Primeri kako ne treba

Ovde možete postavljati linkove ka interesantnim mestima na net-u
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Primeri kako ne treba

Post by BR »

Vrlo cesto pomenemo razne stvari koje ne treba raditi, al bez primera. Pa da napravimo mesto gde mozemo da diskutujemo o tome.


Pricasmo skoro o prirodno susenoj dasci, koju prodaju pojedinici, i kakve su sanse da se tu nadje kvalitet.

Evo jednog primera na sta sve moze da se naleti. Cena je nebitna (jako visoka, ako se znaju cene po Srbiji, ali nevazno) i naravno mora da se uzme sve.

Naravno iz slike se vidi da je daska sa ljubavlju secena, slozena, zamazani krajevi, al malo sutra. Uopste nije cudo da trazi koliko trazi, neverovatna zelja i trud da se uporpasti drvo je ulozena u ovo.

Image
User avatar
nebman
Precizni šegrt
Posts: 96
Joined: 25 Jan 2014 22:48
Location: Sabac

Post by nebman »

Iz takve daske ne moze da se iskoristi vise od 40-45 % . Dodatni problem je sto vlaga u takvoj dasci ne moze da bude ispod 14-15 % bez obzira koliko je godina provela na "provetrenom i pokrivenom" mestu , sto znaci mora da se dosusi . U sustini koliko god malo da je platite , ne isplati se , bar ne za poslove koji zahtevaju kvalitet.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Slazem se sa tobom u svemu , osim oko vlage. moze da se prosusi bez susare i na 8-9 % ako znas sta radis. Uz naravno neka ulaganja.


A tek sa minijaturnom komoricom od OSB ploca i malim. kaloriferom tokom zime, pevanje. Padne i na 6%

No meni je na ovoj slici najgori nivo nebrige. Kao ni sebi ni svome. A cena kao cena daske iz susare kad znas gde gledas, i koju biras.
User avatar
strom
Šegrt
Posts: 44
Joined: 05 May 2020 09:37
Location: Zagreb, HR

Post by strom »

Ovo je super tema, primjeri kako ne treba, pa evo odmah pitanje od mene - što je ovdje zapravo problem?

Da me krivo ne shvatite, ne tvrdim da nije problem, nego kako ja nemam nikakvog iskustva s nabavkom takve građe a baš sada tražim (i pišem o tome na drugim temama), to mi je jako aktualno.

Evo iskreno, da sam ja došao kod nekog i da mi je taj netko ovo pokazao i rekao neka si odaberem, ja ne bih na prvu imao problem s time. Djeluje mi neurodno nabacano, ali ne bih znao procijeniti da se od ovoga može iskoristiti samo 40-45%... to što je crna na krajevima, pomislio bih da je to normalno od vlage i da ću to ionako odrezati. Nije okrajcana, ima koru, to bih isto pretpostavio da se tako i inače prodaje...

Evo, ako može par pojašnjenja zašto je ovo loš primjer, moglo bi nama početnicima biti korisno kod traženja robe. Puno hvala!
Last edited by strom on 17 Sep 2020 12:26, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Pogledaj duzine i sirine pukotina
User avatar
strom
Šegrt
Posts: 44
Joined: 05 May 2020 09:37
Location: Zagreb, HR

Post by strom »

Ajme, ja sam mislio da su to odvojene daske :)
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Prvo sto ti padne u oci kada pogledas ovu gomilu su nenamazani krajevi. Drugo su pukotine, koje pomenu Bole. Bas to to izgledaju kao svaka vaska obaska, tj kao odvojene daske govori mo tome u kojoj meri je drvo ispucalo. Trece je nivou urednosti sa kojim su slagane, ko ni sebi ni svome. Cetvrto, slog nije ni sa cim pokriven odozgo, pa su se daske u gornjim delovima susile brze nego druge, tako da imaju i mikropukotine po ravnoj povrsini.

Sve u svemu, sve sto vidis kaze da je neko ovo slagao na brzinu, na jako promajnom mestu, i verovatno po visokoj temperaturi. Medjuoslonaca ima malo, pa je verovatno da su i daske uvijene po duzini, sto se iz ovoga ne vidi.

