Made in P.R.C.

Ovde možete postavljati linkove ka interesantnim mestima na net-u
User avatar
spock
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 215
Joined: 10 Jun 2010 09:24
Location: Bačka Topola

Post by spock »

Slažem se, bole. A ja imam Practicu digitalca 8MP. Pravi odlične fotografije.
Last edited by spock on 09 Jan 2011 00:39, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Bojan wrote:Oće kupi neko Canon A1? :D
Cjena?
Ako je "prava sitnica" nemoj ni da je pominjes :)
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

spock wrote:Slažem se, bole. A ja imam Practicu digitalca 8MP. Pravi odlične fotografije.
Praktica o kojoj priča Mbole je otišla kod Manitua sa rušenjem Berlinskog zida. Ovo danas što viđamo po radnjama je u potpunosti u skladu sa naslovom teme :)

BTW, ako nekome treba Practica MTL-5B sa dodatnim zumom 35-105, blic, filteri.. nek se javi! NIje ko A1, ali radi samo tako.
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

Bojan wrote:Oće kupi neko Canon A1? :D
Ih bre Bojane kasnis samo deceniju ili 2.

Juce sam nabasao na netu na ove velikane sada im je cena od 60$ do 150$

Mbole Zenit i Practika su imali isti navoj M42. Svi objektivi practice su isli u Zenit do pojave practice sa automatikom. Navoj je bio isti ali kontakti za automatiku su bili razliciti. Mada Zenit nije imao automatiku raspored guraca blende bio je drukciji i kod Zenita nije radio svetlomer. Practica B2 se je nosila sa zapadnom konkurencijom ali u bivsoj Jugi i ona je kostala poprilicno.
Last edited by dikar on 09 Jan 2011 11:44, edited 1 time in total.
User avatar
Bojan
Administrator
Administrator
Posts: 1536
Joined: 17 Jul 2007 22:50
Location: L.A.
Contact:

Post by Bojan »

Ne kasnim jer volim taj aparat. Uz njega sam odras'o i naučio da 'slikam'. Zezam se, naravno da nije za prodaju! :D
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

:skoorpning:
Dikar, ja sam oko 2 godine koristio prethodni model Fuji-ja (9600) i bio relativno zadovoljan. Kao i kod skoro svih aparata tog tipa muci ih ono sto pomenu mbole u jednom postu a to je da nemogu da "uhvatim" sve ljude u jednoj sobi, cesce mogu samo dvoje-troje. Dosta ljudi nalazi resenje kupovinom predsociva (najcesce kineske proizvodnje) koje daje siri vidni ugao i samim tim mnogo korisniji aparat. Zato sam pomenuo rasturanje tog objektiva, ako ti vec nije potreban.
Dan danas koristim Minoltu SRT101 i jos jednu nesto novijeg datuma sa "prime" optikom, razvijam nesto u podrumu a nesto u radnji i sto se tice tih fotografija,jos uvek nema tog digitalca koji se moze potpuno meriti. E da bi smo razumeli zasto, moramo procitati onih nekoliko knjiga sto ih pomenu dikar ali osnovno je kontrast filma, velicina cipa/filmske trake i optika. Iz dana u dan ozbiljni digitalci su sve blize ali takvi su, makar meni nedostizni
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

