Odlicno rucno rende

Ovde možete postavljati linkove ka interesantnim mestima na net-u
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

ako je povrsina na kojoj lezi noz ravna kako treba (to ce reci potpuno ravna), nebitno je dal si noz ubacio do kraja ili ne.
po sili kojom nabijas klin, tvrdim da nesto ne lezi lepo celom povrsinom.
klin se inace ukucava cekicem od max 100 grama i to laganim udarcima.

ta povrdsina se proverava garavljenjem (pisali smo negde svojevremeno)

kao sto rekoh, kod scrub-a to zaista nije toliko bitno, ali ta ploca na slajferici je "ravna" ko Cestobrodica u poredjenju sa onim sto ti treba za rende.
noz koji ubacis i kucnes blago klin iskrivi taban vise nego sto sme. upravo zato se i brusi sa ubacenim nozem
plus ta tvoja ravna i stabilna podloga je kraca od duzine rendeta, tako da nikakvim trikovima ne mozes da dobijes ravnu povrsinu radeci na njoj
ti pricas o "stolarski ravnom", a ovo je alat, nije orman.

no...
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Znači - ti Mišo komad stakla, šmirgl preko njega i brusi đun rende, a mi odošmo u inostranstvo da ti lajkujemo video :prs:
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Micho, bez ljutnje, ali ovo je jos jedan video na Yutubeo koji sa pretenzijama da je odlican, najbolje ilustruje kako ama bas ni jedan deo price ne treba raditI. Krajnja korist negativna, posto, umesto da ilustruje kako da od pronalaska na buvljaku napravis doba alat, koji moze i lepo da radi, i lepo da se proda, on ilustruje kako nepovratno izgubiti svaki potencijal bilo alata, bilo vrednosti za dalju prodaju.

Sto je jos gore, mogao si da pitas, ovde ima nekolicina koja bi ti pomogla da od tog rendeta napravis vrhunsku alatku.


Scrub ili ne scrub, djavo lezi u detaljima, i upravo je to ono sto razlikuje dobar alat od loseg. Mozes da uzmes testeru od 300 dinara, i da je sredis da dodje na nivo nove testere od 150 eura, a mozes i obrnuto. A to je razlika izmedju majstora i onih koji kace videe po Yutubeu da bui uzeli 3 dolara, eura, sve jedno.

To sto ti vidis scrub kao nepreciznu alatku uopst nije tako, on itekako zahteva postovanje osnovnih postulata da bi radio onoliko efikasno koliko je to potrebno. Kada ih ne ispostujes, kao na ovom videu, onda zavrsis sa time da imas nesto sto lici, i nesto sto naizgled radi, ali samo naizgled. Od toga da ce ti se drske vrlo brzo rasusiti, preko toga da ce se secivo brze tupiti, i biti teze za ostrenje, da se teze steluje, do toga da ces tesko moci da izvuces ravnu povrsinu sa onom lakocom sa kojom bi mogao da je dobijes da je sve uradjeno kako treba. Sto je jos gore, neke od stvari koje si uradio su nepovratne, tj, nema nazad, pa da se sredi kako treba.

Ako nekome znaci, mogu minut po minut da napisem sta sve ne valja sa obrazlozenjem, i sta je trebalo da se uradi..

A sledeci put stvarno pitaj, ovako je rezultat tuzan..
User avatar
micha56
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 235
Joined: 30 Aug 2016 20:26
Location: Cuprija - Srbija

Post by micha56 »

mbole wrote:... klin se inace ukucava cekicem od max 100 grama i to laganim udarcima.

ta povrdsina se proverava garavljenjem (pisali smo negde svojevremeno)

kao sto rekoh, kod scrub-a to zaista nije toliko bitno, ali ta ploca na slajferici je "ravna" ko Cestobrodica u poredjenju sa onim sto ti treba za rende.
noz koji ubacis i kucnes blago klin iskrivi taban vise nego sto sme. upravo zato se i brusi sa ubacenim nozem
plus ta tvoja ravna i stabilna podloga je kraca od duzine rendeta, tako da nikakvim trikovima ne mozes da dobijes ravnu povrsinu radeci na njoj
ti pricas o "stolarski ravnom", a ovo je alat, nije orman.

