Stolari i internet

Ovde možete pročitati o nekim novim aktivnostima u forumu.
User avatar
boggy
Majstor majstora
Posts: 696
Joined: 03 Jan 2008 18:41
Location: Beograda
Contact:

Post by boggy »

metabo wrote:......se radi:
Index.htm je default strana sa svim svojim linkovima po sajtu.
Napravi se INDEX.ASP, znači aktivna strana koja dinamički generiše HTML kod. Ta ASP strana ume da prepozna odakle se dolazi na nju, pa se u skladu sa tim i ponaša...
Sadržaj statičke Index.htm se dobija kopiranjem source koda koji se vidi na browseru klienta. Spajder prati logiku Index.htm i upada u zamku čitanja INDEX.ASP u nekom trnutku (kada home link odvede na Index.asp, npr.). INDEX.ASP je, kao što sam rekao, aktivna strana koja prepoznaje ko i odakle dolazi na nju... To je mehanizam. Ostalo su detalji koji nisu za stolarski forum. Ne bih voleo da ponovo upadnem u zamku diskusije koja je off topic i za temu i za sajt.
..........
Ok, skapirao sam... nije to za stolare :) Tu stvarno treba da imas debeli razlog za toliko smaranje :rolleyes:
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

boggy wrote:Ok, skapirao sam... nije to za stolare Tu stvarno treba da imas debeli razlog za toliko smaranje
Razlog se zove & € $ ... :)
Naravno da za amaterski sajt ne treba upotrebljavati prekomernu silu. Zato sam i rekao da je ono što si ti napisao, uz poštovanje ranijih saveta, sasvim dovoljno da sajt našeg kolege Duleta bude kvalitetan i dobro pozicioniran na pretraživačima.

Mnogo je važnije da sam sajt bude korektan, lepo osmišljen, sa svim ispravnim linkovima, pismeno napisan, uredan i da se na njemu, s vremenea na vreme, dešavaju neke promene. Plašim se da Dule činom postavljnja sajta ne misli da je time posao oko sajta zavrešen. Ne! Tada posao oko sajta tek počinje (ukoliko ne želi da bude jedna od milion drugoh slikovnica).
User avatar
boggy
Majstor majstora
Posts: 696
Joined: 03 Jan 2008 18:41
Location: Beograda
Contact:

Post by boggy »

metabo wrote:..........Plašim se da Dule činom postavljnja sajta ne misli da je time posao oko sajta zavrešen. Ne! Tada posao oko sajta tek počinje (ukoliko ne želi da bude jedna od milion drugoh slikovnica).
huh... toga ima i previse na ovim prostorima... ne bi valjalo da tako ostane sa Duletovim sajtom...
Doduse.... jesmo li mi rekli Duletu da je sajt svojevrsna "robija"... nismo!? ... pa dobro... evo ... sad kazemo! :P :lol:
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Doduse.... jesmo li mi rekli Duletu da je sajt svojevrsna "robija"... nismo!? ... pa dobro... evo ... sad kazemo!
Da, nešto kao što je seljaku stoka (krave, svinje... ne ljudi :) ) robija i svakodnevni posao i zbog koga ne može ni jednom godišnje na odmor jer kako da pomuze kravu iz Grčke? Naš Dule, iako je rob sajta, može i na Kanarska ostrva na odmor jer tamo ima Internet, a Dule je naučio šta je FTP i upload i u svakom trenutku sa plaže, ispijajući neki koktel i gledajući u talase :) , može da uradi osvežavanje svog sajta slikom nekog egzotičnog nameštaja. ;)
User avatar
Dule
Moderator
Moderator
Posts: 1721
Joined: 05 Jan 2008 18:28
Location: Trstenik-a
Contact:

Post by Dule »

Kao i uvek tu sam da ucim,stvarno sam bio malo u guzvi da nije imalo vremena za njega(bice novih referenci),nadam se da je sadasnja postavka makar malo bolja od predhodne???
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

Kolega dule malo sam gledao tvoj sajt pred koju minutu i primjetio jednu greškicu u tekstua to je"Primarna delatmost" trebalo bi biti "delatnost" promijeni "m"u"n".Inače mislim da je za početak solidno.:D;)
Last edited by Strkic on 05 Oct 2008 22:07, edited 1 time in total.
Čovijek sniva a Bog realizira!
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Dule,

bez ljutnje, ali pogledaj malo savete koje smo ti dali.
Promenio si izgled sajta, ali slabo da si nešto dobio na kvalitetu :( .

Naš jezik, a odavno i u kompjuterskom svetu, ima i slva ČĆŽ i Đ. Lepo bi bilo, da ne kažem obavezno, da se koriste. One slike iznad menija su, s oproštenjem, k'o čir na du...u. (Opet, molim te nemoj da se uvrediš, ja ti želim najbolje i mislim da samo kroz kritiku možeš da dođeš do boljeg rešenja!) To je prostor gde treba da stoji ili logo firme, ili neka ID slika (identifikaciona slika za deo sajta), ili neko grafičko rešenje za meni. Ovo što si ti ubacio to je ništa, a uz to i usporava učitavanje stranica. Usput, ta slika na kontakt strani ti se i ne vidi. Slike koje koristiš treba da budu u funkciji sadržaja. To kod tebe nije slučaj.

Na stranici sa proizvodima, pored slika, treba da stoji i neki tekst koji opisuje zbog čega si baš taj proizvod izdvojio (materijal, konstrukcija, održavanje..). Ja znam da jedna slika govori više od 1000 reči, ali ni to nije baš uvek tako...

Zlatno pravilo Interneta: Ako nešto nisi dovršio ti ga onda i ne pokazuj. Å ta je sa stranicom za cenovnik?

