoliko stavljaš sadržaj sa ograničenim vekom trajanja (vreme rasprodaja) obavezno, sa istekom tog roka,
taj sadržaj sklanjaj ili menjaj. (Da ti sad ne navodim loše primere baš kod onih sajtova koje svi mi rado
posećujemo).

Srećno!
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Da ne zaboravim i ovo:

Provajder može da ti da "indirektni" pristup tvom sajtu, a to znači da, za najmanji update
sadržaja sajta, moraš prvo te izmenjene strane da pošalješ provajderu na e-mail, a on onda,
nakon provere sadržaja, te izmene stavlja na sajt. Naravno, ovo nije popularno, ali ako je to
uslov...

Najgora varijanta, malo verovatna, je da izmene snimljene na neki medijum (CD, USb flash)
lično dostavljaš provajderu.
User avatar
Dule
Moderator
Moderator
Posts: 1721
Joined: 05 Jan 2008 18:28
Location: Trstenik-a
Contact:

Post by Dule »

posto ja koristim http://hosting.neobee.net/index.php
sta mislite o njima,i koji paket iz ponude odgovara mojoj prezentaciji?
Imaju li sve sto bi trebalo da imaju?
User avatar
boggy
Majstor majstora
Posts: 696
Joined: 03 Jan 2008 18:41
Location: Beograda
Contact:

Post by boggy »

Dule wrote:posto ja koristim http://hosting.neobee.net/index.php
sta mislite o njima,i koji paket iz ponude odgovara mojoj prezentaciji?
Imaju li sve sto bi trebalo da imaju?
Za pocetak ti odgovara najjeftiniji paket.... ALI... kad vec pitas da ti kazem i ovo.... mislim da su im cene i dalje bezobrazno velike, kao verovatno i kod svih nasih provajdera... ne kapiram zasto je tako... ali evo
neobee cenovnik: http://hosting.neobee.net/cenovnik.php
godaddy cenovnik: https://www.godaddy.com/gdshop/hosting/ ... sp?ci=9009 (Visa Virtuon "radi" kod njih!)
(Njihov "economy plan" prevazilazi sve tvoje prohteve za web prezentacijom vise puta uzduz i popreko, a i imaju joomlu koja se instalira "na dugme" :lol:, update sajta je putem direktnog ftp servisa, a mogu manji fajlovi i preko joomlinih servisa)

pa uporedi
Last edited by boggy on 03 Sep 2008 11:03, edited 1 time in total.
User avatar
Dule
Moderator
Moderator
Posts: 1721
Joined: 05 Jan 2008 18:28
Location: Trstenik-a
Contact:

Post by Dule »

Cekaj,ja kako sam ukapirao,domen ili adresa postaje moje vlasnistvo,
Hosting je zakup njihove lokacije,u slucaju nekog nezadovoljstva sa moje strane ja mogu da preselim sajt na drugu hosting lokaciju ili gresim(normalno propada mi zakup)?
Sta ja sve placam iz ovog cenovnika?
User avatar
boggy
Majstor majstora
Posts: 696
Joined: 03 Jan 2008 18:41
Location: Beograda
Contact:

Post by boggy »

Dule wrote:Cekaj,ja kako sam ukapirao,domen ili adresa postaje moje vlasnistvo,
Hosting je zakup njihove lokacije,u slucaju nekog nezadovoljstva sa moje strane ja mogu da preselim sajt na drugu hosting lokaciju ili gresim(normalno propada mi zakup)?
Sta ja sve placam iz ovog cenovnika?
hm... ja odavno ne hostujem prezentaciju ovde... ali koliko se secam... trebao bi da placas samo:
1. Site hosting
2. Registracija .rs domena (cini mi se da je ovo bilo nekada besplatno, i da ti je sledovao jedan <ime>.co.yu ako imas registrovanu firmu... ali me ne uzimaj za ozbiljno.... slabo se secam)

U slucaju da registrujes .rs domen... ne mozes ga kasnije izmestiti da bude hostovan kod stranog provajdera.... samo .com, .net .. i ostali internacionalni mogu... madaaa... svejedno ti je... mozes kasnije paralelno da registrujes i majstor-dule.com... u inostranstvu... pa odluci kasnije sta ces da ostavis...

