Malo "cudnija" farbanja

Ovde možete postavljati linkove ka interesantnim mestima na net-u
Post Reply
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Malo "cudnija" farbanja

Post by mbole »

Slucajno sam natrcao na ove dve stvari
Najpre Water transfer printing ili hidrografija:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=B6gjArwuIWE[/youtube]
Stvar je potpuno sasava! A sam trik je:
Na povrsinu vode se spusti folija koja na sebi nosi boju. Aktivator rastvori foliju i na povrsini vode ostane samo boja. Kada se u tu vodu odnosno povrsinu uroni predmet boja se jednostavno "obavija" oko predmeta a reaguje sa primerom koji je nanet na njega.
Interesantno je da ovo ima i kod nas da se uradi. Ustvari krenuo sam da pratim jedan link sa ovog foruma, od kolege koji se raspitivao kako da napravi luk (luk u smislu luka i strele), i na sajtu na koji je ukazao, naidjem na primer, a dalje sam naravno morao da istrazim ko svako radoznalo majmunce :)

Druga blesava prica:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=y9mh6t0I ... re=related[/youtube]
Ovo u sustini nema nikakve veze sa hromiranjem osim izgleda. Ustvari radi se o sloju srebra. Na povrsinu se nanosi srebo nitrat, pa onda preko nega rastvor natrium hlorida (kuhinjske soli). Kad odreaguju, na povrsini ostaje cisto srebro (naravno u mikronski tankom sloju). Al najblesavije je kako polako pocinje da se pojavljuje "iza" pistolja za farbanje.
User avatar
Bojan
Administrator
Administrator
Posts: 1536
Joined: 17 Jul 2007 22:50
Location: L.A.
Contact:

Post by Bojan »

Pa jel ima nekih bližih informacija o luku za deljenje sa nama?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sam sajt na zalost ima malo korisnih informacija o pravljenju luka (vise se bave takmicenjima, problemima u strelicarskom savezu i slicnim temama koje nama i nisu bas interesantne)
Kolega je napravio svarno lep luk, a sad dal hoce da podeli sa nama iskustvo i znanje...
User avatar
djsasha
Dodavač alata
Posts: 4
Joined: 24 Aug 2011 22:32
Location: NS
Contact:

Post by djsasha »

Pretpostavljam da se radi o "Forumu strelicarske berze" ciji sam administrator.
Ako vas interesuje bilo sta o izradi lukova, poznajem nekoliko ljudi koji se time bave.
Znam da su dovlacili fiberglas i epoxidne smole iz inostranstva, a ostale informacije mozete dobiti od njih licno.
Verujem da bi i oni imali vas da pitaju kojesta :)
User avatar
djsasha
Dodavač alata
Posts: 4
Joined: 24 Aug 2011 22:32
Location: NS
Contact:

Post by djsasha »

Ako vas interesuje bilo sta o WTP, slobodno pitajte.
User avatar
fizicki radnik
Majstor početnik
Posts: 103
Joined: 05 Mar 2010 00:25
Location: Beograd

Post by fizicki radnik »

Kad kazes fiberglas verovatno mislis bas na armirani poliester ili su donosili smole?
Radio sam sa kompozitnim materijalima i imao zelju da napravim takedown recurve luk.
Osim sto postoji problem pronalazenja suvog drveta naisao sam na problem nabavke materijala.
Na sajtovima (stranim i domacim) ubedjuju me da je nemoguce napraviti OK luk sa bilo kojom epoxy smolom i da treba nabaviti 'specijalne'. Cak i stakleno platno kazu mora posebno tkanje -zbog raspodele sila u svim pravcima (govorim o 'limbs' - ne znam kako se kod nas zove ?? valjda kraci??).
Tako da sam odustao jer iako imam dosta iskustva posebno sa poliesterom ispada da nema kod nas materijala.
Da li bar smola kojom se prave trake fiberglasa za krake moze neka sa naseg trzista?
I uopste kako stoji stvar sa nabavkom materijala kod nas?
Sad se vise ne secam ali cini mi se na http://www.binghamprojects.com sam gledao sta ima da se kupi od materijala pa kad vidim da za dve daske i 1/2 kila smole traze 300 omrznutih americkih- odustah.
User avatar
Đorđe
Moderator
Moderator
Posts: 311
Joined: 06 Jan 2008 16:30
Location: Apatin

Post by Đorđe »

Post Reply