Maricaivica ipak su to aparati reda od 200-300$ koji mogu zadovoljiti potrebe i naprednijeg fotografa.onaj koji hoce vise imaju sledecu klasu od 500$ na kojima moze da menja objektive.
Sto se tice wide podrucja mislim da je i tvoj Fuji 9600 imao ovaj fujinon 12x (33-396mm) zoom, f/2.8-5.0, Za sve ljude u jednom kadru ipak treba nesto od 24mm zizine duljine, sve ispod toga stvara fenomen "ribljeg oka".
Sto se tice digitalne tehnologije ona je usla jos 80-tih godina, automatika blende i vremena okidanja, a posle su usli u igru programcici za razne situacije itd itd da bi na kraju dobili i ccd i cmos procesore koi su definitvno izbacili film.
Inace kompletna profi tehnika je presla na dititalnu fotografiju -klasa od 1000$ pa nadalje, recimo hasselblad sa 60MP kosta oko 40000$
Ranije kod studijskog snimanja najpre se skljocalo sa Polaroidom pa je onda isla serija, danas sa wifi se direktno prebaci na kompjuter tako da se odmah vidi rezultat.
Inace slazem se da je za dobru fotografiju potrebno znanje ali pre svega oko i naravno ostetiti trenutak.
SRT101 je imao onaj fotograf koji mi je poklonio snajper, par puta sam ga koristio i imao je dobar Rokkor, a Minoltu X7 sam koristio 2-3 meseca- s njom nisam imao nijedan promasaj
Last edited by dikar on 09 Jan 2011 22:41, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Najbolja knjiga o fotografiji koju sam ikada video je "Elementarna tehnika fotografije", cini mi se da je izdanje akademije umetnosti beogradskog univerziteta negde sa kraja 80-tih (u podrumu mi je sa ostalim knjigama, mrzi me sa da gledam ko je tacno izdavac).

Taj Fuji 9600 je bio fenomenalan aparat u doba kad se pojavio. Sa danasnje tacke gledista mu nedostaju neke mogucnosti ali i dalje je odlican fotoaparat.

Ne secam se vise tacno kako se zvala Practica, cini mi se da je bio model VLC. Ne samo objektivi vec je kompletna prizma mogla da se menja, i da se umesto nje stavljaju neki dodaci koji su samo na izgled delovali sasavo, dok ti ne zatreba za specifican posao. Recimo umesto prizme je mogao da se montira okular ali neki "produzeni" koji se koristio za precizna fotografisanja sa stalka kada je aparat u vertikalnom polozaju (npr snima se neki uzorak iz biologije ili eksperimet iz fizike). Pri svemu tome i dalje ti ostaje TTL merenje.
Halseblad je oduvekk bio otrovno skup (i otrovno kvalitetan), tako da me 40000 uopste ne cudi. Ni u doba celuloida neije bio mnogo jeftiniji :)
branimir
Majstor majstora
Posts: 691
Joined: 13 Dec 2007 09:46

Post by branimir »

Ljudi, da li je ovo sajt o fotografiji.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nije, al sto ne bi pricali i o tome :)
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

dikar wrote:Sto se tice wide podrucja mislim da je i tvoj Fuji 9600 imao ovaj fujinon 12x (33-396mm) zoom, f/2.8-5.0, Za sve ljude u jednom kadru ipak treba nesto od 24mm zizine duljine, sve ispod toga stvara fenomen "ribljeg oka".
Sto se tice digitalne tehnologije ona je usla jos 80-tih godina, automatika blende i vremena okidanja, a posle su usli u igru programcici za razne situacije itd itd da bi na kraju dobili i ccd i cmos procesore koi su definitvno izbacili film.
Ranije kod studijskog snimanja najpre se skljocalo sa Polaroidom pa je onda isla serija, danas sa wifi se direktno prebaci na kompjuter tako da se odmah vidi rezultat.
Inace slazem se da je za dobru fotografiju potrebno znanje ali pre svega oko i naravno ostetiti trenutak.
SRT101 je imao onaj fotograf koji mi je poklonio snajper, par puta sam ga koristio i imao je dobar Rokkor, a Minoltu X7 sam koristio 2-3 meseca- s njom nisam imao nijedan promasaj
E o tome ja i pricam...sve do 28mm je ok ali preko je isto sto imas i na mobilnom telefonu (najcesce neupotrebljivo). Druga velika mana malih aparata je sto tih 10MP kada kropujes/povecas dobijes mutnu sliku pa ti prakticno slikas sa 4MP a fajlovi su teski 5Mb. Treca mana je kontrast, meni presudna. Postoje i jako kvalitetni mali aparati ali njima je i cena kvalitetna.
Sto se hasselblad-a tice, nisam ga nikada video (ne racunam one iz 80e god) ali vidim da i dalje imas da kupis ledja sa filmom ili cipom pa mi i to nesto govori. Svakako ta bitka je (gotovo) izgubljena.
SRT101 sa Rokkor-om 58mm f1.2, to pravi prelepe portreta u sobi, samo pod sijalicom :P e to nema da se kupi i stavi u dzep
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

