Izrada okruglog stola

Ovde možete postavljati linkove ka interesantnim mestima na net-u
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Ma ljudi jeli moguce da vam trebaju nacrti kad imate sliku(ideju), malo papira olovka i za sat posla sve imas izracunato!
User avatar
runer
Vrhunski majstor
Posts: 1146
Joined: 18 Feb 2010 11:11
Location: Backa Palanka

Post by runer »

Sto izmisljati toplu vodu ako vec postoji. Ja sam uvek za soluciju vidi ako ti se svidi ti to napravi. Ko ce se uvek druziti sa olovkom pa jos gubiti vreme.
Ko ne zna da ne zna bezi od njega!
User avatar
MapleMan
Majstor majstora
Posts: 825
Joined: 11 Mar 2010 12:23
Location: Kamenica Sr

Post by MapleMan »

Sasa wrote:Ma ljudi jeli moguce da vam trebaju nacrti kad imate sliku(ideju), malo papira olovka i za sat posla sve imas izracunato!
Ako si mislio na dve klupe i stolicu i klupa sto varijanata na ta dva klipa zadnja postavljena To već jedan lik svake nedelje na najlonu proda po dvesta evar full rad Ovde je problem oko okruglog stola to je tema i klizača koji su polu i automatski narađeni od čelične konstrukcije gde su i oplate za koje se drvo lepi ili pričvršćuje već ku.. bi ga znao zajebancija malo žešća jer i ne košta bez veze 10 soma eura :rolleyes: veš neki mašino bravari bi morali da se pozabave tim :D
Dva put zine , a tri put slaže
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

MapleMan wrote:
Sasa wrote:Ma ljudi jeli moguce da vam trebaju nacrti kad imate sliku(ideju), malo papira olovka i za sat posla sve imas izracunato!
Ako si mislio na dve klupe i stolicu i klupa sto varijanata na ta dva klipa zadnja postavljena To već jedan lik svake nedelje na najlonu proda po dvesta evar full rad Ovde je problem oko okruglog stola to je tema i klizača koji su polu i automatski narađeni od čelične konstrukcije gde su i oplate za koje se drvo lepi ili pričvršćuje već ku.. bi ga znao zajebancija malo žešća jer i ne košta bez veze 10 soma eura :rolleyes: veš neki mašino bravari bi morali da se pozabave tim :D
To je moj odgovor Annenadu na njegovo pitanje, a sto se stola tice on je svakako interesantan i razmisljao sam o njegovoj konstrukciji koja se da napraviti al treba vremena i kesa da se to napravi!!! Mada se ja nebih druzio sa masinbravarima prilikom izrade jer obrada konstrukcije zahtijeva veliku preciznost tako da bih rezanje materijala prepustio CNC-u!
User avatar
MapleMan
Majstor majstora
Posts: 825
Joined: 11 Mar 2010 12:23
Location: Kamenica Sr

Post by MapleMan »

Ok . Ma možeš pustiti bilo čemu i CNC-u zna se šta je već. Dijagnoza je data KLIZAČI ! Sistem otvaranja i zatvaranja ili ti širenje i skupljanje ploča :/
Dva put zine , a tri put slaže
User avatar
tishler
Moderator
Moderator
Posts: 1008
Joined: 31 Jan 2010 21:14
Location: Tuzla

Post by tishler »

Sto sa klupama izgleda jednostavan ali mislim da nije dovoljno druzenje sa olovkom i papirom od sat vremena da se napravi.....ne kazem da ne moze da se napravi, naravno da moze ali treba tu vise vremena ....

Okrugli sto je interesantan sa svojim klizacima i tu je caka....a razvlacenje /sirenje/ osnovnih elemenata stola mislim da se vrsi pomocu polukruznih vodilica koje su naravno na postolju stola a ispod ovih trokutastih dijelova je urezan falc ("U" falc koji je mozda urezan a mozda napravljen od posebnog komada pa stegnut )i kroz koji se krece ova polukruzna vodilica Evo slika pa ako sam upravu ne ostaje jos puno da razrijesimo ovaj skupi klizac :D.... samo jos kako izlaze ovi dodatni elementi stola :P

