mala baterija

Ovde možete postavljati linkove ka interesantnim mestima na net-u
User avatar
elektrolog
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 230
Joined: 15 Sep 2015 15:37
Location: Beograd Voždovac

Post by elektrolog »

Ove olight baterije koristim za EDC i naglavne lampe(pošto po prirodi posla često radim u mraku) i mogu vam reci da premasuje vreme rada lampe koje je naveo proizvođač(bilo koji mod rada)

Uz to, same lampe imaju pokazatelj napunjenosti baterije. Punim ih na digitalnom punjacu i znam da imaju 4,2V kad ih skinem sa punjača, 4,2V pokazuje i lampa, a i Fluke unimer. Prvih mesec dana sam ih doooobro testirao i maltretirao i pokazale su se odlično! Punjač, lampa i unimer uvek isto pokazuju(da li su prazne ili pune nije bitno)

Punjenje doduše nije brzo, na punjaču za 4 baterije pune se i po 8, 9, pa i 10 sati ali imam ih dosta tako da nikad nisam bez pune baterije. A i planiram kupovinu brzeg punjaca, pa cemo onda videti...
Last edited by elektrolog on 22 Oct 2016 10:58, edited 1 time in total.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

I ja ih koristim za razne stvari i punim ih na razlicitim punjacima ali moje iskustvo kaze da baterija skinuta sa punjaca ima 4.2v (zavisi od punjaca, kod mene 4,18 do 4,21). Kada joj prikljucim potrosaca (napunim blic 3 ili 4 puta) napon je na 4,15.
Baterije koje je @trnac nabavio imaju max struju praznjenja 5,2A. Svojevremeno kada sam merio struju koju povuce srafilica zaprepastio sam se. Koliko se secam, preko 20A.
Njegova srafilica je 18V pa je struja manja ali opet bi trebalo da je daleko preko 5A.
Sta se desi kada probas da je cedis vise nego sto sme...nemam pojma ali mi se javlja neki plamen. OPREZNO sa ovime!
Sto se tice aku busilice i punjenja, ja sam razmisljao da spakujem 3 baterije i 3 punjaca TP4056 (u kuciste od baterije) ali nisam probao dal to tako moze da funkcionise.
Skidanje i vracanje celija zahteva ozbiljno dobre kontakte bas zbog struje i snage koju treba da isporuce. Mislim da je to problematicno za resiti ali ako imas ideju, podeli sa nama
User avatar
elektrolog
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 230
Joined: 15 Sep 2015 15:37
Location: Beograd Voždovac

Post by elektrolog »

Sad zvah ovog drugara koji je radio baterije za šrafilice, ali je on radio samo Ni-mh i Ni-cd baterije to jest ćelije kako ih on zove. Nazivnog napona 1,2V i 1200-3500mah. Spaja ih na red i pakuje. Dimenzije su im kao AA baterije, samo malo šire.

Å to se tiče Li-on baterija nije ih radio, jer je po njegovim rečima to dosta komplikovanije...

Našao sam ovaj video koji nisam previše studirao, ali sam video da čovek koristi 10 li-ion baterija 18650. Ima i šema kako je to povezao.

https://www.youtube.com/watch?v=HJmMnJJPdv4

Uglavnom, bilo kako bilo, mislim da je jednostavnije, jeftinije i nadasve bezbednije prešaltati se na Li-ion šrafilicu. Primera radi, ja trenutno koristim metabo powermaxx 12 bs pro. Baterija 4 ah za nju je oko 40 evra. Pritom je garancija 3 godine na bateriju! To je daleko daleko jeftinije nego bilo koje pravljenje iste. A pritom, čisto sumnjam da se može u DIY varijanti napraviti baterija tog kapaciteta!
Last edited by elektrolog on 22 Oct 2016 14:02, edited 1 time in total.
User avatar
elektrolog
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 230
Joined: 15 Sep 2015 15:37
Location: Beograd Voždovac

Post by elektrolog »

I da, što se tiče BR-ovog upozorenja za baterije(Hvala puno na tome):

Pitao sam kineze mogu li da posalju baterije u srbiju avionom, kazu da moze, naravno bez obavestenja da su baterije u paketu i naravno manja vrednost na paketu zbog carine! Prosli put sam ne znajući to platio 800 din. carinu za dve baterije...
User avatar
trnac
Precizni šegrt
Posts: 96
Joined: 23 Sep 2015 19:30
Location: Zagreb

Post by trnac »

Protiv sam spajanja dva po dva članka u paralelu jer bi članci morali biti balansirani.

Hvala za video, viđao sam ovaj punjač ali nikad dovoljno detaljno da vidim njegove mogućnost. :prsgore:
Svakako ću još malo istražiti.

Sada si mi stavio bubu u uho, možda se neću morati zezati sa TP4056.

BTW, članci o kojima govori tvoj kolega "AA samo malo širi" su vjerojatno SUB-C ili kraće SC. Takvih je 15 komada u mojoj šarafilici :skratta:
User avatar
elektrolog
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 230
Joined: 15 Sep 2015 15:37
Location: Beograd Voždovac

Post by elektrolog »

Sad se setih, drugar mi rece da Bosch baterije imaju neke manje baterije, koje su dosta krace od ostalih "standardnih" koje koriste drugi proizvodjaci. Sigurno zbog toga da bi se na neki nacin "odbranili" od budzeracija i popravljanja baterija...
Last edited by elektrolog on 22 Oct 2016 21:27, edited 1 time in total.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Bosko koristi 18350 baterije :)
Post Reply