Zanimljivi linkovi ka youtube video fajlovima

Ovde možete postavljati linkove ka interesantnim mestima na net-u
Post Reply
User avatar
Bojan
Administrator
Administrator
Posts: 1536
Joined: 17 Jul 2007 22:50
Location: L.A.
Contact:

Zanimljivi linkovi ka youtube video fajlovima

Post by Bojan »

User avatar
Bojan
Administrator
Administrator
Posts: 1536
Joined: 17 Jul 2007 22:50
Location: L.A.
Contact:

Post by Bojan »

Izrada Chinija u fabrici (DISCOVERY) - how its made.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=7EnERnbrJiU[/youtube]
radmit
Moderator
Moderator
Posts: 1866
Joined: 11 Feb 2009 19:56
Location: Pozega
Contact:

Post by radmit »

Nemogu da verujem da je ovako jednostavan ovaj sistem za vadjenje sredine
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

odusevljen sam,znaci bruka!!!!sto kazu lale:ju ju ju .mislim da bi se to prodavalo ko ludo(moze za poklon,ukras,za klopanje....)pretpostavljam da nije veliko ulaganje sto za alat sto za materijal.super stvar.nije to sad nista specijalno,ali za nas koji radimo komercijalu to dodje kao odmor za dusu(i za gledanje,iza rad).dok se ovo na strugu vrtlo osecao sam miris drveta.nase babe i dede(i u survajvoru)su jeli i pili iz drvenog posudja.
secam se ko klinja drvenih korita za pranje vesa,pa kad su dosla limena(korita)onda smo se mi sanjkali u koritu.eh kaka lepa vremena.
Last edited by singer on 05 Dec 2009 22:17, edited 1 time in total.
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
markonii
Precizni šegrt
Posts: 85
Joined: 26 Oct 2008 08:14
Location: timocka krajina

Post by markonii »

ovo je zaista super, da budem skroman, ne bi se zalio da mi je suma sa ovakvim materijalom a za strug bi se vec nekako snaso...:D:D
kako citas....tako razumes...
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Vec par dana pokusavam da se setim dal sam ovaj link video ovde ili mi ga je neko poslao na mail.
Posto nisam uspeo da ga pronadjem na forumu, bice da sam do njega dosao nekim zaobilaznim putem.
Ono sto je meni najzanimljivije je ustvari masina, a mislim da ne bi bio neresiv problem i da se napravi (ima jos 30-tak filmica oko iste naprave).

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=FEub-wIIuqo[/youtube]
User avatar
emcanke
Majstor
Posts: 349
Joined: 04 Sep 2008 13:07
Contact:

Post by emcanke »

Jeste, ima dosta poucnih filmica, za obradu cinija dobro covek osmislio dodatne alate.
Ja kada naidjem na zanimljiv video fajl iskopiram ime autora pastujem u YouTube pretragu
i izbaci mi sve njegove fajlove koje je okacio.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Zar nije jednostavnije da kliknes na desnoj strani na: More from "ime autora", i onda na dnu liste: see all "neki broj" videos
User avatar
emcanke
Majstor
Posts: 349
Joined: 04 Sep 2008 13:07
Contact:

Post by emcanke »

Može i tako
User avatar
digger
Majstor
Posts: 352
Joined: 23 May 2008 14:59
Location: Tamo daleko

Post by digger »

mbole wrote:Vec par dana pokusavam da se setim dal sam ovaj link video ovde ili mi ga je neko poslao na mail.
Posto nisam uspeo da ga pronadjem na forumu, bice da sam do njega dosao nekim zaobilaznim putem.
Ono sto je meni najzanimljivije je ustvari masina, a mislim da ne bi bio neresiv problem i da se napravi (ima jos 30-tak filmica oko iste naprave).

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=FEub-wIIuqo[/youtube]
Opis i planovi slicne masine su dati u knjizi Magic Router, pa koga zanima moze da potrazi i slicno napravi.

Milos
Last edited by digger on 10 Dec 2009 02:00, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ako mislimo na isto, knjiga se zove Router magic: http://www.amazon.com/Router-Magic-Fixt ... 0762101857
Mainica koja je tamo opisana, ima jednu osu manje: ima levo-desno, gore-dole obezbedjuje sama glodalica, i ima rotaciju koja moze da se poveze sa levo-desno, ali nema napred-nazad.
Naravno nije nemoguce to dodati, a i ovako kako su napravljeni planovi, jednostavno je da se napravi, a moze puno toga da se uradi na njoj.
User avatar
digger
Majstor
Posts: 352
Joined: 23 May 2008 14:59
Location: Tamo daleko

Post by digger »

Upravo ta kniga. No, ne razumem koja je funkcija napred nazad kad se radi na kruznom komadu. Imas levo desno, gore dole, i sta ce ti napred nazad?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

digger wrote:Upravo ta kniga. No, ne razumem koja je funkcija napred nazad kad se radi na kruznom komadu. Imas levo desno, gore dole, i sta ce ti napred nazad?
Ovo na ovom konkretnom filmicu je samo jedna od mogucnosti masine. Drugim recima masina je (cini mi se da se to tako zvalo): koordinatna glodalica sa 4 ose.
Recimo njom mozes i da ravnas neku debelu plocu, ili neki drugi zahvat koji bi se radio na takvoj glodalici. Na primer blank za ovaj svecnjak je uradjen upravo tako sto su prvo dva komada poravnata na njoj , onda slepljena, pa tek onda je krenula izrada ove spirale. Pogledaj ostatak filmica od iste fime na youtube.
User avatar
digger
Majstor
Posts: 352
Joined: 23 May 2008 14:59
Location: Tamo daleko

Post by digger »

U potpunosti se slazem sa tobom da moze i Y osa da se koristi, ali ... Radije bih imao router lathe (kako se to zove na engleskom) ili ti ruter strug za drvo kao posebnu masinu, a ravnanje bih radio na necemu drugom. Ako bi ovoj masini dodao i neke steper motore, eto male cnc masine. Ko o cemu ja ko baba o ustipcima. :)

Vredi pogledati ovaj link

http://www.turningaround.org/products.htm

Cikica opasno lepo radi. A i prica kako je poceo je interesantna.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Postoje i CNC verzije masina (naravno kad je u sustini kompletna konstrukcija kao za CNC samo sto se vrti rukom).
Nije stvar samo u ravnanju (to je prvo sto mi je palo na pamet), vec u svim onim operacijama koje mozes da radis na ovakvom sistemu.
Recimo treba ti da u nekom bloku urezes zleb (na primer dekorativan) koji ce da ide lepo po obodu. Ili uvezes X i Y osu prenosom, i onda pravis na primer dijagonalu, ili ti treba prrecizan raster uzduznih linija... mogucnosti ima kolko hoces.
Post Reply