Image

Image
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs

www.stolarskaradionica.com
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Fletcherov sto ima vodilice u 3 dimenzije (sto je naravno najveci problem).
Originalna konstrukcija od pre 100-tinak godina ima dvodimenzionalni mehanizam. Znaci kod nje se segmenti pomeraju samo u jednoj ravni.
Kod Fletchera, postoje tri kretanja, od cega su dva u 3 dimenzije..
Jedno je pomeranje kao kod originalne konstrukcije, odnosno segmenti malog stola se razmicu radijalno.
Posle toga se dodatni segmenti podizu po vertikali (znaci po trecoj dimenziji), i lezu na svoja mesta, a prvi segmenti se vracaju malo unazad i zabravljuju dodatne.
Uz to se jos obod stola rotira i takodje spusta po po vertikali, kako bi napravio mesta za siru plocu.

Okov za ovo uopste nije jednostavan (da jeste, pravio bi ga svaki plasticar iz Pazove, i astal ne bi kostao 10KE :)), a nije ga nista manje jednostavno napraviti. Cak i na CNC-u.
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Trouglovi koji cine mali sto se krecu po polukruznoj vodjici koja je u jednoj ravni, a dodatci za veci sto takodje po polukruznoj vodjici koja se dodatno penje pod odredjenim uglom, dok je centralni dio vjerovatno na nekoj navojnoj sipci.

Sve to mora da radi sinhronizovano da bi radilo posao i treba ga osmisliti da ne smeta jedno drugom!
Znaci duzina vodjica, ugao podizanja, navoj na sipci, okretanje ploce stola.... sve to trba precizno izracunati i naravno tako precizno napraviti. Zbog te preciznosti sam predlozio CNC da se nebi neko zanosio da to moze i ruznom brusilicom!
User avatar
MapleMan
Majstor majstora
Posts: 825
Joined: 11 Mar 2010 12:23
Location: Kamenica Sr

Post by MapleMan »

Ovo mi miriše već da je vreme izneti svoj plan svako za sebe jer ko što sam napiso tishleru lakše je konstruisati klizače nego se jebaviti preko klipova i slika provaljivanjem istog , a i pri tome da nemaš prave mere i dimenzije i ako uspeš da iskopiraš. U suštini više načina ima jer mehanika se uvek menja i poboljšava ,pravi odgovor je ukraćem smislu prosto,precizno i automatsko širenje i sklapanje, mehanika znači i planski nacrt.Dalje više netreba širiti sa čim se može izvršiti obradni deo stola dali sekirom ili CNC to nema smisla za sada Planove ljudi pa onda možemo na temi razgalabati koji je bolji i koji složeniji i koji je praktičniji i koji je stabilniji i koji je baš najbolji od svih i naj izdržljiviji. Već imamo primer da se patent menjao i prilagođavo vremenu i moderizaciji Ja nemam vremena da ga j*****m iskreno rečeno Ali ako p*p*z*im pa ga iskonstruišem dodaću mu i usisivač u stolu koji će da usisava sve mrvice sa stola i da menja boju i prilagođava se raspoloženju onog koji sedi za njim Pa će ga u NASI koristiti . Aj više....
Last edited by MapleMan on 23 Aug 2010 10:38, edited 1 time in total.
Dva put zine , a tri put slaže
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

:/
User avatar
tishler
Moderator
Moderator
Posts: 1008
Joined: 31 Jan 2010 21:14
Location: Tuzla

Post by tishler »

…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs

www.stolarskaradionica.com
User avatar
DrNikola
Majstor stolar
Posts: 455
Joined: 12 Mar 2008 22:41
Location: Beograd
Contact:

Post by DrNikola »

Da li moze negde preko da se naruci okov?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Opet ne pazis na casu :)
Par stranica ranije: viewtopic.php?pid=29645#p29645
User avatar
tishler
Moderator
Moderator
Posts: 1008
Joined: 31 Jan 2010 21:14
Location: Tuzla

Post by tishler »

…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs

www.stolarskaradionica.com
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Evo neko prostije rjesenje koje ja nisam gledao ranije, a mozda smo ga negdje vec pomenuli!

http://www.youtube.com/watch?NR=1&featu ... Ek6wMfEdkw
Post Reply