Mail form

Ovde možete pročitati o nekim novim aktivnostima u forumu.
Post Reply
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Mail form

Post by metabo »

mbole me je podsetio da ovo pitam, a vezano je za slanje mail poruka.

Naime, u masci za slanje mail poruka se pojavljuje polje za unos subjekta i polje za inos tela poruke.

Å ta u toj priči znači poruka:
Molim primite k znanju da ce koriscenjem ovog obrasca Vas e-mail biti otkriven ostalim primaocima.?

Koliko sam shvatio, mbole je shvatio da ProbaMbole ne može da šalje atačmente. I meni je to već par puta zatrebalo, ali nikako da pitam...
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ta poruka znaci da ce onaj KOME saljes mail moci da vidi TVOJU e-mail adresu (normalno posto ce dobiti najobicniju mail poruku u kojoj pise adresa posiljaoca). Ti ne mozes da vidis njegovu (osim ako on odluci da drugacije podesi mail u svom profilu).

Slanje mail attachmenta nije moguce iz Form e-maila (jednostavno je tako napisan program koji "tera" forum, mi nemamo uticaja na to).

Lose si shvatio :) ProbaMbole moze da salje attachmente svakome ko to tako podesi (ali to ima svojih drugih losih strana). Drugim recema to ne zavisi od posiljaoca vec od primaoca (ovde su administratori izuzetak, oni uvek mogu da salju klasicnim mailom)

Da se ne ponavljam, vise detalja u: viewtopic.php?pid=7587#p7587
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

mbole wrote:Ta poruka znaci da ce onaj KOME saljes mail moci da vidi TVOJU e-mail adresu (normalno posto ce dobiti najobicniju mail poruku u kojoj pise adresa posiljaoca). Ti ne mozes da vidis njegovu (osim ako on odluci da drugacije podesi mail u svom profilu).
Kada šaljem primaocu email klikom na mail link (mailto: link) aktivira se mail klient na računaru pošiljaoca, a sam proces slanja poruke ide sa SMTP servera pošiljaočevog mail SMTP provajdera.

Kada šaljem e-mail poruku, tako ja vidim da treba da bude, sa foruma, u okviru mail forme, trebalo bi da se aktivira SMTP server sa web servera Stolarske radionice koji šalje poruku fizički. To se postiže kodiranjem serverskih skriptova koji formiraju SMTP mail objekat na serveru. Tako funkcionišu automatske mail poruke koje se cirkularno šalju članovima foruma. Kada se pošalje mail sa SMTP servera Radionice ne vidi se e-mail adresa koju je član ostavio na forumu, ukoliko se to u formiranom mail objektu eksplicitno ne navede.

Onaj ko primi takvu mail poruku, u polju koje definiše mail pošiljaoca MOŽE DA PIÅ E BILO Å TA, pa i poruka da ne odgovara na taj mail jer ga je generisala Stolarska radionica.

Kako ti kažeš, najobičnija mail poruka se formira kada se aktivira default mail klient instalisan na klientovom računaru (npr. Outlook Express). Cilj je da se aktivira SMTP server Stolarske radionice.
mbole wrote:Slanje mail attachmenta nije moguce iz Form e-maila (jednostavno je tako napisan program koji "tera" forum, mi nemamo uticaja na to).
Na žalost :( . I to bi moglo jednostavno da se izprogramira u okviru pomenutog mail objekta.

mbole wrote:Lose si shvatio ProbaMbole moze da salje attachmente svakome ko to tako podesi (ali to ima svojih drugih losih strana). Drugim recema to ne zavisi od posiljaoca vec od primaoca (ovde su administratori izuzetak, oni uvek mogu da salju klasicnim mailom)
Da, jer koristi sopstveni mail klinet i poznate su mu mail adrese članova foruma. Kada bi se koristio SMTP server stolarske radionice to ne bi bilo tako. U slučaju da neko pokuša na bilo koji način to da zloupotrebi slanjem oooooogromnih ili neprikladnih atačmenta to pravo bi mu se na jednostavan način moglo ukinuti.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ajd jos jednom :)

Mi neznamo, ne umemo... (dopisati po zelji) da prepravimo softver koji "tera" forum. Onaj ko ga je napisao nije predvideo da u form e-mail moze da se okaci attacment. Takodje nije predvideo da se mail salje sa neke "sta god bilo" adrese, vec sa stvarne mail adrese posiljaoca.

Ovo drugo mi je razumljivo. U krajnjoj liniji ne vidim zasto bi nekome slao mail i prikrivao svoju mail adresu, osim ako zelis da ga gnjavis.

Jednostavno sistem je postavljen tako da onaj ko treba da primi mail bira da li ce ga uopste primati i kako.

