Ћирилица и/i latinica

Ovde možete pročitati o nekim novim aktivnostima u forumu.
Post Reply
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Ћирилица и/i latinica

Post by singer »

latinica je internacionalno pismo jelte,posto je na ovom forumu dozvoljeno i CIRILICOM-na clanovima je da se odluce,svi smo mi ucili srpsko-hrvatski i hrvatsko-srpski tako da oni koji neznaju ili su zaboravili neka se malcice potrude da se prisete ili nauce :stolt:
molim bez :skoorpning:-ičarenja

otvoriti temu!!!

p.s. i ja slabo citam i pisem pisanu cirilicu(slovo po slovo) :skratta::skratta::skratta:
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Dobrodošli na sajt koji pretenduje da bude čitan malo šire od Beogradskog pašaluka.

Danas sam video/pročitao da je jedan član ostao uskraćen za objašnjenje zašto je njegova molba da se piše latinicom završila u MrBinu. Ovo što ću sada napisati predstavlja MOJE LIČNO viđenje stvari i ne zvaničan stav odgovornih za ovaj sajt.

Za početak, ćirilica je lepo pismo i zaista mi je žao što nema širu primenu i razumevanje. Ali, to je tako i biće sve gore. Na žalost! Bez obzira na tu okolnost, mislim da ovaj sajt svakako nije mesto gde treba ispravljati "krivu Drinu" i dokazivati srpstvo. Svima nam je ovde cilj, bar se tome nadam, da nas što više ljudi razume i da komuniciramo bez bilo kakvih opterećenja. Ja volim ćirilicu, ali "po definiciji", kada komuniciram preko tastature, koristim latinicu. Na taj način sam siguran da će moju poruku pročitati i razumeti više ljudi, a to mi je osnovna namera. Ljubav prema pismu i sopstvenoj kulturi je lepa i poželjna. Za početak, biću mnogo kulturniji ako svoje rečenice pišem PISMENO, a ne ćirilicom radi ćirilice.

Ćirilica se nekad učila u celoj SFRJ. Samo, od tog vremena je prošlo 20-ak godina pa članovi i posetioci iz zapadnih krajeva ex-SFRJ mlađi od 27 godina teško da mogu da je prate. Da li da budu kažnjeni zbog toga? Koliko znam, svi na ovom sajtu ZNAJU latinicu, pa ne vidim razlog zašto ne bih pisao tim pismom. Skoro se aktivirao zahtev za pisanje cena u evrima. Sasvim u redu ako se želi šire razumevanje. Ne vidim da je taj zahtev legitimniji, ili manje legitiman, od zahteva da se piše latinicom. Vlasnik sajta je iz Srbije. Sajt je pisan latinicom. Koliko se sećam, kada se neki formular popunjava to se čini na pismu na kome je i sam formular. Nepismeno je popunjavati latinični formular ćirilicom. Dopušteno je zbog jednakosti pisma, ali i dalje NEPISMENO. Naravno, važi i obrnuto :)

Isterivanje pravopisa na forumu je takođe nonsens. Opet, zbog brzine i jednostavnosti komunikacije. Mnogo je važnije da poruka bude razumljiva nego da poruka bude pravopisno tačna i pismena. Za dokazivanje i pokazivanje pismenosti i nacionalnih osećanja ima toliko puno drugih boljih mesta i načina od pisanja na jednom stolarskom forumu.
branimir
Majstor majstora
Posts: 691
Joined: 13 Dec 2007 09:46

Post by branimir »

Molim cenjene clanove foruma koji pisu cirilicom da isti tekst prevedu i na latinicu,
a u tu svrhu mogu da koriste yu konverter a mogu ga naci na
http://www.praktikum.rs/office/download/default.asp#cnv
isti konverter mogu da koriste i oni koji pisu latinicom.
Ko hoce nesto da sazna potrudice se.
User avatar
sloba10
Majstor majstora
Posts: 746
Joined: 10 Mar 2010 22:12
Location: vinski Srem

Post by sloba10 »