no...
1. Ja nisam imao cekic od 100 grama, pri ruci, nego onaj drveni od 500 grama i nisam ni znao kako se to "lagano" ukucava, vec ga ukucavam kako znam i umem - jako i ostro da mi ne ispadne klin dok rendisem (moja logika),

2. Evo slike od te STONE slajferice koju sam koristio i ZAISTA je ravna kao staklo

Image Image Image

3. Ta ravna i stabilna podloga je od stone slajferice, koju sam koristio u drugom delu videa (ne u prvom - tu je bila rucna okrenuta naopako) i duzine je ravno 30 cm i to bez onih supljina i valjaka, a rende ukupno 24,5 cm - prema tome podloga je duza za 5,5 cm, pa i vise ako se uzmu u obzir i rastojanja od kraja podloge do vrha valjaka, kada pocinje zaobljenje. I kako ti vide da je rende duze od podloge za slajfovanje?

4. Slajfovanje rendeta sam u drugom delu videa radio sa isluzenom trakom, koja jedva da nesto i skida - znaci kao da je mnogo sitnozrnasta i samo po malo skida povrsinu, vise polira, nego sto slajfuje.

5 Sto se tice klina, evo slikao sam i njega u rendetu i sa nozem i mislim da sasvim lepo lezi u svom lezistu (nisam bas radio garavljenje, ali ...)

Image
Sve, sve, ali miris tek obradjenog drveta je nezamenjiv ...
User avatar
micha56
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 235
Joined: 30 Aug 2016 20:26
Location: Cuprija - Srbija

Post by micha56 »

BR - nisam ja toliko perfekcionista koliko ste vas nekolicina na forumu i ne mozete da to da ocekujete od bilo koga, kome je ovo sto vi radite jedan obican hobi i nista vise. Ja mozda vise volim ovo da radim, nego sto mogu i kad i ne ispadne kako treba - bas me briga, jer sam utucao vreme na nesto sto volim, ispeglao sam zivce i napravio neku ukupnu licnu korist
Meni je bitno da sam to rende sredio da je daleko bolje nego sto je bilo i ne vidim sta sam upropastio nepovratno. Mnogo mi je bitno da sam ja zadovoljan sa onim sto sam uradio. Ne moraju drugi da budu zadovoljni.

Uostalom ne znam ni sta mi bi da izbacim video ovde, kad vi uglavnom nemate reci hvale za tudji trud, koji je vrlo cesto ogroman - nego odmah u napad, a niste posteno ni pogledali video, niti skontali sta, kako i zasto sam nesto radio.
Sve, sve, ali miris tek obradjenog drveta je nezamenjiv ...
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Polako bre, ne primaj se ko saucesce
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Ono što je mene bunilo na rendama (a vjerovatno i tebe) su dvije stvari:

Pretpostavka da mora da radi kako treba - proizašla iz rada sa električnim alatom. Uključiš u struju, stisneš dugme i ako radi, to je to. A ako ne radi kako treba, malo se šta može učiniti.

Način na koji radi - opet elektrika. Baciš dasku na oblaricu, podigneš noževe 2mm i u dva-tri prolaza mora biti ravna da je ne znam ni ja kakva. Još odavno sam bacio par (vjerovatno dobrih) rendi zato što nisam znao kako da ih poštelam i odustao. Tek prošle godine sam opet pokušao koristiti rende i zbog nečega što sam ovdje pročitao (mislim da je Mbole napisao, ali nisam siguran) sam počeo tu alatku koristiti na pravi način.

Postoji dosta youtube snimaka koji opisuju korištenje rende ali dobar dio njih ili pretpostavlja da imaš neko predznanje ili da imaš alat koji je već donekle podešen. Tako se lako zanemari osnova bez koje je alatka blago rečeno - neupotrebljiva. Znači, pusti youtube zasad, ima vremena i za to.