metabo i mbole ce ti bolje odgovoriti...
Last edited by boggy on 03 Sep 2008 11:23, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

U slucaju da registrujes .rs domen... ne mozes ga kasnije izmestiti da bude hostovan kod stranog provajdera.... samo .com, .net .. i ostali internacionalni mogu
Greshis shinko, greshish :)

Svi .rs domeni se sada placaju. Co.yu je u fazi ukidanja i vise se ne moze registrovati.
Bilo koji domen mozes da hostujes bilo gde. rs. .bl .com .cn .trtmrt ...
Domen je potpuno odvojen od hostinga. E sad zvrcka je u necemu drugom, to jest u "parkiranju" domena, ali i to moze da se obavi bilo gde.

Daklem zakupom domena si samo stekao pravo na to ime na odredjeni vremenski period. Nisi ga kupio, to jest nije tvoje vlasnistvo, vec si ga zakupio, dodjes mu ko podstanar.
U trenutku kada ga registrujes taj domen "visi" to jest nigde ne postoji mapa kako do njega doci. Sada treba da negde "parkiras" domen, to jest da ga upises u tabele nekog DNS servera (DNS=Domain Name System). To mozes da uradis na dva nacina:
1. da imas svoj DNS server
2. da platis parkiranje kod nekog drugog.

Stavka pod 1 najcesce ne dolazi u obzir (osim ako si povelika firma sa IT sektorom), tako da nam preostaje stavka 2.
Ovde se registracija i parkiranje pomalo preplicu. Naime da bi registrovao .rs domen to moras da uradis preko nekog od ovlascenih registranata (uglavnom svi domaci provajderi), i najcesce oni nude u okviru registracije i parkiranje domena (to je relativno sitna para). Ovo nije obavezno da uradis. .rs domen mozes da parkiras bilo gde. Proces parkiranja je uprosceno receno ovakav:

u DNS server nadlezan za sve xxxx.rs domene (RNIDS server ns1.ric.rs) se unosi podatak koji je DNS server nadlezan za recimo dule.rs (takozvani SOA Start Of Autority rekord). To moze da bude bilo koji DNS server bilo gde na svetu. Znaci to moze da bude DNS server provajdera preko koga si registrovao .rs domen (najcesce i najjednostavnije), ali moze da bude i bilo koji drugi server (naravno prvo moras da se dogovoris sa vlasnikom tog servera).
U ovom trenutku za tvoj domen se zna samo koji DNS server je za njega nadlezan i nista vise.
Sada u tom DNS serveru treba uneti podatke o servisima. Znaci treba uneti IP adrese web servera, mail servera... i ostalih ako ih ima.
Ta adresa moze da bude bilo koja.
Na primer moze da ukazuje na server provajdera preko koga si povezan, ali moze da ukazuje i na server koji je u Kini. Moze i da se mesa. Na primer web server hostujes kod jednog provajdera (usput taj uopste ne mora da bude provajder u smislu da obezbedjuje pristup internetu, dovoljno je da ima servere stalno povezane na internet), a recimo mail server kod nekog drugog, ili kod sebe (firme cesto koriste ovu kombinaciju).
Jedna firma kojoj odrzavam mrezu recimo ima parkiran domen kod svog provajdera preko koga je vezana na internet, web server u Americi, a mail server u lokalu.
Moguce je (i dosta cesto) recimo i da provajder web servere ustvari fizicki uopste i ne drzi ovde, pa cak i da ih uopste nema, vec recimo zakupljuje prostor i resurse na nekom serveru koji je u USA.
Sve u svemu dosta si slobodan da biras. Globalno trziste :)
User avatar
Dule
Moderator
Moderator
Posts: 1721
Joined: 05 Jan 2008 18:28
Location: Trstenik-a
Contact:

Post by Dule »

// Site hosting 10MB
Godišnje 1250.00
// Registracija .rs domena
Period 1 god. .in.rs 650,oo
Znaci 2000 din
To je nesto sto sam voljan da dam za edukaciju a ako bude ok super,normalno ako mi je dobar racun. :|
User avatar
boggy
Majstor majstora
Posts: 696
Joined: 03 Jan 2008 18:41
Location: Beograda
Contact:

Post by boggy »

mbole wrote:......
Greshis shinko, greshish :)
.....
Dobro.... de! :(
Post Reply