Page 1 of 4
Odlicno rucno rende
Posted: 26 Feb 2017 07:53
by micha56
I napravi covek rende, koje bi svako voleo da ima u svojoj kolekciji, a ja bih voleo i da ga napravim.
[youtube]
http://www.youtube.com/watch?v=YajaA-uL9Zw[/youtube]
[youtube]
http://www.youtube.com/watch?v=5jIlmRwx5z4[/youtube]
Ali noz nije pravio vec kupio i to ni manje ni vise Veritas.
Posted: 26 Feb 2017 14:59
by BR
Lep video.
No, ostaje pitanje, sa ovakvim konceptom Infil rendeta, cemu. Rende koje radi bolje za ovakvu namen rendeta moze da se napravi daleko prostije, i sa znatno manjim utroskom vremena. Infil je generalno teska artiljerija, i nije univerzalno rende, pre svega sto je pretezak za dugacak rad. Zato se koristi za finalno finisiranje, i mora da ima sve detalje koji omogucavaju da taj posao obavi na najbolji moguci nacin, ukljucujuci i dvostruko secivo, ozbiljan blok za sprecavanje vibracija seciva, minimalno siroka usta. A ovo sto radi ovako koncipirano rende moze da radi i krenov, koji moze da se napravi za 2-3 sata.
Sto se seciva tice, Veritas je dobar, i to je jedan od pamtnih puteva za pravljenje seciva. U vecini domaci uslova je nemoguce napraviti noz koji je na istom nivou, a da kosta manje. Ima ovde onih koji su probali, i mogu da prenseu utiske. Jedini problem je sto Veritas i nema izbor nozeva za dobar infil, a budzenje i nije najsrecnije resenje. A ima i boljih seciva od Veritasovih, cak i pravljenih, sto nije preterana mudrost, samo sto traze odgovorajauce opremljenu radionicu, posto bez povrsinske brusilice, glodalice i precizne peci za kaljenje rezultati nisu na nivou. A onda cela prica kosta.
Ocekujem da cu za koji mesec imati da pokazem jedan infil onako kako treba infil da izgleda. Crtezai su skoro pa gotovi, i polako skupljam materijal, tako da bi trebalo da mogu da ga zavrsim letos. Naravno, u nasoj zemlji je jedan od problema sto materijal mora da se kupi za kolicinu od 20 rendica, ne moze na komad. No i to je reseno.
Inace, ovo izgleda prosto, no treba se zapitati zasto provereno infil rende kosta izmedju 2000 i 10000 eura. Da je prosto, svi bio ga pravili, i ne bi davali tolike pare..
Posted: 05 Mar 2017 15:58
by micha56
Ljudi, ajde da ne otvaram novu temu, da pitam ovde.
Danas sam dobio od prijatelja rende, za koje on niti zna, niti hoce da ga koristi, a kaze da ga je kupio njegov pokojni otac 90-tih kada su po Srbiji prodavali raznu robu rusi, bugari, madjari i ne znam ko jos ne. Elem rende stajalo na suvom, suvo kao barut, lepak ispario, tako da rucice ispadaju iz lezista, ali mi je nepoznat oblik noza ovog rendeta:
A rende drveno, klasicno, ravno:
Kakvo je ovo rende i za sta se koristi?
Posted: 05 Mar 2017 16:51
by ivanob1
Ja bih rekao da je ovo Scrub plane. Tj pocetno rende koje pravi debelu kratku strusku i koristi se za grubo skidanje vece kolicine materijala. Posle njega idu finija renda.
Posted: 05 Mar 2017 18:21
by sasasasa
Izgleda kao gruba (scrub), ,mada mi je sječivo nekako previše zaobljeno...
Gdje je BR kad ti treba?
Kako god, utegni ga malo sjajna je igračka...
Posted: 05 Mar 2017 18:27
by ivanob1
Sto je vise zaobljeno struska je uza ali i deblja. Mislim da imam isto takvo, ali ga nisam sredjivao jer nemam ni potrebe za tom vrstom rendeta.
Nego mozda mogu usta da se smanje (drvenom plocicom) a secivo preostri pa da rende bude finije i mozda vise upotrebljivo. Naravno trud se isplati ako je noz iole pristojnog kvaliteta.
Posted: 05 Mar 2017 19:26
by BR
Tu sam.
To rende ima i usko secivo, lepo pise na njemu 36mm, ali genealno, sva scub renda imaju usko secivo, posto siroko secivo i debela stuska su u prevodu nesto sto ne moze da se gura. Ja tu ne bih nista dirao, osim sto bih ga ocistio i zalepio drske, naravno sa umetcima od furnira da popune praznine, i da dobijes stabilno rende.
Meni je scrub rende nezaobilazni deo alata, i jedno od rendica koje idu u sanduk za na terenu. Bez obzira da li pripremam ili ne pripremam dasku rucno, posto je neverovatno brzo na drugim poslovima, recimo suzavanju daske. Kada recimo treba suziti dugacku dasku za pola cm, cesto mi je brze da to uradim scrubom, posto ce taj deo posla odraditi u nekoliko prolaza. Brze nego testerom. E sad, to sto ja vise volim metalni scrub je potpuno drugi deo price. Scrub je dovoljan i da zameni abrihter ako imas diht, posto scrubom moze da se jako brzo uravnja daska samo da izgubi vitoperenje, a onda je lako srediti suprotnu stranu dihtom, pa se vratiti na prvu, sredjenu scrubom.
Klasicnoih rendica ima na svakom cosku, i ne kostaju previse, recimo da za 15 eura i manje mozes da dobijes postno rende, ali se scrubovi mnogo redje nalaze, tako da ga nikada ne bih prepravljao u klasicno rende.
Posted: 05 Mar 2017 19:40
by micha56
Cekajte ljudi, pa to znaci da sam dobio veoma retko rende, koje i te kako ima svoju namenu i upotrebnu vrednost.
A ja razmisljao iako je prilicno usko secivo, da ovaj polukrug poravnjam i dobijem klasicno rende. Doduse ne znam kvalitet celika, ali sam ga probao na nekom parcetu bagrema i mogu vam reci da odlicno skida slojeve drveta.
A moj prijatelj nije znao sta ce sa njim ...
Posted: 05 Mar 2017 19:55
by BR
Da je veoma retko nije, ali na recimo 15 klasicnih blanja dodje jedan scrub.
Da mu poravnjas secivo, imao bi obicno rende sa ravnim secivom bez chipbreakera. To radi ili ne radi, manje vise, u zavisnosti koliko je tvrdo drvo i koliko su pravilni godovi. U tim varijantama, klasicnog drvenog, sa jednostrukim evropskim secivom, i niskim uglovima, to moze da posluzi kao finalno rende samo na nekoj cemovini, lipi brezi. Za finisiranje je ipak rende sa dvostrukim secivom, uskim ustima.
Posted: 05 Mar 2017 22:23
by BILJEŽNIK
U cijeloj priči mene zanima samo jedno: koje su prednosti ručnog hoblića (rendeta) u odnosu na modernu blanjalicu/debljaču?
Posted: 05 Mar 2017 22:33
by maricaiivica
Veoma slicno srafcigeru i bateriskoj srafilici. Ja trosim srafilicu dokle god ima baterije i mogu da pridjem sa istom 😆
Ali za majstorluk odradjen na tradicionalan nacin skidam kapu ovima koji imaju zivaca, volje i umeca.
Posted: 05 Mar 2017 22:36
by ivanob1
Po meni najbolje je koristiti i jedno i drugo ili tacnije jedno posle drugog. Prvo abrihter, a onda odgovarajuce rucno rende za sto bolje rezultate. Posto to naravno nije nimalo komercijalno onda su rucna renda zanimljiva jedino hobistima.
Posted: 05 Mar 2017 23:28
by maricaiivica
Razumem ja tu pricu...ali komfor...
https://youtu.be/eTe2MxF0Vt4