Zbog čega ovo pišem? Momci (a pogotovo BR) pišu komentare kao da svi ostali već znaju i osnove i daleko više od toga, što prečesto nije slučaj.Pogotovo sa ručnim alatom. Kad se malo okreneš oko sebe vidiš da to definitivno nije ni blizu. Udješ kod stolara u radionu i vidiš, u nekom ćošku, rende koje mu je ostalo od djeda i polako skuplja prašinu (sloj bar tri-četiri mm), i skontaš da danas ni stolari ne znaju kako se koristi većina ručnog alata. Kako li je tek nama ostalima? Većina nikad nije ni radila ovaj posao. Sad će se BR naljutiti... ;)

Podržavam tvoj pokušaj bez obzira što nije ispalo kako treba, jer se rijetko nađe neko ko ima volju da restaurira stari alat. Nemoj dopustiti da te ovo obeshrabri već odmah traži slijedeći projekat.

Za početak, evo par savjeta a vjerujem da će se i ostali priključiti

Đon uvijek ravnaj na što ravnijoj podlozi. >Å to je đon ravniji ravnija će biti i površina na kojoj radiš. Zapamti da je scrub (grubo rende) tek prvo od (bar) tri-četiri koja ćeš koristiti na jednoj dasci. Ako površina na kojoj radiš ostane izbrazdana teže će ti biti raditi sa slijedećom rendom. Kao podlogu preporučujem staklo - nekako je najravnije. Mogao bi i na komadu iverice, ali ona ima tendenciju da se uvija a nekad je to teško utvrditi golim okom. Preko stakla dvostranim selotepom prilijepiš smirgl papir. Granulacija zavisi od stanja đona. Nekad počinješ i od 60-ke pa mjenjaš papir postepeno do 240-ke. Za mene dosta. Sa prvim šmirgl papirom ravnaš đon. Skidaš sav višak ako se pokrivio, ravnaš sve rupe, zareze, linije i sl. Sa ostalima samo ravnaš tragove od prošlog šmirgl papira.

Kad završiš sa đonom, radiš nož. RUČNO. Brus, šlajfarica i slične stvari su prejake i teško ih je kontrolisati. Osim ako imaš šablon za oštrenje. Ravna strana i nekako, međutim konus ti je strašno važno održati pod uglom pod kojim je i bio. Možeš napraviti još jedan ugao na vrhu, ali to je već priča za neki drugi put. Kombinacija konusa noža i ugla pod kojim ulazi u rende je idealna za ono za šta je renda napravljena. To je bar moja teorija - pustim ljude koji se bolje razumiju da misle o tome, ja ne izmišljam toplu vodu. Znači, staklo i šmirgl papir (ako nemaš dobar kamen za oštrenje koji je nemoguće naći u čitavoj j*****j Bosni). Nasloniš nož na papir tako da čitav konus leži jednako na papiru i lagano. Koliko god da traje. Za početak ideš do 240-ke, a poslije možeš i do 9000, ako ti neko donese dijamantski kamen iz inostranstva...Pa onda ravnu stranu da skineš žicu.

Hoće neko da nastavi?

BR - ovakvo (a po mogućnosti i detaljnije) objašnjenje hoću kad nađem testeru za renoviranje . Hvala :D

Ja dok ovo napisa vi se isvađašte ko na skupštini... Moraću pisati kraće poruke, ili sjesti tako da mogu kucati kako treba...

Daleko - sad se kaže ko baba na penziju" :D

Micha - polako - ne možeš očekivati od majstora da ti polako objasne nešto. Ovi su još i dobri, kod nas tuku po ušima: "Vidi šta di uradio!!!" :) Vjerujem da je sve rečeno u najboljoj namjeri
Last edited by sasasasa on 30 Mar 2017 21:18, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

jel tebi cilj da to rende bude kako treba il da te tapsemo po ramenu?

klin NE lezi kako treba.
kada je povrsina na kojoj lezi noz ravna, i kada je klin kako treba, blagi "kuc" cekicem od 100 grama zaglavi klin tako da noz ne moze nikuda
kada to nije kako treba moras da bijes macolom kako bi nesto nategao
da li klin lezi kako treba proveravas u trenutku kada si ga rukom spustio preko moza, ne kad si ga ukucao.

iskreno... potpuno se slazem sa br-om. klip treba da nosi naziv "ovako nemojte da radite", samo sam pokusao da budem malo nezniji, nadajuci se da ces shvatiti.

meni ni iz dzepa ni u dzep
User avatar
micha56
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 235
Joined: 30 Aug 2016 20:26
Location: Cuprija - Srbija

Post by micha56 »

OK, sto se mene tice diskusija oko renda i klipa je zavrsena i ne zelim vise da ucestvujem u njoj.