Da nastavimo pricu iz druge konferencije:
Å to se tiče spamera, problem može da nastane kad probiju u samu bazu. A tada je vrag odneo šalu sa celim sajtom, a ne samo sa mail nalozima.
Jedan od najjednostavnijih nacina kojim spameri dolaze do mail adresa je pretraga web sajtova i trazenje mailto: polja
A to se upravo nalazi na ovim stranicama kada ukljucis prijem klasicnog maila.
Ja sam pažljivo prošao kroz "mnogobrojna" podešavanja u profilu
Bre bre, zar nisi primetio smajlije :)
Nije normalno da ovaj drugi sebi dozvoljava da neopaženo modifikuje poruke (svoje i tuđe), a da pri tome o tome nema nikakvog traga na toj poruci.
Kada modifikujem tudje poruke to je skoro uvek zato sto je pogresno ubacen link za sliku, pa ponesto fali/vide se bezveze kodovi.
Posto je to ustvari ispravljanje greske, a ne modifikovanje poruke, nije mi delovalo smisleno da ukljucujem onaj dole natpis da je poruka modifikovana. Ta opcija koliko se secam pamti poslednje promenjeno stanje, tako da se ovo desavalo i kada modifikujem svoje poruke (iskreno i ne secam se kakvo joj je stanje bilo na pocetku i da li sam je ja sam iskljucio ili je tako po defaultu).
Ovo sa vremenima mi jednostavno nije palo na pamet. Bas cu da vidim da li i kako se menja vreme modifikovanja.
E sad da li ce biti i na spisku neprocitanih, nemam pojma, videcemo. U svakom slucaju ovo je dobra sugestija i dobar razlog zasto bi to trebalo ukljuciti.
Interfejs sajta je sklepano preveden i ima, npr. Caption-a koji su prevedenu u lošem padežu, a nisu iskontreolisani od od strane onog ko ih je prevodio
Prevod je koliko znam preuzet kao takav sa sajta kreatora softvera za forum. Nije ga niko odavde prevodio.

Bas da vidim da li ce da se promeni vreme za ovu poruku
Last edited by mbole on 02 Oct 2008 15:37, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Vreme same poruke je ostalo isto, novo vreme je samo upisano u ovaj dole tag (Poslednje editovanje...)
Videcemo sta se desava sa procitana/neprocitana, al to malo kasnije, kad dodjem kuci
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Sa :) , ili bez :) piše ono što piše, a i obrisano je ono što je obrisano. Ukoliko si hteo da budeš nečiji advokat, pogrešio si način, makar to uradio sa razumevanjem ili bez njega.

Å to se tiče slanja mail poruka "sa foruma" ne možeš me ubediti, ma koliko se trudio, da mora da se vidi original pošiljalac. Ukoliko se poruke šalju korišćenjem SMTP-a sa web servera krajnji primalac nikad ne mora da sazna prijavljenu e-mail adresu, forumu, pošiljaoca. To što ste vi (vlasnik i admini) u nemogućnosti da bilo šta po tom pitanju uradite to je drugi deo priče. Ali ne menjajmo teze.

Å to se tiče gnjavaže, mail ne stiže sa Proksime Kentaur nego sa Stolarske radionice. Ukoliko neko ne želi da mu poruke stižu sa Radionice on bi to u opcijama trebao da ima mogućnost da uključi / isključi. Ako je neko dao svoju e-mail adresu prilikom prijave znači da od tog trenutka ta mail adresa nije više tajna, ma koliko se vlasnici sajta kleli u zaštitu informacija, koje BTW kod nas nema nikakve. Da me ponovo ne bi pogrešno shvatio, biću jasan: korisnik se prijavi na Radionicu, ostavi svoju e-mail adresu i, od tog trenutka, ta adresa je u odgovornosti vlasnika sajta i/ili onoga koji ima pristup bazi. Kada drugi korisnik želi da pošalje mail tom, upravo prijavljenom, korisniku on NE TREBA DA VIDI i njegovu adresu prijavljenu sistemu. Cela njihova korespondencija, koja ide preko sajta Radionice, može da ostane zabeležena na serveru radi kontrole i/ili bilo koje komplikacije. Atačmenti mogu da se aplouduju otvaranjem strim kanala i oni (skoro) ni na koji način ne opterećuju serverske diskove. Pošiljalac te poruke koja kreće sa sajta ne može da računa na apsolutnu privatnost. Ukoliko žele privatnu komunikaciju tu je PP (koji staje na serveru :( ) kojom mogu da razmene e-mail adrese pa neka komuniciraju van Radionice. itd itd.

Upravo ovaj sistem o kome ti govorim, ukoliko si ga shvatio, ne dopušta prikaz bilo kakvih otvorenih mailto: informacija pogodnih za spamere i ostale nadobudnike. Skoro mi je stigla ponuda sa jedne mailing liste u kojoj su svi članovi mailing liste bili u CC. Karastrofa. Znači, opasnost ne stiže samo zbog veštine spamera. Tu je često i veliko neznanje onih koji šalju poruke. A tu je velika odgovornost administratora sajta. Uvek podvlačim da je profesionalizam u svakoj profesiji jako bitan. Na jednom mestu sam napomenuo da je sajt ozbiljna stvar i da to odavno nije slikovnica za čitanje. Ne bez veze.