mbole wrote:Najbolja knjiga o fotografiji koju sam ikada video je "Elementarna tehnika fotografije", cini mi se da je izdanje akademije umetnosti beogradskog univerziteta negde sa kraja 80-tih (u podrumu mi je sa ostalim knjigama, mrzi me sa da gledam ko je tacno izdavac).

Taj Fuji 9600 je bio fenomenalan aparat u doba kad se pojavio. Sa danasnje tacke gledista mu nedostaju neke mogucnosti ali i dalje je odlican fotoaparat.
Da, Dragoljub Kazic, nekoliko knjiga i udzbenika
Fuji 9600 je i dan danas prilicno korektan aparat sa svim onim boljkama ali ne toliko izrazenim. On je imao jos jednu manu, mehanicku. Osovinica na onom tocku/izborniku je stalno propadala. Ja sam 3 promenio i taj treci je presudio da ga se resim. Izdao me je kada bas nije trebalo da se tako nesto desi.
User avatar
DataS
Majstor
Posts: 279
Joined: 28 Dec 2010 13:05
Location: Beograd

Post by DataS »

Za pokretača teme, Nikon je dugo u samom vrhu, ali što se tiče kompakt aparata nije ni blizu rejtinga koji ima u DSLR segmentu. Aparat koji si spomenuo P7000 je veliki pomak kod Nikona u ovoj klasi aparata.
Možeš pogledati sledeći link, verovatno tri najbolja modela u svojoj klasi-cenovnoj i po mogućnostima.
http://pixelmantis.com/canon_g12_vs_pan ... kon_p7000/
I još jedan model koji je izuzetan, verovatno najbolje što se može trenutno kupiti u kompakt klasi:
http://www.dpreview.com/reviews/olympusxz1/
Na predhodnom linku možeš da nađeš dosta informacija o svim aparatima koji te interesuju (Specification pa brend-konkretan model).
Dilema između dva navedena Nikon modela je prva faza kroz koju moraš proći, pa tek onda konkretan model, odnosno DSLR ili kompakt. D3100 je DSLR kod koga najčešće kupovina nije završena, već tek započeta, zbog samog koncepta gde se sistem kompletira u dužem vremenskom periodu i puno ulaže u opremu. Kompakti su dostigli dosta visok nivo razvoja i rezultati (fotografije) su odlične, ali će uvek zaostajati za DSLR opremom, pogotovu u lošim svetlosnim uslovima i specifičnim situacijama. Jedni druge ne isključuju, kad imaš DSLR, kompakt je takođe poželjan, prvenstveno zbog težine.
Å to se tiče fotografske opreme proizvedene u Kini, nema nekih većih problema pošto najbitnije komponente (senzor, optika) koje se ugrađuju u foto opremu proizvode vlasnici brenda pa je i kontrola kvaliteta i broja proizvedenih primeraka lakša. Veliki brendovi (Canon, Nikon) vrhunsku i skupu opremu proizvode isključivo u Japanu, ali jeftinija oprema se pored Kine proizvodi i u drugim zemljama dalekog istoka.
Samsung u zadnje vreme takođe ima odlične fotoaparate iako je relativno nov u ovoj oblasti.
Ken Rockwell je poznat u svetu fotografije, ali na specifičan način. Retko ko ga shvata ozbiljno.:stolt:
http://blog.bahneman.com/content/ken-ro ... well_Facts
Prva poruka, jeste da je o fotografiji, pa da pozdravim ostale članove foruma.
Last edited by DataS on 31 Jan 2011 02:29, edited 1 time in total.
Post Reply