A sto se tice buducih klipova i radova koje cu raditi u buducnosti - tek cu raditi kako znam i umem i izbacivati ih na YT, ali vi ovde to necete videti i onda o tome necemo ni razgovarati.

Izvinjavam se ako sam nekog uvredio, ponizio ili bilo kako mu ucinio nesto lose ovde. Posebno se izvinjavam BR i mboletu.
Sve, sve, ali miris tek obradjenog drveta je nezamenjiv ...
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

mbole wrote:jel tebi cilj da to rende bude kako treba il da te tapsemo po ramenu?
E sto ti je Crnogorac, skrati raspravu na jednu recenicu.. A taman smo lepo poceli.

Micho, i meni je ovo hobi, i to samo jedan od nekoliko. A perfekcionizam sluzi da se razmrdaju sive celije, i upotrebi ono sto se do sada naucilo. Meni je nekako za ocekivati da se svako potrudi za sebe, i da dobije maksimum od onoga sto ima. Valjda je normalno ocekivati da neko ko ima barem nekakvo vise obrazovanje, umesto da radi kako mu padne napamet, prvo procita sta je napisao neko ko je pre njega probao, i da ne ponovi greske koji je taj prethodnik veroatno napravio. A onda da o svemu razmisli, pre nego sto krene da radi.


Da ne bi ko u klin, ko u plocu, ajdemo od pocetka.

Prvi korak je sikidanje drski, i njihovo vracanje na mesto. Zadnji oslonac namazes lepkom na gornjoj povrsini, pa ga pritisnes na rende tamo gde je stajao, bez ikakog ciscenja povrsine, i pasovanja. Prvo je trebalo da se ocisti cela gornja povrsina tela rendeta na necem ravnom, recimo staklenoj ploci na kojoj je zaqlepljena smirgla, da bi dobio povrsinu cisti od lepka, i od masnoce, kojom je uflekano celo rende. Onda i oslonac za ruku sa donje strane treba isto izfinisirati, da bude ravan, i proveriti uklapanje. Ne zbog toga sto je to perfekcionizam i isterivanje maka na konac, nego zato sto tesni kontakt dve sveze ociscene ravne povsin ima dvostruku ili trostruku nosivost od varijante u kojoj su povrsine masne, sa velikim zazorom, kao u tvom slucaju.

Sledeci korak je ravnanje seciva. Da zanemarimo to da li je brusilica ravna ili nije, spoj na traci smirgle nije iste debljine kao i ostatak, i to je dovoljno da otpise trakastu brusilicu kao alatku na kojoj moze da se izravna povrsina. A onda na to dodje i tvoja tehnika, u kojoj ti secivo skace po smirgli kako hoce, i sa svakim kontaktom pravi sve osim ravne povrsine. Pogledaj gde iskacu varnice, i shvatices koliko ta povrsina nije ravna, i sta je u kontaktu.


U 3.38 se lepo vidi kako ti traka ne stoji ravno, nego da je secivo pritiska uz ivice, kako se pomera. Varnice ti skacu cas u sredini, cas levo desno, i potpuno je jasno da si napravio trbuh na sredini tog seciva, posto nezategnuta smirgla brze jede strane.

Onda negde oko 3:50 predjes na pravljenje ostrice, tako sto secivo drzis za spotni kraj, abevel vuces po smirgli. Umesto da secivo drzis tako da su ti prsti iza samog bevela, na milimetar iza ostrice, i da osetis kada secivo pocne da se greje, pa hladis vodom. I takva tehnika je pogresna, posto ce se secivo opet lokalno pregrejati i lokalno raskaliti, ali opet imas daleko vecu kontrolu.