Å to se tiče prepravljanja poruka, SKORO UVEK se razlikuje od UVEK za jedno malo SKORO. Pozivanje na uputstvo, pa naknadno brisanje tog dela poruke nije izmena "kozmetičke prirode". Složićeš se sa mnom.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sa smile , ili bez smile piše ono što piše, a i obrisano je ono što je obrisano. Ukoliko si hteo da budeš nečiji advokat, pogrešio si način, makar to uradio sa razumevanjem ili bez njega.
Ovo vec ne razumem. O kakvom brisanju pricas i kakvom advokatu? Ne secam se kada sam zadnji put obrisao neku poruku, a ne shvatam o kakvom advokatisanju pricas.
Å to se tiče slanja mail poruka "sa foruma" ne možeš me ubediti, ma koliko se trudio, da mora da se vidi original pošiljalac. Ukoliko se poruke šalju korišćenjem SMTP-a sa web servera krajnji primalac nikad ne mora da sazna prijavljenu e-mail adresu, forumu, pošiljaoca. To što ste vi (vlasnik i admini) u nemogućnosti da bilo šta po tom pitanju uradite to je drugi deo priče. Ali ne menjajmo teze.
Koliko se secam nisam ni napisao da mora. Napisao sam upravo da je tako napravljen softver na kome radi forum.
Å to se tiče gnjavaže, ...
Da ne citiram redom i ovako ce biti carsaf od poruke.
Korisnik IMA mogucnost da kaze: necu da dobijam mailove sa foruma radionice. Ukljuci opciju 3: Sakriti Vasu e-mail adresu i zabraniti form e-mail.

Kada korisnik A salje mail korisniku B, korisnik B to jest primalac odlucuje da li ce se njegova mail adresa videti ili ne (u krajnjoj liniji to je njegova mail adresa, i sasvim je normalno da on odlucuje o njenoj privatnosti).
Na zalost to vuce ogranicenje nemogucnosti prikacmenta, ali dok se ne napravi novija verzija softvera za forum koja to podrzava tu smo nemocni. Naravno da znam da je to principijelno moguce izvesti, ali nismo mi pisali ovaj softver pa da mozemo da ga menjamo kako zelimo, a iskreno i nemamo dovoljno znanja za to (barem ja nemam a pretpostavljam da nema ni Bojan).

Na stranu sto smo iz istog razloga ograniceni na to da mail posiljaoca uvek mora da se vidi, stvarno ne vidim razlog zasto bi posiljalac zeleo da sakrije svoju mail adresu.
Ono sto pominjes, odnosno potpuno anonimna prepiska preko radionice jednostavno ne postoji kao opcija. Moje licno misljenje je i da ne treba da postoji. Mislim da posiljalac treba uvek da se predstavi. Ako neko zeli da komunicira sa mnom, red je da kaze: dobar dan, ja sam taj i taj...
Å to se tiče prepravljanja poruka, SKORO UVEK se razlikuje od UVEK za jedno malo SKORO. Pozivanje na uputstvo, pa naknadno brisanje tog dela poruke nije izmena "kozmetičke prirode". Složićeš se sa mnom.
Ah sad sam tek ukapirao o cemu se radi. Pozivanje na uputstvo je u prvom trenutku bilo "figurativno" (tipa: ako nista drugo ne pomogne procitajte uputstvo). Onda sam ukapirao da to moze i bukvalno da se shvati, a uputstvo za sajt nikada nisam ni pogledao, tako da nemam pojma sta ustvari tamo pise. Zato sam krenuo da menjam poruku. Nisam znao (a i kako bih mogao da znam) da si je u medjuvremenu procitao, pa te iznenadio novi sadrzaj.

Daklem nije mi bila namera da bilo koga zbunjujem, niti bilo sta slicno. Jednostavno sam shvatio da poruka koju sam prvobitno napisao moze da bude napisana bolje i ispravio je.

Ono "skoro" sam inace napisao zato sto sam u par slucajeva (dosta davno) zaista menjao sadrzaj poruke, posto je bio neprimeren. Samo tada je to bilo jasno naznaceno u izmenjenoj poruci.

No, od pocetka mi cela ova diskusija deluje nekako naopako. Moja poruka je bila usmerena na to da razjasnim kakve mogucnosti podesavanja za mail postoje, i kako da (ako to zelis) omogucis da ti drugi salju "obican" mail. Ako si to shvatio kao provokaciju, sory, nije mi to bila namera.
User avatar
drvengrad
Precizni šegrt
Posts: 66
Joined: 02 Oct 2008 18:34
Location: bgd

Post by drvengrad »

Uh bre, ja sam ovde zalutao :lol: Izvin'te na smetnji !
Post Reply