Да ли ја ово треба да схватим као захтев власника сајта или као наређење или као забрану писања ћирилицом?
Ako sada počinje registracija domena sa "ЊЊЊ.", и ако се велики бројсајтова из света труди да нам омогући да их читамо писане ћирилицом, ovde stiže preporuka da se "manemo ćorava posla" i da zaboravimo da postoji jedno od najsavršenijih pisama na svetu!
Razumeo bih да нама обичним корисницима власник сајта предложи да пишемо латиницом jer svako slovo pisano ćirilicom zauzima na serveru mesta kao dva slova pisana latinicom a нас је све више овде и свашта пишемо па трошимо непотребно простор.
Иза то је решење смислио Лаза Костић (блаженопочивши списатељ) Кад је у време када су телеграми наплаћивани по броју слова послао телеграм следеће садржине " Данас по сутра до Лаза Ко". Не верујем да ће то баш да помогне ал' стоји као једно од решења насталог проблема ( ако је проблем простор на серверу)
Uzgred, da pitam : kako da rešimo problem sa kolegama muslimanima koji bi da čitaju pisano arapskim pismom? Verujem da ovde ima i Jevreja.....
Ау сад сам стварно претерао. Следи ми бановање на бар седам дана!!!!!!!!
حقا لا ينبغي أن تكون مكتوبة في السيريلية هنا
ממש לא צריך להיות כתוב באותיות קיריליות כאן
Како то гугл-преводиоц лепо ради!
Дођох, видех, побледех
User avatar
bekspejs
Šegrt
Posts: 20
Joined: 13 Oct 2011 15:37
Location: Sisak

Post by bekspejs »

Ma nek svako piše kako mu je volja... Ima nas koji znamo čitati ćirilicu i latinicu, a ima i onih koji mogu koristiti konvertere... Ne bih htio ograničavati članove s tim koje pismo će koristiti jer na kraju možemo i diskutirati o tome koji jezik, narječje, dijalekt, sleng..whatever.. će koristiti...;)
Pišemo, brate, o stolariji i to je to... Drvo je svugdje isto, razlikuje se u tvrdoći i boji... :D
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

^^
svaka ti ka'u Njegoša :hurra:
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
Kolin
Precizni šegrt
Posts: 69
Joined: 26 Aug 2011 12:14
Location: Zagreb

Post by Kolin »

Image

Uploaded with ..us

:D
User avatar
peradetlic
Majstor majstora
Posts: 912
Joined: 06 Mar 2009 20:50
Location: Baranda-Ils
Contact:

Post by peradetlic »

zato ovakve teme netreba ni pokretati
a svaki admin određuje pravila na svom sajtu svidelo se to nekom ili ne pristali smo na uslove tokom registracije
koje normalno niko ne čita nego samo klikne da bi se registrovao


meni mindeđforma latinica ili čirilica
bitnije mi je o čemu se radi u temi
za sve je kriv Toma Sojer
User avatar
sloba10
Majstor majstora
Posts: 746
Joined: 10 Mar 2010 22:12
Location: vinski Srem

Post by sloba10 »

peradetlic wrote:a svaki admin određuje pravila na svom sajtu
Али при одређивању правила МОРА да поштује већ одређена правила која је законодавац одредио.:kapitulation:
А у земљи Србији се, чини ми се санкционише свако ко хоће да ћушне ћирилицу у Recile Bin!:forbannad:
Лако је мене бановати на 48 сати зато што сам само преписао вест која је објављена у дневнојштампи и на тв-у без и једног слова мог коментара те вести, али ћирилица је мнооого јачи фактор од мене!
Зато бих предложио покретачу ове теме да је избрише ( а звање му то омогућује) и да заборавимо да је и покретана.:ongel:
Last edited by sloba10 on 12 Jan 2012 14:59, edited 1 time in total.
Дођох, видех, побледех
User avatar
Bojan
Administrator
Administrator
Posts: 1536
Joined: 17 Jul 2007 22:50
Location: L.A.
Contact:

Post by Bojan »

Vidim da se traži zvaničan odgovor, koji sledi.