U 4:23 vuces secivo po papiru koji se savija ispred njega, i skida upravo onu ostricu koju probas da izvuces. To nije ostrenje, to je tupljenje, a da bi se te greske otklonije, mora da se prebrusi ceo deo koji si zaoblio. To sto bevel sija na 4:42 ne znaci nista, poosto je sama rezna ostrica zaobljena.

E sada dodjosmo do klina. U 5.52 se vidi klin, sa stanjem u kome je bio pre sredjivanja. Na donjoj strani se lepo vide tamne tacke, na kojima je imao kontakt sa secivom, i vidi se da je taj kontakt bio samo na pocetku, na minimalnoj povrsini. No, ti si u prethodnim koracima zaoblio ravne povrsine seciva, pa mozemo da pretpostavimo da je zona kontakta sada jos manja.

Jos gore, sada uzmes taj isti klin, i sa njim probas da fiksiras secivo. Umesto da si uzeo staklenu plocu sa smirglom, i izravnjao gornju i donju povrsinu klina, posto sada, posle obrade seciva nista vise nije isto, pa moras da pocnes odekle.

U ovom trenutku je trebalo da upasujes klin i secivo. Prvo povrsinu u telu na kojoj lezi secivo , pa kontakt klina sa telom na gornjim povrsinama, i na kraju kontakt klina i seciva. Jednostavno, trebalo je nagaraviti secivo, ili ga tanko namazati lanenim uljem, postaviti u telo, i videti koje su tacke kontakta, i onda strugati samo njih, sve dok ne dobijes naleganje maksimalnom povrsinom. U tvom slucaju, to ne bi bilo celo resenje, posto si krenuo sa krivim secivom, ali bi ga bar ucvrstilo.

Onda na 6:09 ravnjas taban na brusilici. Prvi problem, secivo nije montirano u telo, i zahval;jujuci tome telo nije u istom polozaju u kome bi bilo kada se u njega gurne secivo, i zaglavi klinom. Sve i da si dobio ravnu povrsinu na toj slajferici, kada budes ubacio secivo, telo vise nece biti ravno, i sve sto si radio nema nikakve svrhe. Drugi problem je rad na toj slajferici, posto se taban greje, a cim se nesto greje ono i dilatira. Tako da opet, kada se ohladi, ta povsina tabana nije ravna.

Sve ostalo je kozmetika, tipa spolja gladac iznutra...

Dakle, svaki od sustinskih koraka si uradio potpuno pogresno. Apsolutno sam siguran, da ti neki od ucenika ovako nesto uradi na casu, da bi mu rekao sedi 1..

A to sto imas nameru da i dalje pravis videe kako nesto ne treba raditi, govori upravo o onome sto smo skoro pisali, o vrednosti 90% materijala na youtubeu. Zadrzavam pravo da kad god vidim video u kome neko ponosno iznosi neznanje da ga iskomentarisem, mozda ce nekom drugom da koristi da ne napravi istu gresku.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

E sad već pričamo. Taman kontam niko se neće uključiti, kad BR objasni sve u tri rečenice
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

sasasasa wrote:Zbog čega ovo pišem? Momci (a pogotovo BR) pišu komentare kao da svi ostali već znaju i osnove i daleko više od toga, što prečesto nije slučaj.Pogotovo sa ručnim alatom. Kad se malo okreneš oko sebe vidiš da to definitivno nije ni blizu. Udješ kod stolara u radionu i vidiš, u nekom ćošku, rende koje mu je ostalo od djeda i polako skuplja prašinu (sloj bar tri-četiri mm), i skontaš da danas ni stolari ne znaju kako se koristi većina ručnog alata. Kako li je tek nama ostalima? Većina nikad nije ni radila ovaj posao. Sad će se BR naljutiti... ;)
Sasa, necu da se naljutim. Meni je potpuno jasno da 99% profesionalnih stolara kod nas uopste ne koristi klasicni rucni alat, i ne treba ocekivati ni da znaju da ga koriste. Mi smo kolonijalno trziste, i kod nas to nema ko da plati, a svi stolari pre svega moraju od necega da zive.

