O radu (neradu) sajta

Ovde možete pročitati o nekim novim aktivnostima u forumu.
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

O radu (neradu) sajta

Post by velja »

Skoro redovno mi se u poslednjih 4-5 dana ujutro i uvece desava da ne mogu da otvorim stranicu foruma. Javlja mi se greska sa forward-ovanjem URL0-a. Sta se to desava? Imaju li ostali slicne probleme?
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
User avatar
Rendisha
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 249
Joined: 09 Apr 2008 11:35
Location: Beograd

Post by Rendisha »

Gde ga forvarduje? Jel na onu stranu za istekli domen? Ako je to onda ti provajder zeza sa DNS serverom
User avatar
pajja
Vrhunski majstor
Posts: 1023
Joined: 26 Jan 2008 17:10
Location: Bela Crkva - Banat
Contact:

Post by pajja »

ja sam par dana imao te probleme ali sam mislio da je do mene a eto nije, i jos nesto, neki put mi govori da otvaram nepostojecu stranicu a kad vratim potez unazad ipak je otvori
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Bilo je problema kod provajdera gde je sajt hostovan. Istekla je registracija domena a oni su zaboravii da je obnove, pa dan dva nije bio u DNS serverima. Kad je ponovo vracen trebalo je malo vremena da se to ispropagira ka ostalim DNS serverima, ali bi do sada trebalo da je to "leglo" (tipicno treba izmedju 24 i 48 sati).
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Post by velja »

Jutros isti problem od kuce(dial up PTT). Na poslu imam ADSL i tu mi radi.
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
User avatar
pajja
Vrhunski majstor
Posts: 1023
Joined: 26 Jan 2008 17:10
Location: Bela Crkva - Banat
Contact:

Post by pajja »

ja vise nemam problema
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

velja wrote:Jutros isti problem od kuce(dial up PTT). Na poslu imam ADSL i tu mi radi.
Pokusaj da za primarni DNS rucno postavis veratov: 213.244.255.2
Ako tada radi, onda je problem samo do PTT-ovog DNS-a, koji se jos nije azurirao.
User avatar
pajja
Vrhunski majstor
Posts: 1023
Joined: 26 Jan 2008 17:10
Location: Bela Crkva - Banat
Contact:

Post by pajja »

"spansko selo"
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

'Ebi ga :)
I ja blentav pa racunam da svi koji koriste racunar znaju sta su DNS, DHCP, http, ntp...
No, ako zna, onda je prosto. Ako ne zna bolje da ne dira :)

Inace, cisto edukacije radi:
DNS serveri prevode "ljudski razumljive" adrese kao sto su "www.stolarskaradionica.com", "www.google.com" itd u racunarski razumljive IP adrese tipa 215.162.45.33.
Drugim recima kad u browseru ukucas www.stolarskaradionica.com, onda tvoj racunar prvo pita DNS server: jeli a koja je IP adresa za ovu "tekstualnu" adresu? DNS mu odgovori, a onda tvoj racunar zna gde dalje treba da uputi svoj zahtev.
Da ne bi svi DNS serveri na svetu drzali zapise svih mogucih adresa, posao je podeljen, pa svaki domen ima DNS server koji je za njega "odgovoran". Postoji i nekoliko glavnih (takozvanih root) DNS servera, koji drze adrese servera koji su nadlezni za "top level" domene. Naprimer kad neki Kinez kuca www.nekafirma.co.yu. Njegovo pitanje DNS server u Kini se prvo prosledi nekom od root servera. root server kaze: za .yu domen je nadlezan taj i taj DNS server (recimo ns1.nic.yu). Onda sledi pitanje serveru ns1.nic.yu: koji je server nadlezan za .co.yu? Recimo da je odgovor ns2.nic.yu. E sada se pita ns2.nic.yu: jeli a koja je IP adresa za www.nekafirma.co.yu? Ovaj odgovori 123.123.123.123. Kineski DNS server posalje odgovor malom Kinezu koji veselo stupa u poslovne kontakte, ali istovremeno i zapamti odgovor, da ne bi svaki put morao da salje pitanja preko pola sveta. Kineski server taj odgovor pamti neko vreme (cini mi se da je default 8 sati, ali moze slobodno da se podesi). Ak se u medjuvremenu nesto promeni, mali kinez nece sledeci put uspeti da dobaci do sajta "nekefirme" sve dok to vreme kesiranja ne istekne.
Stvar je generalno malkice slozenija, ali ovo su osnove.
User avatar
pajja
Vrhunski majstor
Posts: 1023
Joined: 26 Jan 2008 17:10
Location: Bela Crkva - Banat
Contact:

Post by pajja »

sad su mi i kinezi jasni
User avatar
yetta
Majstor stolar
Posts: 442
Joined: 10 Apr 2008 10:08
Location: BEOGRADA

Post by yetta »

pajja wrote:sad su mi i kinezi jasni
A meni : Mbole, kinezi i moja ljuta makina ! Image

Imamo mi od koga podosta i da naučimo. To je dobro na ovom sajtu.
Last edited by yetta on 06 Jul 2008 20:12, edited 1 time in total.
Ko hoće, nađe način, ko neće - nađe opravdanje
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Da li neko sa jeftinijim ulaznicama vidi ovaj link?

viewtopic.php?id=869
User avatar
nikola145
Precizni šegrt
Posts: 81
Joined: 29 Jan 2008 11:47
Location: Bgd
Contact:

Post by nikola145 »

metabo wrote:Da li neko sa jeftinijim ulaznicama vidi ovaj link?

viewtopic.php?id=869
Pogresan zahtev. Link koju ste uneli je netacan ili zastareo.


U cemu je fora ????? kakve jeftinje ulaznice
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

Klikam po njemu već dva dana i ništa,šta je to???
Čovijek sniva a Bog realizira!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

I ne treba da ga vidite.
Taj deo je rezervisan za administratore i moderatore.
Nikakva specijalna tajna, tu se jednostavno medjusobno informisemo recimo koga nece biti tu narednih par dana, da li bi mogli da dodamo jos neki modul na sajt, da li i kako da menjamo verziju, provajdera i tome slicno. Znaci stvari koje su vezane za sam sajt a ne za stolariju i sadrzaj sajta, tako da jednostavno ne zanimaju "normalne" korisnike.
Post Reply