Savijanje u spiralu ?

Ovde možete postavljati linkove ka interesantnim mestima na net-u
User avatar
LepoJeBitiFin
Majstor majstora
Posts: 583
Joined: 06 Feb 2011 17:34
Location: Kraljevo

Savijanje u spiralu ?

Post by LepoJeBitiFin »

Video mi se ucinio zanimljivim

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=FYh40UznTHM[/youtube]

Na zalost ne vladam bas nesto "amerikanskim" pa natucam kako je drvo bilo kompresovano ( izlozeno pritisku )

i tako dobilo ovakva elasticna svojstva ? Da li je ovo neka posebna vrsta ili moze bilo koje ?
ono sto znas da nacrtas znas i da napravis
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

U videu je prica malo uproscena. Toga na trzistu ima barem 5-6 godina, ako ne i duze, a ima i mane.

U sustini postupak se svodi na to da stave poluprosuseno drvo u autoklav, greju ga i pare poprilicno dugo, da lignin omeksa, sabiju ga po duzini, da bi kasnije moglo lako da se savije, i onda ga zapakuju u vakum pakete. Kad ga izvadis iz paketa, mora brzo da se savije u oblik, jer se relativno brzo osusi, i tada se stegne. Ako se dobro secam, u postupku se koristi i neka prilicno prosta hemija, recimo baza, koja omogucava da ignin ostane dugo mekan i na niskoj temperaturi. naravno da top kriju kao zmija noge.

Cena za sve to su smanjene mehanicke osobine. I kad se osusi, nije vise na nivou drveta koje nije tako maltretirano.

da b i ovo moglo da se uradi, drvo ne moze da bude iz susare, ne moze da bude meko, ne moze da se presusi. Prakticno, mora da se sece i udje sirovo u proces. i ima vrsta na kojima to ne radi. Kako mji se cini, vrste koje su pogodne za savijanje parenjem, pogodne su i za ovo.

E sad, glavni problem je cena. Skupo je kao djavo. Pogortovo na male kolicine. Recimo, daska jasena 94x12.5x3.7 cm je 130 dolara. pri tome, ako se dobro secam, kad otvoris paket mora brzo da se potrosi, jer se inace ubudja. To je 10 puta skuplje od cene jasena na stovaristu.

Znam da mi je drugar rekao da je sracunao da miu je jeftinije da pravi kutiju za parenje ako treba da pravi vise od 3 stolice. Toliko je jeftino.

Ima tu i drugih problema. Nema secenja na cirkularu, dok se ne osusi ne moze na abrihter, itd. Sve u svemuy, prilicno zezanje. Jednostavno, namenjeno hobistima koji imaju male radionice, nece da se zezaju sa parenjem, a hoce ponekad da urade nesto krivo.

Isto tao elasticno moze da bude i drvo koje sam paris, odgovarajuce tanko. Samo da daska od koje krenes nije susena u sussari.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Sad se malo zezao pa izracunao cenu po m3.

Ovako obradjen jasen je 20 000 eura.
User avatar
LepoJeBitiFin
Majstor majstora
Posts: 583
Joined: 06 Feb 2011 17:34
Location: Kraljevo

Post by LepoJeBitiFin »

Ovo ispade cena kao garsonjera negde u unutrasnjosti . . .
...............Isto tao elasticno moze da bude i drvo koje sam paris, odgovarajuce tanko...................
Kad pomenu parenje , nedavno sam gledao na you-tube kako je lik povezao ( crevom ) expres lonac :skratta:

i neku improvizovanu komoru pa tako u kucnim uslovima pari manje kolicine .

Ko zainat sada ne mogu da nadjem :forbannad:
Last edited by LepoJeBitiFin on 13 Feb 2021 18:32, edited 1 time in total.
ono sto znas da nacrtas znas i da napravis
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 379
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

regularan tip skroz
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

Davno sam pravio manju kutiju za parenje ....ima toga na netu dosta samo treba kopati...
Meni je uradila posao iskrivio sam dvesto lamela sa njom
Paris komad pa probas da krivis i sve tako dok ne utvrdis vreme potrebno za parenje komada odredjene velicine ....posle stavis komad meris vreme vadis i krivis na sablon i tako iskrivis dvesta komada 😂
Meni je mnogo lakse bilo da parim tanje laminate koje sam kasnije lepio u sablone da bi dobio debljinu od 2cm...deblje forme treba dugo da se pare da bi mogle da se krive
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Postoji jos jedna prednost u krivljenju laminata. Mogu da se savijaju sa manjim radijusom, sto je svaka pojedinacna lamela tanja.

