Made in P.R.C.

Ovde možete postavljati linkove ka interesantnim mestima na net-u
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nego da se vratimo na temu.
Mi o PRC robi jako cesto pricamo, a da verovatno nikada nismo ni kupili nesto sto je zaista PRC firma (ja jesam i prezadovoljan sam).
99% onoga na sta se zalimo kao nekvalitetnu robu je samo proizvedeno u kini, ali po narudbini nekog Nemca, Engleza, Srbina...
E to jeste krs roba, ali samo zato sto je krs i narucen (jedino merilo zove se cena), posto kvalitet odredjuje porucilac ne proizvodjac.

To je oduvek tako bilo. Fabrika kamiona Zastava je pravila mali i veliki Om za Italijane, ali i za nas. Fabrika je bila ista, radnici isti, kontrolori isti, ali je kamion proizveden za Italiju bio daleko bolji, posto je NARUCILAC tako zahtevao (i naravno to platio).

Inace kineski proizvod kojim sam vise nego zadovoljan: http://nextorch.com/en/flashlights/police-series/P6A/ cena u Srbiji oko 80 Evra. Ne samo u odnosu cene i mogucnosti/kvaliteta, vec u apsolutnim merilima. Glatko moze da stane uz Surefire, Streamlight, Maglight ... i da ih bez problema tuce ili bude ista u karakteristikama i kvalitetu sa jos uvek nesto nizom cenom.
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

Slazem se Profesore, samo mislim da treba da dodamo jos par reci.
Sto se megapiksela tice oni su bitni za velicinu formata slike. Za normalnu fotku 9x13cm 3 mega je sasvim dovolnjo, ovi novi modeli od 12,14 i vise mega piksela mogu izraditi kvalitetnu fotografiju formata od oko 1x1.5metara sto ce reci mozes snimati za poster.

Druga stvar je optika tj kvalitet objetiva. Danas svaki aparat ima zoom objektiv, a kod njega je bitno radi radi dobro sa svim zizinim daljinama. U okviru normalne daljine skoro svi su ok, ali problemi nastaju kod minimalne odnosno maximalne daljine. Kod slabih objektiva javljaju se zamucenost ili zakrivlenost fotografije po ivicama fotke, moze se javiti i pad rastera (Noise) na nekom delu fotke.
Kod dobrih objektiva ovi nedostatci su reseni i oni rade dobro po celoj zizinoj duzini ali normalno to kosta.

Inace ovaj HS10 je poboljsani naslednik s1000. Kod ovog s1000 nije mi se dopalo sto je zoom samo motoriziran i ne valja da se rucno okrece, doduse Fuji imao je i to ali u skupljoj klasi, ovaj HS10 to ima. Dalje kad zumiram i odaberem kadar kod snimanja automatika smanji kadar za nekih 5 %, valjda ima neka finta.
Sto se tice novog aparata gledao sam Nikon coolpix 8mega za 60eur. Kupicu neki za sina da mi konacno vrati moj aparat.
Last edited by dikar on 06 Jan 2011 08:44, edited 1 time in total.
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

Sad sam malo bolje pogledao ovaj HS 10, i vidim da bitno bolji od starog s1000, Zoom x30 , telo je novo, video zapis je znatno bolji -1080p Full HD movie recording, Definitivno neces pogresiti, samo malo sacekaj u vezi cene. Ipak prosunjaj po Beogradu, ja sam ovaj s1000sa punjacem i 4 baterija kupio za 250eur u Stipu, a u EU je kostao preko 300eur.
http://www.trustedreviews.com/digital-c ... ix-HS10/p1
Last edited by dikar on 06 Jan 2011 09:30, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

HS10 je jos uvek ovde oko 39000 din (oko 360 E) najbolja cena koja ima da se nadje.
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

Onda sacekaj, ali ne verujem da ce brzo pasti na nivou s1000. Prvo sam objektiv je skup i to ce drzati cenu, a drugo kompletno gledano HS 10 je za klasu vise od S1000, i gura se u polu profi klasu, a ta nikad nije bila jeftina, naravno dok su modeli novi. Kad izadju noviji modeli onda zna se rasprodaja ;)
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Objektiv i velicina (ne MP vec dimenzija) cipa su osnovne stvari kod izbora. Ako imas potrebu za aparatom u dzepu, to je nesto drugo ali ono sto je bole rekao za ziznu daljinu aparata i svetlosnu moc je jako bitno. Kod dslr aparata ako pogresis sa izborom optike, uvek je moguce to ispraviti kupovinom dodatnog ili zamenom. Nikor objektivi, neko rece da su dobri ali to zavisi i od cene, ima i dosta onih koji ne vrede ni pet para. Kada biras objektiv, ponesi neke novine i lepo ih uslikaj pa pogledaj kako to izgleda (aparat na minimalnu udaljenost za izostravanje i u centar novine kako nebi bilo zakrivljenja). Kod "kit" objektiva po pravilu to izgleda MESTIMICNO ostro i njih treba izbegavati. Iako sam nikondzija dugo godina, canon nikako nebi izbacio iz izbora i uvek bi mi u uzem izboru bio i stariji model po dosta boljoj ceni (jos ima da se nadje npr Nikon D200 po smesnoj ceni a tu retko ko bi nasao manu).
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