Posted: 05 Mar 2017 23:32
by BR
Ako pricamo o pripremi, najveca prednost je sto nemas trosak za rekreaciju

Pri tome, ja jos nisam nasao abrihter/diht koji mogu da nosim onako lagano kako mogu da nosim dva rendeta, koja su mi minimum da zavrsim posao brzo. Pri tome, ako je drvo napolju, prednosti u trajnosti su drasticne. A onda, nemas buku, nemas prasinu. Dusu dalo za uzivanje.
O finisiranju necemo. Tu nije ni blizu.
A marunaka je obicno rende, jedino sto ima motorni pogon.
Posted: 05 Mar 2017 23:41
by mbole
Recimo u 30-1000 kila manje

U 200-2000 Eur manje.
U ukidanju mesecnog troska za teretanu

Sto je oko 100 dB tise.
Racun za struju je 0.
Sto nakon obrade njime nema naknadne obrade (smirglanja...)
Salu na stranu, kada se radi za novce, u radionici, osim u izuzetnim slucajevima, naravno da rende ima slabo prednosti nad abrihterom/dihtom.
Al ne rade svi za novce.
Pored toga, negde van ovih prostora, postoje likovi koji hoce masno da plate za rucno izradjen komad namestaja, bas zato sto je izradjen rucno.
A i kad izadjes negde na teren, ili odes u vikendicu, prilicno je tesko vuci sa sobom abrihter, pa nek je i malecak. A tri rendeta spakujes u torbicu.
Evo ovaj maricin primer je super. Masina je bombona, al ti treba radionica od bar 100 kvadrata, kamion i viljuskar da je doteraju, podebeo novcanik da je platis, nema mrdanja kad si je jednom postavio, strujomer otkucava...
Pretece me BR