Na home strani ti piše da smo dobro došli na Internet prezentaciju. A kakva još može da bude ako se do nje dolazi samo Internetom.
(Internet je naziv mreže i uobičajeno je da se piše velikim slovom, kao i bilo koji drugi naziv. Ukoliko se piše kao pridev ili prilog onda se internet piše malim slovom, npr. internet konekcija)

Stilovi pisanja (font, veličine slova...) moraju da budu jednaki na svim stranicama.
Obrati pažnju malo i na pravopis. Red je da to malo teksta što imaš bude pravilno napisano.

Dule, opet izvini ako sam te negde uvredio, ali to mi nije namera i pročitaj još jednom savete koje si dobio u okviru ove teme.
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

metabo wrote:Naš jezik, a odavno i u kompjuterskom svetu, ima i slva ČĆŽ i Đ.
Zaboravih Å , a znam da ih ima 10 :)
User avatar
Dule
Moderator
Moderator
Posts: 1721
Joined: 05 Jan 2008 18:28
Location: Trstenik-a
Contact:

Post by Dule »

Jedini način da neko postane bolji je da mu se skrene pažnja na greske,hvala veliko,našao sam slova i sam mislim da su slike promasaj kao sto je i onaj logo bio....................:rolleyes:
User avatar
nikola145
Precizni šegrt
Posts: 81
Joined: 29 Jan 2008 11:47
Location: Bgd
Contact:

Post by nikola145 »

Malo se kasno ukljucujem, sada sam procitao ovu temu i moram da pohvalim sve koji su proveli Duleta do postavljanja prezentacije. Zaista ste ulozili dasta truda da mu jednostavno objasnite sta da radi.
I ja bih da dodam jedan komentar jer sam primetio nesto nesto sto je mozda bitno.

Nije obavezno da naslovi koji vode ka drugim stranicama menjaju velicinu ili boju kada se predje misem preko njih ali je svakako pozeljno. Odabir boja za stranice (linkove) koje su posecene ili nisu je ovde pogresan, naime posecene stranice bi trebalo da budu bledje, manjeg intenziteta ili slabije uocljive boje nego one koje jos nisu posecene i koje treba da privlace posetioca. Zna da nervira kada otvorite ponovo stranicu na kojoj ste bili samo zato sto nije obelezena kao posecena.

Drugo font za logo i tekst nemora da bude isti cak sta vise trebalo bi da se razlikuje narocito logo i podnaslovi da bi se istaklo i jedno i drugo.

Upotreba cistih boja za font ostavlja utisak nedoradjenosti i dodatno smanjuje zanimljivost ionako siromasnog sadrzaja.

Mogao bi da dodas neku liniju (deblju ili kompleksniju) ili okvire koji ce malo odojiti neke delove stranice i doprineti da se neke reci lakse uocavaju.

Nadam se da ti je nesto od ovoga pomoglo a sve u svetlu onoga sto su iskusniji ovde rekli: sajt treba stalno odrzavati, osvezavati, dodavati, poboljsavati itd.
Stolari obicno uce tokom celog zivota, valjda je takav posao, pa i njihova prezentacija treba da prati taj napredak da ne bi ostali na istom nivou. Iskreno ja se sada stidim nekih mojih ranih radova ali tako je to.

PS
Volim da kritikujem ali nemojte mi zameriti jer se nadam da je kritika bila konstuktivna...

pozdrav
Last edited by nikola145 on 08 Nov 2008 09:07, edited 1 time in total.
User avatar
Dule
Moderator
Moderator
Posts: 1721
Joined: 05 Jan 2008 18:28
Location: Trstenik-a
Contact:

Post by Dule »

:)
Kako si postavio ovu sliku u pozadini? :/
User avatar
nikola145
Precizni šegrt
Posts: 81
Joined: 29 Jan 2008 11:47
Location: Bgd
Contact:

Post by nikola145 »

Vec sam zaboravio ali mislim da je to background slika kao sto imas i background color.
Neznam kako to funkcionise u yomli ili koji si ti vec program koristio.
To je jedna od retkih slika koja mi je dobro ispala pa sam je naravno iskoristio.
Mozda i nije dobar nacin stavljati sliku na pozadinu ali sam hteo da dobijem malo intimniju atmosferu.
U svakom slucaju ako hoces da ti slika bude pozadina onda treba da bude optimizovana da ne bude previse velika za ucitavanje i eventualno fiksna da bi mogao da je iskoristis i na duzim stranicama sa vise sadrzaja.

Nisam bas neki primer kako treba napraviti sajt... video sam da to "znam" i otiso dalje.....
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Eov ga kod za background sa Nikoline stranice:

Code: Select all

<body background="images/Picture 061 (1067 x 800).jpg" bgcolor="#184333" text="#184333" style="background-attachment:fixed;background-repeat:repeat-y;background-position:center top ;">
Samo klikni desnim tasterom negde na stranicu (gledaj da bude negde u "praznom" delu, znaci da ne bude nikakav link ili nesot slicno), pa u zavisnosti od toga koji browser koristis:
Firefox View page source
IE View source
User avatar
Dule
Moderator
Moderator
Posts: 1721
Joined: 05 Jan 2008 18:28
Location: Trstenik-a
Contact:

Post by Dule »

Hajde malo komentara,cisto da vidim da li je ista bolje.:)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Stranica "usluge" ti ima prekinut link za sliku.

Znaci ispod:
Mogucnost usluznog presvlacenja
medijapana 3Dfolijama...

nema slike koja bi tu trebala da bude.

Ukusi su razliciti, ali mislim da ti je boja pozadine malo "udavljena", a da onaj zeleni kvadrat na vrhu "vristi" preko nje. Drugim recima probaj da malo promenis boje.
Post Reply