Veliki kmomadi pored duzeg vremena zahtevaju i koriscenje celicne trake za prihvat istegnutih vlakana na spoljnom luku krivine. Inace se dignu vlakna ko od sale, i pukne komad, iako se savio. Parenje omeksa i veze izmedju vlakana, kao i sama vlakna.
User avatar
LepoJeBitiFin
Majstor majstora
Posts: 583
Joined: 06 Feb 2011 17:34
Location: Kraljevo

Post by LepoJeBitiFin »

Nije , ovaj je prikazao i komoru ( improvizovanu u stanu ) i kako sve funkcionise ali uglavnom princip je potpuno isti :hurra:
Last edited by LepoJeBitiFin on 14 Feb 2021 11:03, edited 1 time in total.
ono sto znas da nacrtas znas i da napravis
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Im kuvanje omeksava drvo, i to brze nego parenje. Ima svojih mana, ali ga ne treba zaboraviti a pripori.

Evo jedng prostog videa.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=KpWJyHZbk38[/youtube]

Sad, glavni probelm. kod kuvanja je taninska kiselina. Pocrni sve sto je u kontaktu sa metalom, ali takvi problemi postoje i ui svakoj susari, i u parionici.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Jer si na ovja video mislio. Nije pretis, nego cajnik.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=PYr1rK8pS30[/youtube]
User avatar
LepoJeBitiFin
Majstor majstora
Posts: 583
Joined: 06 Feb 2011 17:34
Location: Kraljevo

Post by LepoJeBitiFin »

BR wrote:Jer si na ovja video mislio. Nije pretis, nego cajnik.
Nisam , na pomenutom videu covek je u stanu improvizovao ceo proces sto je meni bilo fascinantno .

Radio sam 10-ak god. u drvnoj industriji , gledao proces parenja i susenja i znam sta to sa sobom sve nosi

pa mi je i sama pomisao da se to izvodi u kucnim uslovima delovala suludo .
ono sto znas da nacrtas znas i da napravis
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ekspres lonac u odnosu na cajnik daje paru vise temperature (moze da ima preko 100 stepeni, posto je pod pritiskom).

Sad... dal je to prednost ili mana... ne znam.
Verovatno postoji neka granicna temperatura, kada pocinje da pravi vise stete nego koristi.

EDIT
Evo nadjoh:

The temperature of saturated steam at atmospheric pressure,
about 212° F., is generally sufficient to plasticize wood for bending.
This is an advantage in several respects. The use of steam at
atmospheric pressure eliminates the need for expensive high-pressure
retorts. It is easier to obtain saturated steam within a closed
retort or steam box when the steam is injected at low pressure.
High-pressure steam becomes superheated and “dry” when released
from pressure, because pressure is lost more rapidly than temperature.

Drugim recima... u uslovima kada i komora nije pod pritiskom, bolji je cajnik, odnosno para nize temperature.

Kompletan tekst: http://www.fpl.fs.fed.us/documnts/usda/ah125.pdf
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3688
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Ali kada loncu skines ventil, dobio si veliki cajnik, koji proizvodi vise pare :)
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

Ja nisam koristio ni jedan ni drugi jednostavno sam uzeo stari lonac od 12l napravio poklopac probusio ga ....ko ce stalno dosipati vodu u cajnik
Kutija od drveta,oblozena ciradom i to je to ,onomad sve negde video na video😂 sve u svemu jako jeftino za izaradu
Na dosta jutjube videa velike komade jednostavno prekrivaju ciradom pare i krive malte ne u sumi
Ja nisam merio temperaturu jednostavno sam eksperimetiso dok nisam dosao do zeljenog rezultata
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

maricaiivica wrote:Ali kada loncu skines ventil, dobio si veliki cajnik, koji proizvodi vise pare :)
Nikako mi se ne dopada ideja cackanja oko ventila ekspres lonca...
Bomba u najavi :)
Ne zaboravi kolikoo "genijalaca" ima unaokolo, i sta sve moze da im padne napamet...

Pre bih na obican lonac natukao neki veliki levak.
Post Reply