(jos ima da se nadje npr Nikon D200 po smesnoj ceni a tu retko ko bi nasao manu).
Da i treba ti jedan Å erpas da ga nosi zajedno sa još min. 2 objektiva :)
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

metabo wrote:
(jos ima da se nadje npr Nikon D200 po smesnoj ceni a tu retko ko bi nasao manu).
Da i treba ti jedan Å erpas da ga nosi zajedno sa još min. 2 objektiva :)
U tom slucaju poklanjam Zenit TTL + Teleobjektiv Jupiter od 180mm (mislim) tezi oko 7 kgr, ipak manje nego Kalasnjikov
PS nema stativ
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

dikar wrote:U tom slucaju poklanjam Zenit TTL + Teleobjektiv Jupiter od 180mm (mislim) tezi oko 7 kgr, ipak manje nego Kalasnjikov
PS nema stativ
Skini sa tog jupitera prvo socivo i koristi ga kao predsocivo na fuji-ju, tako ces ispraviti jedan od njegovih nedostataka (koji i nije preveliki, veci je cip). Dobices fenomenalni fish aey objektiv koji ces moci i da zumnes do neke granice :hurra:
Last edited by maricaiivica on 08 Jan 2011 11:51, edited 1 time in total.
User avatar
spock
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 215
Joined: 10 Jun 2010 09:24
Location: Bačka Topola

Post by spock »

dikar, nisi u pravu, kalanjikov ili naša puška M70 je teška samo 3,5kg, a napunjenim okvirom, a sa svim priborom oko 6 kg.
A ni Zenit TTL nije toliko težak. Imao sam isti aparat sa Pentakon teleobjektivom od 110mm i sve zajedno je bilo lakše od kalašnjikova.
Više od 20 godina sam nosio kalašnjikova i znam dobro koliko je težak.
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

Marice nisi dobro procitao prethodne postove Ja imam Fuji s1000, dali mu nesto fali nemam pojma, dao sam sinu da se "igra" 3-4 dana posle, kupovine. E on mu je nasao manu da ne moze da stane u djep, pa mislim mu kupim nesto za u djep.
Inace ako nesto fali Fuji-ju nije problem, mogu sebi priustiti i nesto bolje, ali sa fotografijom sam raskrstio pre 15-16 godina, a za porodicne fotografije, malo zahtevnije i veoma zahtevne fotografije imam i staru tehniku koja jos uvek dobro radi.
Sto se tice fish aye objectiva to sam jos 1989 rasprodao sa Yashikom wide, standard 50mm, objektiv 105mm +Tokina 24-185mm, makro prstenove, pred lece, 2 Metza,
Inace fotografijom sam se bavio od svoje 13 godine daleke 1973 godine i to vreme za dobru fotografiju iz prve ruku trebalo je da naucis bar 5 knjiga, a ne kao danas bacis 100 eur i skljocas.
Spock ja sam pricao o Zenit TTL sa snajperom (taj je imao i kundak) e taj tezi prijatejlu. Inace sam Zenit TTL sa normalnim objektivom vaga oko 1,3 kgr.
Last edited by dikar on 08 Jan 2011 21:19, edited 1 time in total.
User avatar
spock
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 215
Joined: 10 Jun 2010 09:24
Location: Bačka Topola

Post by spock »

Znam taj, ali to je teleobjektiv sa zumom od 180-380, a ne samo 180mm, fotosnajper, radio sam sa njim. I težak je 6,5 kg bez postolja.
Last edited by spock on 08 Jan 2011 22:01, edited 1 time in total.
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

Treba da je taj, ja sam ga dobio na poklon pre par godina od jednog fotografa sa jupiterom od 180mm i Tair od 300mm, potrazio sam ga u podrumu ali ne mogu da ga nadjem
BTW dok sam nosio poklon kuci zaustavio me policajac da proveri sta je to.
Inace to je jedini aparat s kojim nisam snimio ni jednu fotku, Jednostavno nemam gde da razvijem film, to vise niko ne radi u mom gradu , -pobedili su digitalci, zbog toga sam lane kupio Fuji-ja
Evo i link za legendu kgb spijunaze (marketinski trik americkih prodavaca)
http://www.binocularsmart.com/cameras/photosniper.shtml
Last edited by dikar on 08 Jan 2011 22:42, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Da mi malo prevazidjemo propagandne trikove... realno receno tom Zenitu nista nije falilo, pogotovu za tu kolicinu para koliko je kostao.(tezina ima i svojih prednosti, recimo tezak aparat je mnogo manje osetljiv na "mrdanje").

Meni je jedino smetao relativno mali izbor opreme za njega, ali je zato Practica po tom pitanju bila "mama". Od adaptera za mikroskop do flasaha za makrofotografiju, po pristupacnoj ceni u pristojnom kvalitetu (99% prodatih danasnjih digitalaca nema ni priblizan kvalitet optike kakav je imala Practica).

Da se ne razumemo pogresno, daleko od toga da tvrdim da recimo jedan Canon A1 nije vredeo onoliko koliko je kostao. Samo Practica ili Zenit su nudili za jako malo prara, jako puno muzike. Mozda kafanske, a ne kamerne muzike, ali one kafanske sto je sviraju dooooobri tamburasi :)
User avatar
Bojan
Administrator
Administrator
Posts: 1536
Joined: 17 Jul 2007 22:50
Location: L.A.
Contact:

Post by Bojan »

Oće kupi neko Canon A1? :D
Post Reply