Odosmo u off topic, ali je tema otisla u... pa onda sto da ne.

Danas se u jos jednoj temi provlaci teskoca da se proceni sagovornik, i njegov nivo znanja. Ja napisah nesto o ormanu koji bi ja pravio, bez znanja koliko druga strana moze da protumaci to sto sam napisao. I to je problem svih foruma, casopisa, knjiga i svega ostalog. Danas smo postalii jako brzi u primanju i davanju informacija, i vrlo je malo vremena da se krene iz pocetka, a i onaj koji cita, ima problema da ne preskoci za njega novu informaciju, posto bi preskocio ono sto vec zna.


sasasasa wrote:Ovi su još i dobri, kod nas tuku po ušima: "Vidi šta di uradio!!!" :) Vjerujem da je sve rečeno u najboljoj namjeri
Skoro gledah nekoliko dokumentaraca o odnosu japanskih majstora zanatlija prema ucenicima. I svima je zajednicka crta to da su ucesnici vrlo surovo kaznjeni za svaku sitnicu, ma koliko je naizgled beznacajna. Ne secam se da sam video da neko dobija tolike batine koliko ucenik koji proba da radi rendetom, i da nisam znao da je sustina stolarija, mislio bi da je na treningu borilckih vestina. A ceo problem je bio u tome sto ucenim nije znao da pravilno osloni zadnju nogu kada vuice rende, i cim je pomeri iz pravilnog polozaja, majstor sutira u list sa zadnje strane. Rezultat je da ili segrt odustane, ili dostigne zahtevan nivo.

Ne mislim da je to idealno resenje, ali u danasnjem svetu mnogo toga pise, i informacija vise nije sakrivena. Jedini problem je naci dobru u moru losih, ali zato barem na ovom forumu mozse da se dobije prava, uz preporuku.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

sasasasa wrote:... Ravna strana i nekako, međutim konus ti je strašno važno održati pod uglom pod kojim je i bio. ...
Jedna od tipicnih pocetnickih gresaka je da se zanemare ledja prilikom ostrenja, odnosno da se o njim a vodi manje racuna nego o strani koja se uobicajeno ostri.

Secivo cine DVE povrsine. I secivo je onoliko fino, koliko je fina grublja od njih dve.
Zamisli da si jednu stranu ispolirao do sjaja, ali da je druga nazubljena. Krajnji rezultat: nazubljeno secivo, i nazubljen obradak.

Generalno gledano, ledja se ostre samo jednom, a pri svakom sledecem ostrenju, samo se "pretrci" preko njih kada se skida zica nastala pri ostrenju.

O ovim stvarima koje je BR ispisao, smo pisali vecd nekoliko puta, objasnjavali zasto to treba i mora tako.
Ako nekome kazem klin ne lezi lepo, zato sto vidim da ga nabijas macolom, i kako ulazi u svoje leziste, a on mi odgovori "ma to je super, meni bolje ne treba"... gubim zelju da dalje trosim tastaturu.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

@OP

Pogledaj ako te ne mrzi ovo:

https://www.youtube.com/watch?v=kOQ_fXPzosc

Covek ih pravo (pravio je) i sta on misli.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Vidi, stvarno je tako ispalo... Izvinjavam se, mislio sam da kod ravne strane ne mora obraćati puno pažnje na držanje noža jer, ako je šmirlga ravna , samo ga spusti te ne može pogriješiti... moja greška

BR - lijepo rečeno - ovo gore.

Ovo dole sam vidio u borilačkim vještinama gdje te fino šutne ako ne stojiš u pravilnom stavu. Da je mene majstor šutao svaki put kad pogriješim opalio bih ga čekićem pa šta bude. Srećom ovaj moj je baš opušten bio. Å ta god da pogriješim, on zapali cigaru, zamisli se malo i popravi. Taman i ja naučim dok ga gledam kako popravlja.
Post Reply