Elipsa

Ovde možete postavljati linkove ka interesantnim mestima na net-u
Post Reply
User avatar
micha56
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 235
Joined: 30 Aug 2016 20:26
Location: Cuprija - Srbija

Elipsa

Post by micha56 »

Interesantan i veoma prost nacin kako nacrtati elipsu veoma precizno i brzo (pocetak videa):

https://www.facebook.com/BoschHeimwerke ... 309455594/

Ovog videa nema na YT, pa ako neko nadje neka postavi. Nisam siguran da ovo mogu da vide i oni koji nemaju FB.
Last edited by micha56 on 10 Nov 2016 17:51, edited 1 time in total.
Sve, sve, ali miris tek obradjenog drveta je nezamenjiv ...
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ima jednu gresku u videu. Vezao je kanapce za eksere pa moa da crta jednu, pa drugu stranu. bolje je kada se napravi omca, koju prebacis preko dva eksera, pa zategne olovkom, onda elipsa moze da se nacta iz jednog poteza ;)
User avatar
micha56
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 235
Joined: 30 Aug 2016 20:26
Location: Cuprija - Srbija

Post by micha56 »

BR wrote:Ima jednu gresku u videu. Vezao je kanapce za eksere pa moa da crta jednu, pa drugu stranu. bolje je kada se napravi omca, koju prebacis preko dva eksera, pa zategne olovkom, onda elipsa moze da se nacta iz jednog poteza ;)
Pa moze valjda i ovako da se okrene kanapce oko glatkog stabla eksera, tako da ide u krug u jednom potezu.
Uostalom nije tesko ni iz 2 poteza.
Bez kanapceta bi trebalo krivuljar, pa najmanje iz 4, a mozda i iz 8 poteza, ako nema odgovarajuci deo krivuljara da pokrije cetvrtinu elipse.
Sve, sve, ali miris tek obradjenog drveta je nezamenjiv ...
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ne moze ovako bez prekida. Nije problem sto nece da se okrene kanapce, nego sto ce sredina kanapceta da "zapne" za ekser kad dodjes do dugacke ose.
Inace, meni kad su prvi put u zivotu objasnjavali elipsu, crtali su je upravo kanapcetom (bese valjda treci osnovne). Posto je tako ocigledna definicija elipse (skup tacaka cija je zbirna udaljenost od dve fiksne tacke jednaka)
User avatar
micha56
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 235
Joined: 30 Aug 2016 20:26
Location: Cuprija - Srbija

Post by micha56 »

Ma nervira me sto je i ovaj link, a i onaj kod promene precnika remenice na drugoj temi imperijal, a ja glup ili nesto nece, ali ne mogu da prebacim na metricke jedinice. Nesto mi ne idu palcevi i stopala (mada znam njihove vrednosti ali ...), samo metri, santimetri i sl.
Kad bi mi neko objasnio kako da prebacim na metarske - ne bi bilo lose da znam, a valjda jos nekog interesuje.

Inace sto se tice onog ekserceta, ma ono nije problem - linija elipse moze da bude i u prekidu za njegovu debljinu, pa posle ...
Sve, sve, ali miris tek obradjenog drveta je nezamenjiv ...
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Pri vrhu stranice, ispod "Oval layout" (ili koji vec kalkulator koristis), imas dugme "Imperial" koje je kod tebe ukljuceno. Klik...
User avatar
micha56
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 235
Joined: 30 Aug 2016 20:26
Location: Cuprija - Srbija

Post by micha56 »

mbole wrote:Pri vrhu stranice, ispod "Oval layout" (ili koji vec kalkulator koristis), imas dugme "Imperial" koje je kod tebe ukljuceno. Klik...
Ali Klik na Oval Layout, a ne na Imperial - ukapirao sam.
Hvala!!!
Sve, sve, ali miris tek obradjenog drveta je nezamenjiv ...
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

E a sada domaci zadatak da nacrtate tacke elipse samo sa lenjirom.

I nije nemoguc.

Kada to naucite, sve je moguce, recimo elipsa upisana u romb, sa osama paralelnim sa stranicama romba.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Klik na imperijal ispod oval layout, naizmenicno menja izmedju metrickog i imperijalnog sistema (mozda zavisi i od browsera).
Klik na oval layout uvek vodi na metricki. Mada... moguce je da zavisi i od regionalnih podesavanja Windowsu koji je default (mrzi me da sad istrazujem, a u krajnjoj liniji nije ni mnogo bitno).

BR
Koliko me secanje sluzi bio je potreban i sestar, mada davno nisam crtao, moguce je da se varam.
User avatar
micha56
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 235
Joined: 30 Aug 2016 20:26
Location: Cuprija - Srbija

Post by micha56 »

Ja koristim Windows 10 (x64) i Firefox i kod mene na klik na Imperijal - trepne i vrati se sve kako je i bilo (Imperijal). Jedino uspeva klik na Oval Layout i tada prebaci na metricke jedinice.
Kako god - link je zapamcen i u slucaju potrebe tu je uvek.
Sve, sve, ali miris tek obradjenog drveta je nezamenjiv ...
User avatar
micha56
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 235
Joined: 30 Aug 2016 20:26
Location: Cuprija - Srbija

Post by micha56 »

BR wrote:E a sada domaci zadatak da nacrtate tacke elipse samo sa lenjirom.

I nije nemoguc.

Kada to naucite, sve je moguce, recimo elipsa upisana u romb, sa osama paralelnim sa stranicama romba.
https://tehnickocrenata.wordpress.com/2 ... ja-elipse/

Jedino umesto sestara koristimo lenjir i stalno imamo na umu da je MF1 + MF2 = AB i nema greske.
Last edited by micha56 on 12 Nov 2016 18:15, edited 1 time in total.
Sve, sve, ali miris tek obradjenog drveta je nezamenjiv ...
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Nije Micho. A nije potreban ni sestar. Potrazite metodu crtanja elipse paralelogramom, bice vam jasnije.
Post Reply