Page 1 of 2

Primeri kako ne treba

Posted: 16 Sep 2020 20:13
by BR
Vrlo cesto pomenemo razne stvari koje ne treba raditi, al bez primera. Pa da napravimo mesto gde mozemo da diskutujemo o tome.


Pricasmo skoro o prirodno susenoj dasci, koju prodaju pojedinici, i kakve su sanse da se tu nadje kvalitet.

Evo jednog primera na sta sve moze da se naleti. Cena je nebitna (jako visoka, ako se znaju cene po Srbiji, ali nevazno) i naravno mora da se uzme sve.

Naravno iz slike se vidi da je daska sa ljubavlju secena, slozena, zamazani krajevi, al malo sutra. Uopste nije cudo da trazi koliko trazi, neverovatna zelja i trud da se uporpasti drvo je ulozena u ovo.

Image

Posted: 16 Sep 2020 23:18
by nebman
Iz takve daske ne moze da se iskoristi vise od 40-45 % . Dodatni problem je sto vlaga u takvoj dasci ne moze da bude ispod 14-15 % bez obzira koliko je godina provela na "provetrenom i pokrivenom" mestu , sto znaci mora da se dosusi . U sustini koliko god malo da je platite , ne isplati se , bar ne za poslove koji zahtevaju kvalitet.

Posted: 16 Sep 2020 23:45
by BR
Slazem se sa tobom u svemu , osim oko vlage. moze da se prosusi bez susare i na 8-9 % ako znas sta radis. Uz naravno neka ulaganja.


A tek sa minijaturnom komoricom od OSB ploca i malim. kaloriferom tokom zime, pevanje. Padne i na 6%

No meni je na ovoj slici najgori nivo nebrige. Kao ni sebi ni svome. A cena kao cena daske iz susare kad znas gde gledas, i koju biras.

Posted: 17 Sep 2020 12:25
by strom
Ovo je super tema, primjeri kako ne treba, pa evo odmah pitanje od mene - što je ovdje zapravo problem?

Da me krivo ne shvatite, ne tvrdim da nije problem, nego kako ja nemam nikakvog iskustva s nabavkom takve građe a baš sada tražim (i pišem o tome na drugim temama), to mi je jako aktualno.

Evo iskreno, da sam ja došao kod nekog i da mi je taj netko ovo pokazao i rekao neka si odaberem, ja ne bih na prvu imao problem s time. Djeluje mi neurodno nabacano, ali ne bih znao procijeniti da se od ovoga može iskoristiti samo 40-45%... to što je crna na krajevima, pomislio bih da je to normalno od vlage i da ću to ionako odrezati. Nije okrajcana, ima koru, to bih isto pretpostavio da se tako i inače prodaje...

Evo, ako može par pojašnjenja zašto je ovo loš primjer, moglo bi nama početnicima biti korisno kod traženja robe. Puno hvala!

Posted: 17 Sep 2020 13:53
by mbole
Pogledaj duzine i sirine pukotina

Posted: 17 Sep 2020 14:12
by strom
Ajme, ja sam mislio da su to odvojene daske :)

Posted: 17 Sep 2020 16:30
by BR
Prvo sto ti padne u oci kada pogledas ovu gomilu su nenamazani krajevi. Drugo su pukotine, koje pomenu Bole. Bas to to izgledaju kao svaka vaska obaska, tj kao odvojene daske govori mo tome u kojoj meri je drvo ispucalo. Trece je nivou urednosti sa kojim su slagane, ko ni sebi ni svome. Cetvrto, slog nije ni sa cim pokriven odozgo, pa su se daske u gornjim delovima susile brze nego druge, tako da imaju i mikropukotine po ravnoj povrsini.

Sve u svemu, sve sto vidis kaze da je neko ovo slagao na brzinu, na jako promajnom mestu, i verovatno po visokoj temperaturi. Medjuoslonaca ima malo, pa je verovatno da su i daske uvijene po duzini, sto se iz ovoga ne vidi.

Sve u svemu, ako si dosao da kupis daske, i vidis ovo, okrenes se i odes. Ili mu ponudis kao za ogrevno drvo, pa ako izvuces nesto, izvukao si.

Posted: 17 Sep 2020 18:04
by strom
Jako dobre informacije BR, hvala. Reci, kada kažeš da nije namazano po krajevima, je li to misliš na ovaj "endgrain" (ne znam kako se to kod nas kaže)? Je li se to maže da se ne suši prebrzo, da ne skuplja vlagu ili što? Znam da je to dio putem kojeg se najbrže i upija vlaga i suši, da se tu nikada ne lijepi itd. ali nisam siguran u funkciju tog mazanja. Viđao sam u nekim većin trgovinama da ti krajevi budu namazani nečim plavim recimo, je li to to?

Posted: 17 Sep 2020 18:32
by nebman
Na ovoj dasci imate minimalno odbacaj od 10 cm na pocetku i na kraju , sto na dasci duzine 2 m znaci 10 % otpada u startu . Na svakoj pukotini imate minimalno otpada 4-5 cm , sto je za sirinu daske od 20 cm jos 20-25 % , i to samo ako je jedna pukotina na dasci , sto ovde nije slucaj, uglavnom ima vise pukotina. Iz daske nije izbacivano srce ( sredina ) sto je jos gubitka , kao i delovi do kore.

Posted: 17 Sep 2020 19:50
by Fica
A i ovo deluje kao da je secena tangencijalno, mozda ima neka da je radijalno i rift, pa i to dodatno nije neka sreca za pravljenje nekih vecih elemenata (ploca stola). Ako sam ja dobro shvatio citajuci ovaj forum do sad?

Posted: 17 Sep 2020 21:02
by BR
Mislim na endgrain. Iz njega vlaga isparava mnog brze nego iz bocnih povrsina, i krajevi se onda brze suse i skupljaju, pa se tako pojavljuju pukotine, koje mogui da budu i kratke, ali i vrlo duge.

Kako mi se cini, ovo je rezano kako je palo. Ko zna i da li je kroz osu stabla. Sad, quatersawn, tj radijalno secena daska ima najmane promena dimenzija, i ne korita e, nego se skuplja po sirini tokom suenja, pa je zato povoljna. Prakticno je orijentisana tako, da je najveca promena u procentima na najmanjoj dimenziji.

Sto se tice orijentisanja prilikom opravljenja namestaja, orijentises onako kako ti odgovara, i kako zahteva konstrukcija. Kod pojedinih vrsta drveta, moze da se dessi da ne oriijentises na najpoivoljniji nacin za konstrukciju, zato sto ce onda imati pretrpan element. Recimo kod hrasta je to slucaj, vrlo ceto ima jako puno medularnih zraka, i u zavisnostim od finisa, trudis se da uklopis i jedno i drugo. Bas zato, masiv zahteva mnogo vise truda, znanja, vestine od plocastih materijala.

Posted: 17 Sep 2020 22:48
by Fica
Jel ima negde neka slika sa tim medularnim zracima posto ne znam sta su tj kako izgledaju?

Posted: 18 Sep 2020 02:05
by hak1
Da nijesu ti medularni zraci ovakvi, ( jer mene podsjeca na med). Valjda tako izgledaju. ::neznam::
Image

Posted: 18 Sep 2020 03:10
by mbole
Googleto je tvoj drug :) oak medullary rays
https://www.thefurnituremarket.co.uk/wh ... -furniture

Mada ni ovi Hakovi nisu losi :)

Posted: 18 Sep 2020 18:09
by sasasasa
Jesi li mjerio debljinu daske? Nekako mi tanko izgleda...