Sve u svemu, ako si dosao da kupis daske, i vidis ovo, okrenes se i odes. Ili mu ponudis kao za ogrevno drvo, pa ako izvuces nesto, izvukao si.
User avatar
strom
Šegrt
Posts: 44
Joined: 05 May 2020 09:37
Location: Zagreb, HR

Post by strom »

Jako dobre informacije BR, hvala. Reci, kada kažeš da nije namazano po krajevima, je li to misliš na ovaj "endgrain" (ne znam kako se to kod nas kaže)? Je li se to maže da se ne suši prebrzo, da ne skuplja vlagu ili što? Znam da je to dio putem kojeg se najbrže i upija vlaga i suši, da se tu nikada ne lijepi itd. ali nisam siguran u funkciju tog mazanja. Viđao sam u nekim većin trgovinama da ti krajevi budu namazani nečim plavim recimo, je li to to?
Last edited by strom on 17 Sep 2020 18:05, edited 1 time in total.
User avatar
nebman
Precizni šegrt
Posts: 96
Joined: 25 Jan 2014 22:48
Location: Sabac

Post by nebman »

Na ovoj dasci imate minimalno odbacaj od 10 cm na pocetku i na kraju , sto na dasci duzine 2 m znaci 10 % otpada u startu . Na svakoj pukotini imate minimalno otpada 4-5 cm , sto je za sirinu daske od 20 cm jos 20-25 % , i to samo ako je jedna pukotina na dasci , sto ovde nije slucaj, uglavnom ima vise pukotina. Iz daske nije izbacivano srce ( sredina ) sto je jos gubitka , kao i delovi do kore.
User avatar
Fica
Precizni šegrt
Posts: 74
Joined: 06 Nov 2019 14:28
Location: Beograd, Vozdovac

Post by Fica »

A i ovo deluje kao da je secena tangencijalno, mozda ima neka da je radijalno i rift, pa i to dodatno nije neka sreca za pravljenje nekih vecih elemenata (ploca stola). Ako sam ja dobro shvatio citajuci ovaj forum do sad?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Mislim na endgrain. Iz njega vlaga isparava mnog brze nego iz bocnih povrsina, i krajevi se onda brze suse i skupljaju, pa se tako pojavljuju pukotine, koje mogui da budu i kratke, ali i vrlo duge.

Kako mi se cini, ovo je rezano kako je palo. Ko zna i da li je kroz osu stabla. Sad, quatersawn, tj radijalno secena daska ima najmane promena dimenzija, i ne korita e, nego se skuplja po sirini tokom suenja, pa je zato povoljna. Prakticno je orijentisana tako, da je najveca promena u procentima na najmanjoj dimenziji.

Sto se tice orijentisanja prilikom opravljenja namestaja, orijentises onako kako ti odgovara, i kako zahteva konstrukcija. Kod pojedinih vrsta drveta, moze da se dessi da ne oriijentises na najpoivoljniji nacin za konstrukciju, zato sto ce onda imati pretrpan element. Recimo kod hrasta je to slucaj, vrlo ceto ima jako puno medularnih zraka, i u zavisnostim od finisa, trudis se da uklopis i jedno i drugo. Bas zato, masiv zahteva mnogo vise truda, znanja, vestine od plocastih materijala.
User avatar
Fica
Precizni šegrt
Posts: 74
Joined: 06 Nov 2019 14:28
Location: Beograd, Vozdovac

Post by Fica »

Jel ima negde neka slika sa tim medularnim zracima posto ne znam sta su tj kako izgledaju?
User avatar
hak1
Majstor majstora
Posts: 600
Joined: 09 Jun 2008 02:33
Location: Titograd
Contact:

Post by hak1 »

Da nijesu ti medularni zraci ovakvi, ( jer mene podsjeca na med). Valjda tako izgledaju. ::neznam::
Image
Kad se spava, spavam. Kad se jede, jedem. Kad se radi, ne smetam.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Googleto je tvoj drug :) oak medullary rays
https://www.thefurnituremarket.co.uk/wh ... -furniture

Mada ni ovi Hakovi nisu losi :)
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Jesi li mjerio debljinu daske? Nekako mi tanko izgleda...
Post Reply