Postoji mogućnost da jedan deo ljudi ne razume ono što je napisano ćirilicom, i to je realnost.
Možemo takođe da pišemo i na engleskom jedan deo će razumeti, jedan neće (ko ih šiša). Mislim da je u tome poenta interneta, razmena iskustava o određenim stvarima koji nas u ovom slučaju spaja - wood working. In that case, i would like to write in english. If someone understands me, thats ok. If one doesnt understand me, thats ok either. All in all, you should write as you wish, no one can stop you in that. But. we would NOT tolerate anything like politics on forum, ili bilo šta slično što se može "čitati između redova" kao kod čika Slobe. Slobo, objašnjeno ti je sve oko zabrane i banovanja, i šta tu ima još da se priča.

Andiamo parlale taliano. Će kvalkuno mi kapiše e bueno, e no e suno posibile to kapiš mi, non će kazini. Itd, itd...
User avatar
Bojan
Administrator
Administrator
Posts: 1536
Joined: 17 Jul 2007 22:50
Location: L.A.
Contact:

Post by Bojan »

sloba10 wrote:
peradetlic wrote:a svaki admin određuje pravila na svom sajtu
Али при одређивању правила МОРА да поштује већ одређена правила која је законодавац одредио.:kapitulation:
Gde to piše?
User avatar
sloba10
Majstor majstora
Posts: 746
Joined: 10 Mar 2010 22:12
Location: vinski Srem

Post by sloba10 »

Bojan wrote:
sloba10 wrote:
peradetlic wrote:a svaki admin određuje pravila na svom sajtu
Али при одређивању правила МОРА да поштује већ одређена правила која је законодавац одредио.:kapitulation:
Gde to piše?
Пише баш ТАМО где је упорни човек нашао начин да натера полицију да му издају документа (лићну карту и слично ) попуњене ћирилицом.
Е сад, ако ово "Iz L.A." може да буде јаче од устава земље Србије поздрављам одлуку власника и престајем да пишем ћирилицом.:butter:
Али нећу ни латиницом :reta:

Узгред, да не цитирам и претходни пост - објашњење о бановању и није неко ал' нема важно, навикао сам ја да трпим да ме јачи ућуткају.
Додуше најчешће је то на њихову штету али свако ради како мисли да је најбоље.
Може и peradetlic да посведочи :skratta:
Last edited by sloba10 on 12 Jan 2012 15:36, edited 1 time in total.
Дођох, видех, побледех
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

cut the crap and start working something!!!:pucko::pucko::pucko:
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
mirkoni 2
Majstor početnik
Posts: 100
Joined: 08 Sep 2011 23:15
Location: Novi Sad

Post by mirkoni 2 »

Bravo Singer
User avatar
Bojan
Administrator
Administrator
Posts: 1536
Joined: 17 Jul 2007 22:50
Location: L.A.
Contact:

Post by Bojan »

sloba10 wrote:
Bojan wrote:
sloba10 wrote:Али при одређивању правила МОРА да поштује већ одређена правила која је законодавац одредио.:kapitulation:
Gde to piše?
Пише баш ТАМО где је упорни човек нашао начин да натера полицију да му издају документа (лићну карту и слично ) попуњене ћирилицом.
Е сад, ако ово "Iz L.A." може да буде јаче од устава земље Србије поздрављам одлуку власника и престајем да пишем ћирилицом.:butter:
Али нећу ни латиницом :reta:

Узгред, да не цитирам и претходни пост - објашњење о бановању и није неко ал' нема важно, навикао сам ја да трпим да ме јачи ућуткају.
Додуше најчешће је то на њихову штету али свако ради како мисли да је најбоље.
Може и peradetlic да посведочи :skratta:
Sajt je u Americi, tako da ovde važe amerićki zakoni... :D

Osim toga, web sajt i država/republika nisu baš isto. Ovde vam niko ne uzima porez, pa i ne traži da glasate za administratore... ;)

Svejedno se slažem sa singerom, daj da ne lupetamo više, nego aj da radimo nešto pametno. Rasprave o ćirilici jel jok ne vode ničemu. Niko nije nikome zabranio da piše na kom jeziku hoće. Pa zar nismo imali i jednog "engleza" ovdi. Nije u tome stvar. Jezik i pismo su upravo izmišljeni da bi se ljudi sporazumeli. Aj svako da priča svoj jezik... Čemu?

Niko ne kaže da su administratori uvek u pravu, ali strogom kontrolom postova, i brisanjem brljotina, uspeli smo da održimo bar neki nivo pisanija. Razmislite malo i o tome.
Post Reply